Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.04.2010, 12:34:30
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit cine poate merge la Sf. Maslu?!

Buna ziua, de ceva vreme ma confrunt cu o problema foarte jenanta, la care medicii nu m-au putut ajuta deloc... Problema pe plan emotional ce se manifesta si in plan fizic involuntar. Nu este o problema grava de sanatate dar ma termina dpdv social de aceea imi genereaza atacuri de panica, depesii, izolare si mai nou dorinta de a-mi lua viata - ceea ce ma sperie cumplit cand imi revin din starile acestea.
Dpdv religios, sunt abia la inceput , si mi s-a mai intamplat ca atunci cand ma rog sa simt maini ce vor sa ma stranga de gat, sau ma apuca o frica inexplicabila, nu-mi dau seama ce se intampla.

Intrebarea mea este daca pot participa la aceasta slujba cu toate ca nu am o boala propriu-zisa, sunt oameni care intr-adevar sufera de boli grele, incurabile , la mine e mai mult o "boala" a mintii. se cuvine sa pot lua parte la Maslu?!

multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.04.2010, 12:46:26
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Buna ziua, de ceva vreme ma confrunt cu o problema foarte jenanta, la care medicii nu m-au putut ajuta deloc... Problema pe plan emotional ce se manifesta si in plan fizic involuntar. Nu este o problema grava de sanatate dar ma termina dpdv social de aceea imi genereaza atacuri de panica, depesii, izolare si mai nou dorinta de a-mi lua viata - ceea ce ma sperie cumplit cand imi revin din starile acestea.
Dpdv religios, sunt abia la inceput , si mi s-a mai intamplat ca atunci cand ma rog sa simt maini ce vor sa ma stranga de gat, sau ma apuca o frica inexplicabila, nu-mi dau seama ce se intampla.

Intrebarea mea este daca pot participa la aceasta slujba cu toate ca nu am o boala propriu-zisa, sunt oameni care intr-adevar sufera de boli grele, incurabile , la mine e mai mult o "boala" a mintii. se cuvine sa pot lua parte la Maslu?!

multumesc
Desigur ca poti participa. toata lumea poate participa. dar cel mai bine este sa te duci sa vorbesti cu un preot. el te poate ajuta mai bine. e bine sa te spovedesti, dar incearca sa spui toate pacatele. preotul o sa stie ce e de facut in cazul tau. i-ati inima in dinti si du-te la el.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2010, 12:48:51
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Si eu am trecut prin lucruri din astea. m-a ajutat enorm. sunt alt om. iti recomand sa te rogi la sf nectarie. cauta pe internet despre el, minuni, acatiste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2010, 13:03:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sfantul Maslu se poate face chiar si pentru cei sanatosi:

INVATACELUL: Dar se poate face Sfantul maslu si pentru cei sanatosi?

PREOTUL: Intrucat prin Sfantul maslu se dobandeste nu numai tamaduire de bolile trupului, ci si iertarea pacatelor, se poate face Sfantul maslu nu numai pentru cei bolnavi, ci si pentru cei sanatosi, si nu numai o singura data, ci si de mai multe ori (Sfantul Simion Tesailoniceanul, Despre Sfantul maslu, cap. 291)

Articolul despre Taina Sf. Maslu, deosebit de interesant, care iti va spulbera nelamuririle - http://www.crestinortodox.ro/carti-o...slu-79921.html

Incearca sa participi la slujba Sf. maslu dintr-o manastire! Daca esti din Bucuresti, poti merge la Manastirea Cernica, se face maslu lunea, miercurea si vinerea, in jur de ora 10 si poti cere de la parintele de acolo sa iti dea o sticluta de ulei de la Sf. Maslu, cu care sa te ungi pe locurile dureroase. Cred ca acelasi lucru il poti face la oricare manastire. Sa nu uiti sa lasi si un pomelnic la aceasta slujba. Apoi, dintr-o floare nu se face primavara! Trebuie sa participi la cat mai multe sluje de Maslu. Si spovedania curata!

Sa te ajute Dumnezeu si sa iti dea vindecare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.04.2010, 14:20:51
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Multumesc mult pt raspunsuri ! Am citit ca sf nectarie e vindecator de cancer / boli grave - ce am eu nici boala nu se poate numi (inafara de cea a sufletului...)cred ca e o consecinta a vietii dezordonate : spiritual si biologic.
Duhovnic nu am, am fost o singura data la spovedanie acum un an dar nu am spus chiar tot, pe unele le-am omis pe altele chiar le-am uitat si dupa o perioada de liniste mai rau mi-a fost.

inca o data multumesc pt mesaje
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.04.2010, 14:51:47
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Multumesc mult pt raspunsuri ! Am citit ca sf nectarie e vindecator de cancer / boli grave - ce am eu nici boala nu se poate numi (inafara de cea a sufletului...)cred ca e o consecinta a vietii dezordonate : spiritual si biologic.
Duhovnic nu am, am fost o singura data la spovedanie acum un an dar nu am spus chiar tot, pe unele le-am omis pe altele chiar le-am uitat si dupa o perioada de liniste mai rau mi-a fost.

inca o data multumesc pt mesaje
Sf nectarie nu are o specializare anume. o sa te ajute. citeste-i acatistele cu atentie. incearca la spovedanie sa spui si ca ai omis unele pacate. daca ai nadejde orice incercare o vei depasi. si eu am trecut printr-o depresie puternica datorita unei despartiri. vroiam sa mor. dar am trecut peste doar cu ajutorul sfantului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2010, 15:15:34
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Am sa incep din seara acasta sa le citesc -sper sa mearga. e bine ca ai stiut macar care a fost evenimentul ce te-a dezechilibrat - astfel recuperarea e mai rapida, la mine e picatura chinezeasca.
mersi mult
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.04.2010, 16:08:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Duhovnic nu am, am fost o singura data la spovedanie acum un an dar nu am spus chiar tot, pe unele le-am omis pe altele chiar le-am uitat si dupa o perioada de liniste mai rau mi-a fost.
Reluați spovada de la capăt, menționânând atât păcatele omise cu știință cât și pe cele pe care le-ați mărturisit deja. Pentru o spovada buna nu aveți neapărată nevoie de duhovnic, orice preot este la fel de bun. Spuneți-i dinainte că este vorba de o spovadă generală, ca să nu se aștepte să termine în 5 minute.

După părerea mea, medicamentul care vă trebuie se numește "spovadă" și nu "maslu".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.04.2010, 16:48:42
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Reluați spovada de la capăt, menționânând atât păcatele omise cu știință cât și pe cele pe care le-ați mărturisit deja. Pentru o spovada buna nu aveți neapărată nevoie de duhovnic, orice preot este la fel de bun. Spuneți-i dinainte că este vorba de o spovadă generală, ca să nu se aștepte să termine în 5 minute.

După părerea mea, medicamentul care vă trebuie se numește "spovadă" și nu "maslu".
multumesc pt sfat!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2010, 22:29:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De Sfantu Maslu aveti foarte multa nevoie ca de altfel si participarea la celelalte slujbe si mai ales la Sf. Liturghie.
Binenteles trebuie sa va spovediti inainte, de cate ori aveti ocazia.

Luati si pe cineva cu dvs. daca stiti ca ati putea avea probleme in timpul slujbelor.

Rugaciunile de dimneata si seara si ce va mai da duhovnicul, inclusiv daca sunt rugaciuni mai speciale care va ajuta (acatiste spre anumiti Sfinti, Psaltirea).

Apropo, citeste psalmii 22 si 26 (Biblia ortodoxa).

Ultima parte din sfatul dl. Mihnea Dragomir este nitel subiectiv, ca sa zic asa, fiind catolic si din cate stiu la ei Sf. Maslu se aplica atunci cand e prea tarziu, adica pe patul de moarte.

Last edited by AlinB; 24.04.2010 at 22:39:02.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand se poate merge la spovedanie(ce trebuie indeplinit) cuvantul Generalitati 7 07.12.2013 02:42:40
Cine poate da sfaturi? florin.oltean75 Generalitati 11 25.03.2011 16:55:34
se poate sfinti si margarina la Sf Maslu? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 1 18.11.2010 01:14:42
Cine nu poate fi inmormantat costel Generalitati 8 03.04.2009 11:58:06
cine ma poate ajuta? NiCcoleta Stiri, actualitati, anunturi 1 17.03.2006 04:41:06