Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.08.2011, 16:10:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
O spovedanie pe patul de moarte e suficienta.
e adevarat, daca ai sti cand vine moartea, dar daca nu poti fi sigur de ziua si ceasul cand vine moarte, e recomandat sa te spovedesti din timp.
Unii mor bebelusi, altii la 20 de ani, altii la 80.Unii mor in urma unor boli grele, altii instantaneu intr-un accident de masina.
daca am sti exact clipa mortii, ar fi suficient sa ne pocaim si pe patul mortii. dar cata vreme acum vorbesc cu tine, si in clipa urmatoare ies pe usa si am un accident, mai pot oare amana pocainta pana pe patul mortii?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.08.2011, 16:10:32
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cand pune intrebari serioase si lanseaza propuneri interesante, nimeni nu se incumeta, la scarpinat pe altii si ascultat Parazitii toti se anima. Astia suntem!
Nu te intrista Ioanna...
...dar mesajul din ultimele subiecte de discutie initiate de voi si mesajul acestuia de fata, sunt foarte asemanatoare.... Transmit acelasi lucru. Stiti voi care...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.08.2011, 16:15:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă mă mînâncă foarte tare după ureche, am voie să mă scarpin în timpul slujbei? Nu cumva e păcat de moarte?
Dar ce te faci daca patesti ca-n povestea cu Pacala?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.08.2011, 16:16:27
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
depinde cum privesti lucrurile.

Prin acel atentat a fost ucisa toata spuma Poloniei, oameni cu o adevarta coloana vertebrala, catolici adevarati.

Nu stiu cati din conducerea noastra actuala sunt ortodocsi adevarati.
dar oricum ar fi cred ca e un lucru rau sa ii doresti moartea conducatorului(sau a oricarui alt om).
cred ca e un pacat grav si ar trebui spovedit cu seriozitate.
Doamna, asta au si vrut gunoaiele masonice eurocrate. Acum si Polonia a intrat in "normalitate", adica in criza. Pai nu e pacat ca sub Bruxelles nu e vreo falie tectonica majora sau vreun vulcan activ?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.08.2011, 17:01:03
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
depinde cum privesti lucrurile.

Prin acel atentat a fost ucisa toata spuma Poloniei, oameni cu o adevarta coloana vertebrala, catolici adevarati.

Nu stiu cati din conducerea noastra actuala sunt ortodocsi adevarati.
dar oricum ar fi cred ca e un lucru rau sa ii doresti moartea conducatorului(sau a oricarui alt om).
cred ca e un pacat grav si ar trebui spovedit cu seriozitate.
Prefer focurile Infernului decat batjocura la care este supusa adevaratii intelectuali ai acestei tari.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.08.2011, 17:19:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Nu te intrista Ioanna...
...dar mesajul din ultimele subiecte de discutie initiate de voi si mesajul acestuia de fata, sunt foarte asemanatoare.... Transmit acelasi lucru. Stiti voi care...
Nu m-am intristat :) Chiar acum faceam rezumatul unui articol pe care dorisem de mai demult sa-l postez, e de altfel ultimul topic pe care-l deschid .Nu e un subiect de discutie, ci de lectura. Subiecte de discutie initiate de mine nu vor mai exista pe acest forum, ma retrag si eu in umbra, insa din cand in cand, voi citi cu placere parerile voastre sau articolele scrise/postate pe prima pagina.

Last edited by ioanna; 30.08.2011 at 17:22:55.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.08.2011, 17:40:24
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Pacat! O mana de oameni intr-o mare de smintiri! Aceeasi cale aleg si eu, rezervandu-mi insa locul pentru o viitoare posibila intoarcere, cand voi fi in stare, poate, sa-mi pun mana la ochi si sa trec peste cele nefolositoare.

P.S: Imi pare rau pentru cei ce sunt la inceput de drum. Cred ca se ingrozesc de postarile unora de pe aici!
Domnul cu noi toti!
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.08.2011, 18:44:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Bun. Să recapitulăm...
Am pus o întrebare idioată și am făcut un rating baban, încă din prima jumătate de oră a existenței acestui topic. Cifrele confirmă succesul: la fix o oră de la lansare am avut 198 de vizualizări plus aproape zece comentarii.

În contrapartidă, zilele trecute am încercat să lansăm/relansăm niște dezbateri cu un potențial informațional excepțional, dar nu numai că nu s-a înghesuit nimeni să participe, dar nici măcar nu s-au uitat să vadă despre ce e vorba.

În schimb la o dobitocie mare cât casa poporul, lumea s-a strâns ca la pomană.
În afară de cei care s-au prins de la bun început că e altceva decât pare, putem intui câteva categorii de jucători, respectiv spectatori:

1. Curioșii inocenți care au intrat să vadă ce idiot s-a mai parașutat de pe google pe forum.

2. OTV-iști care au intrat să vadă cum încasez ironii, batjocură și insulte de la membrii consacrați și dacă nu cumva ies cu bâta la ei și o punem de un scandal până la miezul nopții, caz în care ar fi renunțat la orice activitate pentru a urmări "meciul".

3. Fanii jocului "de-a duhovnicii" grăbiți să împartă sfaturi răsuflate la încă un dreptmăritor creștin sărac cu duhul.

Nu-i băgăm aici pe cei care navighează în derivă pe internet ca să-ți omoare plictiseala și au eșuat la un moment dat pe crestinortodox.ro.

Dincolo de glumă, e foarte clar faptul că forumul o ia la vale și noi ne pietănăm să arătăm bine la înmormântarea lui. În ritmul ăsta, în curând mai rămân active războaiele ideologice cu sectari, stiliști, ortodocși închipuiți, atei etc., plus subiectele care tratează în ce măsură se împacă sexul cu asceza și alte telenovele pseudoteologice care sfârșesc până la urmă în ceartă și supărări neîmpăcate. Mai adăugăm traficul de informație neverificată de alte site-uri, isterii apocaliptice și nelipsitele întrebări imbecile gen dacă e păcat să fac una și alta.

Dacă am sau nu dreptate judecați singuri, ținând cont de datele prezentate.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 30.08.2011 at 18:57:51.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.08.2011, 19:30:58
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Bun. Să recapitulăm...
Am pus o întrebare idioată și am făcut un rating baban, încă din prima jumătate de oră a existenței acestui topic. Cifrele confirmă succesul: la fix o oră de la lansare am avut 198 de vizualizări plus aproape zece comentarii.

În contrapartidă, zilele trecute am încercat să lansăm/relansăm niște dezbateri cu un potențial informațional excepțional, dar nu numai că nu s-a înghesuit nimeni să participe, dar nici măcar nu s-au uitat să vadă despre ce e vorba.

În schimb la o dobitocie mare cât casa poporul, lumea s-a strâns ca la pomană.
În afară de cei care s-au prins de la bun început că e altceva decât pare, putem intui câteva categorii de jucători, respectiv spectatori:

1. Curioșii inocenți care au intrat să vadă ce idiot s-a mai parașutat de pe google pe forum.

2. OTV-iști care au intrat să vadă cum încasez ironii, batjocură și insulte de la membrii consacrați și dacă nu cumva ies cu bâta la ei și o punem de un scandal până la miezul nopții, caz în care ar fi renunțat la orice activitate pentru a urmări "meciul".

3. Fanii jocului "de-a duhovnicii" grăbiți să împartă sfaturi răsuflate la încă un dreptmăritor creștin sărac cu duhul.

Nu-i băgăm aici pe cei care navighează în derivă pe internet ca să-ți omoare plictiseala și au eșuat la un moment dat pe crestinortodox.ro.

Dincolo de glumă, e foarte clar faptul că forumul o ia la vale și noi ne pietănăm să arătăm bine la înmormântarea lui. În ritmul ăsta, în curând mai rămân active războaiele ideologice cu sectari, stiliști, ortodocși închipuiți, atei etc., plus subiectele care tratează în ce măsură se împacă sexul cu asceza și alte telenovele pseudoteologice care sfârșesc până la urmă în ceartă și supărări neîmpăcate. Mai adăugăm traficul de informație neverificată de alte site-uri, isterii apocaliptice și nelipsitele întrebări imbecile gen dacă e păcat să fac una și alta.

Dacă am sau nu dreptate judecați singuri, ținând cont de datele prezentate.
Perfecta dreptate, fratia ta! Doamne, ce minunata ar fi disparitia balcanismului, aceasta capusa gigantica, o Megaixodes de pe gatul popoarelor ortodoxe de pe aceste plaiuri!!!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.08.2011, 19:45:59
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă mă mînâncă foarte tare după ureche, am voie să mă scarpin în timpul slujbei? Nu cumva e păcat de moarte?
Nu cred ca e...
Dar mie cand imi suna mobilul in timpul slujbei, ce sa fac sa raspund sau sa ignor?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust? windorin Arta bisericeasca in general 247 19.09.2015 00:15:06
In timpul slujbei iusko18 Intamplari adevarate 22 03.05.2011 08:55:12
De ce nu e voie in zilele de sarbatoare? elom Generalitati 23 09.02.2011 10:56:14
Otpustul slujbei cununiei Ontario Nunta 2 28.10.2010 00:19:17