Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.07.2011, 11:42:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Persoana in preajma careia am fost timp de mai bine de doi ani, nu-mi era ruda, ci doar un coleg de care mi-era tare mila. Pe langa schizofrenie paranoida are si scleroza in placi (imobilizat in fotoliu rulant). M-am simtit curajoasa sa-l ajut sa-i fie zilele mai senine, dar nu stiam ce inseamna boala psihica. Imi imaginam doar si imaginandu-mi am crezut ca pot face fata (oricum despre diagnosticul psihiatric am aflat dupa cateva luni).
Familia l-a lasat complet singur, ii epuizase deja si inca mai continua sa-i terorizeze cu acuzatii imaginare. Am vorbit o data cu mama lui la telefon si nu mi-a spus decat ca-mi doreste sa raman normala si se bucura ca s-a milostivit cineva de el.
Am plecat de acolo cu uriasa strangere de inima, insa incurajata si sustinuta de crestinii de la Biserica, in frunte cu parintele. Ei mi-au interzis sa ma mai ocup de el, pentru ca erau deja martorii transformarii mele in om cu probleme. "Mila si renuntarea la sine sunt crestine, draga mea, dar au si limite.", mi-a spus parintele.
la mine nu se poate pune problema de a renunta vreodata caci nu am aceasta optiune fiind vorba de mama mea, de cea care mi-a dat viata.

sper sa nu se interpreteze dorinta mea de a o interna intr-un asezamant social drept dorinta de a "scapa" de grija ei caci nu aceasta este realitatea.

daca ar avea orice alta boala, si as putea sa ma ocup de ingrijirea si tratamentul ei, as face-o cu mare drag, insa un asemenea bolnav nu recunoaste ca este bolnav si refuza grija si tratamentul.
plus ca imi face atatea probleme incat ajung sa nu ma mai pot ocupa eu de cele normale ale vietii de zi cu zi, iar daca ajung sa fac asta se cheama ca nici de dansa nu ma mai pot ocupa. de ex, din punct de vedere financiar o sustin caci pensia dansei este f mica. daca as ramane fara serviciu din cauza ei cui ar folosi aceasta? caci nici bani nu as mai avea sa-i dau.

am ajuns sa ma gandesc la varianta asta pentru a ma asigura ca macar un acoperis deasupra capului va avea si o mancare calda si sanatoasa in fiecare zi.

caci acum, dupa cum v-am spus, a ajuns sa-si vand toate lucrurile din casa si mancarea de la noi o refuza pe motiv ca nu-i place, iar ea banii proprii nu stiu pe ce ii cheltuie, probabil pe tigari si mancare proasta de la fast-food.

ultimul lucru pe care il mai are este casa in care locuieste. daca o va vinde si pe aceea nu stiu ce va face caci refuza si sa locuiasca cu noi.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.07.2011, 11:43:13
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Persoana in preajma careia am fost timp de mai bine de doi ani, nu-mi era ruda, ci doar un coleg de care mi-era tare mila. Pe langa schizofrenie paranoida are si scleroza in placi (imobilizat in fotoliu rulant). M-am simtit curajoasa sa-l ajut sa-i fie zilele mai senine, dar nu stiam ce inseamna boala psihica. Imi imaginam doar si imaginandu-mi am crezut ca pot face fata (oricum despre diagnosticul psihiatric am aflat dupa cateva luni).
Familia l-a lasat complet singur, ii epuizase deja si inca mai continua sa-i terorizeze cu acuzatii imaginare. Am vorbit o data cu mama lui la telefon si nu mi-a spus decat ca-mi doreste sa raman normala si se bucura ca s-a milostivit cineva de el.
Am plecat de acolo cu uriasa strangere de inima, insa incurajata si sustinuta de crestinii de la Biserica, in frunte cu parintele. Ei mi-au interzis sa ma mai ocup de el, pentru ca erau deja martorii transformarii mele in om cu probleme. "Mila si renuntarea la sine sunt crestine, draga mea, dar au si limite.", mi-a spus parintele.

LaPetiteMoc, prietenul de care povestesti locuia in Romania?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.07.2011, 11:49:07
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
LaPetiteMoc, prietenul de care povestesti locuia in Romania?
Nu. In Franta. Insa deontologia medicilor psihiatri este peste tot aceeasi. M-am informat serios, tocmai pentru ca vroiam sa-l ajut, sa gasesc un medic care sa-i spuna macar ca refuzand tratamentul risca sa fie obligat sa intre intr-un centru de specialitate (exact situatia pe care el nu si-o dorea, tocmai pentru ca intr-un astfel de centru nu mai are spor la manipulat si rascolit vietile oamenilor).

Ii vorbeam cat se poate de calm (de fapt toti cunoscutii imi spun ca sunt de un calm iesit din comun), convingator, apeland la situatii , exemple din literatura (preocupare comuna), filozofie etc. Functiona cinci minute, apoi totul devenea catastrofic.

Mama ta nu are atacuri de panica?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.07.2011, 11:54:27
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu. In Franta. Insa deontologia medicilor psihiatri este peste tot aceeasi. M-am informat serios, tocmai pentru ca vroiam sa-l ajut, sa gasesc un medic care sa-i spuna macar ca refuzand tratamentul risca sa fie obligat sa intre intr-un centru de specialitate (exact situatia pe care el nu si-o dorea, tocmai pentru ca intr-un astfel de centru nu mai are spor la manipulat si rascolit vietile oamenilor).

Ii vorbeam cat se poate de calm (de fapt toti cunoscutii imi spun ca sunt de un calm iesit din comun), convingator, apeland la situatii , exemple din literatura (preocupare comuna), filozofie etc. Functiona cinci minute, apoi totul devenea catastrofic.

Mama ta nu are atacuri de panica?
are foarte multe stari, are crize de nervi in care injura si blesteama pe toata lumea, are alteori stari de apatie in care plange si nu scoate o vorba, are la activ tentative de suicid dar si atacuri asupra persoanelor apropiate (ale celor mai apropiate, mama ei si copilul ei adica eu), are momente cand este incoerenta adica sare de la o idee la alta cand se exprima, fara sa para ca-si da seama de asta... si are si perioade.... din ce in ce mai scurte si mai rare, cand se poarta normal.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.07.2011, 12:12:25
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
are foarte multe stari, are crize de nervi in care injura si blesteama pe toata lumea, are alteori stari de apatie in care plange si nu scoate o vorba, are la activ tentative de suicid dar si atacuri asupra persoanelor apropiate (ale celor mai apropiate, mama ei si copilul ei adica eu), are momente cand este incoerenta adica sare de la o idee la alta cand se exprima, fara sa para ca-si da seama de asta... si are si perioade.... din ce in ce mai scurte si mai rare, cand se poarta normal.
Asta e boala: obsesii fara niciun suport real, incoerenta in discurs (din trei in trei cuvinte schimba subiectul), violenta verbala, fizica ...
De multe ori imi spunea, in spirit de gluma, ca in fata casei, intr-o gradinita cu flori mi-ar sta bine in mormant, ar avea grija sa-l ude in fiecare zi si sa ma salute. "Cred ca ma voi gandi serios cum sa ajungi acolo. Nu-i asa ca ar fi simpatic?"
Din nefericire, boala este incurabila.

O fosta colega de facultate a ucis acum cativa ani. Dupa investigatii minutioase a fost declarata iresponsabila pentru fapta ei (schizofrenie paranoida) si internata la un ospiciu, in judetul Iasi. Dar acela este un fel de ospiciu de maxima securitate unde sunt internati bolnavii psihic cu antecedente antisociale.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.07.2011, 12:17:44
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Asta e boala: obsesii fara niciun suport real, incoerenta in discurs (din trei in trei cuvinte schimba subiectul), violenta verbala, fizica ...
De multe ori imi spunea, in spirit de gluma, ca in fata casei, intr-o gradinita cu flori mi-ar sta bine in mormant, ar avea grija sa-l ude in fiecare zi si sa ma salute. "Cred ca ma voi gandi serios cum sa ajungi acolo. Nu-i asa ca ar fi simpatic?"
Din nefericire, boala este incurabila.
Stiu


Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
O fosta colega de facultate a ucis acum cativa ani. Dupa investigatii minutioase a fost declarata iresponsabila pentru fapta ei (schizofrenie paranoida) si internata la un ospiciu, in judetul Iasi. Dar acela este un fel de ospiciu de maxima securitate unde sunt internati bolnavii psihic cu antecedente antisociale.
offf... te rog mult nu-mi mai povesti asemenea cazuri ca ma apuca disperarea si nu am voie sa deznadajduiesc sau sa traiesc cu drobul de sare deasupra capului caci trebuie sa ma concentrez pe a gasi cele mai bune solutii.

In privinta mamei imi este teama ca in ultima vreme a inceput din ce in ce mai des sa o atace pe bunica (mama dansei) care este in varsta (80 de ani) si nu se poate apara de ea. si nici nu o lasa inima sa nu o primeasca in casa (este copilul ei). dar mie mi-e teama pentru viata bunicii si simt ca daca s-ar intampla o nenorocire nu as putea s-o iert pe mama oricat de crestineste ar fi. dar bunica m-a crescut, ea mi-a fost mama, si cumva, desi stiu ca e gresit, pe bunica o iubesc mai mult decat pe mama care nu a putut sa se ocupe de mine asa cum ar fi trebuit.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.07.2011, 12:20:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
are foarte multe stari, are crize de nervi in care injura si blesteama pe toata lumea, are alteori stari de apatie in care plange si nu scoate o vorba, are la activ tentative de suicid dar si atacuri asupra persoanelor apropiate (ale celor mai apropiate, mama ei si copilul ei adica eu), are momente cand este incoerenta adica sare de la o idee la alta cand se exprima, fara sa para ca-si da seama de asta... si are si perioade.... din ce in ce mai scurte si mai rare, cand se poarta normal.
Este cunoscut faptul ca schizofrenia este o boala cumplita si aflat in fata unui schizofrenic te poti astepta la orice. Acum te pupa, acum iti da una in cap..
Imi pare foarte rau pentru tine si in astfel de cazuri nici nu poti sa dai un sfat..Cred ca totul depinde de capacitatea ta de iubire, toleranta si acceptare..

Uite cunosc doua cazuri ( o colega si o vecina) care au mamele suferind de sindromul alzheimer..Prima mama dorea sa-si vanda casa ca sa-si cumpere un parfum( are in jur de 70 de ani) si a doua iese frecvent pe balcon in pielea goala( are 91 de ani) si saluta trecatorii, intrebandu-i daca au strans recolta..

Prima a fost internata intr-un azil iar a doua este acasa, copiii si nepotii avand grija de ea, asumandu-si deplin responsabilitatea..

Unica coincidenta pe care o sesizez este ca atunci cand bolnavul doreste sa-si vanda casa, e internat in azil..trist,nu?

Last edited by Melissa; 29.07.2011 at 12:34:07.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.07.2011, 12:58:42
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Este cunoscut faptul ca schizofrenia este o boala cumplita si aflat in fata unui schizofrenic te poti astepta la orice. Acum te pupa, acum iti da una in cap..
Imi pare foarte rau pentru tine si in astfel de cazuri nici nu poti sa dai un sfat..Cred ca totul depinde de capacitatea ta de iubire, toleranta si acceptare..

Uite cunosc doua cazuri ( o colega si o vecina) care au mamele suferind de sindromul alzheimer..Prima mama dorea sa-si vanda casa ca sa-si cumpere un parfum( are in jur de 70 de ani) si a doua iese frecvent pe balcon in pielea goala( are 91 de ani) si saluta trecatorii, intrebandu-i daca au strans recolta..

Prima a fost internata intr-un azil iar a doua este acasa, copiii si nepotii avand grija de ea, asumandu-si deplin responsabilitatea..

Unica coincidenta pe care o sesizez este ca atunci cand bolnavul doreste sa-si vanda casa, e internat in azil..trist,nu?
in privinta casei as putea incerca sa obtin eu tutela asupra ei, sau sa o conving sa faca acte pe numele meu, insa nu cred ca va vrea.

Am sesizat ca ai editat mesajul si adaugat in cazul femeii celei de-a doua din exemplul tau, ca apartinatorii, copiii si nepotii si-au asumat pe deplin responsabilitatea.

Am o intrebare. femeia aceea accepta sa locuiasca cu ei in casa? si eu as vrea sa am grija de mama mea dar refuza ajutorul meu sau al altora. Nu pot s-o inchid in casa ca sa ma asigur ca are unde dormi, si nici varianta de a o gasi intr-o buna zi dormind pe strada pe o banca nu vreau sa ajung sa o traiesc, doar pentru ca cineva a fost suficient de neom incat sa profite de starea ei si sa-i cumpere casa pe cine stie ce suma.

m-am gandit la varianta unui sanatoriu sau azil in care sa stea internata pana cand isi va mai reveni si unde sa stiu ca pot s-o duc si permanent daca la un moment dat daca va fi cazul. Asta nu inseamna ca vreau sa-i vand casa ci dimpotriva, vreau sa o pot lua acasa de fiecare data cand se poate.

Oricum, din ce am citit pana acum pe internet, se pare ca nu prea sunt astfel de sanatorii permanente in Romania pentru bolnavii psihici, ci doar centre de tratament unde sta omul internat pana se face ceva mai bine, apoi il iei acasa.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 29.07.2011 at 13:01:00.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.07.2011, 13:29:05
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu trebuie sa judecam astfel de situatii ,o cruce foarte grea ,greu de dus.
Practic iti pierzi toata linistea.
Singurul lucru pe care il poti face este sa mergi mai departe fara sa te gandesti ce rau s-ar mai putea intampla .

Last edited by anita; 29.07.2011 at 13:31:16.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.07.2011, 13:38:49
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu trebuie sa judecam astfel de situatii ,o cruce foarte grea ,greu de dus.
Practic iti pierzi toata linistea.
Singurul lucru pe care il poti face este sa mergi mai departe fara sa te gandesti ce rau s-ar mai putea intampla .
multumesc pentru intelegere.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 17:05:09
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 06:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 20:30:22
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 14:01:09