Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.08.2013, 04:38:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Suflete, Domnul ne iubește și ne lasă o libertate atât de mare încât noi putem inclusiv să facem mari nebunii, cum am văzut de mii de ori și la mine.
Am trecut și eu prin stări asemănătoare cu tine. Uneori mai trec și acum, în ultima vreme. Dar mă bat pe mine însumi cu nădejdea în Mila Domnului.
Mult m-aș bucura să aflu că harul Domnului a lucrat în inima ta și că ai bătut ispita grea. Mergi degrabă, cu nădejde în nemăsurată milă a Domnului nostru iubit, Care S-a jertfit tocmai ca noi să avem mereu deschisă Ușa Milostivirii. Aleargă cu brațele deschise, cum fuge copilul în brațele mamei sau în cele ale tatălui, plîngând, și spune-i Domnului ce ți-au făcut ție câinii răutății duhurilor care vor să te sfâșie. Nu pe tine te va bate Domnul, ci pe ei, gonindu-i din jurul tău, așa încât să fii iar copilul care se bucură, ziua și noaptea, de dulcea iubire a adevăraților noștri Părinți.
Aleargă la Domnul, soră, aleargă! O, cum ne așteaptă El ca să ne aline rănile și să ne dea puteri noi pentru a ne bucura de viață!
Mă rog și eu pentru tine, împreună cu toți ceilalți care ți-au aflat necazul.
Frumos răspunsul tău, cezar_ioan!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.08.2013, 12:14:53
Mariatwix Mariatwix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Mesaje: 12
Implicit Multumesc!

Dragii mei, vreau sa va multumesc din suflet pentru cuvintele voastre, gandurile bune si rugaciunile voastre. M-au ajutat tare mult, mi-ati facut un mare bine netrecand peste problema mea si rupandu-va din timpul vostru pentru a-mi raspunde si a ma incuraja.

Vreau sa va spun ca Dumnezeu si Sfanta Fecioara asculta rugaciunile pacatosilor. M-am rugat zi de zi sa imi dea putere sa-mi depasesc frica si sa-mi arate calea spre Biserica. V-am scris la inceput ca ezitam intre Biserici, intre preoti, nu stiam ce sa fac. M-am rugat si mi-a venit raspunsul atunci cand l-am cerut: intr-o zi m-am intalnit cu parintele intr-un loc unde nu-l mai vazusem pana atunci, in partea mea de sat, am vorbit, a vorbit cu baietelul meu, ne-a invitat la joaca la fetita lui... Atunci am inteles ca era semnul pe care l-am cerut si i-am spus ca as vrea sa ma primeasca la Spovedanie. M-a chemat, m-a primit cu bunatate si intelegere, am descoperit exact preotul pe care-l cautam, bland dar nu superficial, intelegator si diplomat. Nu mi-a dat Sfanta Impartasanie, nici nu ma asteptam, m-a mai chemat in postul acesta la Biserica, mi-a dat un canon, m-a sfatuit, mi-a daruit o carte de rugaciuni... Am simtit ceea ce am cautat ani de zile si n-am gasit. Ma simt linistita, pentru ca simt ca Dumnezeu mi-a mai dat o sansa. Ii multumesc Sfintei Fecioare pentru ajutorul pe care mi l-a dat, pentru ca nu ma indoiesc ca a fost mult mai mult decat o intamplare ca am ajuns la acest preot. Si va multumesc si voua, din nou, pentru incurajari si pentru ca am invatat foarte multe de la voi in aceste doua saptamani cat am citit forumul acesta.

Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.08.2013, 12:17:02
Mariatwix Mariatwix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Frumos răspunsul tău, cezar_ioan!
Da, foarte frumos, m-a impresionat enorm, nici n-am gasit cuvintele sa raspund. Nici acum nu le gasesc, pot sa spun doar ca m-a "atins" exact unde aveam nevoie si ii multumesc.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.08.2013, 15:35:46
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariatwix Vezi mesajul
Dragii mei, vreau sa va multumesc din suflet pentru cuvintele voastre, gandurile bune si rugaciunile voastre. M-au ajutat tare mult, mi-ati facut un mare bine netrecand peste problema mea si rupandu-va din timpul vostru pentru a-mi raspunde si a ma incuraja.

Vreau sa va spun ca Dumnezeu si Sfanta Fecioara asculta rugaciunile pacatosilor. M-am rugat zi de zi sa imi dea putere sa-mi depasesc frica si sa-mi arate calea spre Biserica. V-am scris la inceput ca ezitam intre Biserici, intre preoti, nu stiam ce sa fac. M-am rugat si mi-a venit raspunsul atunci cand l-am cerut: intr-o zi m-am intalnit cu parintele intr-un loc unde nu-l mai vazusem pana atunci, in partea mea de sat, am vorbit, a vorbit cu baietelul meu, ne-a invitat la joaca la fetita lui... Atunci am inteles ca era semnul pe care l-am cerut si i-am spus ca as vrea sa ma primeasca la Spovedanie. M-a chemat, m-a primit cu bunatate si intelegere, am descoperit exact preotul pe care-l cautam, bland dar nu superficial, intelegator si diplomat. Nu mi-a dat Sfanta Impartasanie, nici nu ma asteptam, m-a mai chemat in postul acesta la Biserica, mi-a dat un canon, m-a sfatuit, mi-a daruit o carte de rugaciuni... Am simtit ceea ce am cautat ani de zile si n-am gasit. Ma simt linistita, pentru ca simt ca Dumnezeu mi-a mai dat o sansa. Ii multumesc Sfintei Fecioare pentru ajutorul pe care mi l-a dat, pentru ca nu ma indoiesc ca a fost mult mai mult decat o intamplare ca am ajuns la acest preot. Si va multumesc si voua, din nou, pentru incurajari si pentru ca am invatat foarte multe de la voi in aceste doua saptamani cat am citit forumul acesta.

Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Ma bucur nespus pentru tine. Intr-adevar, nu lasa Dumnezeu nici un suflet nemiluit si ne asculta intodeauna rugaciunile. Noi cautam preot deosebit prin locuri indepartate dar de cele mai multe ori el este foarte aproape de noi. Pe fiecare data Ingerul pazitor ne aduce la credinta intr-un anumit fel. Undeva, cineva s-a rugat pentru tine! Si aici pe forum sunt persoane deosebite care in taina se roaga pentru cei aflati in nevoi trupesti si lipsuri duhovnicesti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.08.2013, 20:53:53
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariatwix Vezi mesajul
Dragii mei, vreau sa va multumesc din suflet pentru cuvintele voastre, gandurile bune si rugaciunile voastre. M-au ajutat tare mult, mi-ati facut un mare bine netrecand peste problema mea si rupandu-va din timpul vostru pentru a-mi raspunde si a ma incuraja.

Vreau sa va spun ca Dumnezeu si Sfanta Fecioara asculta rugaciunile pacatosilor. M-am rugat zi de zi sa imi dea putere sa-mi depasesc frica si sa-mi arate calea spre Biserica. V-am scris la inceput ca ezitam intre Biserici, intre preoti, nu stiam ce sa fac. M-am rugat si mi-a venit raspunsul atunci cand l-am cerut: intr-o zi m-am intalnit cu parintele intr-un loc unde nu-l mai vazusem pana atunci, in partea mea de sat, am vorbit, a vorbit cu baietelul meu, ne-a invitat la joaca la fetita lui... Atunci am inteles ca era semnul pe care l-am cerut si i-am spus ca as vrea sa ma primeasca la Spovedanie. M-a chemat, m-a primit cu bunatate si intelegere, am descoperit exact preotul pe care-l cautam, bland dar nu superficial, intelegator si diplomat. Nu mi-a dat Sfanta Impartasanie, nici nu ma asteptam, m-a mai chemat in postul acesta la Biserica, mi-a dat un canon, m-a sfatuit, mi-a daruit o carte de rugaciuni... Am simtit ceea ce am cautat ani de zile si n-am gasit. Ma simt linistita, pentru ca simt ca Dumnezeu mi-a mai dat o sansa. Ii multumesc Sfintei Fecioare pentru ajutorul pe care mi l-a dat, pentru ca nu ma indoiesc ca a fost mult mai mult decat o intamplare ca am ajuns la acest preot. Si va multumesc si voua, din nou, pentru incurajari si pentru ca am invatat foarte multe de la voi in aceste doua saptamani cat am citit forumul acesta.

Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Bucurie!!!
Bravo, soră!
Slavă lui Dumnezeu pentru necuprinsa Lui Iubire și Înțelepciune!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.08.2013, 00:12:06
mateimatei mateimatei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2013
Mesaje: 24
Implicit

Cum este El, așa suntem și noi în lumea aceasta; astfel se face că dragostea este desăvârșită în noi, pentru ca să avem deplină încredere în ziua judecății. În dragoste nu este frică; ci dragostea desăvârșită izgonește frica; pentru că frica are cu ea pedeapsa; și cine se teme n-a ajuns desăvârșit în dragoste. (1 Ioan 4:17-18)
Hristos e dragoste, Sacrificiul Sau a impartit timpul in doua si Legea cea veche a apus odata cu moartea pe cruce. Legea talionului s-a stins intr-o piata prin Palestina unde Domnul a oprit o lapidare. Pietrele acelea s-au rostogolit pe jos si n-au mai ucis pe nimeni.
Frica? Pentru ce? Sa te duci in fata Tatalui tau si sa recunosti c-ai gresit din nou? Crezi ca el nu stie?! Nu astepta! Asa cum tu-ti privesti copilul asteptand sa vezi daca recunoaste ca iar s-a jucat cu mingea prin bucatarie (lucru evident, doar e plin de cioburi pe jos!) tot asa asteapta si El.
Mergi la biserica si vorbeste-I, cauta un preot ca sa-ti spuna cum sa-ti rascumperi gresala si doreste-ti cu adevarat sa nu mai cazi in pacat. Vorbeste cu orice preot, pentru ca de fapt, nu vorbesti cu el, ci cu Dumnezeu, functia preotului este similara cu cea a unei oglinzi in care te vezi asa cum esti de fapt.
Mai este un lucru, sunt putini cei care nu au trecut prin senzatia aceea de nod in stomac cand au intrat la spovedanie, numele lor sunt de gasit prin calendar, pentru ca i-am canonizat, dar acel sentiment nu cred ca este frica, ci mandrie. Acesta e semnalul ca mai avem de lucrat cu noi insine, trupul se supune, dar mintea inca nu.
Incet, cu vointa, cu ajutorul Bisericii (ca de-asta a fost lasata pe pamant) si in special cu Dragostea Lui Hristos, o sa invingem.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.12.2014, 03:08:57
AndIov AndIov is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2014
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Smile Spovedanie in afara postului?

La inceputul lunii octombrie am avut prima criza de nervi. Fumam pe atunci, dar tigarile n-au avut nici cel mai mic efect calmant. Acea criza a tinut pana a doua zi, cand am luat un calmant si am mers la psihiatru. De atunci am tot mers, dar degeaba. Crizele apareau aleatoriu. Cand mi-a zis medicul ca vrea sa ma bage pe pastile, n-am mai mers.

Intre timp, m-am certat ca la usa cortului cu o vecina din camin pentru o noptiera din fumoar. Ala a fost imboldul sa ma las de tigari. M-am lasat treptat, am o luna de cand n-am mai fumat. Crizele tot au aparut. De obicei, cand ma lua, plecam la sala de lectura sa invat. Pentru mine, invatatul are rol de calmant. Treptat, am observat ca acele crize apareau daca stateam cateva zile acasa. Colega de camera era foarte bisericoasa, dar foarte tracasanta. Avea ticuri muulte, ma intrerupea cu cele mai stupide intrebari, inclusiv venea dupa mine la sala de lectura pe motiv ca si-a uitat cheile acasa.

Am facut legatura intre crizele mele si persoana ei. Am dat-o afara si m-am apucat de box, ca sa nu o bat. In perioada in care o terorizam sa plece, o alta vecina mi-a spus sa incerc, strict ca experienta (eram atee pe atunci), sa ascult acatiste de pe youtube, ca sa ma calmez. Ii povestisem ca mereu facea cineva cate o obsesie pentru mine si mi-a spus ca ce am eu e boala sufleteasca si ca intoarcerea la credinta e solutia.

Am incercat intai melodii pentru meditatie, dar n-au functionat cine stie ce. Apoi am incercat un acatist, in zece minute am adormit. De atunci, cand am stat in Bucuresti, numai cu acatiste am dormit.

Intre timp s-a mutat colega si eu am plecat la ai mei, in vacanta. Aici nu-mi ajunge netul pana langa pat, deci n-am mai ascultat acatiste. In prima zi am facut o criza de nervi, ca ma durea burta. Apoi am fost calma pana aseara, cand m-a luat iar. Am zis ca sunt obosita. In seara asta, iar. Nu prea vroiam, dar mi-am calcat pe orgoliu si am pus iar un acatist si m-am calmat. E clar ca vecina avea dreptate.

Am intrat pe forum ca sa intreb cum sa ma intorc la credinta, ca simt ca e o cale lunga si grea. Din ce-am citit pe acest topic, am inteles ca primul pas e spovedania. Stiu ca se face si in afara postului, dar stiu de la religie, din scoala, ca se face doar in cazuri grave (crime, de exemplu). E adevarat? Daca nu, cum se procedeaza?

Mentionez ca n-am mai fost de cel putin 10 ani la biserica. Stiu doar cum arata cladirea si preotul, nu cunosc denumirile specifice, oricare ar fi ele.

Va multumesc anticipat pentru sfaturi :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.12.2014, 14:59:44
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Care va să zică mereu e cineva obsedat de tine, hait?.... Și faci crize (ce fel de crize, în ce constau?). Și nici nu iei pastile recomandate de medic.
Păi în acest caz ......ești taaaare, bre! Nici n-am auzit de una mai tare ca tine.
*
Suflețelule, dacă tu zici că vrei să te întorci la credință și regreți că nu ai mai fost de 10 ani la vreo biserică,
păi cum nu realizezi că te-ai întors deja?
Uite, deja te-a năpădit dorul după Dumnezeu, fericitul nostru dor,
într-o formă poate camuflată sub aparența crizelor și a cuiva care se ține mereu după tine. O fi îngerul care îți dă semne prin oameni, știu și eu?...

*
Acuma dacă îmi permiți o oarece sugestie, pe care n-aș vrea s-o urmezi deîndată ci s-o dezbați mai întâi cu un om cucernic (preotul duhovnic, de pildă): pune un strop de rânduială în viața ta, ușor-ușurel, cătinel-cătinel.
Nu ți-e dor să citești din Biblie? Câteva minute zilnic, la aceeași oră... Adapă-te ca o căprioară însetată de la fântâna cu apă vie - slova Scripturii.
Nu ți-e dor să șezi pitită într-un colț al bisericii, neștiută de nimeni și să plângi pentru unele întâmplări la care, poate, nu ai fi vrut să participi? Sau să plângi de bucurie, sub mângâierea vreunui psalm rostit ori cântat la slujbă, aducînd așa recunoștință Domnului, Fecioarei, vreunui sfânt sau altei puteri cerești.
Dă-te și tu pe lângă preotul locului, în sensul de a-i cere să îți dea ceva de făcut, un lucru cât de mic (cum ar fi să mături prin curtea bisericii, te asigur că e tare frumos și liniștitor). Nu te lua după cei ce vin la biserică precum vin la un muzeu cu fosile "interesante". Ăștia nu sunt creștini, sunt măscărici și turiști. Tu caută să vii la Domnul prin ceva activ, prin participare, făcînd ceva pentru semeni, iar nu așteptînd miloaga și apoi tulind-o frumușel la ale tale. Biserica e o comuniune, un fel de stup în care fiecare face ceva, iar de nu face e bondar nevrednic și e măturat frumușel pe la urdiniș, afară între furnicile urât înțepătoare. Pocăința ta să fie, așadar, lucrătoare. Adică să fie frumoasă, cum, pesemne, dacă nu mă înșel așa ești și tu.....:)
Doamne ajută!

Last edited by Ioan_Cezar; 26.12.2014 at 15:07:13.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.12.2014, 15:55:56
AndIov AndIov is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2014
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Raspuns

Persoanele care au facut cate o obsesie pentru mine sigur nu sunt ingerii. Ingerii nu bat si nici nu incearca sa violeze.

Primele crize le-am facut acum trei ani, cand eram cu un baiat violent. Nu ma deranja ca ma batea, dar daca eu vroiam in brate si el nu ma lua, urlam vreo doua ore fara nicio sansa de a ma opri. Cam de fiecare data se ajungea la tentative de suicid. Dupa ce m-am despartit de el, crizele au mai tinut vreo doua luni si au disparut subit. In astea doua luni, am luat niste calmante naturiste, care nu mi-au dat dependenta.

Urmatoarea a aparut anul trecut, dupa ce m-am certat cu un coleg, fara tentative de suicid, dar cu un plan clar de crima. M-am potolit la timp, colegul nici nu stie ce vroiam sa-i fac. Cu putin timp inainte de criza asta, acel baiat violent s-a sinucis. La cateva luni, a aparut un alt baiat obsedat. N-a apucat sa ma bata, dar era sa ma aleg cu un viol. Nu s-a lasat cu nicio criza.

Anul asta, cu vreo doua saptamani inainte sa se faca un an de la moartea primului, eram nervoasa incontinuu. La o zi dupa, cand am trecut pe la biserica sa-i aprind o lumanare, am facut iar o criza. Plangeam de frica sa nu ajung sa locuiesc iar cu el. Criza s-a extins pana a doua zi, cand ma infuriasem pe o colega ca nu mi-a raspuns la telefon(era la curs si eu incurcasem zilele saptamanii). Mi-am luat un calmant naturist de la farmacie si m-am dus la psihiatru. Urmatoarea zi m-a hipnotizat un amic si, oricum, calmantul ala m-a facut de mi-era greu si sa gandesc, darmite sa vorbesc. Aia a fost ultima criza din perioada in care fumam.

Dupa doua saptamani-o luna, la 3 zile dupa ce m-am lasat de tigari, iar am facut o criza, tot cu plansete si atat. Am zis ca e sevrajul si n-am luat nimic. M-am tratat cu mers la invatat si mancat bine. La urmatoarea criza, am luat un antidepresiv pe care il mai luasem acum cativa ani si stiam ca e foarte bun. De data asta si-a facut efectul intr-o ora si a tinut efectul doar o ora. L-am luat ca trebuia sa ajung la scoala, deja aveam cam multe absente.

Crizele au aparut tot mai des, dar, la sfatul vecinei, am inceput sa ascult acatiste. Momentan ele sunt calmantele. Partea urata e ca nu pot controla nici plansul, nici urletele, desi sunt constienta de ce mi se intampla.

Psihiatrul n-a apucat sa-mi recomande nimic, ca am refuzat clar ideea de a lua pastile. Dau dependenta si eram convinsa ca pur si simplu ma deranja ceva din mediu. Asa a si fost, se trantea colega pe pat, cat dormeam eu. De atunci n-am mai mers la psihiatru.

Legat de Biblie, habar n-am de unde se cumpara si cat costa. Cat despre preotul locului, nu stiu care e. Stau in Bucuresti, stiu doar biserica la care am aprins o lumanare, ca de aia au stiut colegii sa-mi spuna. Cat despre treaba in biserica, daca m-ai sfatuit sa fac asta in ideea ca am prea mult timp liber, tin sa-ti spun ca nu e asa. Am facultatea si incerc sa-mi dezvolt o afacere.

Vecina mi-a recomandat niste carti. Azi le caut si am sa le citesc. Am sa trec si pe la biserica. Cu spovedania cum sa fac? Ca a trecut postul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.12.2014, 16:37:29
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Fii liniștită, Spovedania nu e condiționată de post.
Dumnezeu ne așteaptă în fiecare clipă, Domnul nu are orar de primit și de îngrijit sufletele copiilor Lui.
Tu ți-ai pune copilul venit de departe, copil rănit și poate muribund, să aștepte îmbrățișarea ta pe motiv că ai o treabă mai importantă de făcut? Ce treabă mai importantă poate avea un părinte iubitor decât să sară în întâmpinarea copilului iubit? Mai ales când acest copil e tare necăjit...
Domnul, Care este Iubire, nu te lasă să aștepți! Deocamdată ridică-ți gândul spre El. Chiar acum. Pomenește-i Numele - asta se numește rugăciune și te ajută sufletește, chiar de nu conștientizezi neapărat în clipa asta. (Vei înțelege mai târziu, la momentul potrivit conștientizării multor lucruri din viața ta.)

Te poți spovedi oricînd, în orice biserică. Poți cere asta oricărui preot, dar nu te aștepta ca musai să te primească. E adevărat că ai dreptul, nevoia și libertatea să ceri spovedanie, însă la fel de adevărat e că preoții uneori nu spovedesc musai când vrem noi. Au motivele lor, de obicei foarte întemeiate. De pildă, să te cercetezi cu ajutorul unui ghid de spovedanie, pe care ți-l va da părintele, sau poate să meditezi cu seriozitate la unele lucruri. Nu știu, vezi ce zice preotul. În orice caz, e vorba de ceva smerenie așteptată de la tine (smerenie adică o oarece conștientizare a realității, a măsurii noastre de oameni simpli, dincolo de închipuirile minții și de fumuri luate de la alții ori inventate de noi înșine), altfel în ciuda ritualului spovedaniei poți să pici pe lângă Taină. Mulți respectă tipicul, fac exact cum scrie la carte, dar căință și limpezime a gândului bun nu au și atunci Taina fie nu lucrează în sufletul omului fie se întâmplă altele...
Deci: mergi la prima biserică din jurul tău și roagă pe părintele de acolo să te primească la spovedanie. Dacă nu te spovedește pe loc, fă așa cum îți zice (probabil îți dă câteva zile să citești un material, un îndreptar legat de Taina Mărturisirii; mai sunt și alte motive pentru o eventuală amânare, nu e bine să scriu eu aici mai mult, e vorba de o Sfântă Taină și trebuie să mă opresc).
O să reușești! (Așa cred eu acum, să mă ierți de proorocire.)
Eu te percep (poate însă doar îmi închipui așa, prin dorință) ca fiind hotărâtă. Îmi pari un om dârz, dovadă printre altele că ai ajuns să te liniștești studiind. Or, munca studiului nu e pentru suflete slabe ci pentru caractere dârze. Știu că poate îți place să studiezi, poate te liniștește întrucât îți ține mintea ocupată, poate că te bucură întrucât vezi că te pricepi și că îți merge mintea cu istețime etc. (unde studiezi? În Politehnică? mai degrabă în Leul, la Electronică?...:)) Dar faptul că plugărești cu mintea și voința rămâne fapt foarte bun. Mai târziu poate vei deprinde, pe fondul acestei obișnuințe de a plugări cu mintea, vei deprinde așadar și taina plugăriei inimii cu rugăciunea statornică, neîncetată... Deie Domnul!

P.S. Îngerul poate lucra surprinzător. El desigur nu pune pe bărbați să te necăjească, dar statornicia cu care te necăjește cineva poate fi înțeleasă și ca statornicia cu care altcineva te cheamă, lăsînd să se petreacă necazuri în viața ta... Lasă însă acum interpretările astea. Le vei face mai târziu, după ce te vei liniști binișor. Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde