Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 31.01.2011, 11:02:30
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Multumesc

Buna ziua tuturor,

V-am pus pe pomelnic ieri pentru 40 de zile. E tot ce am putut sa fac pentru voi ca sa imi arat recunostinta fata de voi. Doamne ajuta! Am fost la biserica si l-am impartasit pe cel mic. A mancat cred ca un pumn de anafura. :))

Luasem o mica pauza zilele acestea... M-am simtit sleita de puteri... si le-am intors din nou pe toate partile... In continuare tin post si citesc Acoperamantul Maicii Domnului si Bucuria celor necajiti. Rugaciunile de seara mi se par uneori extrem de obositoare, mai ales cand trebuie sa fac cate o metanie. Vise tulburi au aparut si nu-mi dau pace. Sa imi fie cu iertare, sper sa nu zic vreo aberatie sau sa para, dar ma gandesc la acest post, la spovedanie, chiar si sperand la impartasania de Pasti, ca la un medicament ce imi va face bine... si incep sa cred...

M-am tot gandit daca sa mentionez sau nu acest aspect, dar pana la urma sinceritatea mi se pare in continuare demna de luat in considerare. Cu ajutorul a 5 persoane de pe forum am reusit sa achit o chirie restanta si sa-i cumpar celui mic de mancare. Nu am cerut bani sau alte lucruri aici si nici nu am indraznit sa cer. V-am cerut o alinare, un sfat. Si voi m-ati ajutat asa cum nici macar nu mi-am putut imagina... Sa va dea Dumnezeu inmiit inapoi! Cu toate ca eram extrem de hotarata sa imi iau viata, cred ca doar Dumnezeu mi-a indreptat pasii aici... si ii multumesc din suflet.

Stiu ca am foarte mult de tras, pana ajung la zi, presata de termene si pana reusesc sa ies din aceasta mocirla chinuitoare si incerc din rasputeri sa ma ingrijorez mai putin si sa imi pun nadejdea in El si in Maicuta, dar ce pot sa spun, ca sa nu ma vaiet, este ca nu e deloc usor. Chinul financiar si presiunile le simt zi de zi. Am de acoperit 2 luni ca sa pot iesi la suprafata... incerc sa nu o iau razna si sa tin calea cea buna. Incerc. Inca mi-e teama. Cu toata sinceritatea, este cumplit, numai cand ma gandesc la datorii si la bani, deja imi creste pulsul si ma cuprinde deznadejdea... offf

Voi verifica astazi jobul pentru care a intermediat Yasmina si revin cu detalii. In orice caz, ma gandeam si la varianta de a fi bona si femeie de servici. Astazi le pun cap la cap si va informez.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 31.01.2011, 11:09:05
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Draga mea, in primul rand vreau sa iti spun ca imi pare sincer rau pentru problemele prin care treci impreuna cu copilul tau. In al doilea rand vreau sa iti spun ca nu trebuie sa te mai gandesti nici o clipa si sub nici o forma sa iti iei viata. Dumnezeu nu ti-a dat viata ca sa te omori ci ca sa o traiesti. Nu ascund faptul ca si eu candva, am gandit ca tine insa Dumnezeu nu m-a lasat si m-a intarit. Ca un exemplu, iti pot spune ca eu sunt cunoscuta pe acest forum ca "fata cu 2 restante la facultate si care nu isi poate sustine examenul de licenta". Intr-adevar, inevitabilul s-a produs si anume ca nu mi-am putut sustine examenul de licenta nu l-am putut sustine si nici un loc de munca nu mi-am gasit pana acum. Insa, draga mea din vara si pana acum, am plans de uneori imi venea rau, insa am invatat un lucru si anume...sa ma rog. Asaa cum pot eu cu cuvintele mele, citind acatiste si mergand la biserica. Si sa nu crezi ca nu am prins putere, m-am resemnat cu ideea ca va veni vara voi sustine licenta, imi voi gasi de munca si ma voi inscrie la master. Ti-am povestit mai pe scurt cumpana prin care am trecut deoarece si eu vroiam sa imi i-au viata insa......Dumnezeu m-a oprit. Intr-adevar treci printr-o perioada grea, numai o mama poate sti prin ce chin treci. Eu sunt inca studenta, nu am o familie de aceea nu ma voi "arunca" sa imi dau cu parerea si sa judec si nici nu am acest drept insa iarta-mi indrazneala si da-mi voie sa iti dau un sfat. Am inteles ca te rogi, nu inceta sa te rogi zi de zi la Maica Domnului si Sfantului Nectarie, care neintarziat iti vor ajuta. Am inteles din mesajele postate aici ca cineva iti ofera un loc de munca in Italia. Eu cred ca ar fi nemaipomenit pentru tine sa poti ajunge acolo (nu inainte de a lua cu tine copilul sau de al lasa in maini sigure, cu toate ca cele mai sigure maini sunt mainile mamei), asa treptat iti vei achita datoriile. Si uite, draga mea, daca tot te rogi, citeste in fiecare zi Acatistul Sfantului Nectarie care ii ajuta pe cei aflati in datorii, si nu in ultimul rand Acatistul Maicii Domnului - Sporirea granelor (acest Acatist ii ajuta pe cei care au datorii si nu le pot achita). Si Acatistul Sfantului Mina ti-ar fi de mare ajutor. Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. Insa am inteles ca te numesti Maria, gresesc cumva? Diseara merg la Sfantul Maslu, te scriu in pomelnic. Maica Domnului si Sfantul Nectarie sa te ocroteasca!!!!!!!!!!!! Sper sa nu treaca mult timp si sa revii pe forum cu vesti bune!!!!!!!!!!!
Multumesc tare mult pentru randurile scrise. Dumnezeu sa te ajute sa iti sustii licenta la vara si sa iti gasesti un servici bun!
Multumesc si pentru informatia data cu privire la Acatistul Maicii Domnului- Sporirea granelor. Chiar nu stiam de asemenea acatist.

Chiar sper ca Dumnezeu sa ma scoata din mocirla... nadajduiesc din tot sufletul.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 31.01.2011, 11:12:55
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Multumesc

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
Eu am un canon de la parintele meu duhovni pentru sporul casei care spune urmatoarele:
Luni, Marti, Joi, Sambata - Acatistul Sfantului Ierarh Spiridon;
Paraclisul Maicii Domnului ( zilinic);
Miercuri si Vineri -post( dimineata Anafura si Aghiasma);
Sambata o paine si o lumanare la biserica;( prin paine eu cred ca sa duci o prescura pentru sfintire la altar)
Acest canon il am pe o foaie primita de la parintele Serafim Badila. Sper sa te ajute si Doamne ajuta!
Multumesc frumos pentru sfat. Ii voi cere parerea duhovnicului pentru acest canon. Acum tin postul de 40 de zile cu Acoperamantul Maicii Domnului si Bucuria celor necajiti. Poate dupa ce termin, in Postul Pastelui sa mai iau canon. Cu toate ca ma gandisem la Acatistul Mantuitorului.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 31.01.2011, 11:42:13
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

dupa cum spui tu ... tine canonul pe care l-ai inceput si duap ce il termini sa iii ceri parerea duhobnicului tau...pentru ca nu poti face doua canoane de odata... noi nu suntem Sfintii pentru a face asa ceva...
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 31.01.2011, 11:59:10
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
dupa cum spui tu ... tine canonul pe care l-ai inceput si duap ce il termini sa iii ceri parerea duhobnicului tau...pentru ca nu poti face doua canoane de odata... noi nu suntem Sfintii pentru a face asa ceva...
Asta si spuneam. Multumesc.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 31.01.2011, 12:23:25
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

daca crezi ca ai nevoie de sfaturi in anumite probleme id-ul meu este calin_marinel_94 ;
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 31.01.2011, 12:28:34
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Calin21 Vezi mesajul
daca crezi ca ai nevoie de sfaturi in anumite probleme id-ul meu este calin_marinel_94 ;
Bine atunci. Multumesc frumos.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.02.2011, 10:26:30
maria25 maria25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Buna dimineata,

Sper sa nu intristez pe nimeni...

Aseara as fi vrut sa mai scriu, dar ma apucasem sa citesc Bucuria celor necajiti, si am plans intr-una... in loc sa imi ia 20-30 minute cititul, cred ca a durat mai bine de o ora... niciodata nu mi s-a intamplat in timp ce citesc acatistul. Acum abia vad, de ce ochi umflati am. Am fost foarte trista si inca sunt, incerc sa ies din starea asta, dar nu vad nicio cale... N-am nicio sansa realistic vorbind, ca sa ma dreg cu adevarat. N-am cum sa strang 700 euro in cateva zile nici daca ma duc la cersit... Luni, iar vin chiria, intretinerea, etc. Cu ajutorul vostru am reusit sa platesc o chirie restanta... Bani nu am nici de o paine, scutece pentru copil mai am 2... Sunt terminata. Probabil pana la urma, este inevitabil. Atat am vrut, o sansa. Se pare ca nu o voi primi. Ma mint intr-una din noiembrie, ca o sa fie bine, ca o sa fie bine, ca ceva bun se va intampla si vom iesi din asta... nici nu stiu cum sa ma mai exprim... simt ca abia reusesc sa imi astern gandurile... mi-este tema... poate credeti ca sunt vreo disperata nebuna, dar n-am cui sa spun astea... Inafara duhovnicului meu... Am sunat la firma respectiva pentru job si cv-ul trebuie depus si apoi interviu, mai mult nu am aflat. Deci procedura standard. Iar d-na respectiva este in concediu. Iti scriu Yasmina pe privat daca e nevoie. De la 1 martie mi-as gasi oricum ceva prin cineva. Poate chiar bona. Sa vedem...

Nu stiu ce sa mai zic... sunt atat de tulbure, incat nu mai pot sa cred ca voi reusi... Eu vreau, dar El nu vrea... poate asa e... poate pana la urma trebuie sa murim, ca sa nu ne mai duca in carca nimeni, sa nu ne mai umilim si sa mai suportam acest chin... As vrea din tot sufletul sa o scot la capat, dar nu am nicio sansa... Asta e.

Voua, va multumesc inca o data pentru tot.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 03.02.2011, 11:34:07
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Buna dimineata,

Sper sa nu intristez pe nimeni...

Aseara as fi vrut sa mai scriu, dar ma apucasem sa citesc Bucuria celor necajiti, si am plans intr-una... in loc sa imi ia 20-30 minute cititul, cred ca a durat mai bine de o ora... niciodata nu mi s-a intamplat in timp ce citesc acatistul. Acum abia vad, de ce ochi umflati am. Am fost foarte trista si inca sunt, incerc sa ies din starea asta, dar nu vad nicio cale... N-am nicio sansa realistic vorbind, ca sa ma dreg cu adevarat. N-am cum sa strang 700 euro in cateva zile nici daca ma duc la cersit... Luni, iar vin chiria, intretinerea, etc. Cu ajutorul vostru am reusit sa platesc o chirie restanta... Bani nu am nici de o paine, scutece pentru copil mai am 2... Sunt terminata. Probabil pana la urma, este inevitabil. Atat am vrut, o sansa. Se pare ca nu o voi primi. Ma mint intr-una din noiembrie, ca o sa fie bine, ca o sa fie bine, ca ceva bun se va intampla si vom iesi din asta... nici nu stiu cum sa ma mai exprim... simt ca abia reusesc sa imi astern gandurile... mi-este tema... poate credeti ca sunt vreo disperata nebuna, dar n-am cui sa spun astea... Inafara duhovnicului meu... Am sunat la firma respectiva pentru job si cv-ul trebuie depus si apoi interviu, mai mult nu am aflat. Deci procedura standard. Iar d-na respectiva este in concediu. Iti scriu Yasmina pe privat daca e nevoie. De la 1 martie mi-as gasi oricum ceva prin cineva. Poate chiar bona. Sa vedem...

Nu stiu ce sa mai zic... sunt atat de tulbure, incat nu mai pot sa cred ca voi reusi... Eu vreau, dar El nu vrea... poate asa e... poate pana la urma trebuie sa murim, ca sa nu ne mai duca in carca nimeni, sa nu ne mai umilim si sa mai suportam acest chin... As vrea din tot sufletul sa o scot la capat, dar nu am nicio sansa... Asta e.

Voua, va multumesc inca o data pentru tot.
incerc din nou...sa imi fie iertata prostia! daca cineva din bucuresti ar coordona o colecta de 5-10 euro?? suntem multi si apoi haideti sa daruim,fara sa gandim....caci niciodata nu stim cine primeste!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 03.02.2011, 11:41:04
ioanmaria ioanmaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 13
Implicit Cu dragoste

Maria, draguta, te rog sa nu disperi, linisteste-te si mai rezista inca un pic, inca un pic, asa, pas cu pas, deznadejde cu deznadejde. Gandeste-te la puisorul tau si la viata lui, are nevoie de tine, tu esti singura si unica pe acest pamant pentru el. Of, of, iubita de tine, imi pare foarte rau, dar trebuie, trebuie sa rezisti. Uneori traim clipe de iad, dar daca asa, sangerand stam acolo si ne rugam Maicutei Domnului si Bunului Dumnezeu, ESTE IMPOSIBIL ca El sa nu ne ajute. La necazuri asa grele, milostivirea Lui e si mai mare.
Cand nu mai poti si nu mai poti fugi la parintele duhovnic, nu te gandi ca il deranjezi sau superi, du-te, iubita de tine, cu incredere si dragoste la el, du-te si spune-i. Sigur se va bucura, esti cu sufletul copilul lui acum, sigur nu te va lasa. Spune-i tot, deschide-ti inima ca lui Dumnezeu, spune-i tot ce crezi, gandesti, fara rusine, ca esti deznadajduita, ca nu mai poti. Este greu, greu, dar exista mereu o solutie sa ne ascundem pana trece furtuna, caci de trecut trece, lumea este a lui Dumnezeu.
Pana trece furtuna, ar fi si parintele de la Valea Plopului si Valea Strezii o solutie, am vazut ca ti s-a mai sugerat, sau mers si cerut gazduire la o manastire, Cernica, sau poate una de maici, sa zicem Ghighiu, sau alta mai la indemana ta - intreaba cel mai bine pe parintele duhovnic!!!!
cere ajutor fara rusine pana iesi la liman, pe acesti fii Domnul ii iubeste cel mai mult.

Draguta de tine, hai, nu te mai zbuciuma, strange din dinti si rabda si roaga-te, roaga-te si fugi la parintele cand nu mai poti. Acatistul sf Acoperamant si parintele meu m-au scos si pe mine din iad.

Te rog, alunga orice gand despre moarte sau alte prostii asemanatoare care iti vin, nu sunt de la tine, nu le primi. Nu si nu si nu, gandeste-te la copilul tau, rabda si fa-l fericit. Stiu ca asta ai facut mereu si asta faci, sa stii ca Domnul e acolo langa tine, te aude si te vede, nu te indoi.

Ti-am scris cam mult si nu ma pricep, dar mi s-a rupt inima de tine.Iarta-ma ca te-am cam scait
Te rog, te rog, fii tare pentru copilul tau. Spune: Doamne, Maicuta, eu sunt pacatoasa, nu pentru mine, ci pentru copilul acesta nevinovat..
Te imbratisez cu dragoste si Dumnezeu sa iti daruiasca cele mai multe si mai bogate daruri ale Sale. Tu tine-te tare si te roaga pana la ultima suflare, rabda, rabda, ca trece. Si nu primi ganduri de deznadejde, cand nu mai poti fugi la parintele, suna-l.

In alta ordine de idei, sa nu te superi, as putea sa iti trimit ceva bani ? Cum ?
Maria
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai stiu... Marcus Nunta 23 19.11.2016 21:27:42
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
nu stiu ce sa fac , ajutati-ma allex_adriana Nunta 17 14.03.2011 21:08:08
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Nu stiu ce sa fac.... Valy76 Pocainta 14 26.07.2010 20:48:15