Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.12.2012, 13:03:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Descoperirea bosonului Higgs - principala descoperire științifică a anului 2012

Revista Science: descoperirea bosonului Higgs este principala descoperire științifică a anului 2012.

Science has chosen the finding of the Higgs boson as its Breakthrough of the Year.
http://www.sciencemag.org/content/338/6114/1524.full

http://www.mediafax.ro/stiinta-sanat...aign=Feed%3A+m

Bosonul Higgs:
" Existența lui a fost postulată în 1964 de fizicianul britanic Peter Higgs și de colegii acestuia Robert Brout și François Englert.

Bosonul Higgs, greu de descoperit pentru că este instabil, explică motivul pentru care anumite particule elementare au masă, iar altele nu au, relevând felul în care cele din urmă interacționează cu forțele electromagnetice pentru a forma materia din Univers.

Două echipe internaționale de fizicieni au dezvăluit în sfârșit existența bosonului Higgs, pe 4 iulie, după o serie de experimente desfășurate la Large Hadron Collider (LHC) al CERN, din apropiere de Geneva, care este cel mai mare accelerator de particule din lume."
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.12.2012, 13:14:38
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Stiinta la superlativ! Multumesc de link, mai ales articolul de pe ScienceMag este foarte detaliat si bine documentat. Si apoi arata atat puterea stiintei (in a prezice) cat si capacitatea de a demonstra lucruri ce erau de neimaginat doar 100 de ani inainte.

Cel mai mult mi-a placut acest citat:
Citat:
The standard model ultimately owes its predictive power to the fact that the theory is based on the notion of mathematical symmetry, some theorists say. Each of the three forces in the standard model is related to and, in some sense, necessitated by a different symmetry. The Higgs mechanism itself was invented to preserve such symmetry while giving mass to force-carrying particles like the W and the Z. Simply put, symmetry arguments are powerful predictive tools.
Abia astept sa vad descoperirea 2013!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.12.2012, 13:32:55
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Stiinta la superlativ! Multumesc de link, mai ales articolul de pe ScienceMag este foarte detaliat si bine documentat. Si apoi arata atat puterea stiintei (in a prezice) cat si capacitatea de a demonstra lucruri ce erau de neimaginat doar 100 de ani inainte.
Cu placere.
Intr-adevar consider ca omenirea va putea elabora o explicatie stiintifica eshausitva a modului in care functioneaza universul (domeniul fizic). Totusi intrebarile existentiale (domeniul metafizic) vor ramne: care este cauza existentei universului si a acestui mod de functionare? de ce exista universul si de ce functioneaza in acest mod si nu in altul? care este scopul existentei? ce ne face oameni? care este cauza cosntiintei?

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Abia astept sa vad descoperirea 2013!
In domeniul stiintific, personal consider ca va fi ceva legat de gravitatie: graviton, gravitatie cuantica...

Din punct de vedere duhovnicesc, sa ne ajute Domnul Iisus Hristos sa crestem in dragoste si Adevar, in Sfanta Sa Biserica, prin Sfintele Tainne prin colucrare cu harul Duhului Sfant... caci "cerul si pamantul vor trece" doar Biserica va ramane in "cerul cel nou si pamantul cel nou".
Asadar, din punct de vedere metafizic (teologic in primul rand) daca stiinta nu are ca scop contemplatia indirecta a Creatorului din creatie... (ci stiinta este vazuta ca un scop in sine, idolatrizarea stiintei: scientismul)... atunci ea este nefolositoare mantuirii, hristificarii, sfinteniei, indumnezeiri prin har.

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.12.2012, 15:23:30
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Totusi intrebarile existentiale (domeniul metafizic) vor ramne: care este cauza existentei universului si a acestui mod de functionare? de ce exista universul si de ce functioneaza in acest mod si nu in altul? care este scopul existentei? ce ne face oameni? care este cauza cosntiintei?
Daca imi permiteti o intrebare off-topic: ce dovezi aveti ca raspunsurile la aceste intrebari trebuie obligatoriu sa vina dinspre "supranatural" (domeniul metafizic)?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.12.2012, 16:24:54
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
ce dovezi aveti ca raspunsurile la aceste intrebari trebuie obligatoriu sa vina dinspre "supranatural" (domeniul metafizic)?
Intrebarea dvs este binevenita.

Stiinta nu isi propune sa explice DE CE functioneaza universul in acest mod, ci doar CUM functioneaza universul in acest mod.
Consider ca pentru obiectele fizice (implicit mecanismul cauza efect in cadrul obiectelor fizice, percepute senzorial de catre cognitia umana), stiinta (prin metoda stiintifica specifica epistemologiei) este adecvata pentru intelegere si explicare. Totusi nu trebuie sa minimalizam principiul antropic in formularea legilor fizice specifice diverselor paradigme stiintifice care descriu acest mod de functionare al unviersului si de asemnea nici matematica (si obiectele matematice specifice care nu fac parte din realitatea epistemologica).
Insa pentru obiectele metafizice (implicit mecanismul cauza efect in acest domeniu metafizic), gnoseologia teologica consider ca este pertineta.

Cauza existentei universului nu poate fi cercetata stiintific, iar "parerile" despre ce a fost inainte de Big Bang sunt doar filozofii (intrucat sunt in afara "metodei stiintifice" de garantare a realitatii obiective).

De asemnea scopul functionarii universului in acest mod nu poate fi cercetat stiintific. Spre exemplu stiinta explica cum exista o floare (crestere, inmultire) insa nu poate spune DE CE este asa si nu in alt mod. Deisgur se poate nega din punct de vedere filozofic faptul ca exista un un scop existential... insa consider ca nu este indicat sa detaliem acest subiect filozofic pe acest topic.

Intrebariile existentiale tin de domeniul metafizicului (domeniu de care "se ocupa" teologia si filozofia).

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 22.12.2012 at 21:32:04.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.12.2012, 19:22:49
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Intrebarea dvs este binevenita.

Stiinta nu isi propune sa explice DE CE functioneaza universul in acest mod, ci doar CUM functioneaza universul in acest mod.
Consider ca pentru obiectele fizice (implicit mecanismul cauza efect in cadrul obiectelor fizice, percepute senzorial de catre cognitia umana), stiinta (prin metoda stiintifica specifica epistemologiei) este adecvata pentru intelegere si explicare. Totusi nu trebuie sa minimalizam principiul antropic in formularea legilor fizice specifice diverselor paradigme stiintifice care descriu acest mod de functionare al unviersului si de asemnea nici matematica (si obiectele matematice specifice care nu fac parte din realitatea epistemologica).
Insa pentru obiectele metafizice (implicit mecanismul cauza efect in acest domeniu metafizic), gnoseologia teologica consider ca este pertineta.

Cauza existentei universului nu poate fi cercetata stiintific, iar "parerile" despre ce a fost inainte de Big Bang sunt doar filozofii (intrucat sunt in afara "metodei stiintifice" de garantare a realitatii obiective).

De asemnea scopul functionarii universului in acest mod nu poate fi cercetat stiintific. Spre exemplu stiinta explica cum exista o floare (crestere, inmultire) insa nu poate spune DE CE este asa si nu in alt mod. Deisgur se poate nega din punct de vedere filozofic faptul ca exista un un scop existential... insa consider ca nu este indicat sa detaliem acest subiect filozofic pe acest topic.

Intrebariile existentiale tin de domeniul metafizicului (domeniu de care "se ocupa" teologia si filozofia).

Doamne ajuta.
Bravo Eugen7, foarte bun raspuns, imi place sa vad ca mai exista buni crestini care isi folosesc si creierul in acelasi timp.

Daca tot veni vorba, hai sa vorbim despre motivul existentei unei flori de exemplu, ca sa ramanem in sfera concretului cat mai mult posibil. Crezi ca o floare a fost creata in mod special ca sa aduca placere omului (principiul antropic), si daca da, ce te face sa crezi ca o forta supranaturala (cum ar fi notiunea "metafizica" cum spui tu, de Dumenzeu) ar fi creat-o?

De ce nu ar putea fi posibil scenariul ca floarea sa fie tot o rezultanta a evolutiei prin selectie naturala ?

Sau de ce nu, toata fauna ar fi putut fi creata sau adusa pe Pamant de extraterestrii, la fel ca omul sau viata insasi ?

De unde necesitatatea asa stringenta de a apela la forte supranaturale ? De ce nu recurgem mai intai la stiinta, recunoscand ca inca nu avem date suficiente ca sa explicam anumite lucruri ?

In ceea ce priveste constiinta umana, care pare sa fie in afara gnoseologiei stiintifice, de ce ne-am grabi sa o atribuim unei forte supranaturale si nu unor civilizatii extraterestre ?

Nu vreau sa fac aici apologia civilizatiilor extraterestre, vreau doar sa subliniez faptul ca nu avem nici un motiv in plus de a adopta teologia in favoarea oricarei alte variante, oricat de fabuloase ar fi aceasta.

P.S. Eu nu sunt absolut deloc un ateu, sa nu ma inteleaga cineva gresit.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.12.2012, 21:52:19
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul

P.S. Eu nu sunt absolut deloc un ateu, sa nu ma inteleaga cineva gresit.
noooooooo, deloc.
Atunci cum te definesti(sincer, sunt curios, imi plac mult denumirile)?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.12.2012, 21:59:42
nesperatu nesperatu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
noooooooo, deloc.
Atunci cum te definesti(sincer, sunt curios, imi plac mult denumirile)?
Nu ma definesc. Nu ca nu mi-ar place denumirile, dar nu stiu exact daca exista vreo grupare din care sa fac parte. Cert este ca nu neg posibilitatea existentei vreunui creator, de orice natura ar fi acesta, absoluta sau nu. Sunt deschis la propuneri.

Dar sa lasam momentan ce sunt eu, nu conteaza prea mult, hai sa ne concentram asupra subiectului, ca altfel o sa divagam si o sa trebuieasca sa deschidem un alt topic.

Last edited by nesperatu; 28.12.2012 at 22:05:04.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.12.2012, 06:37:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nesperatu Vezi mesajul
Nu ma definesc. Nu ca nu mi-ar place denumirile, dar nu stiu exact daca exista vreo grupare din care sa fac parte. Cert este ca nu neg posibilitatea existentei vreunui creator, de orice natura ar fi acesta, absoluta sau nu. Sunt deschis la propuneri.

Dar sa lasam momentan ce sunt eu, nu conteaza prea mult, hai sa ne concentram asupra subiectului, ca altfel o sa divagam si o sa trebuieasca sa deschidem un alt topic. ..
Noi ne-am adunat aici pentru ca ne definim drept crestini ortodocsi, adica ne stabilim niste referinte la care ne raportam si, astfel, ne adresam mesaje dintr-o paleta deja definita, sau, indiferent de natura lor, le comentam din perspectiva lui Iisus Hristos.

Daca tu nu stii c(in)e esti inseamna ca nu stii nici ce cauti aici; poate ca vrei sa te descoperi ca apoi sa te definesti.
Ca sa nu deschidem(vorba ta) alt topic, dar si pentru ca esti instabil(nehotarat, dupa cum lasi sa se inteleaga) eu zic sa te grabesti la Geneva ca poate ca tu esti bosonu'.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.12.2012, 10:08:08
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Noi ne-am adunat aici pentru ca ne definim drept crestini ortodocsi, adica ne stabilim niste referinte la care ne raportam si, astfel, ne adresam mesaje dintr-o paleta deja definita, sau, indiferent de natura lor, le comentam din perspectiva lui Iisus Hristos.

Daca tu nu stii c(in)e esti inseamna ca nu stii nici ce cauti aici; poate ca vrei sa te descoperi ca apoi sa te definesti.
Ca sa nu deschidem(vorba ta) alt topic, dar si pentru ca esti instabil(nehotarat, dupa cum lasi sa se inteleaga) eu zic sa te grabesti la Geneva ca poate ca tu esti bosonu'.
Poate e un rolling release, si atunci e unstable. :D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PENTICOSTARUL sau raiul anului Mihailc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 33 14.07.2013 01:18:15
DESCOPERIREA MILENIULUI: Doi fizicieni se laudă cu STRUCTURA SUFLETULUI cristiboss56 Teologie si Stiinta 1 31.10.2012 18:58:02
Biserica anului 2012= industrie mihaitzaneicu Morala Crestina 48 07.03.2012 18:03:50
Am intrat in ultima zi a anului 2010! Melissa Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2011 19:27:40
Descoperirea cereasca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 1 23.02.2008 17:51:32