Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2016, 10:40:09
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Stiti ceva de profetia asta?

Doamne ajuta,

Mai circula prin zona Neamtului de foarte multi ani o profetie conform careia va fi o inundatie foarte mare, iar in orasul Piatra Neamt va fi apa de se va vedea doar varful bisericii Sf. Ioan (sau Sf. Gheorghe).

Nu am gasit profetia scrisa pe nicaieri, doar transmisa din auzite. Bunica mea de exemplu isi aminteste ca i-o citea bunicul ei dintr-o carte, dar nu retine cum se chema acea carte. Deci profetia dateaza de demult, cu multi ani inaintea construirii barajului de la Bicaz, a carui daramare ar putea provoca o asemenea inundatie.

Intrebarea mea este daca a mai auzit cineva de asta, si daca da, care este sursa, in ce carte se gaseste profetia originala? Am gasit o referinta aici (http://ro.blastingnews.com/societate...-00715753.html), dar nu mentioneaza o carte anume.

Multumesc si Doamne ajuta!

Bogdan.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2016, 11:16:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Mai circula prin zona Neamtului de foarte multi ani o profetie conform careia va fi o inundatie foarte mare, iar in orasul Piatra Neamt va fi apa de se va vedea doar varful bisericii Sf. Ioan (sau Sf. Gheorghe).

Nu am gasit profetia scrisa pe nicaieri, doar transmisa din auzite. Bunica mea de exemplu isi aminteste ca i-o citea bunicul ei dintr-o carte, dar nu retine cum se chema acea carte. Deci profetia dateaza de demult, cu multi ani inaintea construirii barajului de la Bicaz, a carui daramare ar putea provoca o asemenea inundatie.

Intrebarea mea este daca a mai auzit cineva de asta, si daca da, care este sursa, in ce carte se gaseste profetia originala? Am gasit o referinta aici (http://ro.blastingnews.com/societate...-00715753.html), dar nu mentioneaza o carte anume.

Multumesc si Doamne ajuta!

Bogdan.
Sunt inspectii zilnice pentru un baraj precum Bicaz sau Vidraru. In momentul in care se observa cea mai mica chestie in neregula cu structura, lacul este golit incet, si structura reparata. Deci nu-ti face griji.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.04.2016, 12:12:40
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Mai circula prin zona Neamtului de foarte multi ani o profetie conform careia va fi o inundatie foarte mare, iar in orasul Piatra Neamt va fi apa de se va vedea doar varful bisericii Sf. Ioan (sau Sf. Gheorghe).

Nu am gasit profetia scrisa pe nicaieri, doar transmisa din auzite. Bunica mea de exemplu isi aminteste ca i-o citea bunicul ei dintr-o carte, dar nu retine cum se chema acea carte. Deci profetia dateaza de demult, cu multi ani inaintea construirii barajului de la Bicaz, a carui daramare ar putea provoca o asemenea inundatie.

Intrebarea mea este daca a mai auzit cineva de asta, si daca da, care este sursa, in ce carte se gaseste profetia originala? Am gasit o referinta aici (http://ro.blastingnews.com/societate...-00715753.html), dar nu mentioneaza o carte anume.

Multumesc si Doamne ajuta!

Bogdan.
Presupun ca ar fi doar daca teroristii ar bubui, fereasca Dumnezeu, asa ceva. Cu politica dusa de liderii de la Bruxelles impotriva propriilor lor popoare, nu e exclus sa ne trezim cu asa ceva. Sau ar putea fi provocat de un cutremur cu adevarat mare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.04.2016, 12:13:02
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sunt inspectii zilnice pentru un baraj precum Bicaz sau Vidraru. In momentul in care se observa cea mai mica chestie in neregula cu structura, lacul este golit incet, si structura reparata. Deci nu-ti face griji.
Evident- asa este!

Haideti sa nu ne mai luam dupa tot felul de astfel de profetii din surse cel putin discutabile!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2016, 12:25:31
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Imi cer iertare ca am formulat gresit intrebarea, n-am vrut sa sperii pe nimeni.

Stie toata lumea ca barajele sunt foarte solide, si pot ceda total doar la o cantitate uriasa de exploziv (nu orice terorist poate face asta), sau in cazul unui cutremur cu adevarat mare.

Eu nu-mi fac nicio grija, daca vrea Dumnezeu sa mor poate sa-mi cada o caramida in cap sau sa ma imbolnavesc. Vreau doar sa gasesc sursa adevarata a cestei profetii. Deci stie cineva?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2016, 06:32:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
Presupun ca ar fi doar daca teroristii ar bubui, fereasca Dumnezeu, asa ceva. Cu politica dusa de liderii de la Bruxelles impotriva propriilor lor popoare, nu e exclus sa ne trezim cu asa ceva. Sau ar putea fi provocat de un cutremur cu adevarat mare.
Oare un cutremur in zona seismica Vrancea cu directii Chisinau si Bucuresti, cu magnitudinea 8,2-8,3 R in epicentrul Vrancea si de 7,8-7,9R in Bucuresti, in mandatul lui Ciolos(poate chiar inainte de Pasti), ti se pare cutremur cu adevarat mare?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.04.2016, 06:36:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
... Vreau doar sa gasesc sursa adevarata a cestei profetii. Deci stie cineva?
Sursa din care se poate oricand citi este Akasha.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.04.2016, 07:43:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

E posibil sa fie vorba de vreun catren al lui Nostradamus. Mi se pare ca am citit eu o chestie de asta pe vremea cand studiam profetiile lui.

Catrenul al optsutetreizecisioptulea :

Orasul a fost inghitit de ape
Primarul microbist a fost pus in lanturi
Soarele in Balanta, Mercur in Rac
Sa fie turla de la Sf. Ion sau Sf. Gheorghe ?

E clar !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.04.2016, 08:57:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Atenție mare! Începând din seara asta, de la ceasurile Vecerniei, până spre Florii, e pericol grav.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.04.2016, 10:01:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

pericol de inundatie sau pericol daca interpretezi catrenul lui pseudonostradamus ? :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare