Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.08.2012, 11:35:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
PS Am mari rezerve în privința oricărei optici exclusiviste asupra mântuirii, pe care am văzut-o vehiculată în interiorul acestui topic. Cel puțin din punctul de vedere al BC, eu știu că există document clar în acest sens, adică mântuirea este accesibilă și în afara zidurilor bisericii (catolice, în cazul nostru). Dezbaterea este interesantă și importantă, refuz însă intervențiile pasionale, fără argument și trimitere clară la document.
Poate veniti si dvs. cu documentul care arata ca ESTE posibila aceasta mantuire nu de alta dar din ce tin minte (nu am acum trimiterea exacta) am gasit pe forumul catolic afirmatii exact in sensul opus: cel care nu e catolic, ajunge in Iad.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.08.2012, 13:36:31
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicosmovici Vezi mesajul
Sa intreb altfel. Dintre dumneavoastra, daca ati trece printr-o pierdere de sarcina:
1. Ati cere corpul fătului, în vederea înmormântării?
2. Ati face demersuri necesare, deși quasi imposibile, pe langa autoritatile civile (Primărie, administrația cimitirelor), pentru a avea dreptul sa inmormantati copilul (cât de cât legal)?
3. Ati cere unui preot sa vina sa oficieze slujba de inmormantare a copilului?

Si, ultima intrebare, doar pentru cine stie: cum se petrec lucririle in BC, BGC, BOR, daca un enoriaș vine și cere oricărui preot din România să-i înmormânteze copilul nenăscut? Vin toți fără excepție? Sau vor fi unii care, în lipsa unei legiferări în domeniu, vor invoca fel și fel de motive pentru a nu face și a nu participa la înmormântare? Care este legea (nu cutuma) în acest punct?
1. Da
2. Da
3. Da

Am citit o carte scrisa de o catolica din Venezuela, Gloria Polo. Aceasta a fost trasnita de un fulger si a murit. A avut experienta judecatii particulare, unde trebuia sa raspunda pentru porunca "sa nu ucizi". Aceasta femeie facuse un avort si a putut vedea ce se intimpla cu copiii avortati si cum putem repara noi greselile facute de noi sau de altii. Aveti mai jos un mic fragment din marturia ei; este despre avort, putin pe linga tema propusa de dumneavoastra; exista insa si un mic fragment referitor la destinul acestor copii;


"Așadar, când am fost judecată, nu puteam spune că nu știusem!! Dar nu ținusem cont de spusele preotului și folosisem în continuare spirala. Câți copii ucisesem?...Iată motivul pentru care trăiam chinuităde depresie...Pântecul meu, din izvor de viață devenise un cimitir pentru copii!!Cu strategia sa malefică, satana i-a făcut pe oameni să-și ucidă proprii fii. Acum înțelegeam de ce trăiam cu amărăciune, fără chef de viață, cu o față posomorâtă, gata mereu să bombăn, frustrată de orice: pentru că mă transformasem într-o mașină de ucis copii! Și asta mă trăgea tot mai mult spre abis...Avortuleste cel mai groaznic dintre toate păcatele (cel provocat), pentru că ucide pruncii încă din sânul mamelor,ucide o creatură incocentă și fără apărare, și dă putere satanei. Diavolul ne poruncește din fundul iadului să vărsăm sânge nevinovat! Un bebeluș e ca un miel nevinovat și fără pată...Și Cine este Mielul fără pată?În acel moment, bebelușul e chipul și asemănarea Lui Iisus. Iar faptul că mama însăși își ucide propriul copil determină o profundă legătură cu infernul, permițând să iasă cât mai mulți diavoli de acolo pentru adistruge și a ștrangula omenirea. E ca și cum s-ar deschide niște bariere, bariere pe care Dumnezeu le-a pus ca să împiedice ieșirea răului, dar care se deschid la fiecare avort. Atunci ies acele larve oribile, acei demoni care persecută omenirea, demonii prostituției, ai aberațiilor sexuale, ai satanismului, ai ateismului,ai sinuciderilor, ai indiferenței...Ai tuturor relelelor pe care le vedem în jurul nostru. Și lumea merge din ce în ce mai rău în fiecare zi...Gândiți-vă la câți copii sunt uciși în fiecare zi: e o mare victorie a celui rău!Iar viața noastră se transformă într-un infern, cu probleme de orice fel, cu boli, cu atâtea rele ce ne chinuie: toate acestea nu sunt decât consecința acțiunii libere a diavolilor în mijlocul nostru! Dar noi singuri suntem cei care deschidem poarta răului prin păcatele noastre și îl lăsăm să circule liber în viața noastră. Nu păcătuim numai cu avortul; dar este dintre păcatele cele mai grave. Și apoi avem tupeul sădăm vina pe Dumnezeu pentru toată mizeria, toate bolile și suferința de care avem parte!Iar Dumnezeu, în bunătatea Sa nemărginită, ne pune la dispoziție Sacramentul Reîmpăcării princare avem oportunitatea să ne căim și să ne spălăm de păcatele noastre în spovadă, rupând astfel lanțurile cu care ne leagă satana și scăpând de influența lui în viața noastră. Așa putem spăla sufletul nostru...Dar,eu personal n-o făcusem.
....
Repararea păcatelor noastre
Cum v-am spus deja, avortul este păcatul cel mai grav în ochii Lui Dumnezeu. Acum multe persoane mă întreabă cum putem repara avortul . De fapt nu putem restitui viața copilului; dar în Biserica noastră avem o binecuvântare atât de mare! Sacramentul Reîmpăcării. În spovada bine făcută Dumnezeune iartă, iar ceea ce preotul dezleagă pe pământ, este dezlegat și în Cer. Slavă Lui Dumnezeu pentru aceasta! Slăvit să fie Domnul pentru Bunătatea Sa! Domnul ne iartă, dar aduceți-vă aminte de cele spusede Domnul femeii adultere: „Mergi în pace și nu mai păcătui!”

Un alt act de reparare este „ Botezul de intenție”.Să botezăm copiii avortați, așa cum preotul afăcut astăzi, în această celebrare, pentru ca ei să poată ieși din Limb. Vedeți înțelepciunea Bisericii!Acești copii nevinovați intră în Slava Lui Dumnezeu. Acum sunt Îngerași care se roagă și intervin pentru salvarea noastră. Vedeți frumusețea „economiei” Lui Dumnezeu! Vedeți cum Dumnezeu scoate binele și din cel mai mare rău!

Nimic nu se pierde - decât cel care vrea să se piardă și refuză milostivirea LuiDumnezeu."
Gloria Polo-La portile Cerului si ale iadului
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.08.2012, 14:37:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul

Un alt act de reparare este „ Botezul de intenție”.Să botezăm copiii avortați, așa cum preotul afăcut astăzi, în această celebrare, pentru ca ei să poată ieși din Limb. Vedeți înțelepciunea Bisericii!Acești copii nevinovați intră în Slava Lui Dumnezeu. Acum sunt Îngerași care se roagă și intervin pentru salvarea noastră. Vedeți frumusețea „economiei” Lui Dumnezeu! Vedeți cum Dumnezeu scoate binele și din cel mai mare rău!
Botezand un viu in locul celui ucis sau mimand ca botezam ceva absent?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.08.2012, 15:23:32
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Botezand un viu in locul celui ucis sau mimand ca botezam ceva absent?
Nu stiu ce inseamna acest botez. Mi-am propus sa intreb preotul pentru ca si eu am un frate care a murit inainte de a se naste, iar daca pot face pentru el ceva mai mult decit sa ma rog, sa ofer Sfinte Liturghii si sa dau de pomana pentru el, sa o fac. Am sa va spun ceea ce imi spune preotul.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.08.2012, 17:27:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1. Da
2. Da
3. Da

Am citit o carte scrisa de o catolica din Venezuela, Gloria Polo. Aceasta a fost trasnita de un fulger si a murit. A avut experienta judecatii particulare, unde trebuia sa raspunda pentru porunca "sa nu ucizi". Aceasta femeie facuse un avort si a putut vedea ce se intimpla cu copiii avortati si cum putem repara noi greselile facute de noi sau de altii. Aveti mai jos un mic fragment din marturia ei; este despre avort, putin pe linga tema propusa de dumneavoastra; exista insa si un mic fragment referitor la destinul acestor copii;


"Așadar, când am fost judecată, nu puteam spune că nu știusem!! Dar nu ținusem cont de spusele preotului și folosisem în continuare spirala. Câți copii ucisesem?...Iată motivul pentru care trăiam chinuităde depresie...Pântecul meu, din izvor de viață devenise un cimitir pentru copii!!Cu strategia sa malefică, satana i-a făcut pe oameni să-și ucidă proprii fii. Acum înțelegeam de ce trăiam cu amărăciune, fără chef de viață, cu o față posomorâtă, gata mereu să bombăn, frustrată de orice: pentru că mă transformasem într-o mașină de ucis copii! Și asta mă trăgea tot mai mult spre abis...Avortuleste cel mai groaznic dintre toate păcatele (cel provocat), pentru că ucide pruncii încă din sânul mamelor,ucide o creatură incocentă și fără apărare, și dă putere satanei. Diavolul ne poruncește din fundul iadului să vărsăm sânge nevinovat! Un bebeluș e ca un miel nevinovat și fără pată...Și Cine este Mielul fără pată?În acel moment, bebelușul e chipul și asemănarea Lui Iisus. Iar faptul că mama însăși își ucide propriul copil determină o profundă legătură cu infernul, permițând să iasă cât mai mulți diavoli de acolo pentru adistruge și a ștrangula omenirea. E ca și cum s-ar deschide niște bariere, bariere pe care Dumnezeu le-a pus ca să împiedice ieșirea răului, dar care se deschid la fiecare avort. Atunci ies acele larve oribile, acei demoni care persecută omenirea, demonii prostituției, ai aberațiilor sexuale, ai satanismului, ai ateismului,ai sinuciderilor, ai indiferenței...Ai tuturor relelelor pe care le vedem în jurul nostru. Și lumea merge din ce în ce mai rău în fiecare zi...Gândiți-vă la câți copii sunt uciși în fiecare zi: e o mare victorie a celui rău!Iar viața noastră se transformă într-un infern, cu probleme de orice fel, cu boli, cu atâtea rele ce ne chinuie: toate acestea nu sunt decât consecința acțiunii libere a diavolilor în mijlocul nostru! Dar noi singuri suntem cei care deschidem poarta răului prin păcatele noastre și îl lăsăm să circule liber în viața noastră. Nu păcătuim numai cu avortul; dar este dintre păcatele cele mai grave. Și apoi avem tupeul sădăm vina pe Dumnezeu pentru toată mizeria, toate bolile și suferința de care avem parte!Iar Dumnezeu, în bunătatea Sa nemărginită, ne pune la dispoziție Sacramentul Reîmpăcării princare avem oportunitatea să ne căim și să ne spălăm de păcatele noastre în spovadă, rupând astfel lanțurile cu care ne leagă satana și scăpând de influența lui în viața noastră. Așa putem spăla sufletul nostru...Dar,eu personal n-o făcusem.
....
Repararea păcatelor noastre
Cum v-am spus deja, avortul este păcatul cel mai grav în ochii Lui Dumnezeu. Acum multe persoane mă întreabă cum putem repara avortul . De fapt nu putem restitui viața copilului; dar în Biserica noastră avem o binecuvântare atât de mare! Sacramentul Reîmpăcării. În spovada bine făcută Dumnezeune iartă, iar ceea ce preotul dezleagă pe pământ, este dezlegat și în Cer. Slavă Lui Dumnezeu pentru aceasta! Slăvit să fie Domnul pentru Bunătatea Sa! Domnul ne iartă, dar aduceți-vă aminte de cele spusede Domnul femeii adultere: „Mergi în pace și nu mai păcătui!”

Un alt act de reparare este „ Botezul de intenție”.Să botezăm copiii avortați, așa cum preotul afăcut astăzi, în această celebrare, pentru ca ei să poată ieși din Limb. Vedeți înțelepciunea Bisericii!Acești copii nevinovați intră în Slava Lui Dumnezeu. Acum sunt Îngerași care se roagă și intervin pentru salvarea noastră. Vedeți frumusețea „economiei” Lui Dumnezeu! Vedeți cum Dumnezeu scoate binele și din cel mai mare rău!

Nimic nu se pierde - decât cel care vrea să se piardă și refuză milostivirea LuiDumnezeu."
Gloria Polo-La portile Cerului si ale iadului
Am mari rezerve ca "intamplarea" respecta invatatura BC. Cum sa spui ca a fost la Judecata Particulara. A avut doua judecati particulare? Ca unii oameni "au trecut" dincolo si "s-au intors" e una, dar sa sustii si ca ai fost la judecata? Cand invata BC ca are loc Judecata Particulara?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.08.2012, 18:26:49
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am mari rezerve ca "intamplarea" respecta invatatura BC. Cum sa spui ca a fost la Judecata Particulara. A avut doua judecati particulare? Ca unii oameni "au trecut" dincolo si "s-au intors" e una, dar sa sustii si ca ai fost la judecata? Cand invata BC ca are loc Judecata Particulara?
Subiectul nu este cind are loc judecata particulara, iar despre invataturile Bisericii Catolice nu ma intrebati pe mine. Nu le cunosc pe toate si am observat ca sunt destui catolici pe forum va pot raspunde cu subiect si predicat la intrebarile pe care le aveti.

Referitor la "intamplare", Gloria Polo a dat marturie despre ceea ce a trait. Noi putem sa o credem sau nu. Nici nu stiu daca aceasta marturie a ei a aparut cu aprobarea Bisericii sau nu. Dar aceasta marturie ne confirma inca o data ca Dumnezeu e infinit milostiv, ca rasplateste binele infinit mai mult decit raul, ca in fiecare secunda avem posibilitatea sa ajutam pe cineva, chiar numai cu gindul nostru; iar acel cineva poate sa fie inclusiv un copil care a murit inainte de a se naste.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
inmormantarea celor ucisi ralucapurcel Slujba inmormantarii 7 14.09.2012 21:33:01
Copilul trebuie sa participe la inmormantarea celor dragi costel Slujba inmormantarii 36 22.06.2012 18:36:59
Inmormantarea la crestin-ortodocsi silverstar Generalitati 27 10.06.2012 03:36:37
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 13:02:02
Inmormantarea la evrei. Evreulcelales Iudaismul 9 17.12.2009 19:44:18