Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.08.2011, 18:49:03
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
A venit si randul meu .
Dumnezeu stie necazul meu si ce-mi doresc, daca vrea sa ma ajute bine , daca nu asta e oricum eu nu am ce sa fac.Putin probabil sa se mai intample ceva in 2 saptamani daca in 2-3 luni nu a fost nici cel mai mic semn ca lucrurile se pot indrepta.
Vroiam sa spun mai multe din ce am pe suflet dar oricum nu cred sa intereseze pe cineva.
Multumesc tuturor pentru sfaturi
O zi buna
În rugăciunea împărătească Tatăl Nostru se spune "Facă-se voia Ta..." Așadar noi trebuie să ne rugăm și să ne lăsăm în voia lui Dumnezeu.
înrăutățirea situației se poate datora păcatelor celor pentru care te rogi.
Nu abandaona rugăcinea, spovedania și toate cele plăcute lui Dumnezeu căci "prin necazuri se curățesc păcatele".
Va veni și răspunsul la rugăciunile tale dar este posibil să nu fie cel pe care îl aștepți.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.08.2011, 19:17:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
A venit si randul meu .
Dumnezeu stie necazul meu si ce-mi doresc, daca vrea sa ma ajute bine , daca nu asta e oricum eu nu am ce sa fac.Putin probabil sa se mai intample ceva in 2 saptamani daca in 2-3 luni nu a fost nici cel mai mic semn ca lucrurile se pot indrepta.
Vroiam sa spun mai multe din ce am pe suflet dar oricum nu cred sa intereseze pe cineva.
Multumesc tuturor pentru sfaturi
O zi buna
Dumnezeu ne ajuta mereu, poate nu in felul in care ne-am imaginat. Intelepciunea e sa cerem sa se faca voia Lui si sa acceptam asta, chiar daca noi am fi dorit altceva. Poate ca Dumnezeu are alte planuri cu dvs si cu toti ceilalti... pe termen mediu sau lung veti vedea care sunt acelea.

Nu e bine sa ramaneti cantonat intr-o idee fixa si daca nu se intampla asta, gata, vine sfarsitul lumii! Trebuie masura in toate si rugaciune. Pana la urma, din ce ati povestit aici pe forum, chiar si daca divortul va fi iminent, situatia aceasta v-a ajutat sa va apropiati de Dumnezeu, de Biserica, si e mare lucru. Indraznesc sa va intreb, nu o luati ca pe o ispita: daca divortul se va produce, veti continua sa mergeti la biserica, la duhovnic, sa ii dati slava lui Dumnezeu? Asa ar trebui.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.08.2011, 20:27:38
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va spun sincer ca nu sunt suparat pe Dumnezeu, nici nu indraznesc asa ceva; pe duhovnic in nici un caz, este un om extraordinar si-mi pare rau ca l-am intalnit atat de tarziu . Doar de mine sunt dezamagit ca a trebuit sa pierd ca sa apreciez cu adevarat ce inseamna sa ai o familie, un copil extraordinar, sa ai la cine sa te intorci seara acasa...
In legatura cu mersul la biserica nu stiu ce sa zic. Intrebarea care ma framanta acum este Daca si pe viitor o sa primesc acelasi raspuns la necazurile mele atunci ce rost are ? Am inteles, eu sunt de vina pentru raspunsul primit din diferite motive, m-am indreptat tarziu spre Dumnezeu, nu ma rog din toata inima (nu pot desi mi-as dori asta), sunt pacatos etc..
In fine framantarile mele sunt mai multe dar nu ma pricep atat de bine sa le exprim.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.08.2011, 22:24:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Va spun sincer ca nu sunt suparat pe Dumnezeu, nici nu indraznesc asa ceva; pe duhovnic in nici un caz, este un om extraordinar si-mi pare rau ca l-am intalnit atat de tarziu . Doar de mine sunt dezamagit ca a trebuit sa pierd ca sa apreciez cu adevarat ce inseamna sa ai o familie, un copil extraordinar, sa ai la cine sa te intorci seara acasa...
In legatura cu mersul la biserica nu stiu ce sa zic. Intrebarea care ma framanta acum este Daca si pe viitor o sa primesc acelasi raspuns la necazurile mele atunci ce rost are ? Am inteles, eu sunt de vina pentru raspunsul primit din diferite motive, m-am indreptat tarziu spre Dumnezeu, nu ma rog din toata inima (nu pot desi mi-as dori asta), sunt pacatos etc..
In fine framantarile mele sunt mai multe dar nu ma pricep atat de bine sa le exprim.
Imi pare tare rau, dar la Dumnezeu nu alergam numai ca sa ne rezolve necazurile, ci El trebuie sa fie in centrul vietii noastre in orice clipa, ca ne e bine sau rau, trebuie sa fie o relatie de iubire filiala, nu una contractuala, gen uite, eu iti dau post si rugaciuni, tu imi dai ce iti cer, iar daca una din parti nu isi face datoria, pa pa colaborare. Toate se fac din iubire, nu din angajament.

Sunteti parinte. Imaginati-va o situatie: Aveti un fiu, care nu a vrut sa va cunoasca niciodata, care, din varii motive, a crescut fara dvs. Dvs il iubiti mult, sunteti mahnit, el nici nu va cunoaste. Ca sa il imbunati, i-ati dat fiului pe mana o avere, cu gandul ca va fi recunoscator ca ii faceti un bine si ca va sti sa o foloseasca. Apoi, vazand ca este mult prea atasat de aceasta, ca averea i-a luat mintile, ca ii face rau, va hotarati sa i-o luati inapoi si va retrageti mare parte din sprijinul dvs. Copilul, disperat, incearca sa isi recapete averea, "dandu-se bine" pe langa dvs si incercand orice mijloace care stie ca il vor imbuna. Dvs, ca tata, ce ati face in acest punct? oare nu ati fi si mai mahnit ca fiul se intoarce numai pentru a-si cersi averea? ca in loc sa va ceara afectiune si iubirea de care nu s-a putut bucura pana acum, el e cu gandul numai la avere? oare nu va ganditi, vazandu-i comportamentul, ca daca ii veti inapoia averea, va pleca de la dvs la fel de repede cum a venit?

Ideea e ca trebuie sa invatati sa Il puneti pe Dumnezeu inaintea sotiei si a copilului. Cum, nu stiu sa va spun, dar pentru asta aveti duhovnic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.08.2011, 10:53:53
VictorS
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parerea mea este ca iubirea se castiga si calea cea mai buna de a castiga iubirea si recunostinta cuiva este de a-l ajuta atunci cand are un necaz; dar e posibil sa gresesc mai ales ca sunt la inceput de drum.
Situatia prezentata de dumneavoastra este corecta dar nu prea se potriveste la mine. Eu am cerut ajutor de la Domnul pentru impacare, intelegere, dragoste:

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, care ne-ai invatat sa ne rugam tot timpul unul pentru celalalt, ceea ce facem acum cerandu-Ti mila si bunavointa, ai grija si pazeste pe sotia mea de toate relele, cele vazute si cele nevazute.
Da-i ei sanatate si intelepciune ca sa-si indeplineasca toate indatoririle, cele dupa vointa si porunca Ta. Pazeste-o de toate ispitele carora le-ar putea cadea prada.
Sprijineste-o in credinta adevarata si dragoste, ca sa putem trai impreuna in cinste, si lumineaza-ne caile dupa voia Ta.
Ca a Ta este puterea si gloria in vecii vecilor. Amin.
Bunule Doamne, ajuta-ne sa ne amintim mereu de sfintenia casatoriei si intareste legatura noastra. Miluieste-ne ca sa putem trai vietile noastre in credinta si dragoste.
Ajuta-ne sa ne intelegem si sa avem incredere unul in altul si departeaza de la noi certurile.
Binecuvanteaza-ne si ai mila de noi, ca sa fim demni de imparatia Ta; ca Tu esti preasfant, si Tie ne inchinam.
In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, acum si in vecii vecilor. Amin.


O zi buna
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.12.2011, 14:49:09
davidady davidady is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VictorS Vezi mesajul
Parerea mea este ca iubirea se castiga si calea cea mai buna de a castiga iubirea si recunostinta cuiva este de a-l ajuta atunci cand are un necaz; dar e posibil sa gresesc mai ales ca sunt la inceput de drum.
Situatia prezentata de dumneavoastra este corecta dar nu prea se potriveste la mine. Eu am cerut ajutor de la Domnul pentru impacare, intelegere, dragoste:

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, care ne-ai invatat sa ne rugam tot timpul unul pentru celalalt, ceea ce facem acum cerandu-Ti mila si bunavointa, ai grija si pazeste pe sotia mea de toate relele, cele vazute si cele nevazute.
Da-i ei sanatate si intelepciune ca sa-si indeplineasca toate indatoririle, cele dupa vointa si porunca Ta. Pazeste-o de toate ispitele carora le-ar putea cadea prada.
Sprijineste-o in credinta adevarata si dragoste, ca sa putem trai impreuna in cinste, si lumineaza-ne caile dupa voia Ta.
Ca a Ta este puterea si gloria in vecii vecilor. Amin.
Bunule Doamne, ajuta-ne sa ne amintim mereu de sfintenia casatoriei si intareste legatura noastra. Miluieste-ne ca sa putem trai vietile noastre in credinta si dragoste.
Ajuta-ne sa ne intelegem si sa avem incredere unul in altul si departeaza de la noi certurile.
Binecuvanteaza-ne si ai mila de noi, ca sa fim demni de imparatia Ta; ca Tu esti preasfant, si Tie ne inchinam.
In numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, acum si in vecii vecilor. Amin.


O zi buna
Doamne ajuta
Doamne ajuta! Ce ai mai facut cu familia? S-a mai rezolvat ceva? Si eu sunt in aceeasi situatie...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.12.2011, 20:40:22
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

O sa scriu peste ceva vreme concluziile acestei perioade...2-3 saptamani. Pe scurt, daca vrei sa rezolvi ceva, fa tot ce-ti sta in putere singur...

Ps. Mi-am facut cont nou deoarece regulamentul forumului nu permite schimbare de nick. Adminul stie ca am comunicat pe mesagerie. Nu sunt troll.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.01.2012, 12:40:32
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Asa cum a zis revin cu un raspuns desi vad ca nu te-ai mai logat de cand ai pus intrebarea. Nu s-a intamplat nimic, dar absolut nimic. Pe mine cel putin de acum inainte e imposibil ca sa ma mai convinga cineva ca rugaciunea te poate ajuta intr-o anumita situatie. Mai mult nu comentez ca nu are rost...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.01.2012, 14:10:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Asa cum a zis revin cu un raspuns desi vad ca nu te-ai mai logat de cand ai pus intrebarea. Nu s-a intamplat nimic, dar absolut nimic. Pe mine cel putin de acum inainte e imposibil ca sa ma mai convinga cineva ca rugaciunea te poate ajuta intr-o anumita situatie. Mai mult nu comentez ca nu are rost...
Eram aproape sigura ca nu ti se va intampla nimic. Nici nu e de mirare.
Rugaciunea se face cu credinta, nu asa, ca sa il ispitesti pe Hristos, sa vezi daca te asculta sau nu, daca face sau nu o minune.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.01.2012, 14:22:17
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Recunosc sunt genul de om care crede in dovezi palpabile nu in povesti. Am incercat, nu a mers, nu e nici o problema, nu sta soarele in loc pentru un necredincios in plus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 21:40:32
Liturghii multiple Hector Sfanta Liturghie 3 09.09.2010 17:48:00
Talcuirea Dumnezeiestii Liturghii andrei_im Teologie si Stiinta 6 04.02.2010 22:47:26
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 13:52:27
istoria Sfintei Liturghii catalinabalhui Sfanta Liturghie 2 23.04.2009 00:12:33