Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.02.2008, 21:07:46
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.550
Implicit

Laurentiu, nu este nevoie de ...dumneata ...poti sa zici.... tu:D
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.02.2008, 21:52:24
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Frate eu te inteleg pe tine ca televizorul calculatorul reprezinta o scadere pentru fiecare din noi dar toate acestea puse la un loc nu se pot compara cu pecetea pe care o va pune antihrist adeptilor sai pe mana dreapta sau pe frunte ca sa-i hranaeasca atunci in vremurile de mare seceta cand nu va mai grau si toate cele...Deci Parintele Paisie s-a rugat in mod deosebit pentru ca Dumnezeu sa-i descopere care va fi pecetea si cum va fi ea....la fel si Parintele Lavrentie de la Cernigoc la fel Sf. Ioan de Kronstadt..etc
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.02.2008, 15:27:39
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.550
Implicit

Laurentiu , ca sa continuam firul evenimentelor. Pentru noi cartelarea mincarii si a serviciilor in vremuri de calamitate, razboaie nucleare, decimarea populatiei nu sunt noi....singura diferenta este ca in loc de cartela de hirtie fara de care nu maninci(nu mincam, in anumite perioade inainte de 89) acum se vor folosi cele electronice, pentru ca exista si astfel evidenta populatiei este mai precisa. Eu nu vad prea clar unde este pacatul aici in evidenta populatiei?
Lepadarea de Hristos este apostazia care este altceva. Cine te opreste sa te rogi si sa continui sa maninci de pe cartela?...zic si eu asa....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.02.2008, 21:23:37
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Eu te inteleg pe tine frate ca nu este nimic rau in asta ..Dar se pune o intrebare de ce neaparat se tine evidenta persoanelor numai cu 666?
Citeste urmatorul articol:

Noile buletine 666 intra in Romania

Desi vorbim de mai multa vreme despre posibila introducere a buletinelor electronice de identitate, lucrurile pareau a avea desfasurare lenta. Cel putin pentru romani. Dar, ca un traznet din senin, a venit vestea ca vor fi introduse noile documente, numite carti electronice de identitate, imediat. Aceasta imediatete are caracterul unei alergari pe suta de metri. Iata cum au evoluat (ametitor de repede) lucrurile!

La 27 august anul curent o delegatie de la doua firme germane din cadrul unui mare trust, Deutsche Telecom, a vizitat Guvernul Romaniei. Dupa numai doua zile, la 29 august, premierul Adrian Nastase a emis Ordonanta de urgenta nr. 69 privind regimul juridic al cartii electronice de identitate, document care a fost publicat in Monitorul oficial peste alte doua zile, la 31 august. Ce vor fi discutat nemtii cu guvernantii nostri nu stim, dar viteza naucitoare a aplicarii in Romania a cartelelor electronice de identitate este un simptom care ne pune pe ganduri, daca nu ne inspaimanta.

Pentru a informa cititorii, am apelat la biroul de evidenta populatiei de la Politia Judetului Bacau. Am citit Ordonanta cu numarul 69, a carei copie o detinem. Ea se aplica de la 1 ianuarie 2003 si prevede o prima etapa de preschimbare a vechilor documente de identitate a populatiei din municipiile de resedinta de judet pana la 31 iunie 2004. A doua etapa include celelalte municipii si orase pana la 31 decembrie 2005. Comunele intra in a treia etapa, prevazuta a se incheia la 31 decembrie 2006. Asadar, pana la aderarea la UE trebuie sa fim deja trecuti pe cartele electronice de identitate.

Ce contine cartea electronica de identitate, dupa lege? Un microcip performant in care vor fi obligatoriu introduse informatiile de pe buletinul de identitate actual, permisul de conducere si cartea de alegator. Dupa caz, vor fi inserate si date privind asigurarea medicala, asigurarea sociala si semnatura digitala (banuim ca e vorba de amprenta digitala a persoanei).

Fireste, ne-am interesat daca microcipul cu datele noastre personale va contine codul de bare. Da, ca si la pasapoartele noi, toate
informatiile vor fi introduse in codul de bare, pentru a putea fi citite electronic de catre calculator. I-am intrebat pe informaticienii de la evidenta populatiei daca stiu ca in acest cod de bare se afla trei guarzi (guard bars) reprezentand numarul fiarei, 666. Ei ne-au raspuns ca nu au nici o vina, asa a fost conceput codul de bare, cine l-o fi facut, si ei nu au decat sa execute procedura standardizata. Prin urmare, vrem nu vrem, vom intra sub semnul Antihristului cat de curand.

Cam la o luna si jumatate de la emiterea ordonantei cu pricina, pe 13 octombrie curent, cateva cotidiane centrale ("Ziua", "National") au publicat un documentar (in mare, acelasi), semnat cu pseudonime (se feresc ziaristii de ceva) in care e pusa transant problema ca numarul fiarei intra obligatoriu pe buletinele noastre. De aici am aflat ca doar trei tari europene au aceste tipuri de smart card, Finlanda, Italia si Olanda. Se fac intense eforturi pentru introducerea lor in SUA si Anglia. In Est, se pare, suntem primii (datorita Guvernului prea plecat) care ne asezam sub semnul lui Satan. Asa cum scrie la Apocalipsa si cum se discuta deschis in toata lumea, va urma implantarea microcipului sub pielea mainii sau a fruntii. Vremurile
din urma!

Care este derularea procesului de pregatire in momentul de fata? Ordonanta trebuie sa intre in Parlament pentru a fi votata. Acum se afla la comisia de specialitate. Unele gazete au formulat, intre timp, indoieli, ba chiar au lasat sa se inteleaga ca Parlamentul va tergiversa votarea legii. Dupa opinia noastra, aceasta nu e decat o marunta diversiune pentru pacalirea opiniei publice. La 23 octombrie curent, ministrul Administratiei Publice, Octav Cozmanca, declara: "Preschimbarea acestor documente este o necesitate absoluta" si el prevedea ca va fi incheiata pana la finalul anului 2005, deci mai repede decat scrie ordonanta. La comanda, se vor grabi si parlamentarii. Diavolul este nerabdator sa ne inroleze sub sceptrul
iadului! Si o va face.

Portita de scapare

Totusi, nu avem nici o sansa de a evita preluarea cartii electronice? Deocamdata exista o portita de scapare pentru crestinii care, din motive de credinta, refuza sa semneze pe un astfel de document. Un Ordin, cu numarul 1190 din 31 iulie 2001, al Ministerului de Interne, contine un articol care precizeaza ca "persoanele care refuza cartea de identitate din motive religioase" primesc buletine de tip vechi. Ofiterul care ne-a citit acest text ne-a spus ca Ordinul MI este de circulatie interna si nu ajunge la public. Deocamdata este suficient sa depui o cerere la Politie cand preschimbi documentul si se aproba, pe motive de constiinta religioasa, eliberarea buletinului de tip vechi. Deocamdata! Nu stim ce va fi anul viitor. Nici ce continut va avea legea scoasa de Parlament. De intrebat nu ne intreaba nimeni. De aceea, crestinii care vor sa-si apere identitatea in Hristos trebuie sa se trezeasca, sa formeze asociatii si sa preintampine prin proteste introducerea obligatorie a cartii electronice de identitate. Fireste, ierarhia Bisericii Ortodoxe ar trebui sa fie in fruntea noastra, asa cum se intampla in Grecia. Ca model, va invitam sa cititi Circulara Sinodului Bisericii Ortodoxe a Greciei, preluata din cartea Apocalipsa 13, scrisa de Mircea Vlad.

(articol preluat din revista "Credinta Ortodoxa")

Uniunea Europeana introduce pasapoarte ce contin amprente digitale sau ale irisului ocular

Luni pe data de 23 iunie 2003 un purtator de cuvant al comisiei europene a confirmat introducerea pasapoartelor europene cu amprente digitale si scanare pe retina . Acest Sistem de informatii (VIS) va contoriza vizele (si titlurile de sejur) emise de statele membre ale UE. Baza de date va fi comuna si va fi operationala din 2004. Noutatea consta in introducerea datelor biometrice ( amprente digitale sau ale irisului ocular ) in pasapoarte, mai exact in documente va fi integrat un cip electronic care contine datele biometrice ale posesorului.

Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.02.2008, 21:50:23
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.550
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Uniunea Europeana introduce pasapoarte ce contin amprente digitale sau ale irisului ocular

pasapoartelor europene cu amprente digitale si scanare pe retina .

contine datele biometrice ale posesorului.
Da si , unde sunt semnele ca acest lucru reprezinta apostazie?

...da , si ce daca diametrul ...gurii mele, grosimea limbii si latimea urechii va fi publica, de ex, si ce-i cu asta? unde este lepadarea de Hristos in toata categorizarea asta? asta nu inteleg eu...

Eu cred ca de fapt altceva se va intimpla in timp ce aceste lucruri(666, cipuri, etc) se manifesta in sociatate, deci refuzind sa ne luam buletine noi nu va insemna nimic in lupta cu apostazia si Antihristul ci ALTCEVA ce inca nu stim
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.02.2008, 23:47:31
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit


Citand Cozia

Adica altceva ce inca noi nu stim...?!?Te intreb eu pe tine ce vrei sa stii mai mult...Daca Sf. Evanghelist Ioan iti spune clar al cui este semnul 666 ce vrei mai mult...Deci e clar daca erau cateva cazuri izolate mai spuneai dar. asa cand aceste lucruri de intampla la nivel mondial..si poarta semnul lui satan tu imi spui ca nu poate ...
Dar dumneata n-ai auzit de nelinistea cea buna...? Noi vrem pacea aceasta lumeasca si ascundem adevarul..Pai luam numai ce ne face mai comozi .....tu ai selecatat aici doar citatul :

Uniunea Europeana introduce pasapoarte ce contin amprente digitale sau ale irisului ocular
pasapoartelor europene cu amprente digitale si scanare pe retina .
contine datele biometrice ale posesorului.


Dar asta va fi doar o noutate in privinta pasapoartelor ca de la europeni nu le va mai trebui pasapoarte La ei in U.E. chipurile...dar pe langa toate astea ele contin codul de bare care este vizibil numai cand este trecut printr-un aparat special...Deci asta inca nu este pecetea dar se vede clar ce sistem urmeaza sa se introduca..
Nu vezi dumneata nene Cozia ca se implineste ceea ce spunea Staretul Paisie Aghioritul acum 16-17 ani ..Nu ai vazut si dumneata cum arata la tv ca unuia i s-a citit codul pin de la card cand a facut cumparaturi...Ca altuia i s-a falsificat cardul si i s-au extras ..si prin asta ce vor ei sa arata (chipurile) ca nu aceste carduri nu sunt sigure...si dupa ce va trece perioada "card" care citit invers nu edste ceva intamplator sa fie
[color=red]"drac"[/color] pentru ca tocmai aia este...dupa cum spuneam dupa ce toata lumea isi va face carduri pentru ca asta va fi politica intreprinderilor pana la urma si a firmelor...apoi oamenii isi vor face cumparaturile direct cu cardul din magazin trecandul prin porcaria aia de aparat..intelegi ...iar banii nu vor mai fi...Apoi dupa ce vor raspandii printre oameni frica ca cineva ar putea sa le foloseasca cardul falsificandul sau sa-i afle codul pin....si sa il cloneze ...Atunci vor ataca si ei vor face reclama sistemului perfect adica....inscriptionarea pecetei lui Antihrist pe mana dreapta sau pe frunte din motive de siguranta..care va fi citita tot cu ajutorul unui aprat cu raze laser ..Si asa vor zice ei nimeni nu va mai putea sa-ti fure capul sau mana ta dreapta..deci alegeti pecetea ca este cea mai potrivita ....

Ai vazut dumneata cat de viclean este acest antihrist ...vulpoi batran...???
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.02.2008, 01:38:21
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

NU avem de ce ne teme.
In America toata lumea foloseste cardul la cumparaturi de ani si ani de zile, si inca nu vad nici o panica. Daca ti se fura cardul dai telefon la banca si il inchide, nu are rost sa iti introduci nu stiu ce in piele si asa mai departe. Daca vezi ca iti dispar bani, di nou iei legatura cu banca si iti dau si banii inapoi si alt card. Hai sa fim seriosi. Inca mi se pare mai convenabil deca sa ai toata averea ta in buzunar.
Daca folosesti cardul nu inseamna ca banii nu mai sunt. Sunt, cand vrei te duci la un ATM si ii iei.
Daca Uniunea Europeana imi ia amprentele, nu vad cu ce m-ar afecta. Cu atat mai bine, macar daca cineva imi fura pasaportul si incearca sa il falsifice, nu o sa poata.


Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.02.2008, 01:41:19
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Cred ca aici este mai mult teama celor neadaptati la nou. Asa se temeau oamenii si spunea ca e lucrul dracului si despre electricitate, si despre telefon, si de avion, si asa mai departe. Cumva am supravietuit si mai rar gasesti manastire fara electricitate. Sau fara card bancar, daca ma gandesc bine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.02.2008, 12:43:03
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
NU avem de ce ne teme.
In America toata lumea foloseste cardul la cumparaturi de ani si ani de zile, si inca nu vad nici o panica. Daca ti se fura cardul dai telefon la banca si il inchide, nu are rost sa iti introduci nu stiu ce in piele si asa mai departe. Daca vezi ca iti dispar bani, di nou iei legatura cu banca si iti dau si banii inapoi si alt card. Hai sa fim seriosi. Inca mi se pare mai convenabil deca sa ai toata averea ta in buzunar.
Daca folosesti cardul nu inseamna ca banii nu mai sunt. Sunt, cand vrei te duci la un ATM si ii iei.
Daca Uniunea Europeana imi ia amprentele, nu vad cu ce m-ar afecta. Cu atat mai bine, macar daca cineva imi fura pasaportul si incearca sa il falsifice, nu o sa poata.

Pai da America care este "mama" destrabalarii ca acolo au aparut pentru prima data si satanistii...
Si ai vazut dumneata la electricitate atunci cand a aparut semnul 666?
E normal ca sa existe si ridicolul in popor...Dar cand se vede clar ca vrea sa ii prinda pe toti intr-un sistem cu 666 atunci nu se vede oare unde vor sa ajunga!
Si normal ca omului nostru nu ii va conveni atunci cand vrea sa cumpere ceva sa se treazaesca ca nu mai are banii pe card si sa stea sa dea telefoane pe la banci..in loc sa se duca linistit sa-si faca cumparaturile...SAu ai uitat ca in ziua de astazi oamenii sunt foarte pretentiosi si nu le place sa fie deranjati si vor ca lucrurile sa fie cat mai comode ... crezi ca asa se vireaza imediat banii pe card atunci cand ti-au disparut...Procedura asta o mai dureaza ceva timp....tocmai de asta vor face reclama sistemului "perfect" si cea mai mare parte dintre noi il vor accepta ...adica primirea pecetluirii pe mana dreapta sa pe frunte....
Stiu ca nu va comvine...dar asta este adevarul...
Si nu vreau ca niste lucruri sa fie trecute cu vederea ...
Eu am spus ce am avut de spus asa ca nu va mai obosesc..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.02.2008, 15:48:30
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.550
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Adica altceva ce inca noi nu stim...?!?Te intreb eu pe tine ce vrei sa stii mai mult...Daca Sf. Evanghelist Ioan iti spune clar al cui este semnul 666 ce vrei mai mult
adica nu ai raspuns la intrebare...

Cum va fi interzis crestinismul ortodox?

am inteles 666 semn rau, ....si mai departe? cum v-a incepe prigoana? adica in ce consta prigoana cind tot globul vorbeste numai de toleranta, acceptarea diferentelor, iubire, religii la legere... sa faci ce vrei, ce-ti trece prin minte...daca vrei sa stai in cap, dictaturile cad ca piesele de domino.

Unde vezi ca cineva se va lega de ortodoxie, cind minastirile incep sa fie toate "wired" legate la internete, celulare, sateliti, etc, banii curg girla spre biserici si minastiri, primesc terenurile inapoi, tineretul tot mai mult este atras de ideea de viata la minastire.... deci cum vor afecta codurile cu bare aceasta inflorire si bunastare?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Coincidenta doar?Sa ne bucuram?! mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 46 22.03.2011 17:08:21
Ce se intampla cand nu se poate scana codul de bare? BogdanF2 Generalitati 2 26.01.2009 13:47:43
simpla coincidenta sau e un semn? darinia Intamplari adevarate 14 31.08.2008 07:39:49