Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.03.2009, 01:14:50
AnaHoret's Avatar
AnaHoret AnaHoret is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2009
Mesaje: 2
Post cu acelas gand.

Doamne ajuta, Fratilor.

Cu aceleasi ganduri si eu sunt pe aici, traiesc in lume cu gandul aprins de a merge in manastire.

Povestea incepe acum un an jumate dupa ce am vazut filmul "Ostrovul", am zis ca plec la Manastire. Mi-a trebuit cateva zile sa-mi intaresc decizia, pe urma a trebuit sa-i dau vestea mult iubitei mele prietene, care a zis ca ar afi acceptat orice dar nu asta, ma facut nebun si in tot felul... Vreau sa mentionez ca inainte sa iau decizia eram crestin doar cu numele, cu toate ca mergeam aproximativ in fiecare Duminica la Biserica, aveam o viata foarte murdara si plina de cele mai Mari si mai Grele Pacate, Nu acceptam ideea sa ma spovedesc din cauza groazei si rusinii de Marile mele pacate. Dupa noul meu inceput mi-a luat cam doua luni pana ce m-am spovedit (si nu mi-a fost usor deloc) ca nu o facusem de aproximativ 13 ani,(dupa acea spovedanie generala simteam ca plutesc) si pe urma lucrurile au inceput sa mearga de la sine. A urmat primul meu pelerinaj, si binenteles ca a fost in Athos, am inceput sa cer cuvant de folos cam pe la toti parintii (si nu numai) care ii intalneam, caci eu vroiam si inca vreau sa intru in monahism dar nu stiam ce, cum si unde sa merg. Dar ptr toate astea trebuie rabdare, trebuie sa-mi rezolv intai toate problemele din lume si pe urma as putea sa merg intr-o manastire cu fruntea sus, trebuie sa merg acolo ca un invingator, si nu ca un fugar care fuge de problemele zilei de ieri, caci acela nu este bun de monah (se spune ca cine este invingator in lume va fi invingator si in viatza monahala, si cine este lash si fugar in lume va fi la fel si in viatza monahala, la fel si cine este un familist bun poate fi un monah bun si invers) . Sa nu ne pripim, si sa fugim spre monahism din nereusita vietii (spun asta cu referire si de viatza sociala si de cea familiara). Caci multi din lume cred ca cei care se retrag in monahism o fac din nereusita vietii.

In momentul de fatza sunt inca in lume, caci tre sa-i dau Cezarului cei al Cezarului, si abia pe urma as putea sa plec, liber ca pasarea cerului, cu constiinta curata.

Fierbe in mine dragostea de a merge la manastire, as pleca de ieri, dar se pare ca tre sa-mi mai cultiv rabdarea.

Si despre sminteala care o vedem prin manastiri (caci vedem pe parinti si pe calugari ca vb la telefoane mobile,ca asculta radioul, ca mananca inghetzata si multe altele care nu vreau sa le enumar aici) nu trebuie sa ne sminteasca (caci numai cei smintiti se smintesc) trebuie doar sa ne intarim din sminteala pe care o vedem si sa ne ferim sa nu cadem si noi in ea.

Fratilor, sa nu uitam caci noi care vrem sa intram in viatza monahala tre sa murim lumii acestea, caci asta inseamna viatza monahala. In viata monahala trebuie sa traiesti ingereste (binenteles purtandu-ti trupul, dandui doar cele de trebuinta viatii, fara sa il lasi sa te duca el cum vrea), numai asa putem trai o viatza bine placuta lui Hristos Dumnezeu.


Iertati-ma pe mine pacatosul.


Slava Tie, Doamne, Slava Tie.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.03.2009, 01:30:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Lumea are nevoie de crestini mai mult ca oricand !

Sfantul Serghie Meciov spune unei fiice duhovnicesti, care vroia manastire:

"Lepadarea de lume e mai cuprinzatoare decat calea calugareasca. Monahismul este una dintre formele acestei lepadari, si anume cea mai inalta. Sa traiti cu adevarat pentru Domnul, sa traiti viata Lui, si veti simti ca mergeti pe aceeasi cale ca si calugarii.. Numai sa nu uitati ca acum este o vreme cand trebuie sa slujim in mod deosebit aproapelui.. Niciodata n-au suferit mai mult fratii Lui mai mici. Principalul este sa traiti pentru Domnul si in El cu oamenii, implinind dupa masura puterilor, toate cele randuite fiecarui crestin."

Lumea are nevoie sa vada pe strada exemple crestine si sfinti. Chiar daca ii va rastigni, ca pe toti ceilalti.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.03.2009, 23:23:04
bibivaly bibivaly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 20
Implicit

Salutare tuturor si Doamne ajuta ,nustiu daca aici pe forumul asta e locu potrivit pt intrebarea mea dar nu am gasit nimik mai apropiat,am nevoie de niste informati care ma poate ajuta as dori sa ma inscriu la un seminar teologic cu frecventa redusa pt ca muncesc si nu prea pot da pe la scoala ,problema este ca nu am nici examenul de capacitate ,ma poate ajuta cineva ,astept raspuns va multumesc si va org iertati-ma
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.03.2009, 23:59:54
99_Estera 99_Estera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.03.2009
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Lumea are nevoie de crestini mai mult ca oricand !

Sfantul Serghie Meciov spune unei fiice duhovnicesti, care vroia manastire:

"Lepadarea de lume e mai cuprinzatoare decat calea calugareasca. Monahismul este una dintre formele acestei lepadari, si anume cea mai inalta. Sa traiti cu adevarat pentru Domnul, sa traiti viata Lui, si veti simti ca mergeti pe aceeasi cale ca si calugarii.. Numai sa nu uitati ca acum este o vreme cand trebuie sa slujim in mod deosebit aproapelui.. Niciodata n-au suferit mai mult fratii Lui mai mici. Principalul este sa traiti pentru Domnul si in El cu oamenii, implinind dupa masura puterilor, toate cele randuite fiecarui crestin."

Lumea are nevoie sa vada pe strada exemple crestine si sfinti. Chiar daca ii va rastigni, ca pe toti ceilalti.
Lumea are nevoie de exemple!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.03.2009, 00:05:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 99_Estera Vezi mesajul
Lumea are nevoie de exemple!
Detaliază !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.03.2009, 02:44:46
bibivaly bibivaly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 20
Implicit

Salutare tuturor si Doamne ajuta ,nustiu daca aici pe forumul asta e locu potrivit pt intrebarea mea dar nu am gasit nimik mai apropiat,am nevoie de niste informati care ma poate ajuta as dori sa ma inscriu la un seminar teologic cu frecventa redusa pt ca muncesc si nu prea pot da pe la scoala ,problema este ca nu am nici examenul de capacitate ,ma poate ajuta cineva ,astept raspuns va multumesc si va org iertati-ma
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.03.2009, 04:15:20
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bibivaly Vezi mesajul
Salutare tuturor si Doamne ajuta ,nustiu daca aici pe forumul asta e locu potrivit pt intrebarea mea dar nu am gasit nimik mai apropiat,am nevoie de niste informati care ma poate ajuta as dori sa ma inscriu la un seminar teologic cu frecventa redusa pt ca muncesc si nu prea pot da pe la scoala ,problema este ca nu am nici examenul de capacitate ,ma poate ajuta cineva ,astept raspuns va multumesc si va org iertati-ma

Intreaba pe Geo, cred ca el este mai in tema, poti sa-i trimiti un mesaj!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.03.2009, 08:57:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bibivaly Vezi mesajul
Salutare tuturor si Doamne ajuta ,nustiu daca aici pe forumul asta e locu potrivit pt intrebarea mea dar nu am gasit nimik mai apropiat,am nevoie de niste informati care ma poate ajuta as dori sa ma inscriu la un seminar teologic cu frecventa redusa pt ca muncesc si nu prea pot da pe la scoala ,problema este ca nu am nici examenul de capacitate ,ma poate ajuta cineva ,astept raspuns va multumesc si va org iertati-ma
Nu am auzit de seminar cu frecventa redusa sau la seral. Si fara examenul de capacitate, nu stiu, nu cred. De ce nu te duci la inspectoratul scolar sa intrebi? Asa e cel mai sigur.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.03.2009, 09:39:04
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Imi aduc aminte de o relatare a parintelui Teofil. S-a intalnit cu un calugar catolic, staret de manastire. Acesta i-a spus parintelui Teofil: "Eu am fost cinci ani indrumator de novici; mi-au venit 18 novici, 18 candidati la calugarie, si numai 5 au ramas." La aceste vorbe parintele Teofil a raspuns: "la noi e altfel: vin 18 si raman 19".

E de luat aminte la aceste cuvinte ale parintelui Teofil, ca suntem prea putin cu grija la viata oamenilor.

Tot parintele Teofil spunea: "Eu cand sunt intrebat sa ma calugaresc sau sa ma casatoresc? zic: asta sa mi-o spui tu, nu ti-o spun eu tie. Adica trebuie sa stii ce ai de facut. Pana cand nu stii ce ai de facut, sa nu faci nimic; si numai atunci cand nu te mai poate opri nimeni din calea calugariei, atunci sa te hotarasti pentru calugarie"

domnule, vezi asta e problema noastra, ca noi privim casatoria ca pe o curvie iar calugaria ca pe o insingurare din frica de greutatzi... dar calugarie este feciorie shi luta nesfarshita iar casatoria este o feciorie shi mai mare, caci este o feciorie in doi, shi o lupta la fel de mare, deci sunt aceiashi cale, aceiashi urmare, dar gLumea a facut ca sa fie calugaria o insingurare shi un abandon shi o separare de obshte iar casatoria o curvie acperita de binecuvantare...

poi Domnule, ambele sunt defapt aceiashi cale, a desavarshirii, caci in ceruri nu va fi barbat sau femeie sau casatorit sau necasatorit ci fire ingereasca vor afla fie de unul singur fie vor forma un singur trup ingeresc cei doi, o feciorie interioara a neprihanirii.

Deci aceste cai, casatoria sau calugaria sunt pur formale, dar in ele e vorba de statornicire, de credincioshie shi nu de alte cai shi alte tzinte finale, caci ambele au aceiashi sfanta finalitate... participarea la nunta Mielului purtand haina cea de mare pretz a desavarshirii, a credintzei credincioase shi neprefacute, a dragostei de Dumnezeu shi de aproape, intru Mine, intru Hristos-Dumnezeu...

deci libertatea asta de a cauta shi a gasi pe Dumnezeu pe diferite cai formale nu trebuie sa nelinishteasca pe nimeni, doar ca trebuie sa fie statornici dar nu o statornicie lipsita de sens shi de contzinut, cu fortza, cu pushcaria, cu tirania, ci o statornicie frumoasa, dreapta, curata, in Adevar caci in final toate Caile trebuie sa fie in sensul shi esentza lor aceiashi unica cale, Hristos, sa aiba aceiashi tzinta: desavarshirea shi fericirea shi viatza veshnica daruita ca dar de Dumnezeu... celor ce au rabdat pana la sfarshit, ce L-au urmat mereu cu smerenie in toate pe Dumnezeu prin Cruce shi prin Hristos...

deci chemarea shi dragostea fiecaruia este diferita, shi locul pe care il primeshte shi toate cate le slujeshte dar tzinta shi Calea este aceiashi...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.03.2009, 02:02:25
bibivaly bibivaly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2009
Mesaje: 20
Implicit manastire

fratilor as vrea sa merg si sa locuiesc o perioada la o manastire mai retrasa sa simt si eu experienta si sa vad daca sunt pregatit pt mai mult ....mar primi? si ce ar trebui sa spun cand ma duc acolo ..VREAU SA LOCUIESC SI EU O PERIOADA LA MANASTIRE? sau cum ..si as vrea sa-mi recomandati o manastire mai pustnica ..va rog sa ma iertati pt aceasta intrebare dar nu stiu cum sa procedez as dori un sfat va multumesc Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a vrut Domnul sa-l omoare pe Moise? lorena29 Generalitati 3 23.05.2012 14:43:09