Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2010, 14:20:27
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit Canonul de la preot

Canonul primit de la preot e mult mai usor daca nu stiam ca este pacat ceea ce am facut?
Ma scuzati pentru aceste intrebari, dar pentru mine este forate important raspunsul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2010, 14:27:38
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Canonul primit de la preot e mult mai usor daca nu stiam ca este pacat ceea ce am facut?
Ma scuzati pentru aceste intrebari, dar pentru mine este forate important raspunsul.
Nu cred ca ar trebui sa iti faci griji pentru cat de greu este canonul pentru ca el este un 'medicament' pentru suflet de data asta. Important e sa nu ascunzi ceva cu buna stiinta.
Pacatul este o fapta rea despre care stim ca este impotriva voii lui Dumnezeu
Greseala este atunci cand facem o fapta rea fara sa stim ca este impotriva voii lui Dumnezeu.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2010, 14:32:04
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Ma scuzati daca supar pe cineva, dar va zic concret. Sunt un baiat de 16 ani si in urma cu aproximativ 2 ani am facut un pacat pentru care pe internet scrie ca nu am voie sa ma impartasesc 15 ani. In septembrie, dupa inceputul scolii vreau sa ma duc la spovedit, dar as dori sa stiu ce ma asteapta? Dupa parerea voastra voi fi trimis acasa?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2010, 14:46:01
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit

Mda. Sunt canoane ale sfintilor parinti. Dar totodata, decizia se lasa la latitudinea duhovnicului. In legatura cu canoanele sfintilor parinti exista nise carti. Totusi, du-te si intreaba duhovnicul. Toti facem pacate. Eu am facut un pacat pentru care nu aveam voie sa ma impartasesc nu mai stiu cati ani. Dar duhovnicul, prin spovedania mea repetata, a decis ca nu mai este nevoie de acea perioada, si mi-a ingaduit sa ma apropii de Sfintele Daruri. Cu dohovnicul trebuie sa ai o relatie apropiata si el va decide spre binele tau, insuflat fiind de Dumnezeu. Trebuie sa te spovedesti cu incredere si fara sa ascunzi nimic. Dar nu te tulbura.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2010, 14:46:26
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Nu te trimite nimeni acasa, Dumnezeu abia asteapta sa ne ducem la El ca sa ne ajute, pentru ca ne iubeste. Canoanele pentru spovedanie arata gravitatea faptelor in comparatie cu altele. Restul ramane la latitudinea preotului duhovnic.
Sa luam un exemplu: intr-un oras in care toata lumea fura, unul care vrea sa se indrepte va primi interdictie mai mica la Sf Impartasanie pentru ca traieste intr-un mediu plin de pacat.
Dar un calugar care face aceeasi fapta, cu siguranta va primi un canon mai greu pentru ca traieste se afla intr-un mediu mai putin pacatos.
Si eu am primit un astfel de canon, sa nu ma impartasesc o anumita perioada de timp care in comparatie cu canonul ptr faptas mea a fost muult mai mica, asta din mila lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa te ajute.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2010, 15:09:30
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Am o curiozitate, canoanele aratate pe aceasta pagina mai sunt in vigoare ?

http://parintelemarius.blogspot.com/...-de-la-sf.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2010, 15:10:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Canonul primit de la preot e mult mai usor daca nu stiam ca este pacat ceea ce am facut?
Ma scuzati pentru aceste intrebari, dar pentru mine este forate important raspunsul.
Dacă înțeleg bine, întrebarea dv se poate reformula astfel: "păcatul făcut este mai ușor dacă nu știam că este păcat ?"

Răspunsul, pe scurt, este "în general, da".
Noi știm că, pentru ca un păcat să fie grav, trebuie întrunite următoarele trei condiții: materia gravă, deliberarea suficientă și intenția deplină.
Problema "știam sau nu știam că este păcat" se referă la intenție. În general vorbind, ignoranța diminuează gravitatea păcatului și poate merge până la a-l anula cu totul, caz numit "ignoranță invincibilă". În practică, rareori avem de-a face cu ignoranță invincibilă, de obicei avem de-a face cu ignoranță vinovată. Trebuie observat că numai Dumnezeu, deplin cunoscător al inimilor și al tuturor circumstanțelor, poate deosebi în mod perfect între ignoranța invincibilă și ignoranța vinovată precum și în domeniul nuanțelor de gri ale ignoanței vinovate. Cu alte cuvinte: numai Dumnezeu poate ști exact "cât este de vinovată ignoranța vinovată".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 05.08.2010 at 15:12:36.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2010, 15:38:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grgsc_mrs Vezi mesajul
Ma scuzati daca supar pe cineva, dar va zic concret. Sunt un baiat de 16 ani si in urma cu aproximativ 2 ani am facut un pacat pentru care pe internet scrie ca nu am voie sa ma impartasesc 15 ani. In septembrie, dupa inceputul scolii vreau sa ma duc la spovedit, dar as dori sa stiu ce ma asteapta? Dupa parerea voastra voi fi trimis acasa?
Parerea mea este sa analizezi cu atentie si daca ceea ce ai facut contravine legilor si Codului Penal. S-ar putea ca preotul sa te trimita mai intii sa REPARI ceea ce ai "stricat", sa zicem( daca se MAI poate repara! ! !), dupa care in urma rezolvarii LUMESTI a ceea ce ai facut se va pune problema iertarii tale duhovnicesti si indrumarii mai departe.

Fii atent ca daca este vorba de o infractiune grava, cel cui ii povestesti( si nu ia masuri) devine partas la acea infractiune!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.08.2010, 15:41:02
grgsc_mrs grgsc_mrs is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Mesaje: 30
Implicit

Va multumesc mult pentru raspunsurile date. M-ati ajutat mult. Dumnezeu sa va binecuvanteze! Ma voi ruga pentru voi, oameni buni!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.08.2010, 15:56:08
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

Fii atent ca daca este vorba de o infractiune grava, cel cui ii povestesti( si nu ia masuri) devine partas la acea infractiune!
Nu devine partas la acea infractiune, ci savarseste el insusi o alta infractiune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canonul Sfantului Andrei Criteanul Marius22 Generalitati 15 20.03.2013 22:13:23
Canonul dorinastoica14 Dogmatica 22 02.08.2012 22:49:23
Canonul Sf. Andrei Criteanul sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 08.04.2011 19:54:40
Canonul Cel Mare ioan cezar Intrebari utilizatori 11 16.03.2011 13:26:38
CANONUL SFANTULUI ANDREI CRITEANUL georgeval Generalitati 9 14.04.2008 09:36:17