Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2006, 20:12:41
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
..de cate ori sa spun...NU EXISTA VRAJI.. doar vrajeli, nu pot sa cred ca traiesc intr-o societate care mai crede in MAGIE.
Poftim?????
Tu cred ca nu stii ce vorbesti.....sau esti ateu.
Un om care spune "cred in Dumnezeu...pt ca exista Dumnezeu"...nu poate sa nege existenta diavolului...si asa cum Dumnezeu face minuni in diverse feluri pana in zilele noastre...la fel si diavolul isi arata coltii...
Atunci ce rost ar mai avea Moliftele Sf.Vasile cel Mare si pt ce s-ar mai citi ele?
Sau cum explici existenta demonizatilor in zilele noastre???sau cum ajung unii demonizati?...ai asistat vreodata la o slujba de scoatere a demonilor de-a pr.Argatu???
Tu prin cine crezi ca lucreaza Satana??sau prin ce isi manifesta el rautatea si asupra cui???...iti spun eu :se manifesta asupra oameniloor iar una din modalitati sunt vrajile care se fac cu ajutorul vrajitoarelor...am avut in familie asa ceva...deci stiu ce vorbesc.Iar vrajile sau magia nu este o inventie din ultimii ani...citeste viata Sf.Ciprian din primele secole crestine...si nu numai.
La ora actuala este plina Romania de vrajitoare,mai ales in mediul rural...
Ca nu vrei sa iei in seama este altceva si este foarte bine...pr.Arsenie Papacioc spune "diavolul este ca un caine in lant....daca nu intri in raza lui,nu te poate musca" si este adevarat...dar nu poti nega existenta acestora.
Mai bine informeaza-te ca sa stii de ce sa te feresti si tine-te langa Hristos ca sa nu ai de-a face cu asa ceva...FEREASCA DUMNEZEU...AMIN!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.08.2006, 22:39:02
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

...stai sa inteleg si eu cum sta treaba...vrei sa zici ca diavolul intra in oameni daca acestia au pacate si are controlul asupra lor ...ca sa ce? sa le ia sufletul?......pai de ce? ...eu nu inteleg, Dumnezeu are grija de fiecare om in parte iar daca un om este izolat si intra diavolul in el ...acel om ce face ...ca el nu are pe nimeni sa il duca la Biserica sa i se scoata demonii ;oare moare omul si sufletul lui ajunge in iad? Nu e corect nu?
Va rog sa ma lamuriti
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.08.2006, 23:15:19
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt.Spinu
Nu...lucrurile nu stau deloc asa...
Sunt mai multe motivatii pt care Dzeu ingaduie ca diavolul sa intre intr-un om :
1) Pt pacatele familiei lui...si prin patimirea lui se curata si ceilalti de pacate;(am vazut un copil de 7-8 ani asa la manast Sihastria)
2) Pt.pacatele personale...sunt diverse cazuri...;(am vazut la manast Cernica si la Secu femei peste 30 ani in care diavolul intrase trimis de X vrajitoare...asta spune el cand este intrebat de preot)
3) Pt.ca unii cer acest lucru (vezi Sfintii in pateric)
In cazul in care intr-un om intra diavolul trimis de vrajitoare...atunci cand aceluia i se fac Moliftele Sf.Vasile ,diavolul marturiseste singur in fata preotului care savarseste slujba,cine l-a trimis in acel om si de ce...am vazut destule cazuri de acest gen...la manast.Cernica (pr.Argatu ;la manast.Sihastria...;la Frasinei...etc)
O vrajitoare atunci cand moare...indiferent ca a facut vraji de bine sau de rau(magie alba sau neagra)nu ii putrezeste trupul...si de acest lucru mi-a dat Dzeu sa ma lamuresc pt ca am avut in familie asa ceva...iar la 15 ani cand am fost nevoiti sa o dezgropam...nu insist asupra motivelor....corpul nu era putrezit...CUTREMURATOR....NU???

Acum sa-ti spun si ce se intampla cu sufletele celor care patimesc din cauza diavolului si ei nu sunt vinovati...daca Dzeu ingaduie si ei mor in acele patimi se vor mantui...daca nu mor si se vindeca...trebuie sa urmeze drumul lui Hristos in continuare si se mantuiesc...
Pt alte detalii sau amanunte ma poti contacta in mesageria privata...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.08.2006, 14:41:13
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Dar se pot face vraji (la o vrajitoare sau chiar de catre un membru al familei) astfel incat cineva sa fie "inlantuit" (adica sa nu mai poata fi capabil sa gandeasca normal sau sa faca anumite lucruri) sau chiar astfel incat cineva sa moara calcat de tramvai sau intr-un accident de masina? Care e pedeapsa data de biserica Ortodoxa pentru cineva care face astfel de vraji sau care se duce la vrajitoare pentru asa ceva?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.08.2006, 16:59:35
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

mai, eu nu am prea avut probleme cu vrajile, sau poate ca ne-a vrajit si pe noi si ne-au blestemat unii si nu am stiut noi, tot ce este posibil, si unii cred in lucrurile astea, asa fel incat daca li se intapla ceava rau sau se simt ei cumva atunci precis ca sunt vrajiti, precis cineva le-a vrut raul si i-a blestemat. Nu-i exclus, dar ma gandesc ca au cam trecut timpurile arderii pe rug a vrajitoarelor, si al practicilor cu gaina neagra si cu taierea in frunte, desi taierea in frunte, daca ti se umfla capul, adica ai avea pericol de o comotzie cerebrala are sens pentru a scadea presiunea arteriala, care se poate face dealtfel si prin a-i scoate pacientului niste sange, si mai scapa de presiune...

Unii cred pe rupte si simt si vad si se ocupa toata ziua cu astfel de lucruri, si toate se trag din evul mediu in care medicina era oarba si babele si spiritualitatea veche era multa si scolile erau foarte putzine, la fel si cartile, si in tot locul, daca aveai probleme gaseai o baba sau un mosh care sa te dreaga, sa te oblojeasca, acuma unii erau si cumsecade, dar lucrurile au degenerat si daca se poate face un ban pe spinarea naivului, se face, acuma nu ca n-ar exista fortze ale raului si spirite, si demoni, sau ce, n-ati vazut atatea si atatea filme, sau mai ales astea ultimele cu Hary-Potter, cu scoala lor de vrajitori, ideea e si acolo ca pot exista vrajitori buni, vrajitori rai, dar iar iti pui problema, si ambele categorii nu tot vrajitori se cheama?

Acuma astia ce se ocupa cu vrajile, or fi avand si ei menirea si rostul lor pe pamant, ca doar biserica nu-i mai haituie ci ii considera tot pacatosi, ca si pe ceilalti, dar se pune problema ca blestemele n-ar trebui sa te atinga daca nu esti vinovat, sau daca nu mai esti pacatos, dar din pacate ele te ating si asa, chiar daca crezi chiar daca nu crezi, chiar de iti dai seama chiar daca nu, si nu-ti ramane decat sa te descurci in situatia respectiva cu ele pe cap cu tot, dar bineintzeles ca n-ai cum sa te descurci, si atunci mai apelezi, la preot, la medic, la un prieten... te mai rogi, te mai stradui sa alungi din ele, mai le evitzi, mai le infruntzi, mai iti dai seama de realitate, mai uiti, si multe, foarte multe altele...

acuma si mie in trecut mi-a ghicit o tziganca, batrana, care nu era asha de rea, m,ai mult cersea, eu eram mai prost ca o credeam, dar lucrurile care le spunea sunt niste lucruri imbarligate care nu ai cum sa le pricepi si te bantuie multa vreme, si din pacate se intampla sa le si crezi de foarte multe ori desi sunt aberatzii de adormit copii, dar e mai nasol ca desi spiritele au plecat, stai si traiesti de parca ele ar fi prezente, inspaimantat si de umbra ta, problema totusi se reduce la ideea ca daca nu esti vinovat de respectiva pricina, ele nu ar trebui sa se prinda de tine, poate chiar se intorc la cine le-a trimis, si daca si acela e nevinovat, cad la pamant neimplinite, daca insa esti vinovat, se poate intampla fie similar, fie se poate intampla totusi sa loveasca undeva, fie vraja, fie blestemul, la vecinul, la prietenul, la profesor, la cumnat, si atunci sa vezi nenorocire ca lucrurile nu s-au intamplat cum erau programate, si scapa de sub control si iar e nenorocire... dar daca si Dumnezeu ne-a blestemat de la Adam si Eva, si la fiecare metru patrat, oriunde te-ai duce, se aude cate un blestem sau o injuratura, ce mai este de facut?
Parerea mea este ca solutzi e simpla, nu ma pot abtine sa nu dau solutzii...
te ciupesti si te intrebi,
au "tziganii" bani?
si daca nu stii raspunsul, te ciupesti si mai tare,
si-atunci vine si raspunsul aproape automat: Aaaaauuuuu, au...
si te-ai lecuit.
Daca nu, atunci faci o spirala :D , sau doua...:dozingoff:



Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.08.2006, 20:41:52
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt. Sovidiu
Tu esti plin de umor si veselie si se vede ca nu ai avut probleme cu vrajile...si sa dea Dzeu nici sa nu ai...dar nu pot totusi sa nu te atentionez sa nu fii ignorant.E bine sa stii ca sa te si poti feri decat sa cazi si sa spui :"nu am stiut"
Adevarat ca nu mai suntem in Evul Mediu...dar vrajile,magia exista si nu de acum...si nici din Evul Mediu...ci mult mai demult...numai ca acestea s-au practicat dupa posibilitatile si cu mijloacele timpului respectiv.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.08.2006, 12:40:19
Nicola3 Nicola3 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2006
Mesaje: 21
Implicit

Vraji si vrajitori exista atata timp cat exista diavol.Daca cititi Vietile Sfintilor veti vedea numeroase referiri la vraji si la cei ce cad sub puterea lor.Adeseori mparatii necredinciosi porunceau popilor idolesti sa faca farmece sa demonstreze puterea zeilor lor si astfel sa rusineze pe crestini.Unii din acei vrajitori aveau putere mare asupra diavolilor data lor de Satana(vezi Sf Ciprian)si puteau trimite pe diavoli la oameni sa le faca diverse rele.Toate aceste naluciri precum si blestemele abatute de acei vrajitori erau prefacute in nimic prin puterea rugaciunii si a postului(si binenteles cu nadejdea in Hristos,Domnul nostru).

Acum unii pot zice:"atunci erau alte vremuri"Ei,oare nu se spune ca cea mai mare scornire a diavolului a fost aceea ca sa ii faca pe oameni sa creada ca nu exista?La fel si cu vrajile si vrajitorii.Traim alte vremuri,lupta diavolului asupra noastra nu mai este una pe fata,crestinii nu mai sunt persecutati,acum vrajmasul sufletelor lupta in ascuns asupra noastra si mai cu forta ca pana acum caci isi pregateste venirea.

Oricat de grele patimi am avea noi sau aproapele nostru sa avem intotdeauna nadejde in Dumnezeu,sa ne rugam,sa postim si sa ne iubim unii pe altii si atunci vrajmasul nu va mai avea nici o putere asupra noastra.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.09.2006, 10:00:31
drept_crestin drept_crestin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2006
Mesaje: 2
Implicit

vrajitoria e o practica straveche si trebuie sa stim ca exizta dar nu trebuie sa ne fiie teama caci domnul dumnezeul nostru ne iubeste si mare e puterea sa cand il ai pe isus langa tine nu ai de ce te teme slava tie ISUSE CHRISTOASE DUMNEZEUL MEU
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.10.2006, 13:51:30
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Intrebi cat de puternica este o vraja ? De la Parintele Cleopa am invatat ca orice vraja nu are nici o putere daca esti tare in credinta. POST si RUGACIUNE si NIMIC nu se atinge de tine, nici un farmec nu are putere. Citeste viata Sfantului Ciprian si ai sa vezi cine face vraji, si ce efect anemic au ele in fata credintei tari - se risipesc ca praful si ca cenusa suflate de vant. Iti mai recomand si invataturile Parintelui Argatu in legatura cu farmece si cu vraji. Deci o vraja este tot atat de puternica pe cat de slaba este credinta ta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.10.2006, 12:30:18
MrSlick MrSlick is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
..de cate ori sa spun...NU EXISTA VRAJI.. doar vrajeli, nu pot sa cred ca traiesc intr-o societate care mai crede in MAGIE.
Omul are foarte multa energie...ei bine, prin magie, omul isi schimba acea energie(negativa, pozitiva) si o indreapta spre o anumita persoana. Magia e un fel de "instrument" cu care iti directionezi energia. Dar odata ce ai blestemat o persoana, nu mai poti da inapoi. Sunt blesteme, de la cele mai simple(autosugestia, sau chiar in fata acelei pers) pana la cele mai complicate si complexe(cu cel putin 5 persoane). Interesant e k din ce in ce mai multe site-uri cu vraji apar..Cat de puternica e o vraja? Depinde de multe lucruri. De obicei e COMPLEXA si DEVASTATOARE.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Rugaciune puternica andrei_im Rugaciuni 29 26.01.2012 19:51:14
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Ce este deschiderea cartii si daca este justificata? LETYTIA Intrebari utilizatori 12 06.01.2011 22:00:25
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11