Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2008, 22:27:28
robertt robertt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2008
Mesaje: 22
Implicit

nu se supara Dumnezeu ca ne inchinam la Sfinti si la moastele lor?de unde s-a dedus ca Sfintii trebuie venerati?nu este ca si cum ne facem idoli?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2008, 13:47:06
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de robertt
nu se supara Dumnezeu ca ne inchinam la Sfinti si la moastele lor?de unde s-a dedus ca Sfintii trebuie venerati?nu este ca si cum ne facem idoli?
La sfinti nu ne inchinam,ci ne rugam,cum facem si pentru Fecioara Maria,pentru ca ei la randul lor sa se roage lui Hristos si lui Dumnezeu pentru noi.Noi ne inchinam doar lui Hristos si Dumnezeu,cum au facut si sfintii,ca doar n-au ajuns sfinti ei singuri,ci tot inchinandu-si viata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2008, 17:00:49
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

BA NE INCHINAM SI LA SFINTI ,LE CEREM AJUTORUL SI CITIM ACATISTE INCHINATE LOR ,CACI ZICE PSALMISTUL DAVID:minunat este Dumnezeu intru sfintii saiAsa ca daca EL,DOMNUL vrea sa le dea aceasta cinste prin puterea de a face minuni si dupa moartea lor ,cine sintem noi sa ne opunem?!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2008, 18:08:45
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

La sfinti ne rugam,ne inchinam numai lui Hristos si Dumnezeu,caci a lor este slava in vecii vecilor.Daca ne-am inchina si lor chiar ca i-am transforma in niste idoli,cum spunea initiatorul topicului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2008, 18:57:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ei sunt mijlocitori si prin harul pe care l-au dobandit de la Bunul Dumnezeu prin jertfa lor in credinta, ne sunt de mare folos in intarirea noastra , in vindecarea noastra, trupeasca si sufleteasca. Ei sunt bine placuti Lui si ajutatori noua.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2008, 16:55:21
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Ei sunt mijlocitori si prin harul pe care l-au dobandit de la Bunul Dumnezeu prin jertfa lor in credinta, ne sunt de mare folos in intarirea noastra , in vindecarea noastra, trupeasca si sufleteasca. Ei sunt bine placuti Lui si ajutatori noua.
nu stiu de unde ai asta dar eu am citit asta in Sfanta Scriptura :
1 Timotei 2,5 : "Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus"
nu am citit si de alti mijlocitori
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.02.2008, 20:30:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Ei sunt mijlocitori si prin harul pe care l-au dobandit de la Bunul Dumnezeu prin jertfa lor in credinta, ne sunt de mare folos in intarirea noastra , in vindecarea noastra, trupeasca si sufleteasca. Ei sunt bine placuti Lui si ajutatori noua.
nu stiu de unde ai asta dar eu am citit asta in Sfanta Scriptura :
1 Timotei 2,5 : "Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus"
nu am citit si de alti mijlocitori
Sunt JEANE ,stai in pace. Mai mergi si tu pe la Biserica, stai si tu de vorba cu un duhovnic, intra in lumea crestina cu sufletul si inima deschisa. Nu fi negativist si da-ti jos ochelarii de cal, care-ti ingusteaza mult orizontul cunoasterii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.02.2008, 20:42:32
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Sunt JEANE ,stai in pace. Mai mergi si tu pe la Biserica, stai si tu de vorba cu un duhovnic, intra in lumea crestina cu sufletul si inima deschisa. Nu fi negativist si da-ti jos ochelarii de cal, care-ti ingusteaza mult orizontul cunoasterii.
incerc sa stau cit mai mult in pace.
apropo de "largirea orizontului cunoasterii" : sti ce i-a zis sarpele Evei?mai bine sa iti dau tot citatul din Facerea : "Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!"
si rezultatul il sti si tu.
prefer ca ochelarii mei de cal sa fie Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.02.2008, 21:15:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Simpla copiere si citarea unor texte este specifica celor in necunoastere. Tu nu sti JEANE sa dezvolti o idee, sa judeci cu a ta minte, sa dezbati o tema. Stai si dai cate un citat , copiezi cate ceva, dar mintea si cunoasterea ta sunt zero.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.02.2008, 21:19:51
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

am invatat asta de la administratorii forumului.daca incep sa vb fara citate risc sa fiu banat.
da nu mi-ai raspuns totusi la treaba cu orizontul cunoasterii
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moastele sf nectarie cristina mioara Generalitati 20 28.07.2011 21:06:33
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Moastele Sf Mina C.tin Stiri, actualitati, anunturi 5 11.11.2008 20:48:52
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06