Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.09.2008, 05:11:04
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Minunea de la Raul Iordan

http://www.youtube.com/watch?v=s1t5CFClsBk
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.09.2008, 00:24:36
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Amice, poate imi explici si mie ce are loc acolo ca nu inteleg.

Eu am mai pescuit la un riu in Italia care fiind in legatura cu marea Adriatica, intr-un ANUMIT moment al fluxului sau refluxului(deci nu in fiece zi, exista un calendar al pescarilor...) riul incepea sa se miste invers..deci care este minunea ca nu prea pricep.

Deci care este minune este...dar care nu ..sa o lasam mai moale

De aceea ti-am mai spus eu....mai iesiti fratilor in lume!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.09.2008, 12:12:04
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu inteleg nimic din clip,sunt niste oameni care se roaga la Raul Iordan ??
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.09.2008, 12:32:41
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Minunea de la râul Iordan se petrece în fiecare an de Boboteaza, de 2000 de ani încoace. Pentru prima data, anul acesta minunea nu a mai avut loc:


Minunea a fost vazuta de mii de oameni în fiecare an.

Nu este vorba de reflux fiindca Marea Rosie ]n care se varsa Iordanul este departe.

Minunea este proorocita si in Psalmul 113:

3. Marea a văzut și a fugit, Iordanul s-a întors înapoi.
4. Munții au săltat ca berbecii și dealurile ca mieii oilor.
5. Ce-ți este ție, mare, că ai fugit? Și ție Iordane, că te-ai întors înapoi?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.09.2008, 18:16:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Nu este nici un flux sau reflux domnule Cozia

De indata ce Patriarhul Ierusalimului savarseste slujba de sfintire a apei si dupa ce se spune rugaciunea se arunca in apele linistite ale Iordanului crucile de argint, apa Iordanului incepe sa clocoteasca (ca si cum ar fierbe) (cei de la revista Lumea Credintei care au fotografiat acolo, exista articolul) spun ca pe o anumita suprafata apa incepe sa clocoteasca dar daca te uiti in stanga sau in dreapta mai departa pe albia raului apa este la fel de linistita)
Numai in acel loc anume (unde patrairhul arunca crucile )unde se strang pelerinii se spune ca Mantuitorul a fost botezat de Sf. Ioan botezatorul.
timp de cateva minute.Iar dupa cum bine se vede si acolo coboara si Duhul Sfant in chip de porumbel asa cum s-a intamplat si atunci cand Mantuitorul a fost botezat de Sf. Ioan Botezatorul cum este scris in Sfanta Scriptura.

Dar dupa cum spunea si fratele Traditie se pare ca minunea nu s-a mai repetat anul acesta .
Inainte cand avea loc aceasta minune se botezau multi si credeau, dar anul acesta datorita numarului mare de pelerini care veneau la Iordan de boboteaza, autoritatile au interzis accesul pelerinilor iar cei care au fost de fata acolo au spus ca minunea nu s-a mai repetat.

Adevarul este ca filmarea nu este de o calitate tocmai buna, se pare ca a fost filmat cu un telefon mobil. Dar se poate observa in film despre ce este vorba!


Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.09.2008, 04:37:15
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Amice, poate imi explici si mie ce are loc acolo ca nu inteleg.

Eu am mai pescuit la un riu in Italia care fiind in legatura cu marea Adriatica, intr-un ANUMIT moment al fluxului sau refluxului(deci nu in fiece zi, exista un calendar al pescarilor...) riul incepea sa se miste invers..deci care este minunea ca nu prea pricep.

Deci care este minune este...dar care nu ..sa o lasam mai moale

De aceea ti-am mai spus eu....mai iesiti fratilor in lume!
Andrei, dar nu este gluma. Se vede clar cum se intorc apele, si asta nu in fiecare zi ci doar in ziua Bobotezii si in clipa in care se arunca Crucea. Se vede si pe film.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2008, 04:39:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am o intrebare referitoare la data zilei de Boboteaza. Stiu ca e pe 6ian. As vrea sa stiu daca e vorba de 6 ian pe stil vechi sau pe stil nou? Va multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2008, 16:33:09
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Este pe stil vechi, Anca!

Dar fiind tot ortodocsi, nu cred ca asta afecteaza cu ceva invatatura de credinta ortodoxa.
Calendarul nu e o dogma. nu e nimic ca s-a indreptat. Calendarul e o impartire a timpului, facuta de oameni, pentru oameni. Ca oamenii sa isi imparta timpul pentru Slavirea lui Dumnezeu. De aceea se poate modifica fara probleme. Pentru ca e un lucru facut de OAMENI, pentru OAMENI

Sfantul Ioan Iacob Hozevitul nu a fost stilist. A slujit pe stil vechi pentru ca s-a dus la Ierusalim. Dar pana sa ajunga la Ierusalim a fost la Manastirea Neamt, unde se tinea, ca in intreaga Romanie, calendarul indreptat. Deci nu are nici o legatura faptul ca el slujea pe stil vechi la Ierusalim, in Tara Sfanta.

Parintele Arsenie Boca spunea :
Infirmii se fixează pe îngustimi neesentiale crestinismului, ca de pildă pe amănunte de tipic, de calendar (stilismul), chiar de pravilă, îngustimi habotnice, care au pricinuit Bisericii numai supărări.

Iar Parintele Paisie Aghioritul cand era in Muntele Athos tinea calendarul pe stil vechi iar cand era la alta biserica tinea pe stil nou.

Deci mai importanta este cinstea pe care o dam sfintilor nu pe ce data o ii praznuim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2008, 19:26:34
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Cred ca n-ar strica sa scurtezi lantul din poza ca acum de fiecare data postarile tale vor fi de un metru
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.09.2008, 20:23:02
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Nici chiar de un metru.

Asta depinde si de cate fraze are o postare.

Erai bun de moderator domnule Cozia!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intoarcerea raului Iordan - numai pe stil vechi ignatiu Generalitati 14 19.05.2015 18:56:56
Acatistul Sfantului Gherasim de la Iordan, format TEXT crestinOrtodoxa Rugaciuni 0 21.08.2011 01:06:31
Cum corecteaza Dumnezeu raul NECTARIE Generalitati 3 10.01.2011 15:58:42
de ce a lasat D-zeu sa existe raul? consuela Teologie si Stiinta 194 26.03.2009 19:28:10