Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2007, 10:39:41
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Din pacate, aceasta este o realitate. Suntem foarte putin interesati de studiul efectiv al Cuvantului lui Dumnezeu. Prea putin ne aplecam cu seriozitate asupra unui studiu biblic, aproape ca ceea ce stim , de multe ori, provine din alte surse, mai putin din sursa vie a Sfintei Scripturi.

De ce ortodocsii cunosc mai putin Scriptura decat alte grupari religioase? Ce e de facut?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.03.2007, 18:26:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Din pacate, aceasta este o realitate. Suntem foarte putin interesati de studiul efectiv al Cuvantului lui Dumnezeu. Prea putin ne aplecam cu seriozitate asupra unui studiu biblic, aproape ca ceea ce stim , de multe ori, provine din alte surse, mai putin din sursa vie a Sfintei Scripturi.

De ce ortodocsii cunosc mai putin Scriptura decat alte grupari religioase? Ce e de facut?
Draga Iosif,ai ridicat o problema foarte reala daca pot sa ma exprim asa. Ai dreptate cind afirmi ca noi sintem mai superficiali in studierea bibliei decit alte religii. O explicatie ar fi ca , noi sintem mult mai "libertini " in credinta noastra fata de rigurozitatea dusa pina la fanatism a altor religii. La noi studiul religiei este mult prea facultativ, pe cind in alte tari cu alte religii, ora de scoala incepe cu o rugaciune si studiul religiei face parte integranta din programul scolar. Sa nu uitam si pauza de peste 50 de ani de dictatura comunista care ne-a marcat foarte mult, negativ bineinteles. O alta explicatie ar fi, textul destul de greoi, mai putin accesibil pentru unii si lipsa unei bibli explicative intocmita cu profesionalism si de ce nu intr-o forma atractiva, pe intelesul tuturor. Eu de exemplu am gasit asa ceva, dar la un pret cam piperat, 60 lei noi. O alta explicatie, este superficialitatea care ne cam caracterizeaza si care este profund daunatoare. Ar mai fi multe de spus dar sa lasam si pe altii sa-si spuna opinia.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2007, 05:20:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Ce e de facut?
La ultimele predici si parintele nostru a insistat pe acest aspect, sa citim mai des Biblia, mai ales Noul Testament.

In plus, zic si eu ca preotii atunci cand dau canon dupa spovedanie ar putea sa ceara in mod expres credinciosului sa citeasca din Sf. Scriptura (mie pana acum mi s-a spus sa citesc acatiste si sa spun Rugaciunea lui Iisus; si recunosc ca in ultimul timp n-am prea deschis Biblia...) Asta ar functiona in cazul celor care se duc la spovedanie... in cazul celorlalti, nu stiu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2007, 15:28:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu numai citirea bibliei, dar si a Sfintilor Parinti... Numai cine nu vrea nu gaseste de citit, caci librariile sunt pline, internetul cuprinde tot ce cautam. Ce ne mai ramane, decat sa ne dedicam studiului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2007, 15:35:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Numai cine nu vrea nu gaseste de citit, caci librariile sunt pline, internetul cuprinde tot ce cautam.
Nu cred ca problema se pune la modul ca nu gasim de citit (de altfel Biblia ar trebui sa o aiba toti in casa), ci mai degraba de a avea acel program duhovnicesc (de care vorbea Iosif pe alt topic) si care ne este atat de flexibil incat lipseste cu desavarsire, uneori.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2007, 18:49:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, goluri avem multe. Important e sa incepem undeva. Nu ai citit scriptura, ia o biblie si o citeste. Vrei sa stii mai mult, ia o carte se te instruieste. Si nu in cele din urma, sa ne rugam cat putem de mult. Programul meu la serviciu imi permite, de aceea 6 ore spun rugaciunea inimii si Tatal Nostru, sau ascult predici imprimate pe mp3. In plus rugaciuni seara si dimineata. Deci program duhovnicesc am, dar sunt multumita? NU! Se poate mai bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.07.2007, 21:49:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca cei mai multi dintre cei care scriu pe acest forum au citit Biblia, eu inclusiv. Ideea este de a o aprofunda si de a o reciti in permanenta. Cinste celor care o fac!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.07.2007, 21:59:23
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Si nu in cele din urma, sa ne rugam cat putem de mult. Programul meu la serviciu imi permite, de aceea 6 ore spun rugaciunea inimii si Tatal Nostru, sau ascult predici imprimate pe mp3. In plus rugaciuni seara si dimineata.
:) stii, ma gandeam ca cineva s-a rugat si pentru mine zilele astea... poate ca de asta n-au fost asa tumultoase cum se prefigurau.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2007, 17:25:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum mai stati cu cititul bibliei?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.08.2007, 19:05:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cum mai stati cu cititul bibliei?
pe cat posibil incerc sa citesc un capitol pe zi, cum mi-a zis parintele. in general reusesc, cu mici exceptii.

si imi place sa citesc postarile la "versetul de azi", pe unele le-am gasit foarte potrivite cu ziua respectiva si situatia in care ma aflam. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce suntem ortodocsi? Lucian008 Despre Biserica Ortodoxa in general 56 23.07.2012 18:50:27
Cand suntem in lume? florin.oltean75 Generalitati 22 17.03.2012 00:28:36
De ce suntem singuri? luciamanta Generalitati 67 04.04.2011 23:12:41
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 08:36:51
Suntem eurointegrati silverstar Generalitati 33 07.01.2007 21:09:15