Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.07.2012, 00:56:33
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Evreii ii numeau intr-adevar parinti pe invatatorii lor, insa Domnul a interzis aceasta apelatie spunand sa nu numim pe nimeni tata (parinte) decat pe cel Ceresc si pe nimeni invatator decat pe El.
Ap. Pavel insa se autointituleaza parinte conform obiceiului evreiesc de a numi parinte pe invatatorii mai importanti, le spune credinciosilor ca aveau multi invatatori dar putini erau si parinti.
Aceasta afirmatie a apostolului este utilizata de multi pentru a afirma ca ceea ce ceruse Domnul nu s-ar aplica si la conducatorii spirituali. Cuvantul Domnului insa este foarte clar "Sa nu numiti pe nimeni " invatator... Tata...
La aceasta nimeni nu a dat vreodata vreo explicatie in bisericile traditionale de astazi, desi ar merita una. Iar cum Domnul este mai presus de Apostol, explicatia ar trebui data invers: de ce apostolul se autointituleaza invatator si parinte cand cele doua apelatii au fost interzise de Domnul tocmai in domeniul spiritualitatii.
Daca are cineva vreo explicatie, multumesc de raspuns.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.07.2012, 01:12:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Evreii ii numeau intr-adevar parinti pe invatatorii lor, insa Domnul a interzis aceasta apelatie spunand sa nu numim pe nimeni tata (parinte) decat pe cel Ceresc si pe nimeni invatator decat pe El.
Ap. Pavel insa se autointituleaza parinte conform obiceiului evreiesc de a numi parinte pe invatatorii mai importanti, le spune credinciosilor ca aveau multi invatatori dar putini erau si parinti.
Aceasta afirmatie a apostolului este utilizata de multi pentru a afirma ca ceea ce ceruse Domnul nu s-ar aplica si la conducatorii spirituali. Cuvantul Domnului insa este foarte clar "Sa nu numiti pe nimeni " invatator... Tata...
La aceasta nimeni nu a dat vreodata vreo explicatie in bisericile traditionale de astazi, desi ar merita una. Iar cum Domnul este mai presus de Apostol, explicatia ar trebui data invers: de ce apostolul se autointituleaza invatator si parinte cand cele doua apelatii au fost interzise de Domnul tocmai in domeniul spiritualitatii.
Daca are cineva vreo explicatie, multumesc de raspuns.
Tot apostolul Pavel spune : sa nu aveti alt cap in afara de Hristos.
Apostolul se intituleaza invatator pentru ca Duhul lui Hristos vorbeste prin el.
Deci se pastreaza valabila porunca Mantuitorului. Prin apostol ,vorbeste tot Hristos. Invatatura lui nu e a lui,ci a lui Hristos.
Altfel ar insemna ca Hristos a tacut 2000 de ani ,si Duhul nu ar fi fost trimis spre mangaierea noastra
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.07.2012, 01:13:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Evreii ii numeau intr-adevar parinti pe invatatorii lor, insa Domnul a interzis aceasta apelatie spunand sa nu numim pe nimeni tata (parinte) decat pe cel Ceresc si pe nimeni invatator decat pe El.
Ap. Pavel insa se autointituleaza parinte conform obiceiului evreiesc de a numi parinte pe invatatorii mai importanti, le spune credinciosilor ca aveau multi invatatori dar putini erau si parinti.
Aceasta afirmatie a apostolului este utilizata de multi pentru a afirma ca ceea ce ceruse Domnul nu s-ar aplica si la conducatorii spirituali. Cuvantul Domnului insa este foarte clar "Sa nu numiti pe nimeni " invatator... Tata...
La aceasta nimeni nu a dat vreodata vreo explicatie in bisericile traditionale de astazi, desi ar merita una. Iar cum Domnul este mai presus de Apostol, explicatia ar trebui data invers: de ce apostolul se autointituleaza invatator si parinte cand cele doua apelatii au fost interzise de Domnul tocmai in domeniul spiritualitatii.Daca are cineva vreo explicatie, multumesc de raspuns.
Aici. PS:nu restrangeti la Sfantul Apostol Pavel titulatura invocata ci priviti si in Faptele Apostolilor 7,2.As dori sa va precizez ca daca veti avea curiozitatea sa cititi cele postate pe acest topic veti realiza ca acesta titulatura NU se doreste a fi o uzurpare a vorbelor lui Hristos,cum aberant si sferodoct se afirma in cercuri lejer sectare,ci este doar o confirmare a altor aspecte iar daca doriti sa fiti justitiara pana la capat,in numele Evangheliei,atunci precis ati observat ca spusele Domnului,luate strict in litera si deloc in duh,nu contin nici o exceptie si prin urmare Apostolul Pavel ar avea o serioasa problema,lucru pe care el nu l-a considerat a fi in acest mod.O sa va omoare pe unii Litera intr-un final.

Am o rugaminte:lasati acest topic in afara razei dvs de actiune cu subinteles distructiv.Daca considerati ca au incalcat cumva spusele Mantuitorului cu acesta denumire,sau ca Biserica a incalcat spusele Mantuitorului atunci va rog cu si mai mare politete sa treceti la un studiu aprofundat al patristicii ca sa va clarificati o eroare fundamentala de acest tip.Multumesc.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 09.07.2012 at 01:22:50.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.07.2012, 01:28:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Aici. Am o rugaminte:lasati acest topic in afara razei dvs de actiune cu subinteles distructiv.
Nu poate. E limpede ca pentru astfel de actiuni isi traieste veacul, asa e "programul".
In schimb, noi putem sa o ignoram si sa ne vedem de treaba pentru a dezvolta topicul.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.07.2012, 01:31:57
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Nu poate. E limpede ca pentru astfel de actiuni isi traieste veacul, asa e "programul".
In schimb, noi putem sa o ignoram si sa ne vedem de treaba pentru a dezvolta topicul.
Doamne ajuta!
O gandire oarecum egoista (na, ca m-am imbolnavit si eu de judecati ! )
Daca ar fi vorbit dragostea in tine ,trebuia sa zici,hai sa ne vedem de drumul sfintilor Parinti,pe un topic cu adevarat interesant, dar sa o luam si pe adrianna cu noi.Ca macar ea intreaba si are curiozitatea de a cunoaste si de a intelege.
Cand e vorba de subiecte axate pe dispute ,acestea sunt daunatoare.Dar cand e vorba de un urcus al cunoasterii,un gica contra poate fi folositor. Si in plus poate intelege si ea o carte care nu a deschis-o inca,si asupra careia se exprima doar apriori
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.07.2012, 01:41:55
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Nu poate. E limpede ca pentru astfel de actiuni isi traieste veacul, asa e "programul".
In schimb, noi putem sa o ignoram si sa ne vedem de treaba pentru a dezvolta topicul.
Doamne ajuta!
E absurd ma Ioane.Oameni buni,fratilor,versetele cu pricina au spuse de Mantuitor in contextul unei polemici cu fariseii(Matei 21,1-10).Din acesta perspectiva,aratand prefecatoria si starea lor spirituala moarta,Mantuitorul a arata inutilitatea de a li-se acorda un titlu care era in totala contradictie cu felul lor de a fi.Aici este esenta.Ei,farseii,isi arogau denumiri care nu le meritau fiind falsi si complet impetriti,fiind capabili doar de sfaturi ce tineau de tipic(versetul 3)insa nici pe acestea nu le respectau ci doar le puneau in carca altora.Dupa ce le arata eroarea fariseica Hristos le indreapta ucenicilor si multimii privirea spre abordarea corecta,abordare care nu a fost niciodata contestata de catre Parintii Bisericii.

A-i pune pe picior de egalitate pe Parinti cu fariseii este o nebunie de nivel cosmic,acel verset nu se refera la unii care au trait real o viata in Hristos si care,nota bene,nu au cerut acest titlu fiind modele de smerenie ci le-au fost date de catre Biserica din considerente ce le gasiti in articolul indicat.Ar fi fost o problema daca ar fi procedat la fel ca fariseii dar scoaterea din context a vorbelor Mantuitorului si interpretarea lor habotinca-n litera te pot duce la eventuale concluzii penibile(dpdv teologic)de tipul,,s-au incalcat cuvintele lui Hristos".

Noapte buna.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.07.2012, 01:45:07
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

In Faptele Apostolilor 7:2 adresarea se face evreilor si invatatorilor sai evrei. Dar oricum apostolul Pavel nu a spus ca ar fi fost singurul parinte ci printre putinii parinti, deci mai erau si altii considerati asa. In linkul ce mi l-ati dat scrie ceea ce ati postat si dvs., ca apelatia ar fi fost restransa la partea spirituala insa la evrei asa si era inainte de venirea Domnului. Deci nu mi-ati explicat de ce Domnul a interzis si apostolul a folosit. Unde este distructia, nu vad. Explicati daca stiti, iar daca nu stiti, indemnul general de a studia patristica nu ajuta pentru ca daca ar fi ajutat, atunci ati sti.

Si avand in vedere modul in care mi-ati scris, stati linistit ca nu va voi mai adresa vreun cuvant aici. Cu exceptia catorva persoane care stiu sa raspunda intrebarilor, in rest am vazut doar astfel de ton de conversatie. Ca atare eu ma convinv tot mai mult ca Ortodoxia nu are toate raspunsurile, ca altfel le-ar da pe un ton normal si la toata lumea. Deci nu o sa va mai deranjez cu intrebari incomode si fara raspuns, fiti pe pace.

Mai raspund doar celuilalt interlocutor: Domnul fiind capul vorbeste prin Apostol, asa ar trebui intr-adevar, asta insa nu il transforma pe apostol in "nimeni" si pe de alta parte apostolul nu invata nicaieri sa nu numim pe nimeni tata si pe nimeni invatator asa cum a facut Domnul, si cu atat mai putin sa explice ce inseamna. Deci Domnul nu i-a pus in gura apostolului tot ceea ce spusese El in cei 3 ani de viata publica. Iar Duhul a fost trimis spre mangaiere si de asemenea a fost trimis sa ne aminteasca cele spuse de El. Dar vad ca degeaba oricum, pe nimeni nu pare sa intereseze.

Multumesc oricum de raspuns!

Last edited by Adrianna; 09.07.2012 at 01:49:00.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.07.2012, 02:00:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
In Faptele Apostolilor 7:2 adresarea se face evreilor si invatatorilor sai evrei. Dar oricum apostolul Pavel nu a spus ca ar fi fost singurul parinte ci printre putinii parinti, deci mai erau si altii considerati asa. In linkul ce mi l-ati dat scrie ceea ce ati postat si dvs., ca apelatia ar fi fost restransa la partea spirituala insa la evrei asa si era inainte de venirea Domnului. Deci nu mi-ati explicat de ce Domnul a interzis si apostolul a folosit. Unde este distructia, nu vad. Explicati daca stiti, iar daca nu stiti, indemnul general de a studia patristica nu ajuta pentru ca daca ar fi ajutat, atunci ati sti.

Si avand in vedere modul in care mi-ati scris, stati linistit ca nu va voi mai adresa vreun cuvant aici. Cu exceptia catorva persoane care stiu sa raspunda intrebarilor, in rest am vazut doar astfel de ton de conversatie. Ca atare eu ma convinv tot mai mult ca Ortodoxia nu are toate raspunsurile, ca altfel le-ar da pe un ton normal si la toata lumea. Deci nu o sa va mai deranjez cu intrebari incomode si fara raspuns, fiti pe pace.

Mai raspund doar celuilalt interlocutor: Domnul fiind capul vorbeste prin Apostol, asa ar trebui intr-adevar, asta insa nu il transforma pe apostol in "nimeni" si pe de alta parte apostolul nu invata nicaieri sa nu numim pe nimeni tata si pe nimeni invatator asa cum a facut Domnul, si cu atat mai putin sa explice ce inseamna. Deci Domnul nu i-a pus in gura apostolului tot ceea ce spusese El in cei 3 ani de viata publica. Iar Duhul a fost trimis spre mangaiere si de asemenea a fost trimis sa ne aminteasca cele spuse de El. Dar vad ca degeaba oricum, pe nimeni nu pare sa intereseze.

Multumesc oricum de raspuns!
Domnisoara,acest topic,daca ati fi avut un dram de bun-simt,ati fi observat cu ce se ocupa.Daca chiar ati fi de buna-credinta l-ati fi citit si va garantez nu ati mai fi spus aberatiile pe care le postati mai sus,un terci neoprotestant de joasa facuta.Ce credeti dvs despre credinta ortodoxa este irelevant,pana acum ati facut doar afirmatii personale,despre al caror scop s-au mai lamurit si altii.Dvs,ca si persoana,nu sunteti o autoritate in materie,daca ati fi adus macar o singura opinie,a unui teolog/sfant care sa va sustina aberatiile in acest sens v-as intelege.Practic dvs contestati,prin filtrul intelegrii dvs,ceea ce Biserica a hotarit,si in acest mod puneti intelegerea dvs in contra intelegerii Sfintilor.Banuiesc ca realizati grotescul situatiei,din spusele dvs rezulta ca Biserica Ortodoxa nu numai ca nu are toate raspunsurile(probabil dvs ati studiat deja toata invatatura ortodoxa si stiti bine asta)dar mai comite si erori elementare,incalcand flagrant vorbele lui Hristos si nu cu privire la oricine ci cu privire la sfinti la nivelul carora dvs s-ar putea sa nu fiti niciodata.

Dati dovada de o aroganta si un tupeu prost inteles cum rar mi-a fost dat sa vad.Inca nu imi este clar ce ati cautat si pe acest topic.Ii lipseau dilemele dvs teologice sau ati vrut sa ne luminati si pe noi cu privire la marea ,,eroare"a Bisericii semnalata de dvs,direct sau indirect?

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 09.07.2012 at 02:03:01.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.07.2012, 02:01:33
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
O gandire oarecum egoista (na, ca m-am imbolnavit si eu de judecati ! )
Daca ar fi vorbit dragostea in tine ,trebuia sa zici,hai sa ne vedem de drumul sfintilor Parinti,pe un topic cu adevarat interesant, dar sa o luam si pe adrianna cu noi.Ca macar ea intreaba si are curiozitatea de a cunoaste si de a intelege.
Cand e vorba de subiecte axate pe dispute ,acestea sunt daunatoare.Dar cand e vorba de un urcus al cunoasterii,un gica contra poate fi folositor. Si in plus poate intelege si ea o carte care nu a deschis-o inca,si asupra careia se exprima doar apriori
Daca Adrianna vrea sa mearga cu noi, pe mine nu ma deranjeaza. Dar sa mearga, bre, nu sa ne tot sacaie cu deja nenumaratele ei contrapuneri straine de duhul Bisericii. Pe mine nu ma intereseaza astfel de chestii si, in orice caz, mie imi e clar ca Adrianna nu e aici ca sa invete teologie, in nici un caz ortodoxa. Ci sa faca alte treburi.
(Si e drept ca nu am dragoste pentru oricine si pentru orice. Nici pentru mine nu am, de cele mai multe ori. Dar asta e alta poveste...)

Pe de alta parte, modul tau de a vedea cunoasterea, cand e vorba de teologie, l-am mai dezbatut amandoi, din cate imi amintesc. Regret ca nu ai facut inca saltul minimal de la intelegerea lumeasca a cunoasterii la intelesul pe care i-l acorda Biserica. Nici nu ai cum, dealtfel, cata vreme te situezi prin propria ta alegere in afara Bisericii. Dar hai s-o lasam balta. Cand vei voi sa impartasim ceva din cele ale Bisericii, cu toata bunavointa voi face tot ce imi sta in putinta. Altminteri, sper sa intelegi, nu ma intereseaza. Nu aici pe forum.
Iarta-ma pentru franchete!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.07.2012, 02:03:37
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Nu i-a pus nimeni in rand cu fariseii si nu este nimic scos din context. Despre farisei le spune sa se fereasca de aluatul lor, este foarte clar mesajul. Despre invatatori si parinti spune clar sa nu numeasca pe nimeni invatator pentru ca au un singur invatator, pe El, si sa nu numeasca pe nimeni tata (parinte) pentru ca au un singur Tata, cel ceresc. Mesajul este foarte clar, nu se refera la nici un fariseu. Un unic invatator si un unic Tata, nu a lasat loc pentru altii fariseici sau nu.
Dar vad ca nu aveti raspuns si ca de obicei in aceste cazuri, se inventeaza o acuzatie grava, in cazul de fata cum ca sfintii ar fi fost acuzati de fariseism, si se arunca in carca nevinovatului care a indraznit sa tulbure adunarea cu intrebari incomode si fara raspuns.

Forumurile sunt facute pentru intrebari si raspunsuri, aici insa destul de des pentru intrebari si suturi, cu mici exceptii. Din pacate.

Iar daca Ortodoxia are raspunsuri, nu cer altceva, dati-mi raspunsul. Cand insa primesc suturi in loc de raspunsuri trag concluzia ca nu le are raspunsurile. Dar aveti dreptate, ar trebui sa trag mai degraba concluzia ca cei care dau suturi in loc de raspunsuri nu cunosc toata ortodoxia si probabil ca ortodoxia o fi avand raspunsurile undeva dar nu le stiti si dvs. Posibil.


Multa pace!

Last edited by Adrianna; 09.07.2012 at 02:10:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viata Sfantului Simeon cel Nebun dupa Hristos Nestiut Generalitati 4 10.04.2014 19:58:59
Mihai Viteazul - o viata inchinata lui Hristos mirelat Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 23 25.09.2013 03:44:16
Dogmatica Patristica Ortodoxa myself00 Generalitati 7 10.09.2012 19:23:37
Despre trupurile inviate in patristica Mihnea Dragomir Sfinti Parinti (Patrologie) 99 29.05.2012 14:09:59
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 15:10:56