Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.10.2013, 19:23:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Un lucru interesant pe care l-am observat la copiii mei cand erau micuti: nu erau atrasi de jucarii colorate, muzicale, pe care noi le consideram tare frumoase si atractive. In schimb analizau o sticla goala din plastic, un pachet de servetele, o eticheta mai evidenta de la un obiect si alte lucruri simple.

Eu sunt pentru o atitudine echilibrata fata de jucarii, din punctul meu de vedere ele sunt utile si au un scop didactic daca sunt bine alese. Inteleg si persectiva celor ce le considera periculoase, asta pentru ca magazinele sunt invadate de tot felul de jucarii groaznice.

De exemplu un set de animalute, cuburile, papuselele pentru fete, masinutele pentru baieti, o orga de jucarie, etc ii ajuta in organizarea jocului.

Un exemplu de jucarie educativa de care cei mici au fost tare incantati: o mamica soricioaica care trage dupa ea mai multi soricei.

In legatura cu jucariile sunt multe de spus, incepand cu faptul ca cei mici se plictisesc repede de ele, ca cu cat sunt mai multe cu atat sunt mai putin interesante si terminand cu nevoia copilului de a se mai juca cu cineva, chiar daca au la indemana un sac de jucarii.
Foarte bine spus.
Oricum nu era vorba despre jucarie ca si concept, caci jucarii copiii au avut mereu, ci ce fel de jucarii au copiii. Cum am spus, una e sa aibe jucarii traditionale sau cuburi, lego etc. si alta e sa ii iei roboti, monstrii,papusi barbie,bratz etc.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.10.2013, 10:14:48
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
"Cea mai mare greșeală pe care o faceți dumneavoastră în familie este că nu deprindeți pe copii cu nevoința muncii. Copilul este ca și un călugăr. Călugărul, când nu are de lucru, trebuie să-și întoarcă rasa pe dos și să o coase. Așa e și cu copilul. Dacă nu are de lucru se pierde. De aceea, învățați copiii să muncească, să aibă o meserie de bază, să știe tâmplărie, să pună o teracotă pe sobă, că în Occident, când merge românul, nu e întrebat ce facultăți are, ci de meseria pe care o știe. Pe lângă pregătirea ta, trebuie să ai și o meserie. Așa că învățați copiii să se roage, învățați-i să vă asculte și să muncească."
Intr-adevăr, este foarte important ce a subliniat parintele (și vă mulțumesc pentru că ați împărtășit cu noi acest cuvânt) valabil și pentru adulți, dealtfel: rugăciune, ascultare, muncă.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.10.2013, 13:17:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inca de mic, copilul trebuie sa simta bucuria lucrului bine facut. Asamblarea unor cuburi sau a unor componente din plastic ofera asemenea satisfactii. Sa le incurajam. De asemenea, sa nu ne suparam peste masura daca fetita sau baiatul demonteaza o masinuta.

Daca vedem ca are asemenea tendinte sa-i cumparam jucarii demontabile pe care le va asambla singur sau cu ajutor. Aceste exercitii ii cultiva rabdarea si-i ofera satisfactia reusitei.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.10.2013, 13:48:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce mașinuțe/păpuși/cuburi/lego (plăsticăraie) și nu nisip/iarbă/pietre/frunze/crengi/copaci (natură)?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.10.2013, 13:58:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De ce mașinuțe/păpuși/cuburi/lego (plăsticăraie) și nu nisip/iarbă/pietre/frunze/crengi/copaci (natură)?
Sugestii utile pentru activitatea in aer liber.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.10.2013, 14:09:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am pus întrebarea pentru că am observat că mai nou încurajăm "asamblarea unor cuburi sau a unor componente din plastic, mașinuțe" etc, dar uităm că omul se regăsește cel mai bine în natură.

ps: a nu se înțelege că sunt total împotriva unor cuburi sau jucării, însă aș promova mai mult jocul/ieșitul în natură, plimbări etc
ps: eu unul personal aș promova cât mai puține jucării (surogate), dacă se poate chiar deloc, copilul are nevoie de afecțiunea părinților, de drgostea lor și nu de "răceala" jucăriilor...un copil care a trăit a țară sau la casă și a avut contact mereu cu natura e mult mai fericit, ager, sănătos, decât unul care e îngropat de jucării într-o cameră (fie ele și jucării care îți dezvoltă perspicacitatea).

Last edited by ovidiu b.; 16.10.2013 at 14:23:01.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.10.2013, 14:32:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta cu "fericit, ager, sanatos la tara" e cu doua taisuri.

Fericiti, doar daca parintii nu traiesc la limita saraciei sau se cearta mereu, daca nu-l deranjeaza sa pazeasca 5 vaci si tzaspe oi pe coclauri de la 7 ani si sa dea nasul cu lupul tot pe la aceeasi varsta, daca reuseste sa-si faca loc pe langa elementele alfa din grupul social, si nu cumva ajunge mai pe la coada si bataia de joc a tuturor.

Sanatos - am vazut copii crescuti la tara si obezi, catastrofic de obezi si in familie destul de saraca.
Nu mai spun de lipsa unei asistente medicale adecvate si ca asta inseamna de multe ori ca cel mai puternic supravietuieste, nu ca oricine creste la tara creste puternic si sanatos.

Parintele in ziua de azi se lupta pentru aspectele materiale ale vietii, uneori si pentru cele mai putin utile asadar interactiunea cu copilul are o limita, uneori contra-productiva pentru educatia lui.

Nici la tara nu este o situatie mult mai fericita, daca traiesti din munca campului nu prea mai ai timp si de interactiunea cu copii la modul la car o intelege orasenul cel sofisticat.

Mai ales daca se merge pe ideea ca cel mai ortodox este sa faci 7 copii chiar daca nu prea ai idee cu ce ai sa-i hranesti, caz in care se ating ambele laturi: nici nu ai bani pentru jucarii, nici nu ai timp sa petreci cu ei, asa ca se vor juca fericiti cu cutii goale de servetele, betisoare, cioburi de sticla, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.10.2013 at 15:20:45.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.10.2013, 16:20:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am spus că oricine crește la țară este obligatoriu sănătos, ager etc, am făcut doar o comparație.
De ce trebuie neapărat să ne fericim copiii oferindu-le jucării?

Last edited by ovidiu b.; 16.10.2013 at 21:07:27.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.10.2013, 05:21:40
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu am spus că oricine crește la țară este obligatoriu sănătos, ager etc, am făcut doar o comparație.
De ce trebuie neapărat să ne fericim copiii oferindu-le jucării?
Pentru că unele jucării sunt atrăgătoare, stimulante și de acestea copilul are nevoie, de altele, însă, trebuie ferit cu multă atenție(rambo, barbie, zombie și mai nou "disney").
Sigur că natura, iarba, apa sunt mai valoroase, iar copilul nu este privat de ele, însă nu le înțelege bine la vârsta asta. Toate la vremea lor; când va crește, el va ocoli jucăriile, dar nu le va arunca, semn că le-a prețuit la adevărata valoare.

Am citit o vorbă frumoasă despre educație:
Educația copiilor începe de la nașterea părinților.(SN Lazarev)

Last edited by Demetrius; 17.10.2013 at 05:25:07.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.10.2013, 13:09:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu am spus că oricine crește la țară este obligatoriu sănătos, ager etc, am făcut doar o comparație.
O comparatie care s-a dovedit a fi neinspirata.
Sunt minusuri in ambele parti, si ca mediu si ca oameni.

Citat:
De ce trebuie neapărat să ne fericim copiii oferindu-le jucării?
Pentru ca e fericit cand primeste jucarii.
Pentru ca jucariile pot fi si instructive (daca are si cine sa se joace cu el).
Pentru ca e mai bine sa-l lasi cu jucariile decat in fata televizorului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Educatia in declin lugrez Generalitati 25 08.03.2011 08:39:10
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Educatia parintilor cozia Generalitati 6 11.08.2009 19:15:15
Educatia azi IC Generalitati 25 12.03.2007 14:15:37