Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.03.2011, 20:41:17
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Sunt creștini care de abia reușesc să țină tot Postul, în sensul că nu mănâncă de dulce. Părerea mea, deși poate greșită, este că nu oricine trebuie să țină un post aspru. Depinde de puterea de credință a fiecăruia, de starea de sănătate, de serviciul pe care îl are, sau de alte aspecte. Este bine să cerem sfat și duhovnicului. Altfel, postul poate deveni dăunător atât pentru el, cât și pentu cei din jur. Cred că ar fi bine dacă am pune mai mult accent pe postul sufletesc, prin abținerea de la păcate.
În privința mâncării, eu încerc să mă feresc de bucatele prea gustoase și să mă înfrânez în sensul de a nu mânca prea mult la masă (deși nu prea reușesc).
Dacă în timpul zilei nu mănânc, sau mănânc prea puțin, seara mi se face atât de foame, încât mănânc aproape tot ce găsesc și cu greu mă mai pot opri.

Last edited by Carmen FUNIERU; 18.03.2011 at 20:45:13.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.03.2011, 21:15:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Sunt creștini care de abia reușesc să țină tot Postul, în sensul că nu mănâncă de dulce. Părerea mea, deși poate greșită, este că nu oricine trebuie să țină un post aspru. Depinde de puterea de credință a fiecăruia, de starea de sănătate, de serviciul pe care îl are, sau de alte aspecte. Este bine să cerem sfat și duhovnicului. Altfel, postul poate deveni dăunător atât pentru el, cât și pentu cei din jur. Cred că ar fi bine dacă am pune mai mult accent pe postul sufletesc, prin abținerea de la păcate.
În privința mâncării, eu încerc să mă feresc de bucatele prea gustoase și să mă înfrânez în sensul de a nu mânca prea mult la masă (deși nu prea reușesc).
Dacă în timpul zilei nu mănânc, sau mănânc prea puțin, seara mi se face atât de foame, încât mănânc aproape tot ce găsesc și cu greu mă mai pot opri.
Dumnezeu ne ajută să ne ferim de bucate prea gustoase în această perioadă de criză , când și bietul cartof a ajuns un lux pentru mulți postitori sau nu . Acum, sincer , să nu ne furăm singuri căciula, căci postul ori e , ori nu e , calea asta a blândeții , e cea mai dăunătoare ! Azi lăsăm un pic, mâine încă un pic, și din pic în pic , ne îndulcim de tot . Deci, ori e, ori nu e , atât alimentar cât și sufletește . Putem spune noi oare, cu inima deschisă că suntem "postitori"adevărați ? Nu cred, dar intenția și mai ales SINCERITATEA contează enorm ! Să ne ajute Dumnezeu să fim bine plăcuți Lui, căci fără ajutorul și harul Lui suntem pierduți ! Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 18.03.2011 at 21:23:04.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.02.2012, 17:28:08
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sa dea Domnul ca Postul acesta sa nu fie "Mare", pentru fiecare dintre noi, din princina multimii zilelor pe care le cuprinde, cat pentru multimea virtutilor si bunatatile ceresti pe care avem a le dobandi pe parcursul sau.

De asemenea, postul acesta nu se numeste "Mare" pentru ca ostenelile si nevointele noastre ar fi mari, ci pentru ca "Mare" cu adevarat este numai "darul" Invierii Domnului ce ne asteapta pe toti la capatul sau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.02.2012, 12:51:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vă propun o mică meditație la postul Mare: MEDITAȚII LA POSTUL MARE (II), MEDITAȚII LA POSTUL MARE. Articolele se găsesc aici: http://cenaclulluminalina.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.02.2012, 13:07:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alte două articole interesante: Fericitul Părinte Epifanie - despre post
Postul, apa care stinge văpaia patimilor

Last edited by ovidiu b.; 29.02.2012 at 13:09:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La ce sa luam aminte mai mult in Postul Mare? antoniap Generalitati 8 29.04.2013 15:06:38
O noua blasfemie pregatita de presa , inainte de intrarea in Postul Mare ! cristiboss56 Generalitati 60 06.03.2012 21:09:11
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Canonul cel Mare, citit numai in postul Pastelui alcatel001 Intrebari utilizatori 1 08.04.2010 11:33:08
postul mare iriniava Generalitati 0 21.02.2007 20:24:53