Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.05.2015, 21:10:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Florin Ionut,se face o pregatire inainte de postul negru prin postul cu apa sau sucuri,nu se trece brusc nu?

Daca iti mai amintesti,ti-am scris o data ca nu pot sa tin post negru nici macar o zi...
Ei,asta se intampla pe vremea cand mancam carnuri si lactate.

Dupa ce nu le-am mai mancat am vazut ca pot sa nu mananc nimic pana pe la 2-3 dupa-amiaza ca puteam sa merg :)
Dar inainte erau pur si simplu dependenta de mancare,glicemia imi scadea foarte rau daca nu mancam la timp 3 mese +2 gustari intre mese.

Abia anul asta am incercat o zi de post negru,dupa ce in prealabil nu mancasem decat paine si apa in seara zilei precedente.
Nici nu-mi imaginam cat de bine te poti simti,cat de clara iti este mintea si cat de usor este totul fara digestie.
Atunci mi-am amintit de tine si de experientele tale :)
E adevărat, cu cît ești mai carnivor cu atît e mai dificil să postești. Este o explicație pe care am uitat-o, de ce carnivorilor le e greu să se abțină de la mîncare.

Dacă te referi la postul total, ăla fără apă, nu ai voie să-l ții decît 1 - 1,5 zile maxim în condițiile în care ai prea multe toxine acumulate. Dacă ai făcut niște sesiuni cu sucuri sau cu apă, atunci poți spera la mai multe zile consecutive.

Eu am ținut o singură dată fără nimic 5 zile. Am continuat cu 4 zile cu apă pentru eliminarea toxinelor. Regula numărul 1 e dacă ți-e sete bei apă. Și nu mi-a fost sete, nici foame în perioada asta și nici măcar cînd am hotărît să beau apă că ajunsesem letargic. Nu am început cu post cu apă și bine am făcut, deoarece tranziția spre ketoză e mai rapidă în cazul postului total și nu ție-e foame deloc, nici în primele 3 zile. E interesant că postul biblic, total, e cel mai ușor de ținut pînă la un moment dat. Așa cum postul cu apă e mai ușor ca orice dietă în care măcînci orice, fie cît de puțin.

Știu exemplul Sfîntului Nicolae Velimrovici care l-a testat pe ucenicul lui cu un post total mai bine de-o săptămînă. Fără să-i zică de ce, fără ca ucenicul să știe de avantaje. Imaginează-ți prin ce a trecut omul ăla (gîndul la mîncare, transpirație grasă, amețeli, slăbiciune șamd)... a crezut că vrea să-l omoare, a vrut să fugă de la el dar Sfîntul i-a zis că dacă pleacă nici să nu se mai întoarcă. La urmă de tot i-a explicat că dacă vrea să aibă o rugăciune de calitate trebuie ca și tupul să fie curățit. Am înregistrarea călugărului care a povestit toate astea.

Din cîte am citit, mai mult de 12 zile de post total e cam riscant spre imposibil în zilele noastre. Este un rus, Filonov, care obișnuiește să supravegheze acest tip de post. El susține că dacă reușești să atingi 10 zile, problemele tale de sănătate sînt rezolvate. Se spune că versiunea fără apă e de 3 ori mai puternică decît cea cu apă, adică 13 zile echivalează clasicul 40 de zile. O fi, nu știu...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 11:04:59
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 05:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 19:30:22