Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 08.03.2010, 15:50:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Imi pare ca unii vorbesc ca si cand ar cobori de pe fresca Bisericii, deci, in calitate de sfinti. Sa-mi fie cu iertare, dar ma tem ca multi stim ce spun Sfintii Parinti si putini facem potrivit invataturii lor. Si cand vorbesc de invatatura lor nu ma rezum doar la unirea trupeasca. Asa ca e cazul sa nu ne mai aventuram in a da sfaturi cand e bine si cand nu e bine sa existe aceasta legatura. Duhovnicul fiecaruia e in masura sa ofere cel mai potrivit raspuns in acest caz.
Da, Costel, cine a inteles, a inteles; cine nu, nu. S-au spus destule si e cazul sa inchidem acest topic.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 08.03.2010, 15:51:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu, uite cum e:
Scrie in Sf. Scriptura, ca putem, din nestiinta, sa pacatuim impotriva Tatalui si a Fiului, dar nu impotriva Sfantului Duh.
Sfintii, indumnezeindu-se, au primit Duhul Sfant, Care a vorbit prin ei, caci ei nu au scris de la ei, ci de la Duhul Sfant. Este intelepciunea, pe care ne-o da spre inteleptirea noastra Dumnezeu. Nu este deci permis sa pacatuim impotriva Duhului Sfant, acesta fiind unul dintre pacatele , care nu se iarta. La fel nu se iarta, daca ne bazam pe bunatatea si iertarea lui Dumnezeu, pacatuind mai departe. scrie in orice carte de rugaciune; am avut si topic cu aceasta tema.
Cred ca vorbesti prea usor de pacatul impotriva Duhului sfant.
Din cate stiu eu inseamna sa refuzi categoric, cu buna stiinta, lucrarea Duhului in viata ta, fara sa te pocaiesti nici pe patul de moarte; cum anume se manifesta asta in viata fiecaruia, numai Dumnezeu ne va spune la judecata.

A judeca spusele unui sfant nu este nicidecum acelasi lucru cu pacatul impotriva Duhului Sfant, desi poate fi uneori pacat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #233  
Vechi 08.03.2010, 15:52:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ory draga, credinta mea nu e "lectura", ci traire. Daca ti-ar pasa cu adevarat, ai da dovada de mila si nadejde. Ori din pacate nu se vede decat o ura nesfarsita. La ce foloseste, daca nu reusesti sa schimbi ceva?!?
Au fost oameni, carora le-au fost ucisi sotii, fratii, fiii si au iertat. Au fost oameni, care au pierdut averi, si au iertat. Sa iertam si noi, caci asta ne cere Domnul sa iertam si sa ne iubim si dusmanul. Au fost femei, care au gresit si au iertat si s-au iertat, si au devenit sfinte, caci Dumnezeu nu ne ramane dator.
Iar incepi cu frustrarea pe care mi-o atribui. Draga doamna, eu nu am ce ierta, daca eu nu cred in modul in care crezi tu asta nu inseamna ca dedesuptul cuvintelor mele sta o convingere superficiala. Asta sunt si astfel gandesc eu lucrurile despre ceea ce simt, vad, cuget si infatuiesc eu si cei din jur. Nu inteleg care este problema ta, de tot te agati de o frustrare inchipuita, pur si simplu nu poti admite ca u om gandeste astfel . Nu m-as injosi intr-atat incat sa exprim lucrurile doar pe considerentul vre-unui esec sau al unei nemultumiri marginite. Nicidecum ! Tocmai de aceia nu-mi place sa vorbesc doar din carti, desi le-am cercetat intr-o anumita masura, sau doar din inima unui eveniment trecator. Oricum trecator.
Eu nu doresc sa schimb nimic, dar pot invata mereu de la viata si de la oameni, nu sunt perfecta, insa nici plina de ura pe care tot incerci sa mi-o dezvolti imaginar.
Pana la urma, are dreptate Costel, este o aberatie sa ne pronuntam despre viata intima a cuplurilor casatorite...chiar si din carti.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #234  
Vechi 08.03.2010, 15:53:21
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Parintele Arsenie Boca - Ridicarea Casatoriei la rangul de Taina se poate descarca de aici : http://www.scribd.com/doc/239103/Par...angul-de-Taina

Cine este cu adevarat interesat de subiect, sa citeasca cu smerenie.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #235  
Vechi 08.03.2010, 15:54:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sfantul Apostol Pavel, in epistola catre Romani spune: "Cel ce mananca sa nu dispretuiasca pe cel ce nu mananca; iar cel ce nu mananca sa nu osandeasca pe cel ce mananca, fiindca Dumnezeu l-a primit. Cine esti tu, ca sa judeci pe sluga altuia?" Eu asa vad lucrurile si aici. Cel ce poate sa se infraneze sa nu dispretuiasca pe cel care nu poate face acest lucru si invers.
Da, cred ca ai mare dreptate - as mai adauga ca eu inteleg asa spusele sfantului Pavel, aplicate si la postul dintre soti: postul conjugal este, ca si cel de mancare, un exercitiu ascetic care pana la urma ramane la latitudinea libertatii crestinului. Fiecare sa se cerceteze si sa vada cat post trebuie si poate sa tina, si sa nu ii judece pe altii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #236  
Vechi 08.03.2010, 15:57:08
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Iarta-ma, poate te-am confundat sau am citit gersit ce ai scris.
In orice caz cineva mai sus era foarte dur cu ory si ii spunea ca nu este crestina. Asta m-a deranjat.
Ok, nu-i nici o problema cu asta. Insa ce ai zis mai sus

Citat:
În prealabil postat de Fani71
I-ati spune si lui sa 'faca sex vineri daca vrea', dupa ce ati citit acest interviu?
e urat, Fani draga. Chiar foarte urat. Cred ca nici asta nu mi-a fost adresata mie (stiu interviul, dupa parerile lui ma si orientez), insa oricui i-a fost adresata, tot o afirmatie urata ramane.

Subiectul devine interminabil, ca si altele in domeniu, eu cu asta inchei si cer iertare daca am suparat pe cineva prin postarile mele.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 08.03.2010, 16:04:06
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Question

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Poate ca m-am referit la Arsenie Boca pe care multi il considera sfant, dar eu nu-l consider decat un calugar ieromonah care, uneori vorbeste foarte frumos si intelept, dar alteori bate campii si vorbeste dur despre lucruri despre care nu are habar, ci doar isi inchipuie...insuflat de duhul Sfant, probabil.
.................................................. .................................................. .................................................. ...........
Nu cred ca am pacatuit astfel impotriva Duhului Sfant, caci nu as indrazni sa-L hulesc pe Dumnezeu, insa un om pot sa-l cantaresc dupa putinta, la fel de omeneasca, mai ales atunci cand imi pune pumnul in gura si ma obliga sa ma culc cu sotul numai o data in viata , daca vreau doar un copil sa procreez...iar sotul sa se duca astfel pe campii..
Nu il consideri tu, dar oamenii se duceau la el si vedea pacatele omului chiar si cele ale inaintasilor.

Am o intrebare pentru tine: Cine iti pune pumnul in gura si te obliga sa te culci cu sotul numai o data in viata?
Ca vreau sa nu inteleg gresit ceea ce spui .
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #238  
Vechi 08.03.2010, 16:08:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
e urat, Fani draga. Chiar foarte urat. Cred ca nici asta nu mi-a fost adresata mie (stiu interviul, dupa parerile lui ma si orientez), insa oricui i-a fost adresata, tot o afirmatie urata ramane.

Subiectul devine interminabil, ca si altele in domeniu, eu cu asta inchei si cer iertare daca am suparat pe cineva prin postarile mele.
Kosmy, mi-am permis o gluma, de altfel cred ca am pus un smiley.
Il admir pe parintele Teofil si nu am vrut sa fiu nerespectuasa fata de el. Am vrut sa aduc la absurd un anumit tip de argumente prea personale. Caci, daca parintele Teofil spune ca exagereaza unii, care nu sunt casatoriti, cu asceza conjugala, si ory si cu mine (si altii) au spus la fel, nu inseamna nici la noi, cum nu inseamna bineinteles la parintele Teofil, ca spunem asta ca sa ne justificam felul nostru personal de viata.. Asta am vrut sa spun.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #239  
Vechi 08.03.2010, 16:12:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Nu il consideri tu, dar oamenii se duceau la el si vedea pacatele omului chiar si cele ale inaintasilor.

Am o intrebare pentru tine: Cine iti pune pumnul in gura si te obliga sa te culci cu sotul numai o data in viata?
Ca vreau sa nu inteleg gresit ceea ce spui .
Stiu ca intrebarea nu mi se adreseaza mie, dar as scrie si eu ceva: daca afirmi cum afirma unele din cartile parintelui Arsenie Boca (ce predica el personal nu se stie, cartile nu sunt scrise de el) ca relatia conjugala este exclusiv pentru facere de prunci, si ORICE este peste aceasta este desfranare, inclusiv dragostea trupeasca a celor care nu (mai) pot avea copii (am citit asta textual), si prezinti asta ca fiind 'invatatura ortodoxa', un crestin ortodox se simte vizat si pus la colt daca traieste altfel. Sigur, nu e vorba de obligatie in sens dictatorial, ci moral.
or, nu asta este invatatura ortodoxa, de fapt.. Asta e trist.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #240  
Vechi 08.03.2010, 16:30:51
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Cat timp il separam pe Hristos de viata noastra, se va separa si El de noi.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40