Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2010, 01:46:49
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit am o mare ciuda si neliniste poate ma puteti ajuta cu un sfat

din cz unor probleme de sanatate,(depresie) am 32 ani, nu mai suport zgomotul , petrecerile, lume multa aglomeratie. Inainte de aceasta depresia , eram sufletul petrecerilor., plina de viata, etc..acum tanjesc dupa plecari in strainatate gen BORA BORA, CARAIBE,MALDIVE, pe langa faptul ca nu mi le permit si nu cred ca le voi vedea vreodata (desi sunt paradisiace, eu fiind o mare iubitoare de natura, apa, ceva exotic dar muuuuuuuuuuulta liniste,) ma incearca o gelozie pe cei care sunt sanatosi si u putin efort financiar se pot duce unde vor.
De ce oi simti asa ceva? si cum pot face sa nu mai simt ciuda asta, care imi provoaca multa durere sufleteasca.

multumesc
p.s imi plac mult calatoriile si nu am fost decat o sg data in Grecia si prin tara am fost f putin, iar acum din cz atacurilor de panica care dureaza de 5 ani nu mai curaj sa ma duc nicaieri, job nu am ptr ca inca nu pot lucra si simt ca innebunesc de plictiseala.

Last edited by annajanette; 11.07.2010 at 01:51:19.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2010, 02:00:28
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Încearcă să stai câteva zile, poate chiar o săptămână la o mănăstire. Acolo ai să găsești liniște cu adevărat. O liniște profundă care îți tămăduiește sufletul. Și financiar costă ori foarte puțin ori deloc.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2010, 02:44:23
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Manastirile sint foarte linistitoare

Eu gasesc ca cea mai mare liniste imi duce manastirea. Dar si daca mergi pe aproape intr-o padure ( si in Romania sint destule, chiar si la marginile orasului gasesti un loc linistitor). Imi plac si mie calatoriile, eu lucrez si tot nu mi-as permite sa plec unde spui tu. Am fost in unele locuri, dar mi-am dat seama ca acasa e tot mai bine. Sa stii ca nu este asa fantastic cum se pare. Dormind in locuri straine, nu intelegi limba, daca nu mergi organizat risti sa ai probleme, si organizat trebuie mereu sa faci ce fac altii. Dar nu asta e important, esti trista se vede, ca ai probleme cu sanatatea. Cauta un loc in ROMANIA, aproape de casa, o manastire e cel mai bine. Ai nevoie sa te tii departe de problemele mondene, sa te rogi mult si sa rogi pe calugari sa se roage pentru tine. Esti tanara, trebuie sa te bucuri de viata si cauta sa gasesti bucurie in lucruri simple. Este adevarat cand se spune ca cele mai bune lucruri in viata sint cele mai simple ( sa vezi cerul albastru intr-o zi senina, sa asculti la cantarea pasarilor dimineata de vara, sa vezi copii razind si cantand, sa vezi o albina colectand polen dintr-o floare, si exemplele sant multe), si dragostea ( cea mai tanjita si cea mai de pret) vine gratis.
ITI DORESC SA GASESTI LINISTE SI PACE IN SUFLET, si ai incredere in Dumnezeu ca El te poate ajuta.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2010, 02:48:39
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Eu gasesc ca cea mai mare liniste imi duce manastirea. Dar si daca mergi pe aproape intr-o padure ( si in Romania sint destule, chiar si la marginile orasului gasesti un loc linistitor). Imi plac si mie calatoriile, eu lucrez si tot nu mi-as permite sa plec unde spui tu. Am fost in unele locuri, dar mi-am dat seama ca acasa e tot mai bine. Sa stii ca nu este asa fantastic cum se pare. Dormind in locuri straine, nu intelegi limba, daca nu mergi organizat risti sa ai probleme, si organizat trebuie mereu sa faci ce fac altii. Dar nu asta e important, esti trista se vede, ca ai probleme cu sanatatea. Cauta un loc in ROMANIA, aproape de casa, o manastire e cel mai bine. Ai nevoie sa te tii departe de problemele mondene, sa te rogi mult si sa rogi pe calugari sa se roage pentru tine. Esti tanara, trebuie sa te bucuri de viata si cauta sa gasesti bucurie in lucruri simple. Este adevarat cand se spune ca cele mai bune lucruri in viata sint cele mai simple ( sa vezi cerul albastru intr-o zi senina, sa asculti la cantarea pasarilor dimineata de vara, sa vezi copii razind si cantand, sa vezi o albina colectand polen dintr-o floare, si exemplele sant multe), si dragostea ( cea mai tanjita si cea mai de pret) vine gratis.
ITI DORESC SA GASESTI LINISTE SI PACE IN SUFLET, si ai incredere in Dumnezeu ca El te poate ajuta.
chiar am plans la cuvintele tale frumoase, sigura sunt ca daca eram sanatoasa, nu mai tanjeam dupa cai verzi pe pereti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2010, 03:34:17
Teste Psy Teste Psy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Locație: Jud. Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Smile

Pentru diminuarea starilor depresive, apelati la un psiholog, iar in urma sedintelor de psihoterapie, veti reusi sa va restabiliti echilibrul emotional.

In ce priveste linistea sufleteasca, puteti apela:
- fie tot la un psiholog pentru a participa la cateva sedinte de dezvoltare personala, in urma carora veti fi mai constienta de potentialul dvs., si mai putin preocupata de motivele pentru care altii au realizari neinregistrate de dvs. inca,
- fie, asa cum au spus si ceilalti membrii, va retrageti cateva zile in sanul unei manastiri, perioada in care, prin rugaciune si post, reaprindeti flacara credintei in dvs. insiva, lumina ce va va raspunde la intrebarile pe care le aveti in legatura cu lumea si viata pe care o traiti.

Nu uitati:
Fericirea este suma realizarilor ce ne intaresc caracterul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2010, 03:41:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga annajanette, eu sper din tot sufletul ca nu esti bolnava. Incearca cu Rugaciunea inimii si sper ca numele Domnului sa te ajute sa treci mai usor peste unele situatii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2010, 03:46:58
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teste Psy Vezi mesajul
Pentru diminuarea starilor depresive, apelati la un psiholog, iar in urma sedintelor de psihoterapie, veti reusi sa va restabiliti echilibrul emotional.

In ce priveste linistea sufleteasca, puteti apela:
- fie tot la un psiholog pentru a participa la cateva sedinte de dezvoltare personala, in urma carora veti fi mai constienta de potentialul dvs., si mai putin preocupata de motivele pentru care altii au realizari neinregistrate de dvs. inca,
- fie, asa cum au spus si ceilalti membrii, va retrageti cateva zile in sanul unei manastiri, perioada in care, prin rugaciune si post, reaprindeti flacara credintei in dvs. insiva, lumina ce va va raspunde la intrebarile pe care le aveti in legatura cu lumea si viata pe care o traiti.

Nu uitati:
Fericirea este suma realizarilor ce ne intaresc caracterul.
psihologul ia 100 ron per sedinta eu nu am servici, abia am din ce trai.
iau pastile , dar nu asta este ideea, psihologul nu zic ca nu ar fi bun, dar 100 ron deja e bisnita, pana si psihiatrul ia mai putin si nu imi vinde vorbe, am experiente cu psihologi nu mai imi trebuie, numai DUMNEZEU vindeca.
legat de motto-ul cu suma realizarilor, trebuie sa ai sanatate sa le infaptuiesti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2010, 06:45:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
psihologul ia 100 ron per sedinta eu nu am servici, abia am din ce trai.
iau pastile , dar nu asta este ideea, psihologul nu zic ca nu ar fi bun, dar 100 ron deja e bisnita, pana si psihiatrul ia mai putin si nu imi vinde vorbe, am experiente cu psihologi nu mai imi trebuie, numai DUMNEZEU vindeca.
legat de motto-ul cu suma realizarilor, trebuie sa ai sanatate sa le infaptuiesti.
Nemultumirea visavi de ceaa ce pot obtine cei din jur reflecta doar nemultumirea in raport cu propria ta persoana.
Nu te poti astepta sa ii gandesti pe alti de bine cand nu esti impacata cu tine insati!
Ceea ce ai tu se rezolva prin psihoterapie si nu pompand pastile in tine.
Spui ca 100 de ron e scump pe sedinta,dar timpul care trece pe langa tine in timp ce privesti cum altii isi traiesc viata nu e scump?
Spui ca Dumnezeu vindeca,de acord pentru ca toate se rezolva numai prin si cu ajutorul Lui!
Dar,asta nu inseamna ca trebuie sa astepti ca lucrurile sa se solutioneze de la sine pentru ca nu se va intampla.
Cand iti rupi un picior nu astepti ca el sa se sudeze la loc doar rugandu-te lui Dumnezeu,asa este?Banuiesc ca mergi la ortoped!
Asa este si cand ai o suferinta a sufletului:cauti un duhovnic,dar si un psihoterapeut.
Nici duhovnicul si nici psihoterapeutul nu vor putea duce lupta in locul tau,insa iti vor arata calea spre vindecare.
Tu esti singura care trebuie sa aiba curaj sa dea piept cu suferinta din ea si sa se vindece.
In caz contrar,imi pare rau sa iti spun,dar vor mai trece ani din viata ta si te vei afla exact in aceasi situatie si atunci te vei intreba ce a cantarit mai mult pe cantar:banii sau fericirea ta?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.07.2010, 09:04:08
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
din cz unor probleme de sanatate,(depresie) am 32 ani, nu mai suport zgomotul , petrecerile, lume multa aglomeratie. Inainte de aceasta depresia , eram sufletul petrecerilor., plina de viata, etc..acum tanjesc dupa plecari in strainatate gen BORA BORA, CARAIBE,MALDIVE, pe langa faptul ca nu mi le permit si nu cred ca le voi vedea vreodata (desi sunt paradisiace, eu fiind o mare iubitoare de natura, apa, ceva exotic dar muuuuuuuuuuulta liniste,) ma incearca o gelozie pe cei care sunt sanatosi si u putin efort financiar se pot duce unde vor.
De ce oi simti asa ceva? si cum pot face sa nu mai simt ciuda asta, care imi provoaca multa durere sufleteasca.

multumesc
p.s imi plac mult calatoriile si nu am fost decat o sg data in Grecia si prin tara am fost f putin, iar acum din cz atacurilor de panica care dureaza de 5 ani nu mai curaj sa ma duc nicaieri, job nu am ptr ca inca nu pot lucra si simt ca innebunesc de plictiseala.
Sincer imi pare rau de tine ,dar am o mare nedumerire si iertata sa-mi fie intrebarea cum de stai cu atacurile de panica de 5 ani ,fiindca acestea sunt probleme care trebuiesc foarte urgent rezolvate . Ai lut xanax ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2010, 11:46:37
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Annajanette - eu te inteleg. Cred ca este vorba de o obseala psihica ,are si probabil si alte probleme.
Si problema cea mai mare cred eu ca este lipsa de lucru si bani. Asta doboara, distruge.
Trebuie sa mergi sa faci o terapie. Nu se plateste asa ceva de la casa de sanatate? Trebuie sa te interesezi. Eu stiu ca se plateste. Sau nu esti asigurata?
Spui ca nu ai de lucru, dar si somerii sunt asigurati la sanatate.
Ideea cu manastirea nu este rea, daca este una mai la munte.
Totusi exista pericolul ca in starea ta, manastirea sa-ti provoace depresie (mai mare). Este liniste, dar e o diferenta intre atmosfera din Maledive si manastire.
Deci neaparat si in primul rand, du-te la terapie. Asta o face un psihoterapeut si sunt convinsa ca o plateste casa de sanatate.
Pe urma ai sa capeti putere sa te duci si la lucru si castigand mai bine, poti sa-ti faci concediu in loc placut tie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am o problema. Poate ma puteti ajuta. ionut98 Intrebari utilizatori 6 03.08.2011 09:37:44
Ma puteti ajuta? mirela1990 Generalitati 10 12.09.2010 23:40:20
un sfat...poate ma puteti ajuta Lisa-Lisa Intamplari adevarate 43 26.03.2010 23:28:09
Ma puteti ajuta ioanhodean Preotia (Hirotonia) 3 27.03.2008 00:14:44
MA PUTETI AJUTA CU UN SFAT iubire Mari Duhovnici si predicile lor 2 23.08.2007 16:39:19