Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.11.2007, 05:24:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Vai de noi de nu ajungem sa avem NOI o credinta vie, care sa se vada in afara prin faptele noastre bune... nu sfintii pentru noi... ei au facut asta pentru ei... nu pot sa o faca tot ei si pentru noi... NIMENI NU VA INTRA IN IMPARATIA LUI DUMNEZEU FARA SA SE NASCA DE SUS! Meditati la asta...

Asa ca oameni in case de sticla... nu mai aruncati cu pietre!:)

Multa pace va doresc!:p
:)Sper ca mesajul tau nu este pentru Anca care tocmai ca prin mesajul ei a facut o fapta buna si a incercat sa o trezeasca pe Baptista, nu prin vorbele ei ci ale sfintilor nostri care mijlocesc pentru noi, adica ne ajuta sa ne schimbam pentru a se produce Metanoia in noi si nu a fi dusi in imaginatia mincinoasa care ne sopteste CE VREM NOI SA AUZIM ca avem locuri in Rai rezervate in mod automat.

case de sticla? ce-s alea?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.11.2007, 05:32:48
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Schimbarea in bine, duhovniceasca in omul pacatos de pe pamint nu se face spunindu-i ce-i place lui sa auda ci ce nu-i place!

...la fel cum este si cu definitia scolii a invatamintului ADEVARAT, el este facut sa te incomodeze(asa cresti) nu sa te simti comfortabil(cind dormi), azi in schimb se doreste inversul:(
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.11.2007, 13:18:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alexandra-Ioana: "Mai aveati un pic si o linsati pe fata.

Da, iarta-ma, ai dreptate. Dar imi mai pierd si eu rabdarea cateodata, caci port aceste discutii cu o prietena draga mie si nici ea nu vrea sa inteleaga.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.11.2007, 15:28:11
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Vai de noi de nu ajungem sa avem NOI o credinta vie, care sa se vada in afara prin faptele noastre bune... nu sfintii pentru noi... ei au facut asta pentru ei... nu pot sa o faca tot ei si pentru noi... NIMENI NU VA INTRA IN IMPARATIA LUI DUMNEZEU FARA SA SE NASCA DE SUS! Meditati la asta...

Asa ca oameni in case de sticla... nu mai aruncati cu pietre!:)

Multa pace va doresc!:p
:)Sper ca mesajul tau nu este pentru Anca care tocmai ca prin mesajul ei a facut o fapta buna si a incercat sa o trezeasca pe Baptista, nu prin vorbele ei ci ale sfintilor nostri care mijlocesc pentru noi, adica ne ajuta sa ne schimbam pentru a se produce Metanoia in noi si nu a fi dusi in imaginatia mincinoasa care ne sopteste CE VREM NOI SA AUZIM ca avem locuri in Rai rezervate in mod automat.

case de sticla? ce-s alea?
Draga mea cozia,

Casele de sticla faceau referire la urmatoarea situatie: Daca tu te aflii ipotetic intr-o astfel de casa si incepi sa arunci cu pietre in trecatori... tare s-ar putea ca intr-o zi un trecator sa ridice o piatra de pe strada si sa o arunce in tine... iar cu sticla casei tale.. ce s-ar intampla atunci?:p

Exact despre Metanoia vorbeam... Acum o sa spun ceva, in urma caruia probabil ca o sa ma dati pe mana satanei.. o sa ma numiti eretica etc. ???, dar trebuie sa o spun, pentru ca ai dreptate... nu poti sa zici oamenilor intotdeauna ceea ce le place, ci ceea ce e adevarat.
Cu privire la mijlocirea sfintilor pentru noi... Pe mine poti sa ma faci mincinoasa si sa nu ma crezi, DAR pe Dumnezeu NU. Acelasi Dumnezeu care a zis ca exista un singur Dumnezeu, o singura credinta, un singur botez a zis si ca: "Unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus,care S-a dat pe Sine pret de rascumparare pentru toti, marturia adusa la timpul sau." I Timotei 2:5-6.
Dumnezeu spune asta... nu eu... toata Scriptura este insuflata de Duhul Sfant.. inclusiv versetele acestea, iar Cuvantul lui Dumnezeu este DA si AMIN... nimic in plus, nimic in minus.:)
Cercetati Scripturile... caci socotiti ca in ele aveti viata vesnica... tocmai ele va vorbesc despre ADEVAR.:) Nu credeti pe nimeni pe cuvant, nu permiteti sa vi se spele creierul cu doctrine... caci zilele din urma asa vor fi... se va spune.. aici e Hristos... ba nu.. aici e Hristos.

Eu aleg inaintea oricui sa Il ascult pe Dumnezeu... si daca El spune ceva... acel ceva pentru mine e mai relevant decat orice mi-ar spune oamenii. Cu dragoste va spun... cercetati toate lucrurile... sa nu cumva sa va treziti ca venerati un dumnezeu care nu are nimic de-a face cu Adevarul.

Dumnezeu este Adevar... in El nu este dram de minciuna.:) Slava Lui!

Multa pace va doresc!:p
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.11.2007, 15:30:36
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Alexandra-Ioana: "Mai aveati un pic si o linsati pe fata.

Da, iarta-ma, ai dreptate. Dar imi mai pierd si eu rabdarea cateodata, caci port aceste discutii cu o prietena draga mie si nici ea nu vrea sa inteleaga.
Eu nu am pentru ce sa te iert... mie nu mi-ai facut nimic.:D

Multa pace!
Cu dragoste in El,
Ioana.:p
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.11.2007, 17:34:07
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Exact despre Metanoia vorbeam... Acum o sa spun ceva, in urma caruia probabil ca o sa ma dati pe mana satanei.. o sa ma numiti eretica etc. ???, dar trebuie sa o spun, pentru ca ai dreptate... nu poti sa zici oamenilor intotdeauna ceea ce le place, ci ceea ce e adevarat.
Cu privire la mijlocirea sfintilor pentru noi... Pe mine poti sa ma faci mincinoasa si sa nu ma crezi, DAR pe Dumnezeu NU. Acelasi Dumnezeu care a zis ca exista un singur Dumnezeu, o singura credinta, un singur botez a zis si ca: "Unul este Dumnezeu, unul este si Mijlocitorul intre Dumnezeu si oameni: omul Hristos Iisus,care S-a dat pe Sine pret de rascumparare pentru toti, marturia adusa la timpul sau." I Timotei 2:5-6.
Dumnezeu spune asta... nu eu... toata Scriptura este insuflata de Duhul Sfant.. inclusiv versetele acestea, iar Cuvantul lui Dumnezeu este DA si AMIN... nimic in plus, nimic in minus.:)
Cercetati Scripturile... caci socotiti ca in ele aveti viata vesnica... tocmai ele va vorbesc despre ADEVAR.:) Nu credeti pe nimeni pe cuvant, nu permiteti sa vi se spele creierul cu doctrine... caci zilele din urma asa vor fi... se va spune.. aici e Hristos... ba nu.. aici e Hristos.
Hai sa iti explic, ca si eu am fost pus in probleme cu respectivul verset. Raspunsul e simplu: Hristos e singurul mijlocitor. Dar vreau sa te intreb ceva: daca eu iti cer sa te rogi pentru mine, te rogi? Iar daca te rogi nu cred ca furi locul lui Hristos. Asa si sfintii, se roaga. Si tatal mai usor asculta de un copil ascultator care isi ia raspunderea pentru faptele sale decat pe unul care deseori face prostii si nu isi recunoaste greseala. La fel si Dumnezeu mai usor asculta de sfinti decat de noi cei plini de patimi.

Acum lucrurile sunt mult mai complexe ( am citit la par Dumitru Staniloae ) dar sa nu ne afundam in teologie fiind cuprinsi de patimi ( cum spunea sf Ioan Scararul ) ca s-ar putea sa ne inecam.

Maica Domnului sa ne apere!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.11.2007, 22:37:17
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Da... dar conditia de baza e sa fii viu...:D si nu e vorba de acelasi gen de mijlocire.

Daca ai citit...si vad ca ai citit :) ceea ce ma bucura mult, ai vazut ca toti cei care au mijlocit au fost vii... vezi Avraam, cand mijloceste pentru Sodoma si Gomora... vezi indemnurile lui Pavel la credinciosii de peste tot sa mijloceasca in rugaciuni, dar toti erau vii.

Iisus si-a castigat odata pentru totdeauna pozitia de Mijlocitor la Tatal, tocmai pentru ca este viu... doar a inviat... este viu si acum! Si este singur Mijlocitor in sensul, ca este Cel si Unicul care are puterea mijlocirii pentru pacatele noastre, tocmai pentru ca si-a dat viata pentru ca noi sa fim eliberati de sub tirania lor.

Multa pace!:p
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.11.2007, 16:29:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Sub pamant in asteptarea "Apocalipsei din 2008"
de C.N.A. HotNews.ro
Luni, 19 noiembrie 2007, 0:00



Preot care negociaza cu sectantii prin gura de aerisire
foto:AP


Rusia. La 650 de kilometri de Moscova, in regiunea Penza, membrii unei secte a Apocalipsei s-au ascuns sub pamant in asteptarea sfarsitului Lumii, care sustin ei ar veni in mai 2008. Sunt cel putin 29 de persoane, printre care se afla si copii, si au petrecut deja o saptamana intr-un tunel caruia i-au zidit intrarile.

Singura lor legatura cu lumea, gurile de aerisire, pe unde, de altfel, mai multi preoti rusi au incercat sa negocieze, duminica, cel putin salvarea copiilor. Autoritatile se tem ca acestia vor muri de frig si de foame in interiorul tunelului. Cel mai mic dintre copii are doar un an si jumatate.

Incercarea preotilor nu a avut insa succes, si nu este exclusa, luni, interventia fortelor de ordine ce ar putea utiliza gaz somnifer pentru a-i salva pe copiii, care spun autoritatile, sunt tinuti in captivitate de grupul de sectanti.

Locuitorii tunelului au amenintat ca isi vor da foc daca vor fi obligati sa iasa de acolo si au scris o scrisoare autoritatilor locale din regiunea Penza in care afirma ca s-au mutat sub pamant din vointa proprie. Ei sustin ca Dumnezeu le-a spus sa reactioneze astfel si ca vor fi singurii supravietuitori de pe Glob.

Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.12.2007, 11:49:01
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana
Da... dar conditia de baza e sa fii viu...:D si nu e vorba de acelasi gen de mijlocire.

Daca ai citit...si vad ca ai citit :) ceea ce ma bucura mult, ai vazut ca toti cei care au mijlocit au fost vii... vezi Avraam, cand mijloceste pentru Sodoma si Gomora... vezi indemnurile lui Pavel la credinciosii de peste tot sa mijloceasca in rugaciuni, dar toti erau vii.

Iisus si-a castigat odata pentru totdeauna pozitia de Mijlocitor la Tatal, tocmai pentru ca este viu... doar a inviat... este viu si acum! Si este singur Mijlocitor in sensul, ca este Cel si Unicul care are puterea mijlocirii pentru pacatele noastre, tocmai pentru ca si-a dat viata pentru ca noi sa fim eliberati de sub tirania lor.

Multa pace!:p
Mai, tu aici faci o greseala. Bogatul nemilostiv si saracul Lazar - in acea pilda bogatul era mort si mijlocea pentru rudele sale. In acelasi timp Iisus le spunea saducheilor ca Dumnezeu este Dumnezeu al viilor si nu al mortilor. DAca ce spui tu ar fi drept ar insemna ca e un Dumnezeu la mortilor, Dumnezeu. Stii de ce? Ca Avraam si ceilalti nu cred ca au inviat.

Si cum vrei sa se prezinte mijlocirile mortilor in Sfanta Scriptura din moment ce a fost scrisa de oameni vii? Nimeni nu stie cum e dincolo, nimeni din cei vii. Sunt atatea cazuri de sfinti ( considerati morti ) care mijloceau si faceau minuni. Eu vorbesc aici de fapte adevarate.

Uite ce e: eu nu am cunostinte atat de mari de teologie. Cauta un preot sau mai potrivit ar fi sa citesti o carte ( nu stiu cum se cheama ) a par Cleopa despre toate cultele neoprotestante, catolici si protestanti.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.12.2007, 01:15:21
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Pentru cei care nu inteleg de ce ne rugam sfintilor,exista deja un topic in aceasta rubrica"Despre cinstirea Sfintilor".Acolo veti gasi toate argumentele pro si contra in baza cinstirii Sfintilor.Iertati-mi indrazneala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Experiente luminoase in iubire/casatorie Mihailc Nunta 120 13.11.2013 19:48:09
Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente Marius22 Generalitati 8 06.07.2013 22:33:58
Postul la [neo]protestanti Florin-Ionut Secte si culte 131 21.01.2013 14:41:56
Experiente sublime prin care l-am simtit pe Dumnezeu Lucian008 Intamplari adevarate 24 21.01.2012 02:26:50
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03