Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.01.2011, 16:41:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Pentru Dumnezeu nu asa stau lucrurile. Cand omul a fost iertat de Dumnezeu, s-a produs si impacarea cu El. Nu uita ca Tatal ii iese in intampinare, nu-l asteapta pe fiul risipitor sa se impartaseasca din vitelul cel gras, ca apoi sa vorbeasca cu el. Vorbeste cu el, inainte de ospat. Semn ca si impacarea era prezenta.
m-am referit la comuniune. deci impacarea trebuie privita din perspectiva comuniunii depline, care se stabileste doar in Taina Sfintei Euharistii cand de facem partasi intregii firi dumnezeiesti. Astfel, Impacare incepe la Taina Sfinteii Spovedanii si este deplina in Taina Sfintei Euharistii.

iertarea nu implica comuniunea. putem sa iertam pe vrasmasii nostri fara sa intram in comuniune cu ei.

In cazul Fiului Risipitor comuniunea nu a fost restabilita decat atunci cand Fiul a revenit la Tatal iar Tatal l-a primit si l-a repus in drepturi. Si la Sfanta Impartasanie, preotul iese in intampinarea credinciosilor ce vin sa intre in comuniune deplina cu Dumnezeu, asa cum si tatal a iesit in intampinarea Fiului Risipitor.

Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 13.01.2011 at 16:51:20.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.01.2011, 16:55:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
m-am referit la comuniune. deci impacarea trebuie privita din perspectiva comuniunii depline, care se stabileste doar in Taina Sfintei Euharistii cand de facem partasi intregii firi dumnezeiesti. Astfel, Impacare incepe la Taina Sfinteii Spovedanii si este deplina in Taina Sfintei Euharistii.

iertarea nu implica comuniunea. putem sa iertam pe vrasmasii nostri fara sa intram in comuniune cu ei.

In cazul Fiului Risipitor comuniunea nu a fost restabilita decat atunci cand Fiul a revenit la Tatal iar Tatal l-a primit si l-a repus in drepturi. Si la Sfanta Impartasanie, preotul iese in intampinarea credinciosilor ce vin sa intre in comuniune deplina cu Dumnezeu, asa cum si tatal a iesit in intampinarea Fiului Risipitor.

Doamne ajuta.
Foarte de acord.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.01.2011, 17:05:05
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Se poate și spovedanie fără împărtășanie, dacă faci anumite păcate mari.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.01.2011, 17:10:20
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Haideti sa ramanem la topic totusi. Daca vreti neaparat sa discutati despre mandria mea, deschideti un altul separat.

Iata, Eugen7 a indraznit, cu tot riscul :), sa-si dea cu parerea. Vedeti parinte, asa se vorbeste pe forum, exact ca la talk-show, cum spuneati. Daca omul are dreptate sau nu, ramane de vazut.
Se stie ca mandria este radacina tuturor pacatelor. Multumesc, dragul meu invatator in cele ale internetului, dar da-mi voie sa consider ca sensul in care vrei sa ma educi este unul potrivnic lucrarii la care sunt partas. Nu de cele lumesti am eu nevoie, vai mie! Mai bine lasa-ma, fara sa te tulburi, in neputinta mea lumeasca si trupeasca; nu pierd nimic, sa stii! Peste acestea, te anunt ca nu intentionez sa continui discutia cu tine, deoarece (repet) eu consider ca despre Sfintele Taine este mult prea riscant a se vorbi pe forum, in felul in care vrei a se discuta. Se poate pierde mult si multi se pot sminti! Un crestin cu bun simt fata de Biserica isi fixeaza, el singur, niste limite in functie de momentul si locul unde se afla. Daca as continua (aceasta o spun nu pentru tine, ci pentru cei care-si "dau cu parerea") nu as face decat sa cad in plasa diavolului mandriei, a carui lucrare o faci si care ma ispiteste si pe mine. Vrei sa (-ti) dovedesti ca nu e asa, ca nu esti manat de mandrie ci de ganduri ziditoare de suflete? Incearca sa faci acel eseu! Dar tu ai spus:

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Acesta este un subiect vast, pentru o carte groasa, nu cred ca incape intr-un eseu de 30 de randuri. Oricum, n-am eu scoala sa scriu asa ceva. Poate se ofera altcineva de pe forum, de exemplu un absolvent de Teologie.
Asa ca macar din asta, din propriile tale vorbe, intelege ca nu-ti este de folos pentru suflet, si nici mie sau altora, sa "ne dam cu parerea". Pune mana si fa ascultare si smerenie ca sa-l alungi pe drac din inima ta, caci de smerenie se teme dracul cel mai tare pe lumea asta! Altfel, "cine fura azi un ou, maine va fura un bou"! Iar tu ai pus la vedere chiar propria ta mantuire!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.01.2011, 17:14:55
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Foarte de acord.
Doamne ajuta.
har si pace.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.01.2011, 17:27:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Asa ca macar din asta, din propriile tale vorbe, intelege ca nu-ti este de folos pentru suflet, si nici mie sau altora, sa "ne dam cu parerea". Pune mana si fa ascultare si smerenie ca sa-l alungi pe drac din inima ta, caci de smerenie se teme dracul cel mai tare pe lumea asta! Altfel, "cine fura azi un ou, maine va fura un bou"! Iar tu ai pus la vedere chiar propria ta mantuire!
Ultimul meu mesaj in afara topicului:

Si atunci pentru ce sa scriu acest eseu, daca este periculos sa ne dam cu parerea in public? Mai ales eu, cel mandru.

Judecand la rece, morala dialogului nostru ar fi cam asa - daca nu ma insel:

- cel putin subforumul despre Sfintele Taine trebuie desfiintat, pentru ca este periculos sa facem afirmatii pe acest subiect delicat. Suntem orbi si ne invatam unii pe altii.
- ar fi mai bine sa cerem stergerea conturilor, pentru ca ne riscam mantuirea la urma urmei daca postam in continuare aici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedania anisoara Generalitati 28 23.02.2013 09:58:11
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Spovedania arlechino Preotul 49 22.11.2008 22:04:18
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42