Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.01.2021, 17:37:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Toate s-au facut antai teoretic de catre Dumnezeu si orice teorie trebuie sa fie valabila si practic. Modalitatea cea mai buna de a obtine informatiile este de a citi, intelege si crede SCRIPTURILE si Cuvantul lui Dumnezeu de la sfarsit de timp.


Satelitii ajung si stau in miezul Tariei si acolo merg fara oprelisti caci acolo este imponderabilitate, iar daca ar sta in cojile Tariei sau ar fi valabila teoria lor atunci ar cadea rapid la pamant. Ai auzit de sateliti geostationari? E cea mai simpla dovada ca pamantul nu se invarte. N-au motor, nu exista nicio orbita, ci stau asa in Tarie dincolo de stratul coaja in care apele si corpurile cad spre intaritura pamantului.


E proiectia hartei lumii pe o sfera, nimic mai mult. La fel poti face si invers, proiectii ale unor corpuri 3D pe un plan. Programul functioneaza nu daca pamantul e sferic sau plat sau creatia de tip PacMan3D ci pe baza datelor introduse in program si pe baza algoritmilor de calcul. Programul si aparatura da un raspuns si se face corelare cu ce avem practic, real. Planeitatea nu imune diferente caci meridianele si paralelel le poti reprezenta si pe un plan ca drepte paralele si GPSul functioneaza perfect si daca vei considera pamantul si marile un singur plan. Doar ca finitatea creatiei impune un altfel de plan si nu ca cel din geometria spatiului infinit.


Aceasta afirmatie a ta e complet falsa. Toate astea functioneaza tocmai pentru faptul ca avem o creatie descrisa ca in teoria PacMan3D-nD. Daca lucrurile ar sta ca in teoria lor, satelitii s-ar prabusi caci ar fi un echilibru instabil, Pamantul si Luna ar iesi oricand de pe orbita, ar apare tot felul de fenomene ciudate si de ciocniri.

Am terminat Universitatea Tehnica, sectia Electronica si am facut si programare deci crede-ma ca stiu prea bine cum functioneaza aparatura, satelitii, telefonia mobila, instrumentele de calcul si tocmai de asta imi pot da seama mai bine ca altii ca sunt multe minciuni in teoriile lumii si cu toate astea toate functioneaza bine mersi, dar nu pentru ca atunci cand s-au dezvoltat tehnologiile s-a tinut seama ca pamantul ar fi glob sau plat. Deci functionarea aparaturilor si sistemelor de calcul nu e o dovada ca teoria pamantului sferic, planeta, ce se roteste in jurul axei sale si in jurul Soarelui sfera impreuna cu celelalte "planete" si avand Luna ca satelit natural sferic ar fi o teorie corecta, valabila.

Ti-am dat niste experimente simple practice, empirice care pot dovedi indubitabil ca teoriile lumii sunt false. Folosind giroscopul la pol sau intrun avion supersonic poti dovedi ca pamantul si marile se afla pe o suprafata plana intrun plan al unei creatii finite care din pricina finitatii are proprietati matematico-fizice particulare.

Uite aici cum se vede de sus. E clar plat.

Folosesti confuzia teologica pentru a vorbi despre ceva ce nu exista.

1. Termenul Tarie nu denota nimic. Denota coeziune nicidecum altceva. Nu se poate trage o concluzie directa legata de forma.


2.
Orice materie are o forma. Este o axioma a materirei

Pamantul este sau cub sau ceva. Sau rotund ca o bila.

Deci pamantul poate fi sau paralelipiped sau bila - sferoid. Alege, pentru ca nu ai prea multe puncte.

3. Tu spui ca pamantul este plat - nici macar ca are o forma 3D, ceea ce este deja o ineptie, neputand fi o foaie de hartie. Este clar materie intr-o forma.


4. Dovezi elemetnare fizice:

- GPS-ul nu folsoeste proiectii de harti ci foloseste modele geometrice 3D - este gresit ce zici, toata eperienta ta nu iti foloseste cat timp incurci modelare 3D cu proiectii

Uite specificatie GPS care este public data:
https://electronics.howstuffworks.co...travel/gps.htm

Standardele GPS folosesc triangularizare 3D - este informatie publica.

5. Filmuletul care l-ai trimis este in primul rand partial, nu arata imagini complete, este o fabricatie, este confuz si produce confuzie.

Am pus si eu un film clar mai sus care arata ca pamantul este SFERIC.


Aduci argumente care incearca prin confuzie sa demonteze concpete clasice de fizica: TARIA, PROIECTIA, pamant plat dar fara forma geometrica... asta este clar confuzie nicidecum fizica.

Noi discutam aici despre materie si fizica - despre un concept clar de fizica - daca un corp material are o forma geometrica 3d si care este aceea, din putinele optiuni.

Eu iti zic ca pamantul este ca LUNA - daca te uiti la luna este o bila nu este plata. nu este o foaie.

Toate celelalte corpuri ceresti vizibile sunt ca o bila doar pamantul este plat, o moneda ??? Asta este teoria ta.

Este foarte nepotrivit sa spui ca un corp cu masa pamantului este o moneda.

Si atunci cu luna cum ramane, este sferica pe toate partile, dar este si ea plata? Pentru ca ar trebuie sa fie si ea plata si sa o vedem ca o foaie de hartie cand se misca in jurul pamantukui ca o moneda...

Iar daca pamantul este ca o moneda gravitatia ar trebui sa fie diferita la poli...

Contraargumentul cel mai solid este ca gravitatia este aceeasi deci pamantul este ROTUND, SFERIC.

Last edited by gpalama; 20.01.2021 at 17:42:20.
  #22  
Vechi 20.01.2021, 19:28:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Partea I

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Folosesti confuzia teologica pentru a vorbi despre ceva ce nu exista.
Ce folosesc? CONFUZIA? Si inca nu una oarecare ci cea TEOLOGICA? Si ce fac? Vorbesc despre ceva ce nu exista? Nu-s cam multe si grave acuzatii cuprinse intro propozitie atat de scurta? Nu stiu daca are rost sa stam de vorba in felul asta.

Citat:
1. Termenul Tarie nu denota nimic. Denota coeziune nicidecum altceva. Nu se poate trage o concluzie directa legata de forma.
Adica in zilele facerii Dumnezeu nu a facut nimic concret? Cerul si Pamntul, Lumina, Taria care desparte apele de ape, plantele si animalelel si la sfarsit omul si femeia sunt cava despre care nu se poate trage o concluzie legata de fond si de forma si toate astea nu denota nimic? Ma mir ca poti face de astfel de afirmatii din dreptul ortodoxiei.

Citat:
2.Orice materie are o forma. Este o axioma a materirei
Pamantul este sau cub sau ceva. Sau rotund ca o bila.

Deci pamantul poate fi sau paralelipiped sau bila - sferoid. Alege, pentru ca nu ai prea multe puncte.
Ai citit Facerea? Ai citit teoria PacMan3D-nD? Nu e ce iti inchipui dumneata ci intruo creatie finita avem Cerul (Taria care desparte apele de ape) si Pamantul ca suprafata uscata de pe care apele s-au scurs si tarana sau partea de dedesubt pana la intaritura pamantului iar in Creatie astea sunt asa ca niste straturi si nicidecum ca o bila sau ca ceva cu o forma a unui obicet 3D .

Citat:
3. Tu spui ca pamantul este plat - nici macar ca are o forma 3D, ceea ce este deja o ineptie, neputand fi o foaie de hartie. Este clar materie intr-o forma.
Din afirmatiile tale se vede ca n-ai citit nici teoria PacMan3D nici Facerea si-mi pui in gura tot felul de ineptii pe care nu eu le-am spus-scris ci tu zici ca eu sustin ineptiile care defapt iti apartin pe deplin. Deci nu spun ca pamantul e o foaie de hartie ci asta spui tu ca spun eu. Pamantul e un strat gros insa pamant e numit in Biblie doar fata pamantului, doar stratul subtire de la suprafata, suprafata de pe care s-au scurs apele. Ai citit Facerea? Ai citit teoria PacMan3D-nD? Daca nu ai citit ce rost are sa ma contrazici, sa ma jugnesti gratuit?


4.
Citat:
Dovezi elemetnare fizice:
- GPS-ul nu folsoeste proiectii de harti ci foloseste modele geometrice 3D - este gresit ce zici, toata eperienta ta nu iti foloseste cat timp incurci modelare 3D cu proiectii
Ce tot imi spui ca incurc, ca eu confund, tu pricepi ce scriu eu? Tu stii m[car sa citesti texte scrise in romaneste? Nu confund nimic si nu incurc nimic, vorbesti ca psdistii "ortodocsi" care nu te scot din confuzii si incurci de parca as fi un tampit si nu stiu ce vorbesc. Pai tu cu cine crezi ca stai de vorba? Crezi ca esti printrun sat plin de retardati mintal si eu sunt tampitul si mascariciul satului? Ca trebuie sa-mi explici tu notiunile elementare de fizica? Fii om serios. Da-ti seama ca stiu ce vorbesc si ce scriu, am o facultate tehnica, cursuri la activ, o varsta, o experienta de viata deci nu mi te mai adresa de parca ai vorbi cu un tampit care nu pricepe lucruri elementare. Ok? Din ce scrii se vede ca dumneata esti la nivel de matematica si fizica elementara si cred ca de aia nu poti pricepe ce scriu si nici ce este scris la facerea. Modelarea geometrica 3D a pamantului sferic e similara cu modelarea plana 3D. Ai vazut harti asa cu muntii in relief? E o modelare 3D plana caci se pune harta pe perete. Proicetiile le-ai invatat in liceu si facultate la desen tehnic, la fizica-mecanica. Deci ti se pare ca nu stiu despre ce vorbesc folosind termeni ca proiectie sau modelare? Ti se pare ca nu cunosc definitiile cuvintelor si ca le-as confunda? E impresia celui ce in mintea lui lucrurile sunt sucite. Acela are impresia ca altii confunda lucrurile si ca ele stau corect si bine in mintea lor. Am examene la facultate date pe temele astea tehnice. Nu crezi ca mai iei de prost cand te exprimi in felul asta trist pentru domnia ta? Nu crezi ca altfel ar trebui sa dialoghezi cu mine si cu oricine?

Citat:
Uite specificatie GPS care este public data:
https://electronics.howstuffworks.co...travel/gps.htm
Standardele GPS folosesc triangularizare 3D - este informatie publica.
Foarte bine. Ti-am spus ca GPS si modelarea pamantului ca fiind glob in conceperea softului de gasire a coordonatelor in care te repereaza nu dovedeste ca pamantul e sferic. Merge si asa caci poti face o proiectie a hartii pe o sfera. Proiectie inseamna ca fiecare punct de pe harta il poti identifica cu un punct de pe sfera. Merge softul GPS si identificarea exact la fel. Asta nu confirma teoria lor. Tu sustii ca GPSul nu merge decat cu teoria lor. Afirmatie Falsa. Cu minciuna asta nu poti dovedi ca eu nu stiu ce spun sau ce scriu, ca as confunda sau as incurca lucrurile. Asta defapt dovedeste ca tu nu stii ce spui si ce scri sau ca nu ai citit si vorbesti asa dupa ce ti se pare ca as fi scris, contrazicand mereu ceea ce eu nu sustin si n-am sustinut. N-am zis ca GPSul nu functioneaza si nici ca pamantul e o foaie de hartie sau o farfurie. Asta sustin cei cu pamantul plat. Eu nu sustin nici ca e plat si nici sfera ci un strat Gros ce sta pe intaritura lui asa cum este scris si in scriptura.

Citat:
5. Filmuletul care l-ai trimis este in primul rand partial, nu arata imagini complete, este o fabricatie, este confuz si produce confuzie.
Ce afirmatii absurde faci, nu vezi? Ce e fabricat, confuz si ce produce confuzie intrun filmulet real facut cu telefonul dintrun balon lansat de un copil, elev de liceu, care l-a recuperat folosind GPSul?
Citat:
Am pus si eu un film clar mai sus care arata ca pamantul este SFERIC.
O sa ma uit dar n-are cum sa arate ca este sferic din moment ce nu este sferic. O fi de la lentile sau o fi trucat. Sigur ca orizontul se vede rond din pricina ca tu filmezi dintrun punct si atunci imaginile cele mai departate se invart in jurul punctului tau. Asta pare un fel de curbura a pamantului cand defapt e o curbura a imaginii din pricina camerei de luat vederi, a lentilelor sau a departarii egale in toate directiile fata de punctul din care se face filmarea.

continuarea mai jos
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #23  
Vechi 20.01.2021, 19:28:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Partea II

Citat:
Aduci argumente care incearca prin confuzie sa demonteze concpete clasice de fizica: TARIA, PROIECTIA, pamant plat dar fara forma geometrica... asta este clar confuzie nicidecum fizica.
Habar n-am despre ce vorbesti. Ce confuzie, ce demontare de concepte? Nu priecep ce vrei sa spui dar prin afirmatiile astea defapt tu ma acuzi si ma faci un fel de tampit, un om fara scoala, un fel de om ce nu pricepe notiuni elementare de fizica. Chiar nu pricepi ca am facut una din cele mai grele facultati, UT sectia electronica si telecomunicatii? Acolo numai ca sa poti intra, la zi si nu la seral, pe vremea lui Ceausescu iti trebuiau cunostinte de matematica si fizica de nivel maxim de liceu. Iar apoi ca sa poti trece examenele trebuia sa inveti bine ca sa stii notiuni de matematici superioare, sa rezolvi la examen probleme grele cu derivate si integrale triple, trebuia sa inveti ecuatiile lui Maxwel si tot ce tine de campuri electrice sau magnetice, trebuia sa rezolvi probleme de fizica superioara corect ca sa iti iei examenul. Cu cine crezi tu ca stai de vorba? Cu un copil corigent la fizica de gimnaziu? Te rog sa incerci sa fi serios si sa nu faci afirmatii de parca altii sunt cei confuzivi, incurcati, care nu stiu si nu pricep notiuni elementare sau clasice de matematica, fizica sau scripturistice, teologice.
Citat:
Noi discutam aici despre materie si fizica - despre un concept clar de fizica - daca un corp material are o forma geometrica 3d si care este aceea, din putinele optiuni.
Asta spun, nu este nici sfera si nici farfurie plata ci Creatia este conform scripturilor ca in teoria PacMan3D-nD. Nu stiu daca ai citit-o. Iar faci o afirmatie de parca eu n-as sti despre ce discutam aici. Cum poti face astfel de afirmatii? Ti se pare ca nu stiu care este subiectul firului de discutie? Cum poti sa afirmi asa ceva? Cum ai realizat tu ca n-as sti despre ce scriu, ca nu stiu despre ce e subiectul? Nu ti se pare ca defapt tu esti cel care nu ai habar despre ce vorbesti? Eu as vrea sa ma fac ca nu vad ca sa nu te jignesc dar tu persisti practic in astfel de afirmatii din care rezulta ca nu ai citi sau nu ai inteles nimic din ce am scris eu sau ce e scris in scripturi la Facerea.

Citat:
Eu iti zic ca pamantul este ca LUNA - daca te uiti la luna este o bila nu este plata. nu este o foaie.
Nu este ca Luna si nici Luna nu este o bila. Presupui ca ar fi o bila exrtapoland gresit, adaugi tu la ce vezi ceva ce nu vezi si nu stii inchipuindu-ti ca e asa cum ai vrea tu sa fie crezand ca si partea nevazuta a lunii ar fi ronda-rotunda asa cum vezi partea ei care se vede. Luna si Soarele sunt semisferice in teoria PacMan3D-nD. N-am zis ca sunt foi de hartie, discuri plane. Tu negi ceva ce nu eu afirm ci tu afirmi. Eu am scris ca Cerul si Pamantul sunt straturi iar Soarele si Luna sunt semisferice ce la eclipsa de Soare formeaza o bila ca cele de la loto. Daca vrei sa ma combati, sa ma contrazici, atunci macar contrazice ceea ce scriu si nu ceea ce vrei tu sa contrazici de parca as fi zis-scris eu, punandu-mi afirmatii false sau afirmatiile tale in gura. Ai citit teoria Pacman3D-nD si Facerea? Daca nu ai citit sau nu ai inteles ce am scris ce vrei sa contrazici? Contrazici niste inchipuiri si ceea ce ti se pare tie ca as fi scris asa fara sa citesti si fara sa intelegi? Ce rost are o astfel de discutie ca intre orbi, ca intre surzi, ca intre oameni care nu citesc dar vorbesc si isi dau cu parerea despre ceva ce au aflat ei dintrun fel de barfa ca la radio Erevan?

Citat:
Toate celelalte corpuri ceresti vizibile sunt ca o bila doar pamantul este plat, o moneda ??? Asta este teoria ta.
Asta e teoria pamantului plat. Intrebarea asta a ta dovedeste ca nu ai citit teoria PacMan3D si nici Facerea.

Citat:
Este foarte nepotrivit sa spui ca un corp cu masa pamantului este o moneda.
Nu eu am spus asta, eu am scris ca pamantul este un strat gors ce sta pe intaritura lui si CerulTaria este un strat cu un Miez unde avem imponderabilitate si doua Coji unde cad apele, aflate toate intr-un spatiu finit caci avem o Creatie Finita.
Citat:
Si atunci cu luna cum ramane, este sferica pe toate partile, dar este si ea plata? Pentru ca ar trebuie sa fie si ea plata si sa o vedem ca o foaie de hartie cand se misca in jurul pamantukui ca o moneda...
Soarele si Luna sunt semisferice in timp ce stelele sunt tubulare de lungimea tubului cat diametrul cercului tubului. Avem rasarituri si apusuri aparente din pricina reflexiei si a refractiei luminii-imaginii in mediu asa cum poti observa lumina curba in timpul unui curcubeu in nor dupa ploaie.

Citat:
Iar daca pamantul este ca o moneda gravitatia ar trebui sa fie diferita la poli...
Nu este moneda si nu exista gravitatie ca o forta spre mijlocul unor sfere, nu exista atractie intre corpuri ci exista Cerul - Taria care desparte apele de ape si avem caderea asta ca o atractie spre stratul plan din mijloc, spre intaritura pamantului, spre care cad apele din ambele sensuri ale intariturii Pamantului.


Citat:
Contraargumentul cel mai solid este ca gravitatia este aceeasi deci pamantul este ROTUND, SFERIC
Pai tocmai ca e invers. Daca Pamantul ar fi sferic si s-ar roti in jurul axei sale, gravitatia ar trebui sa fie diferita la pol fata de cea de la ecuator deoarece din forta gravitationala ar trebui sa scazi forta centrifuga iar asta inseamna ca exact la pol forta centrifuga fiind egala cu zero ar trebui sa avem o forta gravitationala mai mare deci la pol corpurile ar trebui sa cada mai repede fata de cele de la ecuator. Asta daca te pricepi la fizica elementara. Asa ca argumentul tau sustine exact faptul ca pamantul nu e o sfera si ca nu se roteste in jurul axei sale.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.01.2021 at 19:52:04.
  #24  
Vechi 20.01.2021, 20:14:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
4. Dovezi elemetnare fizice:

- GPS-ul nu folsoeste proiectii de harti ci foloseste modele geometrice 3D - este gresit ce zici, toata eperienta ta nu iti foloseste cat timp incurci modelare 3D cu proiectii

Uite specificatie GPS care este public data:
https://electronics.howstuffworks.co...travel/gps.htm

Standardele GPS folosesc triangularizare 3D - este informatie publica.
Ca ai trei sateliti care detecteaza locatia ta fiecare la nivelul unei sfere cu o anumita raza si ca intersectandu-le poti sa afli exact locul in care se afla cineva cu apartura GPS pentru a furniza semnal de receptionat de catre sateliti nu inseamna ca pamantul este sferic sau plat. La fel e posibila identificarea locului in care te afli in modelarea pamant sferic, pamant plat sau in PacMan3D-nD. In telefonia mobila esti identificat similar si se stie locatia fizica din care suni si nu doar la nivel de antena, de aria in care bate antena. Iar asta se face local deci nu are nimic deaface cu forma sferica sau planara a pamantului si marilor. Satelitii sunt geostationari si stau in Cer-Taria unde nu exista imponderabilitate, dincolo de Coji, in Miez. Cu doi sau trei sateliti pot identifica fiecare o sfera de unde vine semnalul GPS si zona comuna ce se formeaza, multimea comuna a celor 3 multimi-sfera e zona in care te afli si acolo esti localizat fizic si poti fi gasit si salvat.

Deci functionarea corecta a GPSului sau a GSMului nu e o dovada indubitabila care sa sustina sau sa contrazica vreo teorie Pamant plat, sferic sau Pacman3D-nD.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.01.2021 at 20:17:55.
  #25  
Vechi 20.01.2021, 21:02:44
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Deci cum este pamantul??? Pentru ca le incurci pe toate si eviti un raspuns direct.

1. Taria se refera la cu totul alteva decat la o forma si nu poate fi legata de forma pamantului. Taria este cu totul alt concept decat forma geometica si nu poate fi asimilat acesteia oricate extrapolari ai incerca.

2. Din nou refuzi sa accepti ca software-ul folosestei model de bila pentru pamant ca sa fiu foarte precis - nu model 3D - ci model de bila.

Pamantul este o bila in software, si software-ul functioneaza corect.


3. Nu ai spus ce este pamantul ca forma materiala, refuzi un raspuns.

4. Triangularizarea este ceva fizic, tangibil, nu este o teorie. Asa functioenaza lucrurile.

5. Incerci sa combati argumente de tipul bila este rotunda si sferica cu argumente de tipul nu scrie explciit in scriptura, bila este folosita doar prin proiectie...

Toate aceste elemente de care ti-am spus folosesc acelasi model geometric, bila, sfera.

Pamantul este o sfera.

Si oricum nu ai raspuns la ineptia de tipul pamantul este plat, cand este o forma geometrica.

Si avioanele cum inconjoara pamantul plat?

Poti te rog sa dai detalii si sa pui o poza cu marginea pamantului? Pentru ca este observabila si deci ar trebui sa avem si o fotografie... Si curge asa prin lateral, se scurge in lateral in abis... Deci vapoarele sunt supte la marginea pamantului in abis. Si avioanele. Si orice ajunge acolo. Din pacate pentru tine istoria umanitatii nu are nici un astfel de dispartiei la marginea pamantukui si se pare ca nu a ajuns nimeni acolo (ce prostie pentru umanitate, nu cunostea teoria ta... altfel ar fi cazut prin marginea pamantului).

Eu nu stiu in aviatie sa fie vreun avertisment de tipul "vedeti ca ati ajuns la marginea pamantului, ne prabusim sau ne intoarcem inapoi" - la cel fel de ineptii se ajunge prin teoria asta....



Asa arata pamantul tau? Poti sa ne dai cu o poza cu marginea pamantului? Si dupa marginea pamantului ce este, caderea? Marea cadere.. in prostie?

Pentru ca nu exista un model geometric de tip moneda real.

Stiinta opereaza foarte bine de foarte mult timp cu modelul bila, pana acum nu am vazut aplicatii practice folosind modelul moneda.... se pare ca practica combate imaginatia...

Omul de cand se stie merge cu un model bila.

Argumentul gravitatiei este cel care in fapt rezolva problema sferei. Gravitatia da forma corpurilor in spatiu, si aceasta este prin gravitatie. Gravitatia este cea stabileste miscarea si forma in macrocosmos. Gravitatia se refera la atragerea si la organziarea in straturi fata de centru, egal nu la miscarea in spatiu. Gravitatia aduce organizare egala in jurul unui centru nu ce spui tu.


Poti sa ne arati si alte corpuri ceresti moneda? Pentru ca ar trebui sa fie o teorie universala..

Cerul - Taria care desparte apele de ape si avem caderea asta ca o atractie spre stratul plan din mijloc, spre intaritura pamantului, spre care cad apele din ambele sensuri ale intariturii Pamantului.

A deduce ca Taria care desparte apele de ape inseamna pamantul este plat este prostie.
A deduce ca despartirea apelor presupune ca pamantul este plat este prostie.
A presupune ca intaritura poate fi doar prin planicitate este prostie.
A nu deduce ca intaritura este prin gravitatie - Dumnezeu scrie ca a asezat randuiala in materie, legi, o fire a materiei - gravitatia este una dintre acestea.

A deduce ca gravitatia, lege asezata de Dumnezeu, care aduce organizare spre un centru si interactiune, ca poate fi schimbata in altceva este prostie.

A deduce altceva inafara de ceea ce omul, dotat cu RATIUNE de Dumnezeu (pentru ca Dumnezeu nu a facut o fiinta proasta care sa creada pe negandite orice crede), care vede ca pamantul este sferic, si deduce din vedere directa, din experienta, din teorie, din aplicatii, din orice acest lucru, ca se poate veni cu o teorie fabulatie ca pamantul este plat, care nu are nici o virgula de sustine este o parere la betie...


Marginea pamantuluii in acest mod aduce urmatoarele probleme

Trebuie sa fie observabila
Tre buie sa o fi vazut cineva
Trebuie sa existe o teorie a ei
Trebuia sa fie in istorie vazuta de cineva....
Aduce cu sine intrebarea despre ce este dupa margine si ce inseamna marea cadere dar si ce este dupa margine.


Fii atent la un argument. In filmuletul tau, daca te uiti atent se vede curbura marginii pamantului.
Daca pamantul era plat moneda atunci ar fi trebui sa fie o cu totul alta forma foarte accentuata, deoarece o astfel de vizualizare unghi ar trebui neaparat sa fie luata dintr-un unghi. Adica daca te ridici de pe un pamant plat atunci vezi doar un unghi de moneda. Dar aici ala vede un orizont complet. Pamantul e rotund, tocmai prin filmul taum, care nu dovedeste unghiul si proiectia care ar fi trebuit sa fie de la o moneda.

Despre asta vorbesc de mai jos, ca ar trebui moneda sa fie vazuta la un unghi... Ori nu se vede asa.



Apropo, tu te-ai uitat cum dispare o nava la orizont? Poate ceva ce poti observa cu ochiul liber....


Dragule, este o mare ineptie si greu de sustinut cu asemenea patos..

Last edited by gpalama; 20.01.2021 at 21:22:59.
  #26  
Vechi 20.01.2021, 21:30:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Deci functionarea corecta a GPSului sau a GSMului nu e o dovada indubitabila care sa sustina sau sa contrazica vreo teorie Pamant plat, sferic sau Pacman3D-nD.
Trebuie si minte unde e cap.

GPS-ul iti da coordonate pe o bila, dupa o bila.

Toate coordonatele date de GPS ARATA INDUBITABIL pentru cine stie sa citeasca niste coordonate ca:

1. Sunt intr-un spatiu tridimensional.
2. Ca sunt peste o sfera
3. Ca sunt si indica pozitionare fata de o sfera.

INDUBITABIL numerele scoase de GPS sunt pentru o sfera....

Hai sa iti tin o lectie de bun simt:

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Geogra...rdinate_system
Aici explica un sistem de coordonate geografic - 3D.

2. Aici explica putin cum GPS-ul utilizeaza VECTORI de coordonate, intr-un sistem/spatiu, folosind ancore:
https://learn.sparkfun.com/tutorials...or-pointer/all

3. https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System

Pe scurt: The GPS concept is based on time and the known position of GPS specialized satellites.

Adica exista o pozitionare fixa a unor sateliti si prin triangularizare se obtin coordonate.

Iar acesti sateliti sunt in jurul unei sfere si nu pe fata unui plan.



Cred ca mai mult de atat este rezolvat de fiecare cu putin cap.
  #27  
Vechi 21.01.2021, 00:35:22
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Partea I

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Deci cum este pamantul??? Pentru ca le incurci pe toate si eviti un raspuns direct.
Afirmatia asta-i buna de tot. Le incurc si evit rspunsul direct? Zici asta dupa atatea postari kilometrice in care ti-am repetat de mii de ori ceea ce sustin?
Felul asta al tau de a discuta denota trufie.

Citat:
1. Taria se refera la cu totul alteva decat la o forma si nu poate fi legata de forma pamantului. Taria este cu totul alt concept decat forma geometica si nu poate fi asimilat acesteia oricate extrapolari ai incerca.
Taria se refera la CER, la despartirea apelor de ape, la Miezul Cerului unde exista imponderabilitate si Taria desparte despartirea apelor de ape si deci nu se mai desparte nimic si se refera la cele doua Coji unde nu exista imponderabilitate, sus de tot si aicea jos de tot, unde tot Taria inca si azi desparte apele de ape incat corpurile cad spre pamant pana la Intaritura Pamintului. Am scris eu undeva ca Taria are o forma geometrica? N-am scris, tu zici ca am scris si ca am extrapolat. Asa este scris si in scripturi la Facerea si asa este. Taria nu este nici concept, nici forma geometrica ci este Cerul cu aceste forte puternice de despartire a apelor de ape spre exterior. Moise cand a despartit marea Rosie in doua a facut Dumnezeu sa se coboare Cerul, Taria si apele marii s-au despartit asa in doua parti iar pe mijloc era despartita in doua si Taria incat de pe centru poporul nu cadea spre laterale, spre marea ce statea asa pe verticala, nu era nimeni impins de nimic incat au putut trece printre cele doua portiuni de mare din pricina Tariei.

Citat:
2. Din nou refuzi sa accepti ca software-ul folosestei model de bila pentru pamant ca sa fiu foarte precis - nu model 3D - ci model de bila.

Pamantul este o bila in software, si software-ul functioneaza corect.
Asa este, in software se face mai inainte o proiectie a hartilor plane ale lumii pe o suprafata sferica incat exista o corespondenta punct cu punct, pixel cu pixel si asa se obtine globul-harta si softul merge perfect dar ti-am spus ca asta nu demonstreaza sfericitatea pamantului si nici planeitatea suprafetei lui. La fel de bine poate merge softul cu harti plane si cu sateliti geostationari ce stau deasupra in modelarea 3D a pamantului si marilor pe o suprafata plana.

Citat:
3. Nu ai spus ce este pamantul ca forma materiala, refuzi un raspuns.
Pamantul este un strat foarte gros ce se intinde de la Cer pana la sus de tot la apele de deasupra Cerurilor incat pe mijloc exista Intaritura Pamentului. In scripturi Pamantul este numit doar suprafata uscata de pe care s-au retras apele formand marile. Pamantul nu este o planeta ca sa fie in Cer, in spatiu o sfera sau o farfurie ce se misca printre stele. Am scris mai sus pe acest fir ca poate fi asociata o forma in functie de observator ca fiind doi cilindri ce se intersecteaza ci centrul in poli daca observatorii se afla la poli sau un cub daca observatorul se afla la mijloc intre poli. Asta se datoreaza faptului ca creatia e finita si acest lucru impune matematico-fizic niste proprietati particulare.

Citat:
4. Triangularizarea este ceva fizic, tangibil, nu este o teorie. Asa functioenaza lucrurile.
Asta n-are legatura cu forma Pamantului sau cu modelul sau cu teoria care ar putea fi valabila. Intru-un spatiu 3D avand 3 sateliti, 3 puncte care sa nu fie pe aceiasi dreapta, in acest spatiu poti gasi sursa de semnal ca find in locatia din multimea comuna celor 3 sfere, aparuta prin intersectia lor. Fiecare satelit
a caror coordonate le cunosti identifica o sfera ca avand in centru sursa de semnal GPS. Prin soft se poate calcula locatia cat mai exact. Asta n-are legatura cu forma pamantului, deci chiar daca GPS functioneaza, chiar daca este ceva fizic, tangibil, asta nu dovedeste ce spui dumneata ca ar dovedi.

Citat:
5. Incerci sa combati argumente de tipul bila este rotunda si sferica cu argumente de tipul nu scrie explciit in scriptura, bila este folosita doar prin proiectie...
Nu-mi dau seama cum poti face asemenea afirmatii. Daca ai fi citit teoria PacMan3D-nD si Facerea ai fi priceput ce sustin. Cum sa combat ideea ca bila este rotunda? Pai bila este rotunda, sferica, asta e definitia bilei, sferei in geometria spatiului infint. Multimea de puncte aflate la aceiasi distanta de un punct numit centu formeaza o suprafata sferica. Bila poate fi plina deci e vorba de multimea de puncte aflata la o distanta mai mica sau egala cu lungimea unui segment numit raza , fata de un punct numit centru. Bila plina si sfera e clar ca sunt rotunde dar numai intru spatiu infinit. Daca sfera se afla intrun spatiu finit atunci ea e obligata sa se supuna finitatii. Deci nu contrazic definitia sferei sau a bilei ca ar fi sau n-ar fi rotunda. Ma mir de ce afirmatii pui in seama mea.
Citat:
Toate aceste elemente de care ti-am spus folosesc acelasi model geometric, bila, sfera.
E vorba de niste harti plane proiectate punct cu punct pe o sfera si asa apare teoria si functionarea cu modelul sferic. Ar merge la fel de perfect fara nicio sfera, fara ca pamantul sa fie socotit sfera. Deci functionarea nu dovedeste nimic.

Citat:
Pamantul este o sfera.
Nu este o sfera. Nu se invarte in jurul soarelui si nici in jurul axei sale ci este un strat gros intro creatie finita. Se afla sub noi in jos pana la apele de sus de deasupra Cerurilor.


Citat:
Si oricum nu ai raspuns la ineptia de tipul pamantul este plat, cand este o forma geometrica.
Daca ai fi citit postarile de pe acest fir ai fi vazut ca am raspuns de multe ori.

Citat:
Si avioanele cum inconjoara pamantul plat?
Avioanele merg mereu pe deasupra ca si Luna si Soarele. Nu coboara sub orizont caci rasariturile si apusurile sunt aparente. Daca te afli la poli vei vedea ca Soarele si Luna sta tot timpul deasupra si nu coboara de pe Cer ci se roteste in jurul tau. Totul se afla sub Cer si poti merge tot drept si ajungi de unde ai plecat fara sa te invarti in jurul unei sfere. E din pricina Finitatii Creatiei. Depasind limita maxima a finitatii creatiei incepi sa apri din partea opusa sau pentru unii observatori incepi sa te misti in curba caci nu poti depasi finitatea. Deci toate avioanele merg drept si ajung de unde au plecat caci diroscopul face se pastrezi directia perfect dreapta. La viteze supersonice mergand drept ar trebui sa iesi din atmosfera, lucru care nu se intampla ci se pastreaza aceiasi distanta fata de pamant sau fate de mari, se poate masura exact. La 3=5 Mach faci intro ora mii de Km deci ar trebui sa iesi din atmosfera desi ai pornit paralel cu pamantul. Nu te PREFACE ca nu poti pricepe lucruri atat de simple si clare.

Citat:
Poti te rog sa dai detalii si sa pui o poza cu marginea pamantului? Pentru ca este observabila si deci ar trebui sa avem si o fotografie... Si curge asa prin lateral, se scurge in lateral in abis... Deci vapoarele sunt supte la marginea pamantului in abis. Si avioanele. Si orice ajunge acolo. Din pacate pentru tine istoria umanitatii nu are nici un astfel de dispartiei la marginea pamantukui si se pare ca nu a ajuns nimeni acolo (ce prostie pentru umanitate, nu cunostea teoria ta... altfel ar fi cazut prin marginea pamantului).
Asta sustin cei cu teoria pamantului plat ca o farfurie si la margine un strat de ghiata. Eu nu sustina asa ceva deci ma confunzi cand spui ca eu sustina aberatii din astea. Eu sustin ca peste polul Sud poti trece la fel cum poti trece peste polul Nord. Treci de Polul Sud si ajungi undeva in sudul Africii, in sudul Americii de sud sau langa Australia. Se intampla la fel ca in cazul Polului Nord. Nu exista niciun zid de ghiata.

Citat:
Eu nu stiu in aviatie sa fie vreun avertisment de tipul "vedeti ca ati ajuns la marginea pamantului, ne prabusim sau ne intoarcem inapoi" - la cel fel de ineptii se ajunge prin teoria asta....
Nu e teoaria mea. Nu eu o sustin. Se vede ca n-ai citit teoria PacMan3D-nD si crezi ca eu sustin teoria pamant plat. Nu sustin nici teoria Pamant plat si nici Pamant planeta sferica asa ca in heliocentrism sau in geocentrism. Sustin teoria ce corespunde perfect scripturilor. Creatie finita si Cer si Pamant asa cum poti pricepe la Facerea.

Citat:
Asa arata pamantul tau? Poti sa ne dai cu o poza cu marginea pamantului? Si dupa marginea pamantului ce este, caderea? Marea cadere.. in prostie?
Pamantul si marile sunt asa un strat gros. Pe suprafata plana a stratului poti merge si ajungi de unde ai plecat nu pentru ca te afli pe o sfera ci din pricina FINITATII. Deasupra se afla Cerul-Taria si dedesubt daca mergi in jos ajungi tot la apele de deasupra cerului si apoi ajungi la stratul numit tarie. In lateral nu dai de nicio granita, de nicio mergine caci marginea o constati atunci cand ajungi in punctul din care ai plecat si ai mers tot drept. Asa constati FINITATEA. Marginea este exact punctul din care ai pornit pe o suprafata plana si ajungi de unde ai plecat. Nu ai cum sa cazi afara pe laterale.

Citat:
Pentru ca nu exista un model geometric de tip moneda real.
Nu este o moeda sau o farfurie aflata printre stele. Stelela se afla in Miezul Cerului, undeva in sus, nicidecum pe lateral. Tfrebuie sa treci de Coji ca sa ajungi la stele.

Citat:
Stiinta opereaza foarte bine de foarte mult timp cu modelul bila, pana acum nu am vazut aplicatii practice folosind modelul moneda.... se pare ca practica combate imaginatia...
Degeaba opereaza stiinta cu modelul sfera ca nu e valabil asa cum nu e valabil nici modelul moneda-farfurie. Contrazici ceva ce eu nu sustin.

continuarea mai jos
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #28  
Vechi 21.01.2021, 00:36:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Partea II

Citat:
Omul de cand se stie merge cu un model bila.
Modelul bila a aparut nu demult. Dupa ce Magelan a ajuns de unde a plecat facand inconjurul pamantului si de atunci s-a sustinut ca pamantul e o sfera intre stele, o planeta incat Galileo Galilei a crezut ca pamantul se invarte si nu soarele pe deasuprsa si ca e o bila. S-au inselat. Modelul PacMan3D e valabil, si e conform scripturii.

Citat:
Argumentul gravitatiei este cel care in fapt rezolva problema sferei. Gravitatia da forma corpurilor in spatiu, si aceasta este prin gravitatie. Gravitatia este cea stabileste miscarea si forma in macrocosmos. Gravitatia se refera la atragerea si la organziarea in straturi fata de centru, egal nu la miscarea in spatiu. Gravitatia aduce organizare egala in jurul unui centru nu ce spui tu.
Ce numiti voi gravitati e defapt Coaja Tariei in care exista Forta care desparte
apele de ape pana la intaritura pamantului asa ca un strat plan foarte subtire.

Citat:
Poti sa ne arati si alte corpuri ceresti moneda? Pentru ca ar trebui sa fie o teorie universala..
Nu exista corpuri ceresti care sa contina pamanturi afara de trupurile fizice ale sfintilor din Cer. Planetele sunt formate din apa, gaze si ghiata. Nu exista meteoriti, de sus nu cad bolovani, decat ghiata. Sunt sferice "planetele" insa Soarele si Luna sunt semisferice si doar la eclipsa de Soare se formeaza o sfera perfecte, o bila ca la loto.

Citat:
Cerul - Taria care desparte apele de ape si avem caderea asta ca o atractie spre stratul plan din mijloc, spre intaritura pamantului, spre care cad apele din ambele sensuri ale intariturii Pamantului.

A deduce ca Taria care desparte apele de ape inseamna pamantul este plat este prostie.
A deduce ca despartirea apelor presupune ca pamantul este plat este prostie.
A presupune ca intaritura poate fi doar prin planicitate este prostie.
A nu deduce ca intaritura este prin gravitatie - Dumnezeu scrie ca a asezat randuiala in materie, legi, o fire a materiei - gravitatia este una dintre acestea.
Intaritura pamantului se afla la mijlocul stratului de pamant si mari. Nu eu am dedus ca pamantul e plat-farfurie sau moneda. Eu ti-am scris ca Taria are straturile de Coaja in care se manifesta Taria sub forma fortei gravitatiei si a campului gravitational. Deci deductiile pe care le pui in seama mea nu-mi apartin. Tu ai citit ce am scris si ce sustin?

Citat:
A deduce ca gravitatia, lege asezata de Dumnezeu, care aduce organizare spre un centru si interactiune, ca poate fi schimbata in altceva este prostie.
Nu-mi dau seama ce combati. Ai citit ce am scris ca sa combati ceea ce sustin? Pai eu sustin prin teoria PacMan3D-nD exact ce scrie in scripturi. Tu spui ca eu sustin pe dos? Ca schimb Taria in altceva? Ti-am aratat si tie si lui Demetrius ce inseamna Taria. Nu are nicio legatura Taria cu teoria mincinoasa a pamantului sfera, cu minciuna existentei fortelor de atractie intre corpuri care sunt egalate de forta centripeta-centrifuga in lipsa unui fir incat corpurile pot sa se roteasca unele in jurul altora si se pastreaza acest echilibru instabil de mii de ani.

Citat:
A deduce altceva inafara de ceea ce omul, dotat cu RATIUNE de Dumnezeu (pentru ca Dumnezeu nu a facut o fiinta proasta care sa creada pe negandite orice crede), care vede ca pamantul este sferic, si deduce din vedere directa, din experienta, din teorie, din aplicatii, din orice acest lucru, ca se poate veni cu o teorie fabulatie ca pamantul este plat, care nu are nici o virgula de sustine este o parere la betie...
Afirmatiile tale denota trufie. Nici macar nu ai citit ce am scris. Nu pricepi ce am scris. Nu pricepi scripturile dar tu vazand globul de carton pe care au pictat harta lumii ai crezut ca asa e pamantul ca o planeta intre stele. Te-au papclit si iata ii faci beti si prosti pe cei ce iti marturisesc adevarul conform scripturilor.


Citat:
Marginea pamantuluii in acest mod aduce urmatoarele probleme

Trebuie sa fie observabila
Tre buie sa o fi vazut cineva
Trebuie sa existe o teorie a ei
Trebuia sa fie in istorie vazuta de cineva....
Aduce cu sine intrebarea despre ce este dupa margine si ce inseamna marea cadere dar si ce este dupa margine.
Originea din care pleci tot drept intr-o directie si ajungi de unde ai plecat aia e marginea, faptul ca constati ca ai ajuns de unde ai plecat iti da ideea ca te afli intrun spatiu finit, marginit.


Citat:
Fii atent la un argument. In filmuletul tau, daca te uiti atent se vede curbura marginii pamantului.
Daca pamantul era plat moneda atunci ar fi trebui sa fie o cu totul alta forma foarte accentuata, deoarece o astfel de vizualizare unghi ar trebui neaparat sa fie luata dintr-un unghi. Adica daca te ridici de pe un pamant plat atunci vezi doar un unghi de moneda. Dar aici ala vede un orizont complet. Pamantul e rotund, tocmai prin filmul taum, care nu dovedeste unghiul si proiectia care ar fi trebuit sa fie de la o moneda.

Despre asta vorbesc de mai jos, ca ar trebui moneda sa fie vazuta la un unghi... Ori nu se vede asa.
Nu tiu ce vezi dumneata dar mie mi se pare ca pamantul e plat in toate directiile.


Citat:
Apropo, tu te-ai uitat cum dispare o nava la orizont? Poate ceva ce poti observa cu ochiul liber....
Navele dispar din pricina refractiei luminii prin mediu mai ales ca la suprafata apei sunt alte temperaturi. Te-ai uitat vreodata deasupra focului cum se distorsioneaza imaginile? Disparitia navelor dovedeste tocmai faptul ca apusurile si rasariturile Soarelui sunt aparente caci lumina si imaginea merge pe o curba si de aia vedem din toate partile aceiasi imagine-fata a Lunii.

Citat:
Dragule, este o mare ineptie si greu de sustinut cu asemenea patos..
Nici macar nu ai inteles ce sustin si ce nu sustin. Nu sustin teoria pamant plat farfurie-moneda si nici teoria geocentrica sau heliocentrica cu pamant planeta sferica ce se roteste in jurul soarelui sau in jurul axei sale. Sustin teoria PacMan3D-nD care e conform scriptirii exact asa ca la Facerea.

Ne aflam intrun spatiu Finit si finitatea creatiei impune respectarea unei matematici-fizici particulare. In acest spatiu finit mergand tot drept in orice directie ajungi exact de unde ai plecat si nu doar paralel cu suprafata pamantului si marilor. In acest spatiu avem doua straturi Cerul-Taria si Pamantul si marile ce stau pe Intaritura Pamantului.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
  #29  
Vechi 21.01.2021, 01:04:52
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Bla bla bla.... bla bla.

Nu poti exprima nimic decat in confuzie si in termeni confuzi. Adica nu stii despre ce vorbesti...Tarie, Capul tariei, Forta... etc. Obscurantism teologic. Esti incapabil sa folosesti ceva din fizica. Fizica nu se opune teologiei ci o completeaza. Terminologia moderna acopera orice fel de interactiune in materie si in mod logic si in mod teologic, nu avem nevoie de obscurantism teologic pentru deductii gresite. Teologia si stiinta se complteaza nu se anuleaza.

Folosesti ca tehnica de argumetnare obscurantismul teologic in care confuzia unor termeni duce la ...orice... la ineptii de tipul pamantul este plat.

Oricum nu ai adus nici un argument prin care sa sustii ineptia pamantului plat.

Exista cateva tipuri de argumente care pot fi aduse aici

- experiemntale observabile
- stiintifice teoretice
- practice, din utiliztate

Din pacate pentru tine se observa cu ochiul liber ca pamantul este rotund si nu plat si invers nu se observa ca pamantul este plat.

Stiinta arata la fel ca pamantul este rotund.

Practic aplicatii stiintifice gen GPSul arata la fel confirma teoria.

Iar alte argumetne colaterale de tip similitudine indica la fel, faptul ca pamantul e rotund.

Nu exista nici o categorie de argumetne care sa poata cuprnde acest subiect care sa arate altfel.

Ce zici tu este sectarism ordinar, aberatii sectare. Iar biserica este impotriva unor astfel de abordari sectare.


Din pacate nu vrei sa admiti evidentul, aceasta este problema ta. Argumentele sunt nu eviednte ci sunt factuale, sunt fapte, care nu pot fi contestate.
O poza cu pamantul in care se vede ca e sfera si ca poza e luata din mai multe pozitii, nu poate fi contestata - este fapt nu arugment discutbil.
GPS0-ul este o tehnologie factuala - n ueste discutabila sa iti permiti tu sa iti dau cu pararea.

Acestea sunt argumetne factuale care cam te pun la punct pe tine orice ai zice. Faptele nu sunt contestabile nefiind nici macar concluzii sunt in fapt constatare asupra unei stari de fapt.


Acasta este o stare de apt - pamantul este rotund si nu este discutabil acest lucru, din dovezile enumerate mai sus.

Din pacate tocanita de argumente si amestecul tau de obscurantism teologic nu duce nicaieri. Nici macar nu ai fost capabil sa spui ce forma are pamantul. Doar sectarul raspuns pamantul este plat. Ce idiotenie, pamantu lnu poate fi plat ci poate fi cu o forma aplatizata care este cu totul altceva. Dar unde e cap trebuie si minte.


Si Soarele este plat? Si celelalte planete observate ca sunt rotunde sunt tot plate? Sau teoria este doar despre pamant. Si cand se invarte soarele in jurul pamantului pentru ca asta ar trebui sa fie urmatoarea concluzie, atunci cum se face ca saoarele aduce intotdeauna un flux continuu. Ca daca soarele ar fi plat ar trebui sa avem fluctuatii masive in radiatie... Ori asa ceva nu exisat. Ar exista o impredictibiliate atmosferica uriasa, asa cum este pe alte planete unde sunt diferente uriase de temperatura tocmai datorita ciclului zi-noapte mare.... greu cu fizica pamantului si corpurilor plate. greu de inghitit aberatii din astea.

Sunt zero fapte aduse din partea ta ca dovezi - filmuletul ala discutabil este o poza cu o margine a pamantuklui nu cu pamantul intreg ca moneda - ai vreo poza cu pamantul plat? Ca eu nu am gasit niciuna, dar am gasit poze cu pamantul rotund - care nu sunt falsificate. Ca adca exisat vreo poza cu pamantul moneda atunci ... ai fi avut vreo sansa. Din pacate nici macar dovada factuala de baza o poza (si sunt destule) nu poti sa o oferi.

Te provoc, pune te rog o poza cu pamantul plat, asa cum pun eu una cu pamantul rotund.


Si mai pun si un link cu 10 poze din spatiu... banuiesc ca poti sa aduci si tu un link la fel cu poze si nu cu vrajeli.
https://www.popsci.com/best-images-earth-from-space/

Revino cu picioarele pe pamant... iesi din sectarismul asta idiot care stie doar sa repete formule fara logica.

Last edited by gpalama; 21.01.2021 at 01:15:31.
  #30  
Vechi 21.01.2021, 01:12:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Trebuie si minte unde e cap.
Capul barbatului e Hristos. Mintea omului fara Hristos e o desertaciune a desertaciunilor.

Citat:
GPS-ul iti da coordonate pe o bila, dupa o bila.

Toate coordonatele date de GPS ARATA INDUBITABIL pentru cine stie sa citeasca niste coordonate ca:

1. Sunt intr-un spatiu tridimensional.
2. Ca sunt peste o sfera
3. Ca sunt si indica pozitionare fata de o sfera.

INDUBITABIL numerele scoase de GPS sunt pentru o sfera....
Sfera respectiva se obtine prin proiectia hartilor plane pe o suprafata sferica ca sa corespunda punct cu punct. Coordonatele plane printro transformare de coordonate devin coordonate sferice. Folosirea coordonatelor cu model pamant sferic nu dovedesc ca pamantul ar fi sferic. E doar o modelare si softul foloseste modelarea asta cu pamant sferic. Bineinteles ca merge caci dupa ce identifici in coordonate cu pamant sferic trebuie sa revi si sa te deplasezi la fata locului pe o suprafata plana, pamant si mari, deci il vei gasi dupa o transformare inapoi de la suprafata sferica la harti plane.

Citat:
Hai sa iti tin o lectie de bun simt:
ar fi bine sa ai bunul simt de a citi mai inainte ce sustin ca sa stii ce sa combati.

Citat:
1. https://en.wikipedia.org/wiki/Geogra...rdinate_system
Aici explica un sistem de coordonate geografic - 3D.

2. Aici explica putin cum GPS-ul utilizeaza VECTORI de coordonate, intr-un sistem/spatiu, folosind ancore:
https://learn.sparkfun.com/tutorials...or-pointer/all

3. https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System

Pe scurt: The GPS concept is based on time and the known position of GPS specialized satellites.

Adica exista o pozitionare fixa a unor sateliti si prin triangularizare se obtin coordonate.

Iar acesti sateliti sunt in jurul unei sfere si nu pe fata unui plan.



Cred ca mai mult de atat este rezolvat de fiecare cu putin cap.
Inchipuieti ca deasupra unor harti 3D plane ai acesti sateliti ficsi geostationari care primesc semnalul GPS si la intersectia sferelor detectate cu centre in sursa de semnal se poate identifica locatia in care te afli. Deci procedeul de detectie ar merge foarte bine si fara o dubla transformare de coordonate cu pamant sfera si revenire pe harta la latituridne si longitudine. Inchipuie-ti ca satelitii nu se rotesc in jurul pamantului ci merg tot drept pe deasupra paralel cu pamantul si marile. Din pricina finitatii ajung de unde au plecat si pentru observatorii aflati lateral ei se misca pe un cerc asa ca stelele in jurul axei ce trece prin poli sau ca Soarele privit de la polul Nord.

Ti-am spus de zeci de ori ca GPSul nu dovedeste nimic, nici ca Pamantul e sferic si nici ca e plat. Eu nu sustin nici una nici alta ci sustin teoria PacMan3D-nD care e conform scripturii, e similar cu ce citesti la Facerea si in alte locuri. Citeste teoria PacMan mai inainte de a ma combate sau a ma contrazice.

Cu o imagine cu un pamant de carton pe care ai lipit o harta si-l invarti in fata elevilor si cu niste muste ce se invart in jurul "globului" de carton pe post de sateliti nu poti dovedi ca teoria lor e corecta ci poti dovedi ca tu esti un naiv daca-i crezi simtindu-te destept incat accepti minciuna lor ca au ajuns pe Luna si ca vor coloniza Marte care defapt nu are cum sa fie colonizata caci Marte nu este o planeta continand straturi tari de pamant ci doar apa si gaze in stare lichida, gazoasa sau solida asa ca toate planetele. Va pacaleste lumea cu teoriile lor false si nu puteti pricepe ca sunt minciuni. Nu va duce capul ci folositi Scripturile ca sa le intariti minciunile, eresurile si toate teoriile lor false.

Te rog nu fi lenes ci citeste mai inainte de a ma contrazice si a ma combate, te rog citeste acest fir de discutie, citeste postarile si apoi posteaza respectand ceea ce ai citit ca sa stii ce sa combati. Eu nu sustin teoria pamant plat farfurie sau moneda si nici teoria pamant sfera fixa in centrul creatiei si nici pamant planeta ce se roteste in jurul Soarelui si in jurul axei sale cu Luna pe post de satelit natural. Sustin scriptiurile si teoria PacMan3D-nD care ne prezinta implicatiile finitatii in mate-fizica infinta. Apar proprietati speciale si o mate-fizica speciala din pricina finitatii creatiei. Se schimba legile geometriei infinte intrun spatiu finit care obliga la existenta unei distante maxime finite intre puncte, intre toate cele din interior.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare