Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.10.2006, 15:18:57
ionut_marcel ionut_marcel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 4
Implicit

Am si eu o intrebare : Citi dintre cei de aici ati facut donatii la biserica ? V-ati intrebat vreodata unde merg banii aceeia ? Ar fi cazul sa faceti acest lucru . Nu ar fi mai bine sa stiti si voi ce s-a intimplat cu banii aceeia , daca intradevar s-au folosit pentru biserica ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.10.2006, 17:40:46
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Dca ma gindesc la martirii neamului nostru ,la cei care au suferit in vremea comunista si nu numai la ei, ca si astazi sint multi tineri pentru care ii multumim lui Dumnezeu ca ni ia dat,imi amorteste limba in gura sa mai critic vreun preot .Daca este vreunul care greseste cu intentie ,are grija Dumnezeu .Sa ne rugam pentru ei ca si ei sint oameni si sint mai rau ispititi ca noi.
In ce priveste donatiile la biserica , nu va fie frica .Dumnezeu ne face partea noastra pentru ca ne cunoaste gindul . De ce se intimpla mai departe raspund cei in cauza . Mai bine sa ne rugam pentru toti.
Domnul sa va binecuvinteze !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.10.2006, 21:11:52
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Si tousi Dumnezeu le-a incredintat darul hirotoniei!! De ce oare? Pentru ca a stiut El cui ii da acest dar si a stiut si de ce. Daca Dumnezeu le-a daruit....atunci El sa-i judece...Preotul oricit de pacatos ar fi are acest dar. Eu una sincer n-am vazut preoti betivi si homosexuali inca...dar nu ma indoiesc ca or fi...dar daca au cazut ..."Hopa sus!" e si pentru ei si pentru mine,mai ales....Doamne scapa-na!
Eu fiin bolnava, ma spovedeam des. Am intalnit foarte multi preoti buni si inteligenti, dar am intalnit si fanatici, care au o viziune de inchizitori,( vreo doua cazuri de acest fel). E periculos sa spovedesti un om bolnacv, care si asa se teme, se indoieste, ii este rau mai tot timpul. Ca in orice meserie, si in preotie exista deformatie profesionala, uneori vad numai diavoli sau minuni peste tot. Este cazul si al unor practicanti prea "infocati". Nu va suparati, fratilor ca spun asta .Stiu ca preotia se zice ca este mai mult decat o meserie, o chemare. Da, dar sunt oameni supusi greselii. Amintiti-va de cazul de la Tanacu. Vedeti unde duce fanatismul? Cum au descris medicii acolo era un fenomen paranoid in masa. Trebuie sa avem o vedere larga, inteligenta si logica. Lui Dumnezeu nu ii place lipsa de inteligenta . Sincera sa fiu nu prea inteleg nici ideea de manastire si asa zisa nevointa. Viata oricum este grea .De lume nu te poti rupe decat cand mori. Sau rugaciunile lungi. IIsus zice :nu cine imi zice mie Doamne, Doamne se va mantui ci cine face voia Tatalui meu. Acele"Doamne miluieste" zise de 40 de ori nu pot fi decat practici Yoga, cand iei o mantra si o repeti pana ajungi la extaz. Nu practic Yoga, din auzite. In concluzie, calea de mijloc este cea mai buna. Doamne ajuta-ne!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.10.2006, 18:38:25
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Si tousi Dumnezeu le-a incredintat darul hirotoniei!! De ce oare? Pentru ca a stiut El cui ii da acest dar si a stiut si de ce. Daca Dumnezeu le-a daruit....atunci El sa-i judece...Preotul oricit de pacatos ar fi are acest dar. Eu una sincer n-am vazut preoti betivi si homosexuali inca...dar nu ma indoiesc ca or fi...dar daca au cazut ..."Hopa sus!" e si pentru ei si pentru mine,mai ales....Doamne scapa-na!
Eu fiin bolnava, ma spovedeam des. Am intalnit foarte multi preoti buni si inteligenti, dar am intalnit si fanatici, care au o viziune de inchizitori,( vreo doua cazuri de acest fel). E periculos sa spovedesti un om bolnacv, care si asa se teme, se indoieste, ii este rau mai tot timpul. Ca in orice meserie, si in preotie exista deformatie profesionala, uneori vad numai diavoli sau minuni peste tot. Este cazul si al unor practicanti prea "infocati". Nu va suparati, fratilor ca spun asta .Stiu ca preotia se zice ca este mai mult decat o meserie, o chemare. Da, dar sunt oameni supusi greselii. Amintiti-va de cazul de la Tanacu. Vedeti unde duce fanatismul? Cum au descris medicii acolo era un fenomen paranoid in masa. Trebuie sa avem o vedere larga, inteligenta si logica. Lui Dumnezeu nu ii place lipsa de inteligenta . Sincera sa fiu nu prea inteleg nici ideea de manastire si asa zisa nevointa. Viata oricum este grea .De lume nu te poti rupe decat cand mori. Sau rugaciunile lungi. IIsus zice :nu cine imi zice mie Doamne, Doamne se va mantui ci cine face voia Tatalui meu. Acele"Doamne miluieste" zise de 40 de ori nu pot fi decat practici Yoga, cand iei o mantra si o repeti pana ajungi la extaz. Nu practic Yoga, din auzite. In concluzie, calea de mijloc este cea mai buna. Doamne ajuta-ne!
Nu vreau sa discreditez pe preoti, eu am spus aceste lucruri pentru ca sunt bolnava si mai sunt multi ca mine, duar pentru o luare aminte, din proprie experienta , spre a ne feri de fanatism. poate am fost cam dura, este usor sa arunci cu piatra.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.10.2006, 19:55:08
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

euftalia draga, ia spune tu cum te mai simtzi dumneata... nu-s nici preot nici medic, dar ai de grija de tine, ca se poate... se poate si sa mai surazi, si sa vorbesti cu cineva, si sa te simtzi in largul tau... si cred ca problema la tine, acuma scuza-ma ca-mi dau cu parearea... este ca tu la biserica nu shedeai pe scaun, probabil stateai in picioare chiar fiind bolnava... si ai deja convingeri prea serioase... nu ca nu sunt reale, dar poate ca daca ai avea rabdare si cu atentzie vei asculta fiecare rugaciune, predicile, si te vei stradui sa mai si te rogi din cand incand... incetishor... vei observa o reala improspatare a convingerilor tale... de acolo din aurita calea de mijloc, adica nicipreaprea nici foartefoarte... doar ca eu personal cel putzi n-am ajuns inca la mijloc ci sunt doar la preinceput...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.10.2006, 18:21:29
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
euftalia draga, ia spune tu cum te mai simtzi dumneata... nu-s nici preot nici medic, dar ai de grija de tine, ca se poate... se poate si sa mai surazi, si sa vorbesti cu cineva, si sa te simtzi in largul tau... si cred ca problema la tine, acuma scuza-ma ca-mi dau cu parearea... este ca tu la biserica nu shedeai pe scaun, probabil stateai in picioare chiar fiind bolnava... si ai deja convingeri prea serioase... nu ca nu sunt reale, dar poate ca daca ai avea rabdare si cu atentzie vei asculta fiecare rugaciune, predicile, si te vei stradui sa mai si te rogi din cand incand... incetishor... vei observa o reala improspatare a convingerilor tale... de acolo din aurita calea de mijloc, adica nicipreaprea nici foartefoarte... doar ca eu personal cel putzi n-am ajuns inca la mijloc ci sunt doar la preinceput...
Frate, eu va doresc tuturor numai bine si nu voi mai intra pe acest forum, am si eu credinta sa nu credeti ca nu il simt pe Iisus ca fiind cel mai bland Dumnezeu evocat de vero religie si sunt si ortodoxa. duar ca din cauza bolii mele am anumite probleme si indoieli sI EU MA ROG, DAR IN CUVINTE SIMPLE SI SINCERE, NU POT SA MAI FAC ACATISTE SI RUGACIUNI LUNGI. DOMNUL SA VA AJUTE TUTUROR.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.10.2006, 06:28:38
andaluzia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut_marcel
Am si eu o intrebare : Citi dintre cei de aici ati facut donatii la biserica ? V-ati intrebat vreodata unde merg banii aceeia ? Ar fi cazul sa faceti acest lucru . Nu ar fi mai bine sa stiti si voi ce s-a intimplat cu banii aceeia , daca intradevar s-au folosit pentru biserica ?
in momntul cand faci o donatie o faci cu un gand cu credinta si din dragoste pentru Dumneze.In cazul in care banii ar fi folositi in alt scop(desi sunt convinsa ca foarte rare sunt cazurile in care se abate cineva)Dumnezeu stie motivul pentru care ai daruit banuii Bisericii si sa fii linistit ca iti va rasplati.Nu te preocupa tu de nimic mai mult.Si cand platesti oare cate un impozit la primarie esti sigur ca banii merg acolo unde trebuie.Curios faptul ca atatea lucruri merg prost in tara noastra dar singurul loc unde cu totii consideram ca suntem vrednici sa aruncam cu pietre este Sfanta Biserica si in preoti.hai sa privim lucrurile cu mai multa bagare de seama si sa incetam a judeca pe aproapele nostru.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.10.2006, 18:53:16
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

De regula nu-mi place sa fiu transanta,sunt ceva mai retinuta cand este vorba de subiecte,care din pacate aduc atingere fara pic de respect clericilor,pentru ca nu este bine sa generalizam anumite aspecte negative din viata lor,vis-a-vis de cea a mirenilor.Este adevarat ca in unele situatii se abuzeaza de binevointa credinciosilor,si se folosesc fondurile destinate bisericii in scopuri personale,de catre unele parti bisericesti,dar si acei preoti sunt oameni,si ei traiesc din salarii modice,ori "in biserica slujesc,din biserica se hranesc".Nu stiu cum sa spun,dar,uneori credinciosii se dovedesc a fi cei mai mari cartitori,se asteapta cai mai mari lor coordonatori spirituali sa fie duhuri nu oameni,ori sunt si ei oameni ispititi de patimi si nevoi.Cat despre cei care se dovedesc fara limite in acest sens,raspund singuri de faptele lor,sau voi cei ce va dedicati bugetul acestora incercati sa-i analizati mai bine,caci omul se mai cunoaste si dupa aspetul exterior.Totdeauna m-a deranjat faptul ca multi crestini se duc prin manastiri si-i umple buzunarul lui Preasfintitul,in loc sa faca o adevarata pomana calugarului care face ascultare la grajd,sau la padure,si de multe ori se dovedeste sa fie si vai de capul lui,ori sa nu aiba cu ce se-ncalta...si privirea catre acestia este o pomana...tare primita.Cat despre banii care se strang pentru biserici,nu suntem noi de competenta de-a le analiza traiectoria,daca vrem dam pentru multumirea sufleteasca,daca nu,nu dam si nu ne mai tulburam gandindu-ne nicaieri,in priviinta lor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.10.2006, 22:07:13
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Stiti ce spunea parintele Savatie ? Te-a tuburat ceva nu deschide gura ,asteapta sa-ti treaca .Tulburarea nu-i de la Dumnezeu . Hai sa zicem asa : Daca vedem ceva care nu-i in regula ,sa-l acoperim si sa ne rugam lui Dumnezeu sa indrepte si sa repare el gresala . Doar avem Judecator . Si noi sa incercam sa convingem prin faptele noastre .
Mesajul e mai mult pentru mine sa-mi aduc aminte . Nu vreau sa jignesc pe nimeni .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.10.2006, 21:41:43
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

Articol ziar ,,Averea' din 23.10.06. citez:
"""AMBITII. Preotul Eliade Gaina (medalion), din Bucura-Mehedinti, a refuzat, sambata, sa boteze un copil, de suparare ca tatal micutului nu-i reparase masina distrusa intr-un accident rutier."""

din pacate nu e un caz singular... si ne mai miram de ce nu mai crede lumea in preoti, de ce ne spovedim, de ce nu mai exista duhovnici, calugari desavarvisiti...

ma intreb daca toti Sfintii ar fi trat in ziua de azi, cand ispita este atat de mare, ar mai fi ajuns sa fie luminati de Duhul Sfant.. Eu unul sunt sigur ca nu toti, iar cei care ar fi dus o viata in pustie, in rugaciune ar fi fost considerati nebuni...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 11:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 12:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 17:19:07
Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!! ovidiu.mihai05 Biserica Ortodoxa Romana 11 16.05.2011 19:52:48