Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.04.2009, 11:55:42
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Danion Vasile-Crucea preoteselor

"Terminând Facultatea de Teologie, mulți dintre colegii mei au devenit preoți; soțiile lor sunt acum preotese. În urma discuțiilor pe care le-am avut cu unii dintre colegi atât înainte cât și după nunta lor, observam împreună că în zilele noastre foarte mulți preoți sunt trași înapoi de către soțiile lor, că focul râvnei unor slujitori ai altarului este aproape stins după ani de zile de căsnicie.



[COLOR=Blue]Așa cum o parohie ar trebui să se îngrijească de preotul ei, ar trebui să se îngrijească și de preoteasă. Pentru că nu numai păstorul își modelează păstoriții, ci și păstoriții își modelează păstorul.[/COLOR]

[SIZE=4][COLOR=Blue]Dacă preoteasa se definește în funcție de bărbatul ei, care îi este cap, bărbatul se definește în funcție de Capul său, care este Hristos.[/COLOR][/SIZE]

La întrebarea: „Ce este preotul?” aș putea răspunde astfel: preotul este acel păstor care, iubindu-și oile, este gata să se jertfească pentru mântuirea lor. Această definiție nu este completă, dar arată una dintre trăsăturile fundamentale ale preotului.
[COLOR=Blue]Preotul este inima care bate pentru mântuirea credincioșilor, care suferă pentru grijile, neputințele și căderile lor, care se roagă lui Dumnezeu pentru întreaga lume.[/COLOR]
[COLOR=Blue][SIZE=4]Ce este preoteasa? Este jumătatea acestei inimi.[/SIZE][/COLOR]

Face preoteasa Sfânta Liturghie? Nu. Spovedește preoteasa? Nu. Măcar o sfeștanie face? Nici atât.
Atunci de ce este considerata ea jumătate de preot?
[COLOR=Blue]Pe omul pe care diavolii nu îl pot birui prin gânduri păcătoase, încearcă să îl biruie ispitindu-l prin cei de aproape ai săi. Prin cine să atace diavolii pe preotul care luptă împotriva lor? Prin preoteasă...[/COLOR]
[COLOR=Blue]Dacă preoteasa își iubește bărbatul și se teme de Dumnezeu, atunci are grijă ca nu cumva să îi fie părintelui pricină de sminteală: să nu îl supere, să nu îl mâhnească, să nu îl ispitească să calce posturile...[/COLOR]
Preoteasa insa nu trebuie definită în funcție de răul pe care nu trebuie să îl facă, ci în funcție de binele pe care trebuie să îl facă. Ea trebuie să îi fie sprijin în toate. [COLOR=Red]
[/COLOR]

[COLOR=Blue]Ea nu este o anexă a bărbatului ei, o hidră cu care el trebuie să se lupte până la sfârșitul vieții. Preoteasa trebuie să fie un suflet cald și iubitor, un suflet jertfelnic.[/COLOR]
Cel care se pregătește să devină preot nu trebuie să caute o soție care să aibă cât mai puține defecte, astfel încât să îl stânjenească cât mai puțin în slujirea sa. Ci trebuie să caute o soție încununată cu cât mai multe virtuți, care să își folosească talanții pentru a-l sprijini cu toată ființa ei. Iată care preoteasă este jumătate de preot! Aceasta, și nu alta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.04.2009, 15:30:21
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu cifrele in sine conteaza, si oricum nu e de bun simt sa intrebi care este salariul cuiva, mai ales daca nu-l cunosti, sau abia il cunosti. chestiunea in discutie este ca nu trebuie sa incurcam borcanele si treburile parohiei, adica fiecare sa-si vada de treaba acolo unde este pus, altfel incurajam dezordinea si anarhia.

ps: daca chiar te intereseaza sa stii cum se traieste in State, venitul mediu brut este in jur de $50k/ an (taxele sunt cam ca si in RO).
Si eu intrebam numai in medie. Intr-adevar in America lumea este f secretoasa i privinta salariilor. Si raspunsul tau pare a fi foarte de "bun simt" caci nu am inteles despre cati bani e vorba. Sa fie vorba de 50.000 $/an brutto?
In privinta salariului preotului, am cosntatat si aici, ca lumea vrea sa aiba un preot, dar nu prea e dispusa sa il plateasca, ca si cum acesta nu ar avea cheltuieli legate de existenta lui.
Se pare ca romanii din afara sunt la fel peste tot. Si daca ar fi saraci ca cei din Romania, as intelege, dar au mai mult; devin insa tot mai zgarciti pe masura ce au mai mult. Si aici, de obicei cei care au sunt cei mai stransi la punga.
De obicei preoteasa se baga in discutii, pentru ca preotul nu indrazneste. Iar daca primeste ca pentru "jumatate de norma", inseamna ca nu o duc stralucit; nu au cum.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.04.2009, 20:39:45
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca de obicei, Anca, datul cu presupusul nu e punctul tau forte.

Oricum, nu-ti face griji pentru preotii de aici, o duc mai bine decat multi dintre enoriasii lor.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.04.2009, 20:58:56
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci nu e vorba de 50.000$ pe an? Atunci K ce inseamna in America?
Oricum ca sa plangi cuiva de mila trebuie sa ai inima...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.04.2009, 22:16:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Apropo de Doamna Preoteasă :

Ce pot spune,din ce văd zi de zi la Biserica mea de suflet, preoteasa este : femeie de serviciu, vânzătoare, truditoare de dimineața până seara. O persoană cu mult bun simț, smerită și cu multă frică de Dumnezeu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.04.2009, 22:50:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce pot spune,din ce văd zi de zi la Biserica mea de suflet, preoteasa este : femeie de serviciu, vânzătoare, truditoare de dimineața până seara. O persoană cu mult bun simț, smerită și cu multă frică de Dumnezeu.
Asta poate vedea doar cel, care e dispus sa vada merite si la altul decat propria persoana. Si eu cunosc preotese, care sunt trup si suflet pentru biserica.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.04.2009, 23:02:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Asta poate vedea doar cel, care e dispus sa vada merite si la altul decat propria persoana. Si eu cunosc preotese, care sunt trup si suflet pentru biserica.
Revenind, chiar mă întreb câte odată , de unde are atâta forță și putere , Doamna Preoteasă Lepădatu ? Dacă mă duc pe la 8 e în Biserică și spală pe jos, dacă treci mai încolo , mătură prin curte, spală geamuri, face curat la lumânări, etc. Toată ziua , până seara ! Foarte greu se intreține o Biserica mare, iar cine nu pune dragoste și suflet, nu rezistă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.04.2009, 10:17:04
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Danion Vasile-Crucea preoteselor

În privința tinerilor care, dorindu-și preoția, își caută fete pentru însurătoare trebuie să fac o observație personală: am avut colegi care, grăbindu-se să primească preoția, s-au căsătorit fără a avea timp să își dea seama dacă fata este potrivită pentru a fi preoteasă. După căsătorie, și-au dat seama că s-au pripit. O fată nu trebuie luată de soție numai pentru că tânărul vrea să devină preot.
Trebuie luată de soție o fată care are calitățile necesare pentru a fi preoteasă, și nu numai atât: trebuie luată o soție care, înainte de a fi preoteasă bună, va ști să fie o soție bună. Cum ar putea deveni peste noapte o preoteasă bună o femeie care nu a știut să fie o soție bună?
Am în minte exemplul unuia dintre cei mai buni colegi ai mei de facultate. S-a căsătorit, dorindu-și din toată inima să fie preot. Un tânăr virtuos, iubitor de Dumnezeu. Dar, după căsătorie, au apărut neînțelegeri între el și soția sa. Înainte de a fi hirotonit, s-a pus problema divorțului. Chiar dacă nu au divorțat (și poate îi va ajuta Dumnezeu să rămână împreună, și să meargă împreună pe calea cea bună), totuși sunt aproape de acest pas. Dacă ar divorța, el nu mai poate fi preot de mir, așa cum își dorea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.04.2009, 10:41:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
În privința tinerilor care, dorindu-și preoția, își caută fete pentru însurătoare trebuie să fac o observație personală: am avut colegi care, grăbindu-se să primească preoția, s-au căsătorit fără a avea timp să își dea seama dacă fata este potrivită pentru a fi preoteasă. După căsătorie, și-au dat seama că s-au pripit. O fată nu trebuie luată de soție numai pentru că tânărul vrea să devină preot.
Trebuie luată de soție o fată care are calitățile necesare pentru a fi preoteasă, și nu numai atât: trebuie luată o soție care, înainte de a fi preoteasă bună, va ști să fie o soție bună. Cum ar putea deveni peste noapte o preoteasă bună o femeie care nu a știut să fie o soție bună?
Am în minte exemplul unuia dintre cei mai buni colegi ai mei de facultate. S-a căsătorit, dorindu-și din toată inima să fie preot. Un tânăr virtuos, iubitor de Dumnezeu. Dar, după căsătorie, au apărut neînțelegeri între el și soția sa. Înainte de a fi hirotonit, s-a pus problema divorțului. Chiar dacă nu au divorțat (și poate îi va ajuta Dumnezeu să rămână împreună, și să meargă împreună pe calea cea bună), totuși sunt aproape de acest pas. Dacă ar divorța, el nu mai poate fi preot de mir, așa cum își dorea.
Sunt excepții Marina ! Să nu luăm excepțiile , ca ceva general. Și să-ți mai spun ceva, o soție va învăța să se modeleze după bărbatul ei , poate nu imediat, dar cu ajutorul Bunului Dumnezeu, va fi posibil, mai ales că un preot știe mult mai bine ce și cum va face , din punct de vedere duhovnicesc, în această situație. Chiar de femeia lui nu se va schimba, el nu va divorța, dragostea de Dumnezeu va învinge . Ea poate să plece în rătăcirea ei, dar asta nu va afecta preoția celui în cauză.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.04.2009, 12:26:11
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Danion Vasile-crucea preoteselor

Când se gândesc la însurătoare, unii tineri studenți teologi spun că fata pe care o vor lua trebuie să fie fecioară.
Este firesc să caute o fecioară, pentru că preoteasa trebuie să fie un suflet curat, un suflet care nu a fost vătămat de păcatul desfrâului. Există pravile foarte clare despre aceasta. Dar nu stă totul numai în feciorie. Dacă o fată este fecioară, nu înseamnă că neapărat este bună de preoteasă. Da, o viitoare preoteasă trebuie să fie fecioară. Dar trebuie să fie și credincioasă, și smerită, și înțeleaptă, și iubitoare, și și și ... Sunt atâtea virtuți care se leagă una de alta. Dacă singura virtute a viitoarei preotese este fecioria, nu va putea să fie un sprijin pentru soțul ei.
Nu intru acum în detalii legate de cazurile neconvenționale.
O cunoștință de-a mea, care acum este preoteasă, spunea că nu i se pare normal ca în vremurile noastre să se insiste atât asupra fecioriei preotesei și să se treacă cu vederea păcatele tinerilor care vor să devină preoți. După învățătura Bisericii atât viitorul preot, cât și viitoarea preoteasă trebuie să fie încununați cu cununa fecioriei. Curentul modernist care nu ține seama de această învățătură este de influență diavolească. Diavolul vrea ca familia preotului să nu fie o mică biserică, ci un lăcaș al neînțelegerilor, al dezbinării și al patimilor.
Faptul că au existat preoți sau preotese care înainte de căsătorie nu au mers pe calea virtuții, dar care după căsătorie s-au pocăit și au fost modele de virtute nu trebuie să fie generalizat. Astfel de excepții nu fac altceva decât să întărească regula. Dacă stăm să ne gândim, dintr-o mie de păcătoși se pocăiesc foarte puțini. Și pravilele Sfinților Părinți nu trebuie călcate în picioare din cauza unor observații subiective. Nu vreau să insist asupra acestui subiect.
Voi mai observa însă un singur lucru: că dacă viitorul preot și-a luat de soție o fecioară, o fată care a știut să reziste ispitelor vrăjmașului diavol și tinerilor care au plăcut-o, aceasta îl va ajuta pe părinte în viața de înfrânare pe care o cere slujirea preoțească. Și invers, cine nu a știut să se înfrâneze înainte de nuntă se va înfrâna cu greu după nuntă. Precum se știe, preotul are o anumită rânduială de nevoință peste care nu se poate trece. Preoteasa nu are dreptul să îi ceară să se unească trupește în anumite zile, în posturi, înainte sau după slujirea Sfintei Liturghii.
Dragostea trupească este binecuvântată de Dumnezeu numai dacă se ține seama de rânduielile bisericești care sunt foarte precise în această problemă.
[COLOR=Blue]Voi aminti aici exemplul celui mai cunoscut preot de mir care a trăit într-o aspră nevoință cu soția sa: au dus crucea curăției. Au trăit ca frații, și darurile duhovnicești cu care i-a binecuvântat Dumnezeu au fost pe măsură. Voi vorbi despre Sfântul Ioan din Kronstadt. [COLOR=Black]
Sigur că[/COLOR][/COLOR] el nu trebuie să fie înțeles ca un exemplu absolut de înfrânare: scopul preotului nu este de a nu se atinge de soția sa. Un preot care are copii știe să înțeleagă problemele credincioșilor mai bine decât un preot fără copii - fie că trăiește în curăție, fie că soția sa este stearpă. Numai prin sporire duhovnicească acest raport poate fi inversat. Sfântul Ioan din Kronstadt înțelegea problemele celor căsătoriți mai bine decât orice alt preot. Nu am de gând să propun aici calea pe care a mers sfântul Ioan ca pe un țel care ar trebui atins de toți preoții. Nici nu consider că așa stau lucrurile. Sfințenia Sfântului Ioan nu a provenit de la faptul că s-a înfrânat de la unirea trupească cu femeia sa. Numai unii eretici consideră că unirea trupească trebuie defăimată pentru a fi bineplăcut lui Dumnezeu. Sfântul Ioan nu defăima această unire, dar nici nu o recomanda altora ca pe o procedură magică de agonisire a Sfântului Duh. Până să citesc mai multe despre viața Sfântului Ioan, mă gândeam că între el și soția sa a fost o relație distantă, rece, că de fapt căsnicia lor a fost un fel de contract prin care el, pentru că nu își dorea monahismul, a încercat să aleagă o căsnicie ciuntită: citisem doar că soția sa a acceptat cu greu înfrânarea pe care i-o cerea Sfântul. Mare a fost bucuria mea când mi-am dat seama că am greșit. Ei au avut o dragoste puternică unul față de altul. Lipsa dragostei trupești a fost covârșită de plinătatea dragostei sufletești. Cu trei zile înainte de a muri, sfântul a aflat că soția sa, bolnavă la rândul ei, era întristată de faptul că nu îl poate îngriji. „Spuneți-i soției mele că este întotdeauna cu mine, și eu sunt întotdeauna cu ea”. O astfel de dragoste este veșnică.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 14:11:44
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 08:28:25