Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.07.2012, 18:29:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Domnule Preda, desfraul, minciuna si nesimtirea au existat si pe vremea lui Moise, exista si acum si vor exista mereu. Daca ne raportam la perioada vetero-testamentara, nu erau oamenii mai morali atunci decat sunt acum, nicidecum. Legea lui Moise a aparut pe fondul violentelor, a lipsei unei autoritati, doar triburile erau lipsite de organizare judiciara. Legea nu a semanat frica in oameni, pentru ca Dumnezeu nu “opereaza” cu frica, ci legea a insemnat un real progres pentru societate, pentru ca a stopat numeroasele abuzuri. Din ce ati scris d-voastra, ce va incanta de fapt din legea lui Moise e uciderea desfranatilor. Legea nu s-a dat ca sa pedepsesti, ci s-a dat sa protejeze oamenii de eventualele razbunari, suspiciuni de infidelitate si violenta. Retineti ca lapidarea (omorarea cu pietre) era o practica antica impamantenita, nu o porunca divina si se comiteau numeroase abuzuri, oamenii erau extrem de cruzi, facandu-si “dreptate” pe cont propriu. Ei, acum nu mai puteau, pentru ca legea se adresa judecatorului, singurul care avea sarcina de a o aplica si face dreptate. Nu mai puteai ucide o femeie sau un barbat atat de usor, ci aveai nevoie de martori care sa ateste un eventual adulter, cazul era judecat, iar acuzatii puteau sa nu fie condamnati. Dumnezeu a dorit sa franeze reactiile celor care se simteau ofensati si de a limita represariile. Pedeapsa pentru adulter era atunci moartea, nu a adus legea ceva nou ce nu exista pana atunci, iar oamenii sa tremure de frica, ci doar a reglementat cadrul in care poate fi aplicata pedeapsa impamantenita. Legea era chiar milostiva si binevoitoare, tinand cont de contextul istoric. Formula "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte" nu a fost inteleasa in mod literal. Era vorba numai de un mod de a exprima ca nici o pedeapsa nu trebuie sa fie superioara ofensei primite, insa era lasata la aprecierea judecatorului alegerea pedepsei juste. Codul civil actual prevede sanctiuni pentru adulter, deci nu vad de ce ar fi legea lui Moise mai buna in acest sens. Sa inteleg ca doriti moartea omului, fara a-i oferi sasa la pocainta? Va amagiti daca considerati ca o asemenea pedeapsa va eradica "desfraul", doar va da nastere la resentimente printre cei ramasi.

Last edited by ioanna; 02.07.2012 at 18:54:52.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.07.2012, 14:28:32
luminitapreda luminitapreda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Stimate domnule>cele spuse de dvs pot fi o surpriza doar pentru dvs.Sfanta Scriptura descrie imaginea lumii spre finalul istoriei.Adica am fost preveniti atat cu privire la motivatia si starea lumii cat si cu privire la intelegerea si abordarea practica a acestui aspect de catre credincios si asta pentru a se evita,printre altele, eventualele tendinte de a reveni la abordari iudaice(aspect cu privire la care Sfantul Apostol Pavel,de exemplu,s-a opus cu tarie si va las,in acest sens, intreaga placere sa-i verificati argumentatia) ce eludeaza invatatura Mantuitorului.

Ideile dvs teologice sunt o catastrofa(,,Banuiesc ca fraza cu "cine e fara de pacat sa dea primul cu piatra" a fost adaugata mai tarziu si pusa in gura lui Iisus, ca sa fie iubit de desfranate"),denota o grava necunostere a teologiei crestine(,,Am convingerea ferma ca in prezent numai Legea lui Moise aplicata ar putea imblanzi oamenii, care sunt fiare. Iar fiarele nu pot fi disciplinate decat cu frica&as vrea sa termine Dumnezeu si cu mine daca este nevoie pentru ca societatea viitorului sa fie una perfect morala)iar interpretarile pe care le dati(,,S-a indus ideea falsa ca Dumnezeu iubeste mai mult desfranatele si talharii decat oamenii onesti, cinstiti, meticulosi, perfectionisti,morali")sunt atat de straine(in sensul unei intelegeri lejer deformata a textului biblic)de spiritul Evangheliei incat nu va pot dori decat succes in aplicarea Legii si doar a ei.

Acest lucru se intimpla intrucat abordarea dvs arunca invatatura lui Hristos,ca si cum ar fi esuat,intr-o forma de legalism izolat de lucrarea Sa mantuitoare si intr-o forma de retributie morala aparent justitiara,similara ca si abordare cu un segment obtuz al gandirii iudaice din perioada preexilica si nu numai(ca sa va clarific si la ce m-am referit si sa nu fiti nevoit sa mai dati,proletar,cu bata-n carti pt vina de a nu capitula in fata realitatii imediate).

Iom Kipur ! :)
Domnule draga, aveti dreptate din punct de vedere teoretic.
As dori sa stiu cum ati reactiona daca dupa 8 ani de casnicie va treziti ca sotia dvs draga va lasa cu 2 copii mici, desi ati muncit ca boul ca sa intretineti o familie, dar nu ati putut sa ii oferiti ce ii ofera un "altul" oricat v-ati fi straduit. Un altul care se perinda de mult sub ochii tai.
Nesimtirea merge mana in mana cu desfraul! Asta e o constatare practica domnule draga.

In alta ordine de idei, poate am exagerat putin cand am scris mesajul pentru ca eram sub impulsul nervilor de moment si al socului trait. Nu as putea ucide pe nimeni.

Dar cred ca oamenii (practic domnule, priviti realitatea din jur) inteleg mai bine de Teroare decat cu binisorul.
Acum na....fiecare cu parerea lui in functie de experientele de viata traite si de personalitatea fiecaruia.
Mi-ar fi placut sa traiesc intr-o lume morala in care sa poti avea incredere in celalalt si cred in continuare ca asta se poate realiza doar daca oamenii stiu de Frica.

Daca omul stie ca va fi iertat, va gresi in continuare. Daca ii tremura picioarele de spaima ma indoiesc.
Nu cred ca omenirea s-a ridicat la inaltimea mesajului lui Iisus.Cu parere de rau, dar asa vad realitatea.Sunt si eu om cu pacatele mele si sunt constient de asta.

Totusi, cand oamenii nu mai stiu de frica se duce de rapa toata lumea asta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.07.2012, 15:35:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O sa va spun o povestea reala doamna,ca sa intelegti mai bine.Strabunicul meu,taran simplu,a cazut la Marasesti.Pentru asta Regele,dupa razboi,i-a dat strabuncii mele un pogon de pamant.Ea,femeie singura,l-a muncit,ajutata si de rude,cum a putut ea,astfel incat fata ei,bunica mea,a ajuns sa aiba studii superioare in Bucuresti,din munca mamei ei.Cand a venit colectivizarea strabunica inca mai traia,era foarte in varsta.Cand au vrut sa-i ia acel pogon s-a s-a dus in mijlocul lui si le-a spus jandarmilor ,,Nu-mi luati pogonul lu' Ion.Barbata-miu a murit pt tara".Au vrut sa bage baioneta-n ea si i l-au luat.A murit de inima rea,fara sa zica nimic,fara sa se revolte contra lui Dumnezeu.A tinut in ea pana s-a stins ca o lumanare.Inainte sa moara i-a spus buncii mele ,,Mama,cand puteti,sa luati inapoi pogonu lu Ion,ca am platit cu sange pt el mama".Pe bunicul meu,absolvent de Drept si avocat,l-au luat noaptea din casa,de langa bunica mea si din fata copiilor(mama si unchiul meu)intre baionete,l-au batut si l-au tarat afara din curte in catuse desi luptase pe front,in Al Doilea Razboi Mondial.Bunicii mei,o traditie de familie,aveau cai.Le-au impuscat caii in fata lor si le-au distrus toata casa,toata munca lor.Cand il tarau pe drum,in catuse,pe bunicul meu,bunica a fugit dupa el cu o punga cu haine si paine.Un jandarm i-a aruncat punga si i-a dat un picior aruncand-o pe bunica mea in sant,in timp ce restul ii scuipau si ii bateau sotul in fata ei.Copii pe atunci, mama si unchiul meu erau pe prispa si plangeau.

Pe bunicu l-a denuntat un evreu caruia ii salvase viata dar care fiind santajat a depus un denunt calomnios.La proces evreul a vrut sa recunoasca tot,dar nu a mai fost lasat.Imediat dupa razboi,daca dorea,bunicul meu putea pleca in Germania definitiv.A vrut sa ramana aici.L-au inchis foarte multi ani,la Aiud si apoi la Canal.I-a dat Dumnezeu zile sa scape.Cand era inchis bunicii mele i-a fost transmisa de catre Securitate o scrisoare in care i-se spunea ca a murit.Bunica si-a crescut singura copii in podul unei scoli pt ca i s-a spus in batjocora ca fiind ,,intelectuala" sa cunoasca si ea munca de jos a poporului.Ziua preda in clasa si noaptea statea in pod,vara si iarna,cald si frig,singura cu doi copii.A avut doar o valiza de haine,atat.In rest le-au luat tot,astea nu sunt povesti.Dupa ani si ani,cand bunicu a iesit din inchisoare,arata diferit.Era un om cam la 1,95 si 100 si ceva de kg cand intrase,o forta a naturii,poate si asta l-a salvat alaturi de credinta-n Dumnezeu.Cand a iesit avea 61 de kg,era numai piele si os iar la fata nu-l mai recunoasteai.Cand a intrat pe ulita,bunica era in curtea scolii.Nu l-a recunoascut.Cand bunicu a strigat-o pe nume si si-a dat seama cine este a lesinat.

Din munca lor ulterioara,fara sa mai fi avut niciodata ce au avut,mama si unchiul meu au facut amandoi facultatea in Bucuresti. Bunicu manca odata pe zi ca sa stranga bani pentru ei.Dupa Revolutie nici pensie de detinut nu i-au dat motivand ca s-au pierdut registrele unde era el inscris si nu se poate demonstra.Nu a dat statul in judecata,a tacut si a tinut in el.Bunica a murit asa cum a trait,muncind in curte.Bunicu a apucat,cand i-a venit ceasul,sa ne cheme pe toti nepotii lui,sa ne spuna ce avea de spus.Eu eram cel mai mare si va pot spune ca a murit iertand pe toti care i-au facut rau si impacat cu Dumnezeu.

Dupa Revolutie toti din neamul meu,impreuna,cu multe stradanii,dureri,sacrificii,am recuperat tot ce ni-se luase si era al nostru de drept,prin munca si sacrificiu.Tot.Dupa trei generatii am strans impreuna ce ne fusese furat.Primul lucru pe care l-am recuperat a fost ,,pogonul lui Ion".Mama,dupa ce l-am castigat inapoi,s-a dus la Marasesti,unde este trecut si numele strabunicului meu pe tabelele de marmura alba,a ingenunchiat si plangand i-a spus ,,Bunicule Dumnezeu a facut dreptate.Odihneste-te in pace".

Va las pe dvs sa va ganditi la sensul celor scrise mai sus si eu va doresc,din inima,ca Dumnezeu sa va intareasca in orice incercare prin care ati trece.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 04.07.2012 at 16:31:34.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.07.2012, 22:12:23
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Nu era mai buna legea lui Moise. Era mai buna raportat la acele vremi cand societatea era "in constructie". Dumnezeu a pastrat ce e mai bun la sfarsit: legea iubirii si a iertarii (cand societatea se darama si e timpul ca noi sa trecem la un alt "nivel").
Ceea ce vezi tu in jur e o realitate pentru care trebuie sa te rogi (asta ar trebui sa fac si eu pentru ca nu am timp parca) asa cum Iisus s-a rugat pentru cei ce nu stiau ce fac (cum si noi nu stim uneori/mai mult decat uneori ce facem).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.07.2012, 01:31:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O sa va spun o povestea reala doamna,ca sa intelegti mai bine.Strabunicul meu,taran simplu,a cazut la Marasesti.Pentru asta Regele,dupa razboi,i-a dat strabuncii mele un pogon de pamant.Ea,femeie singura,l-a muncit,ajutata si de rude,cum a putut ea,astfel incat fata ei,bunica mea,a ajuns sa aiba studii superioare in Bucuresti,din munca mamei ei.Cand a venit colectivizarea strabunica inca mai traia,era foarte in varsta.Cand au vrut sa-i ia acel pogon s-a s-a dus in mijlocul lui si le-a spus jandarmilor ,,Nu-mi luati pogonul lu' Ion.Barbata-miu a murit pt tara".Au vrut sa bage baioneta-n ea si i l-au luat.A murit de inima rea,fara sa zica nimic,fara sa se revolte contra lui Dumnezeu.A tinut in ea pana s-a stins ca o lumanare.Inainte sa moara i-a spus buncii mele ,,Mama,cand puteti,sa luati inapoi pogonu lu Ion,ca am platit cu sange pt el mama".Pe bunicul meu,absolvent de Drept si avocat,l-au luat noaptea din casa,de langa bunica mea si din fata copiilor(mama si unchiul meu)intre baionete,l-au batut si l-au tarat afara din curte in catuse desi luptase pe front,in Al Doilea Razboi Mondial.Bunicii mei,o traditie de familie,aveau cai.Le-au impuscat caii in fata lor si le-au distrus toata casa,toata munca lor.Cand il tarau pe drum,in catuse,pe bunicul meu,bunica a fugit dupa el cu o punga cu haine si paine.Un jandarm i-a aruncat punga si i-a dat un picior aruncand-o pe bunica mea in sant,in timp ce restul ii scuipau si ii bateau sotul in fata ei.Copii pe atunci, mama si unchiul meu erau pe prispa si plangeau.

Pe bunicu l-a denuntat un evreu caruia ii salvase viata dar care fiind santajat a depus un denunt calomnios.La proces evreul a vrut sa recunoasca tot,dar nu a mai fost lasat.Imediat dupa razboi,daca dorea,bunicul meu putea pleca in Germania definitiv.A vrut sa ramana aici.L-au inchis foarte multi ani,la Aiud si apoi la Canal.I-a dat Dumnezeu zile sa scape.Cand era inchis bunicii mele i-a fost transmisa de catre Securitate o scrisoare in care i-se spunea ca a murit.Bunica si-a crescut singura copii in podul unei scoli pt ca i s-a spus in batjocora ca fiind ,,intelectuala" sa cunoasca si ea munca de jos a poporului.Ziua preda in clasa si noaptea statea in pod,vara si iarna,cald si frig,singura cu doi copii.A avut doar o valiza de haine,atat.In rest le-au luat tot,astea nu sunt povesti.Dupa ani si ani,cand bunicu a iesit din inchisoare,arata diferit.Era un om cam la 1,95 si 100 si ceva de kg cand intrase,o forta a naturii,poate si asta l-a salvat alaturi de credinta-n Dumnezeu.Cand a iesit avea 61 de kg,era numai piele si os iar la fata nu-l mai recunoasteai.Cand a intrat pe ulita,bunica era in curtea scolii.Nu l-a recunoascut.Cand bunicu a strigat-o pe nume si si-a dat seama cine este a lesinat.

Din munca lor ulterioara,fara sa mai fi avut niciodata ce au avut,mama si unchiul meu au facut amandoi facultatea in Bucuresti. Bunicu manca odata pe zi ca sa stranga bani pentru ei.Dupa Revolutie nici pensie de detinut nu i-au dat motivand ca s-au pierdut registrele unde era el inscris si nu se poate demonstra.Nu a dat statul in judecata,a tacut si a tinut in el.Bunica a murit asa cum a trait,muncind in curte.Bunicu a apucat,cand i-a venit ceasul,sa ne cheme pe toti nepotii lui,sa ne spuna ce avea de spus.Eu eram cel mai mare si va pot spune ca a murit iertand pe toti care i-au facut rau si impacat cu Dumnezeu.

Dupa Revolutie toti din neamul meu,impreuna,cu multe stradanii,dureri,sacrificii,am recuperat tot ce ni-se luase si era al nostru de drept,prin munca si sacrificiu.Tot.Dupa trei generatii am strans impreuna ce ne fusese furat.Primul lucru pe care l-am recuperat a fost ,,pogonul lui Ion".Mama,dupa ce l-am castigat inapoi,s-a dus la Marasesti,unde este trecut si numele strabunicului meu pe tabelele de marmura alba,a ingenunchiat si plangand i-a spus ,,Bunicule Dumnezeu a facut dreptate.Odihneste-te in pace".

Va las pe dvs sa va ganditi la sensul celor scrise mai sus si eu va doresc,din inima,ca Dumnezeu sa va intareasca in orice incercare prin care ati trece.
Mărire Ție, Doamne, mărire Ție!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.07.2012, 17:24:25
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Domnule draga, aveti dreptate din punct de vedere teoretic.
As dori sa stiu cum ati reactiona daca dupa 8 ani de casnicie va treziti ca sotia dvs draga va lasa cu 2 copii mici, desi ati muncit ca boul ca sa intretineti o familie, dar nu ati putut sa ii oferiti ce ii ofera un "altul" oricat v-ati fi straduit. Un altul care se perinda de mult sub ochii tai.
Nesimtirea merge mana in mana cu desfraul! Asta e o constatare practica domnule draga.

In alta ordine de idei, poate am exagerat putin cand am scris mesajul pentru ca eram sub impulsul nervilor de moment si al socului trait. Nu as putea ucide pe nimeni.

Dar cred ca oamenii (practic domnule, priviti realitatea din jur) inteleg mai bine de Teroare decat cu binisorul.
Acum na....fiecare cu parerea lui in functie de experientele de viata traite si de personalitatea fiecaruia.
Mi-ar fi placut sa traiesc intr-o lume morala in care sa poti avea incredere in celalalt si cred in continuare ca asta se poate realiza doar daca oamenii stiu de Frica.

Daca omul stie ca va fi iertat, va gresi in continuare. Daca ii tremura picioarele de spaima ma indoiesc.
Nu cred ca omenirea s-a ridicat la inaltimea mesajului lui Iisus.Cu parere de rau, dar asa vad realitatea.Sunt si eu om cu pacatele mele si sunt constient de asta.

Totusi, cand oamenii nu mai stiu de frica se duce de rapa toata lumea asta.
In primul rand imi pare rau pentru ca ati trecut prin atatea incercari si ma rog ca Dumnezeu sa va ajute si sa va apere.
Totusi trebuie sa va spun ca, din ce am citit eu, in Vechiul Testament Dumnezeu a incercat sa ii constientizeze pe oameni de faptul ca nu exista pacat "acceptabil", ci, asa cum scrie in Geneza, "plata pacatului este moartea". In timpul acela, acest lucru era facut fie dire.ct (unii oameni au fost omorati cu pietre pentru pacatul lor), fie indirect (atunci cand pacatul era transferat simbolic asupra mielului adus ca jertfa).
Partea cu "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" nu era pusa in practica de persoana vatamata (nu era razbunare) ci, in urma unei judecati, de o persoana care indeplinea un fel de rol de calau ("razbunatorul sangelui"), scopul fiind unul educativ: "ce tie nu-ti place, altuia nu face", ca daca ii faci, ti se va face si tie la fel.
Evreii nu au inteles corect mesajul si, atunci, venind Iisus pe pamant le-a explicat ca la judecata divina vor fi judecati dupa cele 2 cele mai importante porunci: Sa-L iubesti pe Dumnezeu din tot sufletul tau, cu tot cugetul tau si cu toata fiinta ta! si Sa-l iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. Astfel, Iisus le-a spus ca atunci cand a vorbit de "sa nu preacurvesti" Domnul nu a inclus si pacatul cu gandul si ca a-l jigni pe fratele tau (in conditia in care toti suntem frati) este la fel de rau cu a-l omora.
Poruncile nu s-au schimbat, ele raman si noi, ca si crestini, ar trebui sa le respectam.Pedepsele fizice nu se pot aplica pentru ca nu mai exista stat teocratic (un popor intreg care sa accepte ca si conducator pe Dumnezeu, direct sau printr-un reprezentant ales in mod direct de El - cum era David, de exemplu).
In plus, pedepsele fizice aveau rol educativ, si vei observa ca un singur om a fost pedepsit cu moartea pentru nerespectarea sabatului s.a.m.d. pentru ca atunci cand un evreu a pacatuit prima data, el a fost dat ca exemplu. Daca Israel nu a inteles, Dumnezeu nu a considerat util sa se repete. Oricum, El le-a spus "plata pacatului e moartea", daca nu au vrut sa inteleaga, nu au decat sa isi piarda viata.
Pe de-alta parte, cred ca stii povestea lui Vlad Tepes si a canilor de aur. Morala mea a fost ca frica ii determina pe oameni sa faca ceea ce vrea cel ce are puterea (iar asta poate fi si rau) dar ei vor inceta sa faca lucrul asta cu prima ocazie in care dispare amenintarea. Ori educatia ... dureaza. In ce fel de lume vrei sa traiesti: una terorizata sau una crestina ("iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti")?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.07.2012, 21:17:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
Domnule draga, aveti dreptate din punct de vedere teoretic.
As dori sa stiu cum ati reactiona daca dupa 8 ani de casnicie va treziti ca sotia dvs draga va lasa cu 2 copii mici, desi ati muncit ca boul ca sa intretineti o familie, dar nu ati putut sa ii oferiti ce ii ofera un "altul" oricat v-ati fi straduit. Un altul care se perinda de mult sub ochii tai.
Nesimtirea merge mana in mana cu desfraul! Asta e o constatare practica domnule draga.

In alta ordine de idei, poate am exagerat putin cand am scris mesajul pentru ca eram sub impulsul nervilor de moment si al socului trait. Nu as putea ucide pe nimeni.

Dar cred ca oamenii (practic domnule, priviti realitatea din jur) inteleg mai bine de Teroare decat cu binisorul.
Acum na....fiecare cu parerea lui in functie de experientele de viata traite si de personalitatea fiecaruia.
Mi-ar fi placut sa traiesc intr-o lume morala in care sa poti avea incredere in celalalt si cred in continuare ca asta se poate realiza doar daca oamenii stiu de Frica.

Daca omul stie ca va fi iertat, va gresi in continuare. Daca ii tremura picioarele de spaima ma indoiesc.
Nu cred ca omenirea s-a ridicat la inaltimea mesajului lui Iisus.Cu parere de rau, dar asa vad realitatea.Sunt si eu om cu pacatele mele si sunt constient de asta.

Totusi, cand oamenii nu mai stiu de frica se duce de rapa toata lumea asta.
te-ai gandit vreodata ca POATE din vina ta te-a parasit sotia? Ai facut o analiza corecta a celor 8 ani de casnicie? Iar daca sotia te-a parasit pentru altul pe motiv ca celalalt ii ofera mai mult decat tine, sa stii ca NU ai pierdut NIMIC! Ba chiar ai avut de castigat! Acea femeie nu statea langa tine pentru ca te iubea ci din motive pur materiale. Din pacate cei 2 copii sunt cei care au mai mult de suferit.
PS: chiar ai vrea sa ai o sotie care sa stea langa tine de frica? Chiar ti-ai dori acest lucru? Ai fii fericit asa?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.07.2012, 22:11:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
te-ai gandit vreodata ca POATE din vina ta te-a parasit sotia? Ai facut o analiza corecta a celor 8 ani de casnicie? Iar daca sotia te-a parasit pentru altul pe motiv ca celalalt ii ofera mai mult decat tine, sa stii ca NU ai pierdut NIMIC! Ba chiar ai avut de castigat! Acea femeie nu statea langa tine pentru ca te iubea ci din motive pur materiale. Din pacate cei 2 copii sunt cei care au mai mult de suferit.
PS: chiar ai vrea sa ai o sotie care sa stea langa tine de frica? Chiar ti-ai dori acest lucru? Ai fii fericit asa?
Bine ai pus punctu; pe "I" !
Unde dragoste nu e , nimic nu e , dar chiar nimic , doar amagire , pierdere de timp , si nimic mai mult . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.07.2012, 23:54:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminitapreda Vezi mesajul
D

Dar cred ca oamenii (practic domnule, priviti realitatea din jur) inteleg mai bine de Teroare decat cu binisorul.
Acum na....fiecare cu parerea lui in functie de experientele de viata traite si de personalitatea fiecaruia.
Mi-ar fi placut sa traiesc intr-o lume morala in care sa poti avea incredere in celalalt si cred in continuare ca asta se poate realiza doar daca oamenii stiu de Frica.

Daca omul stie ca va fi iertat, va gresi in continuare. Daca ii tremura picioarele de spaima ma indoiesc.
Nu cred ca omenirea s-a ridicat la inaltimea mesajului lui Iisus.Cu parere de rau, dar asa vad realitatea.Sunt si eu om cu pacatele mele si sunt constient de asta.

Totusi, cand oamenii nu mai stiu de frica se duce de rapa toata lumea asta.
Si Iisus a intrat cu biciul in mina ,in templul din Ierusalim
Si tot El este cel care a zis "Nu am venit pe pamant sa aduc pacea ci sabia .Caci am venit sa despart pe copii de parinti ,pe soti de soti .."
Da , trebuie instaurata teroarea
Teroarea impotriva oricaror ganduri care sunt in afara lui Dumnezeu.
Aveti piatra , v-a venit randul sa auncati cu ea
Dar constatati ca victima judecata azi e chiar sotia dv. Ce faceti ? Aruncati?
Inamicul nu e persoana din fata noastra ,ar fi mult prea usor.
Inamicul fata de care trebuie sa declansam teroarea si razboiul ,e mult mai siret decat atit : s-a virit chiar in noi....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.09.2012, 10:46:12
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O sa va spun o povestea reala doamna,ca sa intelegti mai bine.Strabunicul meu,taran simplu,a cazut la Marasesti.Pentru asta Regele,dupa razboi,i-a dat strabuncii mele un pogon de pamant.Ea,femeie singura,l-a muncit,ajutata si de rude,cum a putut ea,astfel incat fata ei,bunica mea,a ajuns sa aiba studii superioare in Bucuresti,din munca mamei ei.Cand a venit colectivizarea strabunica inca mai traia,era foarte in varsta.Cand au vrut sa-i ia acel pogon s-a s-a dus in mijlocul lui si le-a spus jandarmilor ,,Nu-mi luati pogonul lu' Ion.Barbata-miu a murit pt tara".Au vrut sa bage baioneta-n ea si i l-au luat.A murit de inima rea,fara sa zica nimic,fara sa se revolte contra lui Dumnezeu.A tinut in ea pana s-a stins ca o lumanare.Inainte sa moara i-a spus buncii mele ,,Mama,cand puteti,sa luati inapoi pogonu lu Ion,ca am platit cu sange pt el mama".Pe bunicul meu,absolvent de Drept si avocat,l-au luat noaptea din casa,de langa bunica mea si din fata copiilor(mama si unchiul meu)intre baionete,l-au batut si l-au tarat afara din curte in catuse desi luptase pe front,in Al Doilea Razboi Mondial.Bunicii mei,o traditie de familie,aveau cai.Le-au impuscat caii in fata lor si le-au distrus toata casa,toata munca lor.Cand il tarau pe drum,in catuse,pe bunicul meu,bunica a fugit dupa el cu o punga cu haine si paine.Un jandarm i-a aruncat punga si i-a dat un picior aruncand-o pe bunica mea in sant,in timp ce restul ii scuipau si ii bateau sotul in fata ei.Copii pe atunci, mama si unchiul meu erau pe prispa si plangeau.

Pe bunicu l-a denuntat un evreu caruia ii salvase viata dar care fiind santajat a depus un denunt calomnios.La proces evreul a vrut sa recunoasca tot,dar nu a mai fost lasat.Imediat dupa razboi,daca dorea,bunicul meu putea pleca in Germania definitiv.A vrut sa ramana aici.L-au inchis foarte multi ani,la Aiud si apoi la Canal.I-a dat Dumnezeu zile sa scape.Cand era inchis bunicii mele i-a fost transmisa de catre Securitate o scrisoare in care i-se spunea ca a murit.Bunica si-a crescut singura copii in podul unei scoli pt ca i s-a spus in batjocora ca fiind ,,intelectuala" sa cunoasca si ea munca de jos a poporului.Ziua preda in clasa si noaptea statea in pod,vara si iarna,cald si frig,singura cu doi copii.A avut doar o valiza de haine,atat.In rest le-au luat tot,astea nu sunt povesti.Dupa ani si ani,cand bunicu a iesit din inchisoare,arata diferit.Era un om cam la 1,95 si 100 si ceva de kg cand intrase,o forta a naturii,poate si asta l-a salvat alaturi de credinta-n Dumnezeu.Cand a iesit avea 61 de kg,era numai piele si os iar la fata nu-l mai recunoasteai.Cand a intrat pe ulita,bunica era in curtea scolii.Nu l-a recunoascut.Cand bunicu a strigat-o pe nume si si-a dat seama cine este a lesinat.

Din munca lor ulterioara,fara sa mai fi avut niciodata ce au avut,mama si unchiul meu au facut amandoi facultatea in Bucuresti. Bunicu manca odata pe zi ca sa stranga bani pentru ei.Dupa Revolutie nici pensie de detinut nu i-au dat motivand ca s-au pierdut registrele unde era el inscris si nu se poate demonstra.Nu a dat statul in judecata,a tacut si a tinut in el.Bunica a murit asa cum a trait,muncind in curte.Bunicu a apucat,cand i-a venit ceasul,sa ne cheme pe toti nepotii lui,sa ne spuna ce avea de spus.Eu eram cel mai mare si va pot spune ca a murit iertand pe toti care i-au facut rau si impacat cu Dumnezeu.

Dupa Revolutie toti din neamul meu,impreuna,cu multe stradanii,dureri,sacrificii,am recuperat tot ce ni-se luase si era al nostru de drept,prin munca si sacrificiu.Tot.Dupa trei generatii am strans impreuna ce ne fusese furat.Primul lucru pe care l-am recuperat a fost ,,pogonul lui Ion".Mama,dupa ce l-am castigat inapoi,s-a dus la Marasesti,unde este trecut si numele strabunicului meu pe tabelele de marmura alba,a ingenunchiat si plangand i-a spus ,,Bunicule Dumnezeu a facut dreptate.Odihneste-te in pace".

Va las pe dvs sa va ganditi la sensul celor scrise mai sus si eu va doresc,din inima,ca Dumnezeu sa va intareasca in orice incercare prin care ati trece.
Fratele meu calvin, eu sunt o bruta rece. Lacom si egoist ca un fenreng, singuratic si autarhic ca un solarian, resentimentar si violent in atitudini aproape ca un cenusiu. Textul tau m-a facut sa am lacrimi in ochi... Acum va inteleg mai bine, pe tine si pe alti filo-occidentali/capitalisti, si sa nu te miri, imi inteleg propria tara mai bine. Ma rog ca persoana care a deschis topicul sa cunoasca iubirea si bunatatea lui Dumnezeu. Sa inteleaga ca nu orice barbat e barbat, ci poate fi redus uneori la karyonul sau lumesc/animalic de mascul, de falocentric maniac, si chiar mai des femeia este reductibila la femela primata lacoma, obraznica si zombie sexual care zace in reactorul biochimic din pantecele ei, cu care in acele momente "gandeste". Dansul a pierdut ceva, dar a gasit adevarul: adevarul despre fiinta cu care credea ca imparte o tovarasie pe viata. Sincer sa fiu, nici eu nu as vrea sa aflu/am ocazia sa aflu un asa "adevar" despre fiinta mea iubita.
God bless u all...chiar daca cei ca tine privesc cu drag spre Apus, air eu voi privi intotdeauna spre Rasarit.
P.S. Iustin, Stefan Florin si domnul Cristian au pus, ca intodeauna, punctul pe i mai bine decat s-ar putea.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 10.09.2012 at 10:49:47.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a vrut Domnul sa-l omoare pe Moise? lorena29 Generalitati 3 23.05.2012 14:43:09
2012 - Si daca totusi... OmuBun Teologie si Stiinta 75 09.08.2010 16:29:15
Miracolul lui Moise se intampla an de an (?) carmina Generalitati 8 19.07.2010 11:25:16
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 22:25:04
Cu cine a vorbit Moise pe munte??????? ARHANGHELUL Din Vechiul Testament 7 14.02.2007 04:31:06