Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.09.2007, 03:43:07
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

:)Sa ma iertati de pe acum daca smintesc cu ceva

In primul rand cand ne trezim in dimineata Duminicii, sa ne sculam imediat din pat, nicidecum sa mai lenevim, sa ne spalam cu apa rece pe fata :), apoi pana ajungem la Sfanta Biserica sa spunem Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dzeu miluieste-ma pe mine pacatosul, gandindu-ne ca ne ducem sa ne intalnim cu Hristos, nu doar conceptual ci chiar sa realizam aceasta, poate chiar sa meditam putin la aceasta, sa ne adancim putin in noi insine, sa uitam ca exista ieri sau maine.

Am intrat in Sf. Biserica, poate multa forfota si agitatie, poate mai caldura, nu ne smintim caci suntem printre fratii nostri si am venit sa ne intalnim si sa-i dam slava Domnului. Incepe Sf. Liturghie, cantam si noi in gand sau cu voce dupa caz, ne rugam deasemenea, incercam sa nu ne smolim fetele in stil fariseic, nici sa ne dam ochii duhovnicesti peste cap :), cum ca cine suntem noi, or ce facem noi, consideram tot ce ni se intampla ca fiind un dar de la Dzeu de care noi suntem nevrednici, apoi intervine starea fiecaruia de spirit, unii cauta pace altii bucurie, mangaiere, rugaciune, trezvie, altii combinatii, altii vor doar sa simta cum stau in bratele lui Dzeu, sa incercam sa fim cat mai atenti si treji, dar cand mintea ne zboara prin alte parti, or cercetam prea insistent pe aproapele nostru sa ne aducem aminte sa nu vorbim de rau (cu gandul), iar cand ne trezim sa urmam cursul firesc al Liturghiei, nicidecum sa ne mahnim pentru ce ni s-a mai intamplat, caci sunt neputinte omenesti, deasemenea important este sa stim ce se intampla in fiecare faza a Sf. Liturghii, pentru aceasta exista pentru downloadat o conferinta - cateheza pe www.misiune-ortodoxa.ro, dar nu-i gasesc link-ul direct

Am vrut sa scriu niste detalii "tehnice" doar, fiecare persoana traieste Sf. Liturghie in felul lui, dupa cum gaseste de cuviinta, sau dupa cum si-a insusit anumite trairi de la persoane mult mai induhovnicite, eu unul incerc sa ajung la biserica chiar daca sunt mai obosit sau altceva, altfel cred ca e inselare, doar acolo ne mai pansam din ranile de peste saptamana.
Acuma sa nu credeti ca eu lenesul :rolleyes: fac mai mult de 10% din ce am scris, nici sa credeti ca tot ce am scris este bine, ci doar sa culegeti daca exista de cules, ceea ce vi se potriveste voua, sau va poate fi de folos
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.09.2007, 05:58:23
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
cum sa ne comportam la liturghie....daca vedem pe fratele ca "doarme" aseaza-i capul pe genunchii tai si odihneste-l. numai asa iti vei mentine si tu pacea, eu judec des tot ce vad in biserica, oameni facand galagie, femeii mai mult sau mai putin imbracate, si pierd dulceata slujbei pt ca ochii mei nu mai vad, nu mai simt slujba ci privesc, vaneaza Motivul de tulburare..dar daca cu rugaciunile voastre voi putea inchide ochiul mintii!!! nu voi mai judeca si nici vedea pricina de sminteala..Doamne miluieste-ne pe toti!!
Eu la Sf Liturghie ma uit in carte si urmaresc pe parintele sa -i dau raspunsurile.
Aveam un obicei ma uitam in sala si la usa sa vad cine mai vine si si cum mai vine si asa judecam cu ochii mintii pe toti cum(vorbeau ,cum bojocoresc crucea, dau mina unii cu altii , se intrebau ce mai fac cum o mai duc , femeile in pantaloni sau prea decoltate ,parintele iasa cu sf daruri si ei aprind luminari parca nici nu s-ar intimpla nimic) si asa.
Acum m-am hotarit sa ma intorc cu spatele catre ei cu fata catre masa sfinta si ma uit la gura lui parintele.
Si asa nu mai am ocazia sa judec.Dupa aia ii vad eu dar macar nu i-am judecat in timpul sf liturghii nu stiu daca e bine dar sint multumit.
Doamne iarta pacatosii in frunte cu mine.

Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.09.2007, 10:57:52
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Hartford, poate vorbesti cu PArintele sa faca intr-o zi o cateheza, dupa slujba sau candva, zic si eu
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.09.2007, 11:20:42
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc Cos si Hartford, voi incerca sa tin cont de sfaturile voastre:) Poate cu ajutorul rugaciunilor voastre voi reusi sa fiu mai "prezenta" la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie.
Poate ma va mai milostivi care cu un sfat despre pozita inimii in timpul sfintei slujbe:)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.09.2007, 23:24:54
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Culmea!In restul zilei mintea mi-e atat de relaxata,dar la Sfanta Liturghie mi-e capul plin de tot felul de ganduri.:(De ce nu pot scapa de acestea?De ce nu ma pot concentra doar asupra slujbei?Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.09.2007, 03:55:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilma
Culmea!In restul zilei mintea mi-e atat de relaxata,dar la Sfanta Liturghie mi-e capul plin de tot felul de ganduri.:(De ce nu pot scapa de acestea?De ce nu ma pot concentra doar asupra slujbei?Doamne ajuta!
Poti urmari slujba daca tii cartea in mina asa cum fac eu.
de la inceput pina la sfirsit ,intra in cor.
Eu asta patesc la rugaciune imi zboara mintea la toate intimplarile din zi .
Ce sa fac cu viata asta stresata nu e usor dar vrajmasul se bucura eu ma rog incontinuare oricum.
Doamne miluieste.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.09.2007, 09:37:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilma
Culmea!In restul zilei mintea mi-e atat de relaxata,dar la Sfanta Liturghie mi-e capul plin de tot felul de ganduri.:(De ce nu pot scapa de acestea?De ce nu ma pot concentra doar asupra slujbei?Doamne ajuta!
Eu am observat ca daca ma rog mai mult ,imi citesc rugaciunile de dimineata si mai citesc si un acatist ,sunt mult mai prezenta in biserica la SF.LITURGHIE.Dar nu am timp de acatist mereu.
Am mai observat ceva ,daca ma duc nemancata si stau asa pina iau anafura ,mult mai bine sunt atenta la slujba.Iar si aici e o problema ,odata mi-a fost rau ,nu toata lumea poate sa stea asa ,desi ii admir pe aceia care nu maninca nimic.
Eu cred ca daca am avea mai mult timp mintea la Dumnezeu si nu ne-ar mai framinta atata grijile zilei ,am fi mai atenti.Acolo la Heruvic ne atentioneaza sa lasam grija cea lumeasca.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.09.2007, 16:00:11
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Eu fac asa:intru in biserica,ma furisez intr-un cotlon(pronaos)si fac urmatorul exercitiu de vointa:
- sa nu fiu atenta la oameni,nu privesc pe nimeni
-sa nu aud in stanga si-n dreapta murmur,fosnete,galagie
-sa nu gandesc urat despre nimeni
-sa nu gandesc urat despre preoti,cantareti..
-sa veghez ca gandurile mele nici o secunda sa nu o ia razna..ca altfel s-a terminat,in minte incep tot felul de scenarii,aduceri aminte,judecarea unuia ,a altuia..
Si mai inainte (seara imi fac rugaciunile..nu intotdeauna cum asa vrea)dimineata la fel sau macar Doamne ajuta-ma sa nu ma batjocoreasca necuratul,sa navaleasca asupra mea cu ganduri de tot felul..iarta-ma sunt pacatoasa si nevrednica de mila Ta...ceva de genul asta spun incredintata ca dumnezeu ma va ajuta,din tot sufletul..si El ma ajuta mai intotdeauna.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.02.2013, 21:33:11
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif Vezi mesajul
Pe mine ma afecteaza foarte mult. Imi plac foarte mult comunitatile mici, bine inchegate si personalizate, adica cele constituite din persoane care se cunosc foarte bine si se roaga in acelasi Duh.
Mie din contra. Imi place unde este multa lume si cu cat ne cunoastem mai putin cu atat mai bine. :) Probabil dvs. nu stiti cum e la parohiile mici, unde sunt unele doamne mai invarsta care "fac legea", care susotesc, care tin evidenta celor care merg si celor care nu etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfaturi practice in Biserica: Cum ne comportam fata de celalalt? NECTARIE Tinuta in Biserica 1 03.07.2011 15:50:49
Cum sa ne comportam cu habotnicii? loveeverywhere75 Generalitati 44 27.10.2010 23:55:54
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
SF LITURGHIE SAU COLINDE cristina83 Generalitati 0 05.01.2008 17:19:33
Sf Liturghie Annamarria Sfanta Liturghie 8 07.01.2007 15:09:59