Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.05.2009, 11:24:38
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sora Anita minciuna este un pacat! In profilul tau esti nascuta in 1980 acum dupa putina mea matematica nu prea ai cum sa ai 50 de ani!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.05.2009, 11:28:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Sora Anita minciuna este un pacat! In profilul tau esti nascuta in 1980 acum dupa putina mea matematica nu prea ai cum sa ai 50 de ani!
Daca erai atent ,la toti care nu au dat date ,apare data nasterii 1980.
Nu te grabi cu afirmatiile ,nu mai arunca cu vorbele ,nu am pus nici un fel de date despre mine.
Sunt nascuta in 1955.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.05.2009, 11:45:58
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu era mai simplu sa-ti dai datele decit sa lasi pe altii in gresala?
Macar modifica acum pentru cei mai prosti ca mine! Daca aparea in profil ca esti hoata de buzunare tot asa nemodificat lasai?
Si daca-i vorba de atent poate citesti mesajele mai atent.

Ai spus: La inceput participarea la slujbe si statul in picioare sunt anevoioase ,dar [COLOR=red]cu timpul Dumnezeu iti da putere[/COLOR] sa stai pina la sfarsit chiar si in piciaore
Si eu ripostat: [COLOR=teal]Am vazut calugari care cu timpul n-au mai reusit sa stea tot timpul in picioare. [/COLOR][COLOR=red]Pe ei i-a uitat Dumnezeu? [/COLOR]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.05.2009, 11:47:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Iar daca saracia este cauza slabirii trupesti, sa le dam noi celor pe care ii vedem slabiti (carne, branza, oua, [COLOR=red]malaies in calcaies...[/COLOR][COLOR=black]Scuza-ma dar nu m-am putut abtine! [/COLOR]Dea Domnul sa nu apara niciodata bancile in Biserica de Rasarit, Iti trebuie un update la realitate. ele au aparut!

Luminarea este un simbol si o jertfa ca atare este bine sa fie din ceara curata dar tot simbol si jertfa este si daca nu-i SI NIMIC MAI MULT!
Iar in privinta tamii sint destui oameni care orice fum ii ineaca, inclusiv cel de tamiie, nu va mai dati voi rotunzi ca ar fi posedati! Vorba aia cu dracu fuge de tamiie e ...doar o vorba. NU fuge! Sau voi dupa ce aprindeti tamiie nu mai aveti nici o ispita, nimic? Pai daca-i asa umblati fratilor cu cadelnita dupa voi ...si va mintuiti!
Prietene, nu ma tulbur la asemenea reactii, insa ma intristez cand simt cat se instraineaza lumea de cele dintru inceput. Este trist cum "credinciosii" vor sa fie la zi, vor sa obtina ordinea catolicilor, nestiind ca aceasta se datoreaza gandirii lor juridice, vor scaune si slujbe scurte, vor odihna si usuratate, si mai ales intr'o vreme in care nevointa si asceza se arata mai vitale ca oricand.

Legat de produsele propuse pentru milostenie, le'am ales pe cele cateva bogate in proteine si scumpe, pe care omul sarac nu si le permite usor. In nici o manastire si biserica cu randuiala puternica de slujbe si rugaciuni nu am vazut banci. Daca un parinte isi pune banci in biserica, nu inseamna ca aceasta este o nevoie si o necesitate. Batranii nostri nu aveau banci la tara, si greutatea trupului si varsta ridicau aceleasi greutati. Cunosc batrani, care din evlavie abia se tin pe picioare, doar sa nu stea jos, in timpul "sfintelor slujbe". Asta da noblete sufleteasca.

Lumanarea nu este doar un simbol, ci cu adevarat o jertfa nesangeroasa si un dar intors inapoi Celui ce ne'a daruit toate. Tamaia s'a folosit in toata vremea, iar omul nu s'a mai imbolnavit. Boala exista deja in cel care crede ca tamaie trebuie inlaturara. Asa vom inlatura toate, caci unul nu suporta mirul pe frunte, altul tamaia, altul stropitul cu busuioc. Ce mai, hai sa ne facem de cap. Toate au un rost, iar temeiurile acestora se afunda in mii de ani.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.05.2009, 11:54:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Nu era mai simplu sa-ti dai datele decit sa lasi pe altii in gresala?
Macar modifica acum pentru cei mai prosti ca mine! Daca aparea in profil ca esti hoata de buzunare tot asa nemodificat lasai?
Si daca-i vorba de atent poate citesti mesajele mai atent.

Ai spus: La inceput participarea la slujbe si statul in picioare sunt anevoioase ,dar [COLOR=red]cu timpul Dumnezeu iti da putere[/COLOR] sa stai pina la sfarsit chiar si in piciaore
Si eu ripostat: [COLOR=teal]Am vazut calugari care cu timpul n-au mai reusit sa stea tot timpul in picioare. [/COLOR][COLOR=red]Pe ei i-a uitat Dumnezeu? [/COLOR]
Ai dreptate ,am vazut la manastire calugari foarte batrani care stateau jos.
Eu nu m-am referit la cei batrani ,dar nu stiu de ce te-a deranjat ce am scris eu ,nu am aruncat cu pietre in nimeni.
Eu sunt un om obisnuit ,nu am cine stie ce virtuti .
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.05.2009, 12:18:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Citire de la Anita 24 de ani!
Am vazut calugari care cu timpul n-au mai reusit sa stea tot timpul in picioare. Pe ei i-a uitat Dumnezeu?
Păi dacă e să te ei după data nașterii din pagina personală și eu am cam aceiași vârstă.Nu am completat această rubrică că deh...femeia tot femeie.. chiar dacă se mai smerește ea nu prea vrea să vadă toată lumea câți ani are!
Aș vrea eu să am 24 de ani și mintea de acum! (atunci credeam că le știu pe toate ca unii atei de pe aici dar nu știam nimic pe când acum "știu că nu știu nimic")
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.05.2009, 12:21:42
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu mai judeca frate windorin pe cei care stau jos. Poate ei stau jos dar sufletul lor este sus de tot. Poate ei stau jos dar ceea ce fac pentru oameni este departe de ce vom face noi vreodata. Pina te gindesti altfel decit "saracii nu pot sta nici la slujba in picioare!" sau " ce o fi cu X ca azi sta jos, si se intimpla tot mai des" esti departe de crestinism.
Tu n-ai vazut banci in manastiri. Da strane ai vazut? da ai vazut ca fiecare calugar are strana lui? Ai incercat sa te sprijini doar cu miinile de strana ca sa vezi ca-i mai usor? Batrinii nostrii nu stateau jos ca n-aveau unde! Iar astazi batrinii nostrii care nu mai pot sta in picioare si n-au unde sta jos, nu mai vin la slujba! Asta te multumeste?
Cei care cred ca tine ca luminarea este o jertfa vin la biserca fac jertfe o mina doua si pleaca! Luminarea adevarata este sufletul. El trebuie sa arda. Asa am ajuns ca la Liturghie sa se ridice luminarile celor care s-au impartasit si sa cinte "Am vazut lumina cea adevarata"! Pai daca asta au vazut!
Nu vorbeste nimeni aici (inafara ta) de inalurat luminari, tamiie busuioc sau altceva) ci doar ca nu trebuie sa fi posedat ca sa nu suporti fumul de tamiie, sa ti se faca rau in timpul slujbei samd.

Anita stai linistita ca eu latru da nu musc!
Se da prea multa importanta statului in picioare. Nu doar calugarii f. batrini stau jos. Acum unii au ascultari f. grele si sint estenuati. La fel si la mireni. Altii sint bolnavi. Si sint o gramada de motive dar sa nu-i judecam ca poate faptul ca vin la Liturghie este mai mult decit statul nostru in picioare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.05.2009, 12:25:06
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dorina schimbarea lumii incepe de la noi. fiind pe un forum de credinta si declarindu-ma ortodox trebuie sa incerc sa ma comport ca atare.
Aici intii esti ortodox si pe urma femeie, barbat, copil.
Nici mie nu-mi vine bine sa-mi dau datele corecte...dar nu pot altfel.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.05.2009, 12:35:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Nu mai judeca frate windorin pe cei care stau jos. Poate ei stau jos dar sufletul lor este sus de tot. Poate ei stau jos dar ceea ce fac pentru oameni este departe de ce vom face noi vreodata. Pina te gindesti altfel decit "saracii nu pot sta nici la slujba in picioare!" sau " ce o fi cu X ca azi sta jos, si se intimpla tot mai des" esti departe de crestinism.
Imi cer iertare. Ma straduiesc sa nu judec, insa imi este greu. Dar lupt cu mine.

Problema e ca nu ii judec pe cei ce stau jos, ci pe cei care vor banci, caci "catolicii de ce au?", dupa cum mi'au spus nu putini. Cateva scaune si strani sunt de ajuns pentru batranii dintr'o biserica. Este bine ca cei ce pot sta in picioare sa cedeze scaunele batranilor din dragoste, si nu sa aibe fiecare locul lui, juridic si schematic, pe hartie.

Asa vad lucrurile, dar sunt dispus sa le vad altfel, in urma oricarei demonstratii facute in duhul parintilor si in dragoste.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.05.2009, 12:56:00
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Windorin si eu ma lupt cu mine si fiecare pina moare.
Acum sincer eu vreau banci mai multe in biserici dar nu pentru ca au catolicii. Mi se filfiie de ce au catolicii sau n-au in bisericile lor. Hai sa nu ne mai uitam atit in curtea vecinilor si nici sa ne tot comparam cu ei! Mai ales ca noi ortodocsii iesim mai buni; ori asta nu-i deloc de folos!
Eu nu traiesc in tara asa ca nu mai stiu cum este acasa dar aici unde locuiesc cei in virsta si bolnavi sint majoritari. Daca n-ar fi scaunele de la noi multi n-ar venii. Eu cred ca mi l-asi aduce de acasa cu toate ca stau f. putin jos (deocamdata). Multi arata tineri si sanatosi dar inauntru sint putrezi de boli cine crezi ca-i ofera acestuia locul sau? O sa spui ca nu-s multi asa. Nu-s.... dar sint. Si sint altii care au probleme cu varicele, un picior sclintit, citeva zile state pe picioare samd sau copii care nu pot sta intr-un loc in picioare.
Imi aduc aminte povestea unui pelerin pe Athos care a fost asezat cu forta de un calugar mai batrin in strana lui. Nici acolo nu erau locuri pentru toti iar pelerinul tocmai urcase muntele pina la minastire si era epuizat.
Vezi tu acel calugar vazut care-i starea fizica reala (nu aparenta) a omului si i.-a oferit locul; dar noi nu avem aceastra stravedere asa ca multi mai batrini si/sau bolnavi/obositi ca noi vor sta in picioare.
De aceea este bine sa fie locuri de stat jos pentru toti ca doar nu te obliga nimeni sa chiar stai! La noi in biserica functioneaza de ani de zile si sint tot mai multi care vin la biserica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Presa creeaza o imagine proasta Bisericii? Bogdan N Generalitati 114 22.06.2011 18:25:19
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 16:38:16