Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 23.06.2010, 16:08:16
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dragos - NL Vezi mesajul
e cam off topic discutia, dar vad ca nimeni nu se sinchiseste. asa ca nici eu...

de ce trebuie sa dati cu barda in stanga si in dreapta? tocmai ii explicasem lui colaps ca exact asta e greseala: sa iei de buna oricare din denumirile astea. de ce? pentru ca toate sunt particele menite sa creeze disensiuni intre cei care, de bine de rau, poate sunt bine intentionati in esenta si care ar vrea sa lamureasca lucrurile.

discutiile astea cu illuminati si masonii si evreii si crestinii si politica si satanistii sau extraterestrii si orice alta bazaconie nu duc nicaieri.
Cu asta pot să fiu de acord, că polemica asta nu este utilă, însă nu putem să lăsăm pe cineva dezinformat să vină și să terfelească adevărul (nu mă refer la tine) că mai intra cineva nou și se smintește la cele scrise. Măcar să zicem măi vezi că greșești astfel încât noul-venit vede discuția noastră și va cerceta înainte să creadă. Așa dacă stăm mutălăi va zice că uite domnule pe ăsta/asta nu o mustră nimeni, înseamnă că e adevărat ce zice.

Ceea ce ajută este rugăciunea și schimbarea vieții noastre în mai bine. Restul e polemică...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 23.06.2010 at 16:19:13.
  #282  
Vechi 23.06.2010, 16:26:32
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Interesantă perspectivă: adevărul e rasism la tine duduie? Chiar că ești dusă cu zăhărelul dacă tu crezi că jurnalismul ăsta de doi bani (din toate țările) spune adevărul.

„Libertate, Egalitate și Fraternitate” au zis și porcii nenorociți de revoluționari francezi când aruncau preoți catolici în mare sau le tăia gâtul. Asta au zis și comuniștii. Egalitate, femeia-i bărbat și bărbatu-i femeie, suntem la fel bla bla bla și cu toate ăstea ei exterminau pe toți oamenii cu nevoi speciale și pe handicapați. Foarte egal într-adevăr. Fraternitate în ce? În drăcovenii?

Cei inițiați în porcăria lor masonică nu au idee în ce se bagă. Abea mai apoi pe la gradul 32, 33 află că de fapt marele arhitect al universului nu este Dumnezeu, ci lucifer, steaua dimineții, domnul luminii și alte prostii. Totul este o fațadă de care se lovesc cei ce nu știu sau nu vor să caute în profuzime, așa cum ești și tu.

Ce, crezi că forumul ăsta e un loc în care poți să vii să zici „Ia să mă contrazic cu încuiații ăștia că nu știu nimic.”? Tu crezi că gata așa am visat azi-noapte înseamnă că ăsta-i adevărul? Noi chiar am cercetat înainte să ne asumăm adevărul.
Adumi provele.
Si ce se intampla daca masoneria il roaga pe Satana? Vine antichristul, ok. Tu oricum ai bilet pentru viata vesnica langa Dumnezeu, ce te doare?
De ce, religia nu considera barbatul egal cu femeia? De ce femeile (fiind egale) nu pot deveni preutese si diacon si nu mai stiu ce grad religios?
Zi-mi si mie, inainte de revolutie franceza, cine avea putere in politica, stat si economie? Nu era Biserica Catolica? Cand au doborat comunismul, nu l'au omorat pe Ceasescu ca sa cucereasca liberatea?
Si eu sunt de acord ca masoneria controleaza politica tarilor, dar nu cred ca au ca baza satanismul.
Oricum fata de razist ai facut-o, se intelege foarte bine din posturile tale. Tu nu esti asemanator cu Hitler, esti EL.
  #283  
Vechi 23.06.2010, 16:35:32
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Adumi provele.
Si ce se intampla daca masoneria il roaga pe Satana? Vine antichristul, ok. Tu oricum ai bilet pentru viata vesnica langa Dumnezeu, ce te doare?
De ce, religia nu considera barbatul egal cu femeia? De ce femeile (fiind egale) nu pot deveni preutese si diacon si nu mai stiu ce grad religios?
Zi-mi si mie, inainte de revolutie franceza, cine avea putere in politica, stat si economie? Nu era Biserica Catolica? Cand au doborat comunismul, nu l'au omorat pe Ceasescu ca sa cucereasca liberatea?
Si eu sunt de acord ca masoneria controleaza politica tarilor, dar nu cred ca au ca baza satanismul.
Oricum fata de razist ai facut-o, se intelege foarte bine din posturile tale. Tu nu esti asemanator cu Hitler, esti EL.
Citește și leapădă lenea din tine:

http://saccsiv.wordpress.com/2009/11...umenism-evrei/
http://saccsiv.wordpress.com/2010/03...erarhi-masoni/
http://saccsiv.wordpress.com/2010/03...i-politicieni/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #284  
Vechi 23.06.2010, 17:27:37
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Asta este tot? Sunt uimita, toate scrise de religiosi si preoti. Ma asteptam la mai mult de la tine. De exemplu o prova stiintifica, un document, nu vorbe in vant de o intervista unui PREOT! Religia crestina are ca dusman ebraismul.. nu ma mir de ce toti sunteti razisti (majoritatea).
Stiu ca este greu de acceptat, dar esti inchis la minte, si, inteleg, nu este vina ta.
  #285  
Vechi 23.06.2010, 20:58:28
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Asta este tot? Sunt uimita, toate scrise de religiosi si preoti. Ma asteptam la mai mult de la tine. De exemplu o prova stiintifica, un document, nu vorbe in vant de o intervista unui PREOT! Religia crestina are ca dusman ebraismul.. nu ma mir de ce toti sunteti razisti (majoritatea).
Stiu ca este greu de acceptat, dar esti inchis la minte, si, inteleg, nu este vina ta.
Mă așteptam foarte mult la un asemenea răspuns. Orice ți-aș fi dat nu erai mulțumită. Păi normal, tu vrei probe și interviuri acordate savanților! Păi 99% din savanți Îl neagă pe Hristos, sunt antihriști! Ce să te aștepți de la vrăjmașii creștinismului? Să zică ceea ce ai nevoie să auzi?

Da, savanții moderni sunt inamici ai Creștinismului căci nu mai au la bază știința, ci minciuna! Mă refer aici la cei care chiar au putere să schimbe sau să influențeze opinia publică. Așa au mințit întotdeauna lumea, că există încălzire globală, că trebuie să reducem populația pămîntului. Ei fug de Creștinism ca dracu de tămâie chiar dacă știu că este adevărat!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #286  
Vechi 23.06.2010, 22:05:06
Panthera Panthera is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.06.2010
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Mă așteptam foarte mult la un asemenea răspuns. Orice ți-aș fi dat nu erai mulțumită. Păi normal, tu vrei probe și interviuri acordate savanților! Păi 99% din savanți Îl neagă pe Hristos, sunt antihriști! Ce să te aștepți de la vrăjmașii creștinismului? Să zică ceea ce ai nevoie să auzi?

Da, savanții moderni sunt inamici ai Creștinismului căci nu mai au la bază știința, ci minciuna! Mă refer aici la cei care chiar au putere să schimbe sau să influențeze opinia publică. Așa au mințit întotdeauna lumea, că există încălzire globală, că trebuie să reducem populația pămîntului. Ei fug de Creștinism ca dracu de tămâie chiar dacă știu că este adevărat!
Ai un punct de vedere, cum am spus in alte posturi, complet ridicola. Si tu ce te asteptai de la stiinta: sa descopere ca pamantul a fost creat impreuna cu soarele? Ca dumnezeu cu o batere de palme a creat toate speciile animale si de plante de pe pamant? Ca am fost creati din noroi???
Stiinta este adevarul, sau o alta organizatie a masoneriei??? Nu crezi in incalzire globala? OK, dar vor fi fii tai care vor trai pe pielea lor accest fenomen. Ortodoxia nu se desvolta ca mentalitate, si de asemenea va disparea: cum spune legea naturii, invinge cine-i mai puternic.
  #287  
Vechi 24.06.2010, 01:59:48
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Da, bun sfat. Citește pe wikipedia care e deținută de evrei, acolo unde toată lumea scrie tot felul de prostii și minciuni.

Ești o naivă și o ignorantă. Tu nu ai habar ce ritualuri satanice au loc în templele masonice. Ce jurăminte diabolice trebuie să depună masonii. Până și faptul că depun jurăminte este satanic, căci este împotriva poruncii biblice „Să nu juri”. Nu mai fii așa naivă pentru numele lui Dumnezeu! Nu mai crede în toate porcăriile care le auzi la radio și TV și pe uichipedia, toate au ca scop minciuna subtilă pe față.
In ce constau aceste juramante si de unde te-ai informat?
Unde scrie in biblie ca nu ai voie sa juri?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
  #288  
Vechi 24.06.2010, 02:07:13
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
imi pare rau sa te contrazic, dar masoneria numai la Dumnezeu nu se inchina. Sunt inchinatori ai Satanei, dar incearca sa imbrace o forma mai "intelectuala". Pt ei marele arhitect e Satana si in nici un caz Dumnezeu.
Ceea ce spune Sf Scriptura in Apocalipsa, despre venirea antichristului, este scopul masonilor. Un guvern mondial, si ei sa fie conducatorii. Sunt multe de zis, dar important e esenta, masonii sunt inchinatori ai satanei.
Vrei sa spui in mod direct, adica au un idol care il reprezinta pe satan sau adreseaza rugaciuni in mod direct lui, sau in ideea ca actioneaza contra lui Dumnezeu?
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
  #289  
Vechi 24.06.2010, 02:27:26
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
In ce constau aceste juramante si de unde te-ai informat?
Urmărește discursurile părintelui Amfilohie pentru mai multe lămuriri. E și jurământul acolo, n-am timp să-l găsesc acum e prea târziu.
http://www.youtube.com/watch?v=6ad-s0YcNkY
http://www.youtube.com/watch?v=M_pRNttmb3A
http://www.youtube.com/watch?v=41-IaQwVGlA
http://www.youtube.com/watch?v=fxzJhPE5fCo

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Unde scrie in biblie ca nu ai voie sa juri?
Matei 5:
„34. Eu însă vă spun vouă: Să nu vă jurați nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35. Nici pe pământ, fiindcă este așternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,
36. Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poți să faci un fir de păr alb sau negru.
37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; și ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este. ”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #290  
Vechi 24.06.2010, 07:41:49
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

e offtopic rau dar in fine...

va zisem, dar probabil v-a scapat in toiul schimbului de argumente: voi, fara sa dati vreun semn ca intelegeti, faceti exact jocul celor care va manipuleaza. va certati. iar aceste certuri mentin starea de alarma si confuzie, cand lucrurile sunt de fapt mai profunde. dar nu puteti ajunge mai departe din cauza certurilor.

de fapt nici nu sunt argumente, adica nu e o discutie. sunt doar provocari, acuzatii aruncate incrucisat. si nici macar nu vorbiti despre voi, ci de niste grupuri mai mult sau mai putin oculte pe care, in opinia mea, nu le cunoasteti direct: clerul, masonii, oamenii de stiinta.

daca ar trebui sa vorbiti in numele vostru probabil ati amuti. pentru ca nu aveti un punct de vedere personal. toate sunt, citate, trimiteri, imprumutate din diverse texte prefabricate.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este sclavia un pacat ? Viceroy Morala Crestina 42 23.02.2015 12:35:30
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
este pacat sa fac otoplastie? sweety Generalitati 34 29.03.2009 00:38:55