Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2011, 01:34:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Si ce te-a facut sa iti schimbi credinta?
Parca era vorba ca ateismul nu este o credinta, nu asa sustinea initiatorul topicului ?

Anyway, ca sa raspund intrebarii dumneavoastra: simplu - Dumnezeu. Credinta nu ti-o "schimbi". O primesti in dar, sau te poti lepada de ea din proprie vointa.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2011, 01:41:10
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Eu sunt ala rau?
Citat:
"Eu am unele date/informatii/idei pe care le consider dovezi"
Aia a fost un exemplu de cum poate forumul sa degenereze. Orice om poate sa jigneasca de aici si exemplul.
Vreau un thread civilizat, dar daca incepeti sa jigniti, tineti minte ca orice om o poate face.

Cand incepi si numesti oamenii specimene, sa te astepti sa ti sa raspunda la fel, <insereaza orice comentariu jignitor la adresa credinciosilor>.
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2011, 01:45:34
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Parca era vorba ca ateismul nu este o credinta, nu asa sustinea initiatorul topicului ?

Anyway, ca sa raspund intrebarii dumneavoastra: simplu - Dumnezeu. Credinta nu ti-o "schimbi". O primesti in dar, sau te poti lepada de ea din proprie vointa.
Cum pot sa primesc si eu o credinta de-asta? Eu n-am primit-o si probabil n-o so primesc, dar ma intereseaza cum reusesc ateii sa devina credinciosi.
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2011, 01:51:56
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Cum pot sa primesc si eu o credinta de-asta? Eu n-am primit-o si probabil n-o so primesc, dar ma intereseaza cum reusesc ateii sa devina credinciosi.
Nu pot sa ma raportez pe de-a-ntregul la situatia dumneavoastra, pentru ca nu stiu daca cautati sau doriti credinta sau daca puneti o simpla intrebare retorica.

Eu unul nu am cautat-o. Dintr-o perspectiva ulterioara, nu e nimic deosebit in asta, deoarece Dumnezeu face ce vrea muschii Lui, asa ca daca se decide sa-ti ia luminile ochilor pe propriul tau drum al Damascului si sa-ti spuna: "Mai Erethorn, e greu sa dai cu piciorul in tepusa" (parafrazez grosolan), atunci... asta este, El e seful.

Daca doriti o expunere mai interesanta despre cum ajung unii atei credinciosi, va recomand "Ortodoxia" de Chesterton.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.07.2011, 01:56:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Rationalule,

Ma bucur ca a fost doar un exemplu cu "ASA NU".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.07.2011, 02:04:00
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu pot sa ma raportez pe de-a-ntregul la situatia dumneavoastra, pentru ca nu stiu daca cautati sau doriti credinta sau daca puneti o simpla intrebare retorica.

Eu unul nu am cautat-o. Dintr-o perspectiva ulterioara, nu e nimic deosebit in asta, deoarece Dumnezeu face ce vrea muschii Lui, asa ca daca se decide sa-ti ia luminile ochilor pe propriul tau drum al Damascului si sa-ti spuna: "Mai Erethorn, e greu sa dai cu piciorul in tepusa" (parafrazez grosolan), atunci... asta este, El e seful.

Daca doriti o expunere mai interesanta despre cum ajung unii atei credinciosi, va recomand "Ortodoxia" de Chesterton.
Deci esti de acord ca este dorinta lui dumnezeu sa fiu ateu?
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.07.2011, 02:11:42
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Deci esti de acord ca este dorinta lui dumnezeu sa fiu ateu?
In primul rand, atata vreme cat postezi pe un forum crestin, este o problema de minim bun simt sa folosesti majuscula.

In al doilea rand, nu, nu sunt de acord.

Credinta este un dar care se da celui care-l cere, si uneori, celui care nu-l cere. Dupa cum am spus, chiar si cel care nu-l cere are deplina libertate sa-l respinga, daca vrea. "Este greu sa dai cupiciorul in tepusa", dar nu imposibil; daca doresti, be my guest.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.07.2011, 02:33:43
Asive_rationalul Asive_rationalul is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2011
Mesaje: 50
Implicit

N-am inteles niciodata chestia cu majuscula, dar fie, n-am chef sa ma cert pe chestii de-astea
micute.
Dar daca Dumnezeu ar dori sa ma aiba printre credinciosi nu mi s-ar arata?
__________________
Tu poti avea "adevarurile" tale
Eu am dovezile
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.07.2011, 08:33:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nedumerirea mea este de ce ne trebuie noua,pe un forum crestin ortodox,un topic despre ateism????
Eu una stiu definitia ateismului si foarte probabil si altii de aici...
Este ca si cum iti deschizi o macelarie intr-un cartier de vegetarieni :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.07.2011, 08:49:15
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Asive_rationalul Vezi mesajul
Dar daca Dumnezeu ar dori sa ma aiba printre credinciosi nu mi s-ar arata?
Eu cred ca vi se arata; doar ca nu doriti sa-L vedeti. Daca doriti sa vedeti numai "Este dorinta Lui Dumnezeu sa fiu ateu", "eu nu am ce sa fac, oricum sint un pion pe care Dumnezeu il muta cum vrea", nu o sa-l vedeti. Pentru ca l-ati luat pe "eu nu am ce sa fac" in brate. Realitatea e ca, foarte adevarat, chiar nu aveti ce sa faceti. Insa, daca l-ati lua in brate pe "eu nu am ce sa fac, dar,oare, ce vrea Dumnezeu sa-mi arate cu asta?" s-ar putea sa-L vedeti. Si mie mi se pare ca deja sinteti pe acest drum. Pentru ca de la indiferenta ati ajuns la "Daca Dumnezu ar dori sa ma aiba printre credinciosi nu mi s-ar arata?" Raspunsul fiind "categoric DA", mai ramine sa va straduiti putin sa-L descoperiti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 09:06:45
blog part 2 padrevicentiu Generalitati 5 15.06.2010 00:15:49
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 13:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 17:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 22:50:10