Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.01.2015, 11:58:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
nemîncînd nimic îți consumi propriile grăsimi fără să mai iei din afară.
Pe acest principiu actioneaza unul dintre cele mai celebre medicamente pentru slabit: Orlistat-ul.
Diferenta este ca mananci cat vrei. Nu se absoarbe niciun fel de grasime. Pur si simplu, mecanismul de trecere a grasimilor din intestin in sange este blocat.

Naplacerea vine din faptul ca trebuie sa porti pampersi pentru adulti si sa umbli cu pantaloni de rezerva la tine. Fiindca grasimea din carnatii pe care-i bagi pe gura, iese pe fund, prelucrata pe jumatate.

Din fericire, medicina dispune si de alte solutii pentru slabit. Unele, mai elegante. Dar nu neaparat mai eficiente decat Orlistat-ul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.01.2015, 12:45:37
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Sunt atatea exercitii pentru acasa sau pentru afara pe internet care nu au legatura cu yoga...youtube-ul e plin, numai sa stii unde sa cauti
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.01.2015, 13:23:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
+Ulcer
Nicidecum.

Citat:
+Dereglarea sistemului digestiv
Mai exact pauza binemeritată sistemului digestiv după o viață de procesare aproape continuă a hranei.

Citat:
+Atrofierea muschilor
Doar un pic pînă treci pe metabolismul catabolic. Se refac prin exerciții sau dacă ai o viață activă.

Citat:
+Lipsa de energie
E adevărat că te miști cu încetinitorul, dar asta nu te împiedică să ai un program obișnuit.

Citat:
+Ameteli dese
Consecințe ale detoxifierii. Semn că iese otrava afară. Dar și din cauză că inima bate mai rar.

Citat:
+Anemie
Nu știu, dar nu cred.

Citat:
+Probleme cu ficatul si rinichii.
Dacă ai probleme grave cu ele nu ai voie să faci așa ceva. E adevărat că sînt suprasolicitate în post, deoarece corpul se curăță.

Citat:
Deci nu este recomandat sa faci asta mai mult de o zi.
Am terminat multe sesiuni cu bine, de la 5 zile de post total pe timp de vară cu activități fizice pînă la 26 de zile doar cu apă cu serviciu, lucrat nopți, costruit diverse, renovat, cărat greutăți șamd.

Citat:
Iar Dukan presupune ca mananci in prima faza proteine, iar corpul isi ia grasimile din rezervele proprii. Dupa aceea revii incet la dieta initiala, intr-o perioada lunga de timp, ca sa eviti dereglajele majore.
Prea multe proteine în timp se transformă în carbohidrați care devin grăsime. Apropo de dieta ketogenică, low carbo.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.01.2015, 14:40:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Naplacerea vine din faptul ca trebuie sa porti pampersi pentru adulti si sa umbli cu pantaloni de rezerva la tine. Fiindca grasimea din carnatii pe care-i bagi pe gura, iese pe fund, prelucrata pe jumatate.
.
Versus a nu sta pe veceu o lună în cazul postului doar cu apă. Economie la mîncare, la hîrtie igienică, la timp, hemoroizi fericiți...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.01.2015, 18:04:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nicidecum.
Stiu pe cineva care a tinut o dieta pe baza de pepene rosu. In 5 zile a inceput sa o doara stomacul, s-a oprit, s-a dus la doctor: ulcer.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai exact pauza binemeritată sistemului digestiv după o viață de procesare aproape continuă a hranei.
Singura problema este ca sistemul digestiv nu este menit sa faca pauze asa lungi.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Doar un pic pînă treci pe metabolismul catabolic. Se refac prin exerciții sau dacă ai o viață activă.
Adevarat

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E adevărat că te miști cu încetinitorul, dar asta nu te împiedică să ai un program obișnuit.
Depinde ce job ai :P Daca esti medic, inginer, etc, incetinitorul poate costa scump!

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Consecințe ale detoxifierii. Semn că iese otrava afară. Dar și din cauză că inima bate mai rar.
Nu exista termenul de "detoxifiere" in biologie. Nu te ajuta cu nimic faptul ca nu mananci nimic inafara de apa o saptamana. Organele tale se ocupa incontinuu de detoxifiere, si nu au nici o problema in a face asta daca sunt sanatoase (adica sa nu bagi cateva sticle de vin pe zi in tine). Singurul lucru pe care probabil o sa-l simti o sa fie efectele unui placebo.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu știu, dar nu cred.
Pai de unde sa-ti iei fierul? Sau alte minerale, vitamine si nutrimente? Apa nu are destul... nici pe aproare. Lipsa de vitamina C iti slabeste imunitatea. Sunt multe lucruri care pot merge prost.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă ai probleme grave cu ele nu ai voie să faci așa ceva. E adevărat că sînt suprasolicitate în post, deoarece corpul se curăță.
Cum am zis mai sus, corpul se curata incontinuu, cu exceptia exagerarilor.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am terminat multe sesiuni cu bine, de la 5 zile de post total pe timp de vară cu activități fizice pînă la 26 de zile doar cu apă cu serviciu, lucrat nopți, costruit diverse, renovat, cărat greutăți șamd.
Fiecare dupa cum este construit. Probabil ti-ai obisnuit corpul bine.


Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prea multe proteine în timp se transformă în carbohidrați care devin grăsime. Apropo de dieta ketogenică, low carbo.
Pe parintii mei a mers. 20 de kg slabite si mentinute, analizele au iesit mai bune ca inainte de dieta. Dar tot, asta difera de la persoana la persoana.


In concluzie, solutia nu este sa nu mananci deloc, ci sa mananci mai putin, si sa faci miscare fizica.

Last edited by abaaaabbbb63; 08.01.2015 at 18:12:05.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.01.2015, 21:17:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Stiu pe cineva care a tinut o dieta pe baza de pepene rosu. In 5 zile a inceput sa o doara stomacul, s-a oprit, s-a dus la doctor: ulcer.
Din cauza zahărului organismul nu și-a schimbat metabolismul după 3 zile, adică nu a intrat în ketoză. Persoana s-a înfometat 5 zile, nu a postit. Dacă ar fi postit nici foame nu i-ar fi fost, nici ulcer nu ar fi făcut.

De remarcat miile de oameni din întreaga lume care practică postul cu apă sau fără. Nu am auzit să se fi plîns vreunul de ulcer.

Citat:
Singura problema este ca sistemul digestiv nu este menit sa faca pauze asa lungi.
Cîndva omul mînca atunci cînd găsea hrană. La fel ca animalele sălbatice. Cele 3 mese pe zi de azi minim sînt o exagerare, nu ar trebui să fie o normalitate.

Citat:
Depinde ce job ai :P Daca esti medic, inginer, etc, incetinitorul poate costa scump!
Eu sînt inginer și mi-am făcut treaba. Da, depinde de job: un chirurg nu are voie să intre în sală dacă nu are capul limpede și mîna sigură, pe cînd un medic de familie ar putea să postească în paralel.

Citat:
Nu exista termenul de "detoxifiere" in biologie. Nu te ajuta cu nimic faptul ca nu mananci nimic inafara de apa o saptamana. Organele tale se ocupa incontinuu de detoxifiere, si nu au nici o problema in a face asta daca sunt sanatoase (adica sa nu bagi cateva sticle de vin pe zi in tine). Singurul lucru pe care probabil o sa-l simti o sa fie efectele unui placebo.
Da și nu. Otrava e eliminată căaltfel am muri, dar ce faci cînd depășește capacitatea de apărare a organismului? E depozitată, mai ales în grăsimi și mai ales în picioare. Eu am experimentat de fiecare dată acea senzație de ”febră” a picioarelor cînd am postit. Prima oară m-a ținut 2 zile, adică zilele 5 și 6, după care a încetat. Postul ameliorează procesul de detoxifiere, îl amplifică și este un fapt demonstrat.

Citat:
Pai de unde sa-ti iei fierul? Sau alte minerale, vitamine si nutrimente? Apa nu are destul... nici pe aproare. Lipsa de vitamina C iti slabeste imunitatea. Sunt multe lucruri care pot merge prost.
Singura problemă pentru sesiunile foarte lungi de genul minim 3 săptămîni e deficitul de potasiu din cîte am citit.

Imunitatea crește în acest timp. Celulele albe sînt generate în număr mult mai mare, osteoblastele la fel, tot corpul e în alertă pentru a fi cît mai sănătos spre a supraviețui cît mai mult pînă găsește hrană. Simțul mirosului devine mai puternic, mintea e mai clară etc.

Citat:
Cum am zis mai sus, corpul se curata incontinuu, cu exceptia exagerarilor.
Urina devine mai închisă la culoare și miroase mai urît. Sinusurile secretă o cantitate enormă de mucus. La cei mai grași pielea devinde unsuroasă. Limba se încarcă și redevine curată cînd curățenia e gata, semn că postul se poate încheia.

Citat:
Fiecare dupa cum este construit. Probabil ti-ai obisnuit corpul bine.
Eu sînt genul extrem de slab și totuși am reușit să fac asta fără să ajung la spital și fără efecte secundare nedorite. Din contra, am scăpat de unele probleme pentru care medicii nu m-au ajutat.

Citat:
In concluzie, solutia nu este sa nu mananci deloc, ci sa mananci mai putin, si sa faci miscare fizica.
Concluzia e bună, dar și posturile sînt bune. Atît timp cît știi cum...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
gimnastica, ortodox, yoga

Thread Tools
Moduri de afișare