Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 11.01.2012, 14:30:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Recunosc sunt genul de om care crede in dovezi palpabile nu in povesti. Am incercat, nu a mers, nu e nici o problema, nu sta soarele in loc pentru un necredincios in plus.
Sa te lumineze Dumnezeu sa crezi, atunci cand va binevoi El!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 11.01.2012, 17:27:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Recunosc sunt genul de om care crede in dovezi palpabile nu in povesti. Am incercat, nu a mers, nu e nici o problema, nu sta soarele in loc pentru un necredincios in plus.
Sa ma ierti dumneata ca ma bag in discutie asa, precum Eremia cu pensula in vopsea... dar m-am bagat deoarece imi place cum pui problema , dovedesti maturitate .
Dar cu toate caestea , cu parere de rau, imi permit sa-ti spun ca esti primul nebun autentic pe care il intilnesc . Si asta nu o spun in gluma ci este un lucru f. serios . Pacat !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #53  
Vechi 11.01.2012, 18:48:32
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

mesaj sters
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur

Last edited by BebeGeo; 22.05.2013 at 16:37:01.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 11.01.2012, 23:38:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
Daca dau in fiecare duminica liturghie cu numele strabunicilor mei raposati(care au murit demult) si se aduna dupa mai mult timp 40 de liturghii sau mai multe, aceste 40 de liturghii facute cu intrerupere au acelasi efect ca cele 40 de liturghii care se fac in zile consecutive si imediat dupa moarte? multumesc!
Dar de ce nu vrei tu sa dai la manastire un pomelnic pentru 40 de liturghii neintrerupte? Se da si o sticla de vin si o punga de faina (pentru prescuri).
Daca stai in Bucuresti, ai de unde alege: Cernica, Radu-Voda, Antim, Darvari. Plus Patriarhia si Sf. Spiridon Nou.
Si ii pomenesti si la biserica, atunci cand te duci.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.01.2012, 12:17:29
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Dar cu toate caestea , cu parere de rau, imi permit sa-ti spun ca esti primul nebun autentic pe care il intilnesc . Si asta nu o spun in gluma ci este un lucru f. serios . Pacat !
Frate Zaharia, cu aceeasi parere de rau iti spun ca ai deviat. Inainte de a continua, adu-ti aminte de cuvintele Mantuitorului:"Iar cine va zice fratelui său „nebunule”, vinovat va fi focului gheenei” (Matei 5, 22)"
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.01.2012, 16:03:29
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
Daca dau in fiecare duminica liturghie cu numele strabunicilor mei raposati(care au murit demult) si se aduna dupa mai mult timp 40 de liturghii sau mai multe, aceste 40 de liturghii facute cu intrerupere au acelasi efect ca cele 40 de liturghii care se fac in zile consecutive si imediat dupa moarte? multumesc!
Are efect dragostea si credinta ta, si a preotului care savarseste Liturghia la care se pomenesc.
Dumnezeu ajuta dupa credinta noastra si dupa cat de mult ii iubim pe cei pomeniti, iar nu pentru ca efectuam o formula magica (7 preoti, 7 manastiri, de 3 ori in genunchi si coate inconjurat biserica, 40 de liturghii sau mai stiu eu ce).

Unul care iubeste sincer pe cineva adormit si are credinta isi face semnul crucii si se usureaza si se bucura cel adormit pentru gandul lui, pe cand altul fara iubire da pomelnice toata viata si nu il ajuta pe cel adormit.

Revenind la problema initiala: daca se face imediat dupa ce moare omul, il ajuta de pe atunci, dar daca se face pomenirea mai tarziu (din cauza ca nu a fost nimeni disponibil atunci), nu-i nimic e bine ca se usureaza atunci.
Cat despre zile, cand se pomeneste zilnic se usureaza zilnic, daca doar duminica, atunci doar duminica, si in zilele pentru care te rogi pentru ei.

In alta ordine de idei, gaseste un preot bun si daruit slujbei sale, si pomeneste-ti bunicii, strabunicii si pe cine stii ca mai are nevoie nu doar 40 de zile sau 40 de saptamani duminica, ci cat de des poti, fie la Liturghie, fie acasa.

Stiu preoti daruiti care nu arunca pomelnicele pana nu isi noteaza numele intr-un carnetel (mai ales cand stiu de la cine vine pomelnicul, si stiu cine sunt persoanele de pe foaie) si ii pomenesc la proscomidie pentru tot restul vietii sale de slujitor in Biserica, adica la fiecare Liturghie.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.01.2012, 13:26:12
davidady davidady is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2011
Mesaje: 2
Implicit

Dumnezeu sa te ajute frate Victor! Sa nu-ti pierzi credinta. Sa nu uitam ca Dumnezeu are puterea sa schimbe tot intr-o clipa si sa intoarca tot raul spre bine, chiar daca mai intarzie. Si eu astept o minune...
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.02.2012, 11:31:51
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Sa ma ierti dumneata ca ma bag in discutie asa, precum Eremia cu pensula in vopsea... dar m-am bagat deoarece imi place cum pui problema , dovedesti maturitate .
Dar cu toate caestea , cu parere de rau, imi permit sa-ti spun ca esti primul nebun autentic pe care il intilnesc . Si asta nu o spun in gluma ci este un lucru f. serios . Pacat !
Nebun zici ? Ai dreptate am fost nebun ca in 2012 la varsta mea am crezut in minuni, dar m-am vindecat :).
De iertat nu am de ce sa te iert, esti doar un nick pe un forum.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.02.2012, 13:01:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Frate Zaharia, cu aceeasi parere de rau iti spun ca ai deviat. Inainte de a continua, adu-ti aminte de cuvintele Mantuitorului:"Iar cine va zice fratelui său „nebunule”, vinovat va fi focului gheenei” (Matei 5, 22)"
Sora , vei vedea , incetul cu incetul cita nedreptate ai dar mai ales ca despre cele mai reprezentative lucrari duhovnicesti ale parintilor romani contemporani(cele mai populare) , habar nu ai de ele.
Dar in schimb te grabesti ca intotdeauna . Vei vedea ca ce este intre afirmatia mea si ce a spus Mintuitorul este fara nici o semnificatie . Vei vedea ca ai cazut in cea mai usurica /penibila capcana duhovniceasca .
Credeai cumva ca nu cunosc aceste cuvinte ale Mintuitorului ?
Este a treia oara cind afirm ca imi pare tare rau ca m-am grabit cu aprecierile favorabile asupra dvs. Adevarul este cu mult prea departe de ce am sperat eu !

Daca ai intentii bune si cunostinte de teologie urmareste-ma !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 03.02.2012 at 13:03:30.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.02.2012, 13:41:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Recunosc sunt genul de om care crede in dovezi palpabile nu in povesti. Am incercat, nu a mers, nu e nici o problema, nu sta soarele in loc pentru un necredincios in plus.
Daca acesta este modul dvs. de gindire si daca mai ales acesta este selfcontrolul dvs. pt. integritate mentala atunci trebuie sa va repet ca sunteti un nebun autentic !
Credeti numai in lucruri care se vad sau in general , palpabile , adica accesibile la pipait, vazut , cintarit, masurat , nu ?
Spuneti-mi va rog , cine a vazut vreodata mintea omului ?
Cum este ea ? Este patrata, sau rotunda ori poate ovalara ? Este rosie sau verde, ori poate albastra ? Este solida sau lichida ? Curge de undeva in altceva ?
Ce miros are ea (exceptind situatia in care ni se spune : ,,mirosi a prost !"); dar gust, pe care il are ?
Nimeni nu poate sa spuna asa ceva deoarece nimeni nu a vazut vreodata MINTEA . Si dupa modul dvs. de a intelege lucrurile putem concluziona ca daca nimeni nu a vazut-o , ea nu exista ! Dar daca nu exista , atunci cu siguranta ca nici dvs. nu o aveti , caz in care sunteti un nebun sublim !
Dar totusi , toata lumea stie ca exista minte ! Toti suntem de acord ca exista minte desi nimeni nu a vazut-o pina acum !
De unde stim noi acestea ? Din manifestarile exterioare (altele decit in ceeier) ale mintii !
Din aceste manifestari toti oamenii stiu ca exista , stiu ca este diferita de la om la om si stiu ce se intimpla cind ea se pierde sau nu mai exista ...asa ca in cazul dvs. care sunteti convins ca nu exista deoarece nu ati vazut-o nici o data !
Dar inafara de minte , in lumea aceasta a noastra , mai exista si alte lucruri care desi EXISTA ele nu se vad nici macar o data !
Durerea, stim cu totii ca exista , o simtim desi nici un chirurg nu a reusit sa o gaseasca in corpul uman .
Foamea , minia, bucuria, intristarea, gindul/cugetarea (trasaturile sufletului, exceptind foamea) toate stim cu totii ca exista desi nimeni nu le-a vazut niciodata .
Sufletul omului , desi nu se vede niciodata el exista . Cind el paraseste omul , acesta moare . Desi mort fiind are corporal tot ce ii trebuie : oase, muschi, organe interne, singe, organe de simt , etc dar nu mai are cine sa le anime , nu mai are suflet, desi nu il vedem cind vine sau pleaca !
Mergind mai departe de om in lumea inconjuratoare , stim ca exista cimpul electric, magnetic, biocimpul, etc care toate nu se vad dar a caror prezenta o simtim prin lucrarea/efectele acestor entitati in lumea noastra.
Electronul , protonul ,ionii, etc , stim in mod cert ca exista pt. ca o mare parte din stiinta se bazeaza pe existenta lui , dar nu l-a vazut nimeni nici o data !
Desi pe Dumnezeu nu l-a vazut pina acum nimeni (cu unele exceptii : Avraam la stejarul Mamvri, Moise a vorbit cu EL, la Epifanie s-a petrecut o aratare pe masura posibilitatii omului de a pricepe, etc) totusi noi simtim prezenta si lucrarea Lui in lumea noastra la tot pasul . Si cu aceasta lucrare si existenta se ocupa/studiaza stiinta numita TEOLOGIE. Pe aceasta o veti observa/studia dvs. singur daca va va interesa.

Deci a avea ca principui de gindire si cunoastere a lumii materialismul dialectic (...si istoric) nu este tocmai un lucru bun deoarece o astfel de gindire va priveaza de multe realitati din lumea noastra, adica nu va poate infatisa lumea aceasta in toata realitatea ei, si ca atare nu este o invatatura buna !
Stiinta noastra ne-a fost data de Dumnezeu nu ca sa il cercetam/ispitim pe El ci ca sa stapinim noi lumea aceasta . Stiinta noastra este valabila doar in lumea noastra ca pt. ea este facuta motiv pt. care prin intermediul stiintei nu vom putem cunoaste alte lumi paralele cu noi (lumea ingerilor si a lui Dumnezeu) unde functioneaza alte legi . Lumea lui Dumnezeu poate fi cunoscuta in prea putina ei parte , doar prin revelatia LUI in starea extazului orantic .
Dar cu toate aceste neajunsuri ale stiintei Dumnezeu s-a lasa ,,vazut/,,dedus" in legile termodinamicii , cel mai evident . De aceea multi fizicieni de talie mondiala au sfirsit ca savanti postulind existenta LUI.
Pe Dumnezeu nu l-a vazut nimeni nici o data in forma in care exista el in mod normal (desi poate imbraca orice forma) si cu atit mai mult omul . Chiar Moise, care ii cere sa se arate ca sa il vada pe EL deslusit si sa poata povesti astfel poporului sau despre EL , Dumnezeu ii spune ca nu exista om care sa il vada si sa mai ramina viu, ci in clipa aceea ar si muri in extazul trairii de frumos si de bine .
Sfintii mult imbunatatiti ai ortodoxiei , care au reusit doar sa auda cintece ingeresti din Rai sau sa miroase parfumul raiului in extazul rugaciunii au putut doar sa spuna ca nu exista cuvinte si constructii frazeologice in limbile pamintului care sa poata descrie frumusetea si bucuria celor vazute . Insasi Sf.ap. Pavel spune astfel despre cele vazute in Rai in timpul rapirii sale !
Pt. frumusetea chintesentei cintarii despre Dumnezeu si cum este EL am sa va reproduc aici un fragment din slujba inmormintarii care glasuieste astfel, mai ales pt. cei vi , participanti la trecerea mortului in cealalta viata :

,,Pe Dumnezeu a-l vedea nu este cu putinta oamenilor , spre care nu cuteaza a cauta ostile ingeresti, iar prin tine Preacurata s-a arata oamenilor Cuvintul intrupat , pe care slavindu-L, cu ostile ceresti , pe tine te fericim ! "

Cu aceste cuvinte eu nu v-am pacatuit, nu v-am gresit, nu v-am jignit ci pe cale logica , materialista , obiectuala, v-am aratat cum ca daca intelegeti sa credeti doar in lucrurile palpabile , atunci mintea nefiind din aceasta categorie , pe cale de consecinta nu aveti minte , adica sunteti NEBUN !
= C.C.T.D.=
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 03.02.2012 at 14:08:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 21:40:32
Liturghii multiple Hector Sfanta Liturghie 3 09.09.2010 17:48:00
Talcuirea Dumnezeiestii Liturghii andrei_im Teologie si Stiinta 6 04.02.2010 22:47:26
Ingerul pazitor in timpul Sfintei Liturghii giovaninnaa Sfanta Liturghie 6 11.09.2009 13:52:27
istoria Sfintei Liturghii catalinabalhui Sfanta Liturghie 2 23.04.2009 00:12:33