Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.11.2013, 20:43:13
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Imi pare rau ca s-a inteles asa.
Am cam amestecat eu lucrurile in mesajul anterior.
Vorbeam acolo de doua lucruri: de problema personala a Dorinei si pe urma de
publicatii in general.
Sunt oameni care castiga imens de mult totusi.

Legat de problema Dorinei eu am scris acolo si repet. Eu m-as simti onorata in cazul acesta. Sigur ca n-a fost corect ce s-a intamplat.
Dar cred ca si editorul a incurcat autorii, nu a stiut. In fond ce ar fi avut de castigat el punand lucrarea ta in cartea lui Arsenie Boca? Acesta oricum avea mare cautare.
Cred ca a fost o greseala. Ce ar fi gandit Boca? Nu cred ca s-ar fi suparat. Poate ca ar fi incercat sa indrepte macar moral greseala.

Am spus in mesajul meu ca in general nu sunt de acord cu plagiatul, cu copiatul din lucrarile altuia.
Ma deranjeaza lipsa de acces la lucrari din cauza ca unii vor sa-si faca faima si bani pe ele. Ori autorii, ori altii din bransa.

Sunt unii, mai ales autori de carti religioase, care nu-si fac probleme, ba dimpotriva se bucura ca lucrarile lor sa fie citite de cat mai multi.

@Laura - nu am publicat nici eu nimic.
In schimb stiu ce inseamna saracia, stiu ce inseamna sa iti doresti sa afli, sa citesti, sa lucrezi (cu diverse programe) si sa nu ai banii necesari.
Totul este cu bani.

In plus visul meu este sa traduc macar o carte frumoasa si s-o daruiesc oamenilor sa se bucure de ea. Dar sunt asa probleme cu drepturile de autor si editurile, incat n-am nici o sansa.

De aia spun: cine doreste cu adevrat sa scrie pentru oameni, sa fie mai bun, mai deschis. Cine nu, sa-si tina lucrarile pentru el. E mai sigur.

Plagiatul nu este solutia eleganta, este adevarat. Solutia ar fi bunatatea omului, altruismul. Sa dam si altora care nu au posibilitati si isi doresc.
Cartea a fost vanduta in 9000 de exemplare. Si eu ma bucur daca sunt citite cartile mele dar eu nu am editura si nu pot scoate decat tiraje mici. Da Sofia, totul este cu bani. Daca as fi aflat ca aceasta carte se da gratis sau deserveste cazuri umanitare as fi tacut, dar se vinde. Orice carti ce porta pe ele numele sau poza parintelui Iustin Parvu sau Arsenie Boca se vand bine. Si eu cumpar astfel de carti.
Plagiatul este furt. Furtul este pacat. Poezia aceia circula pe facebook de ani buni, are sute de distributii.
Ce-ar fi sa te pui in locul meu?
Tu ce ai face?
Cand eram copil parintii ne educau spunadu-ne: "cine fura azi un ou maine va fura un bou". Daca nu atribuia poezia nimanui nu era nici o problema, era folclor asa cum imi scrie dumnealui.
  #22  
Vechi 09.11.2013, 20:47:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Parerea mea o stiti, pe mine m-a indignat mesajele private pe care acel editor vi le-a adresat, in loc sa isi fi cerut scuze si sa isi fi indreptat greseala, asa cum ar fi facut un om de buna credinta, v-a acuzat de tot felul de lucruri, practicand un santaj sentimental ieftin.

Poate ar fi bine sa postati aici si acele mesaje, ca sa inteleaga lumea mai bine despre ce e vorba.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #23  
Vechi 09.11.2013, 21:05:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Daca esti interesat de subiect intra te rog pe linkul de la adresa mea si vei citi ca poezia a fost publicata de mine in carte cu ISBN-ul ce-i confera protectia dreptului de autor in anul 2010 in timp ce cartea domnului Cristian Serban a aparut in 2013 iunie!.
Eu m-am referit la publicarea poeziei pe net, am inteles ca s-a intamplat inainte sa apara cartea. Eu mai stiu un caz cu o cunostinta care si-a gasit poeziile scrise pe net prin alte parti si sub alta semnatura.
  #24  
Vechi 09.11.2013, 21:27:26
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Daca esti interesat de subiect intra te rog pe linkul de la adresa mea si vei citi ca poezia a fost publicata de mine in carte cu ISBN-ul ce-i confera protectia dreptului de autor in anul 2010 in timp ce cartea domnului Cristian Serban a aparut in 2013 iunie!.
Individul asta nu are bun-simt, se foloseste de epidemia de evlavie arseniobocista ca de o scuza jalnica ca sa va fure. Felul in care v-a vorbit este...obraznic e putin spus... Dati-l in judecata. Sa vedem daca va mai fi si atunci asa senin. Dvs. aveti toate dovezile, adica adevarul, de partea dvs. Sigur va pierde. Si, daca stie ca va pierde, o sa o dea la intors.

Last edited by Barsaumas; 09.11.2013 at 21:30:34.
  #25  
Vechi 16.11.2013, 00:09:15
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Acesta este domnul Cristan Serban! Vazand ca este colaborator pe crestin ortodox.ro nu-i greu deloc sa vezi de unde a luat cu punct si virgula poezia mea, ca deh, nici nu era departe.
http://www.crestinortodox.ro/colabor...istian-serban/
http://www.crestinortodox.ro/poezie-...mne-96720.html
  #26  
Vechi 16.11.2013, 01:34:06
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Acesta este domnul Cristan Serban! Vazand ca este colaborator pe crestin ortodox.ro nu-i greu deloc sa vezi de unde a luat cu punct si virgula poezia mea, ca deh, nici nu era departe.
http://www.crestinortodox.ro/colabor...istian-serban/
http://www.crestinortodox.ro/poezie-...mne-96720.html
Hotz nenorocoit, ca toti cei ce ne fura. Bani, poezii, sanse, paminturi, ape, etc.
  #27  
Vechi 01.01.2014, 22:45:56
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

http://confluente.ro/Literatura--Ese...386172716.html
Poza nu corespunde continutului postarii mele. Am incarcat-o din greseala.
Attached Images
File Type: jpg IMG_20131108_143923.jpg (25,0 KB, 5 views)

Last edited by stoicadorina; 01.01.2014 at 22:49:21.
  #28  
Vechi 02.01.2014, 03:02:47
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Lasă-l Dorina, în plata Domnului !
  #29  
Vechi 02.01.2014, 07:02:22
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Plagiatul este o binecuvantare!
Asa ajungi premier in Romania!
*
Si Pr.Savatie Baștovoi a patit la fel. I s-au luat articole din cartile sale si au fost publicate pe tot felul de site-uri, inclusiv de alta religie. Si nu a fost intrebat. Acum a scos o carte de poezii, nu m-ar mira sa i se intample la fel. A mai fsot alt caz in care un om de televiziune a publicat o carte, dar acea carte era mai mult sau mai putin copy-paste dintr-o alta carte care nu a fost publicata. Un domn i-a dat lui cartea sa si omul de telviziune a copiat din ea si a publicat-o, autorul initial nefiind informat.

E trist ce se intampla.

(Ps. Pr.Arsenie Boca nu are nici un amestec, doar numele sau este folosit. Sa nu aruncam cu noroi in dansul doar ptr. ca unii oameni profita de el.)

Last edited by Parascheva16; 02.01.2014 at 07:22:44.
  #30  
Vechi 02.01.2014, 13:37:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Mi-a fost dat acum cateva zile sa aflu ca o poezie ce-mi apartine si care a fost publicata in 2010 intr-o placheta de poezie religioasa sub iscalitura mea si in 2009 pe crestin ortodox la Articole a fost atribuita (fara nici o dovada) Parintelui Arsenie Boca si publicata intr-o carte aparuta la Editura Cristimpuri din Ploiesti a lui Cristian Serban. Cartea a fost tiparita in 9000 de exemplare si vanduta. Am dovedit ca aceasta creatie imi apartine si editorul a recunoscut ca a atribuit-o altcuiva.
Ce ati face daca v-ati comfrunta cu o astfel de situatie? Mai multe despre acest subiect gasiti pe blogul meu si pe pagina mea de fb.
Pai cred ca in primul rand trebuie sa contactezi editura si sa lamuresti cu ei cum s-a ajuns aici de fapt, inainte sa faci scandal pe bloguri, forumuri, fb, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare