Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.09.2012, 13:41:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Sotul meu a fost bolnav de un cancer foarte agresiv si foarte inanaintat pentru care, statistic, vindecarea este zero. De fapt, ar fi trebuit sa moara in cateva luni.
Multi ne-am rugat pentru el. Iar acum, dupa aproape 6 ani, este in viata si nu pare sa mai sufere de acea boala.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.04.2013, 15:03:34
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit O candelă de la Schitul “Sfânta Ana” se mișcă în CRUCE de două zile

Este o stire mai veche, acum am citit-o si am postat-o aici spre a fi cunoscuta.

"De câteva zile o știre legată de Muntele Athos se transmite cu viteză uluitoare. Publicată inițial de Romfea.gr, ea a fost grabnic tradusă în mai multe limbi, inclusiv în limba română, fiind preluată de nenumărate site-uri și bloguri ortodoxe, dar și laice.

Athoniții sunt foarte gânditori în ultimele 48 de ore în urma minunatului eveniment ce are loc în Schitul „Sfânta Ana” de la Muntele Athos.

O adevărată minune se petrece în fața ochilor călugărilor și pelerinilor care vin la Schitul Sfânta Ana din Muntele Athos – o candelă mare ce se află în fața Ușilor Împărătești din Biserica schitului se mișcă continuu în formă de cruce din dimineața zilei de 12 aprilie, scrie agionoros.ru.

Într-o convorbire pe care a avut-o un monah din schit cu Romfea.gr ne-a informat că deja de două zile candela, care se află înaintea Ușilor Împărătești din Biserica mare a Sfintei Ana se mișcă în formă de cruce. La întrebarea dacă în acest moment se întâmplă acest lucru, a subliniat: „Nu pot să explic asta, dar dacă veți vedea așa ceva este cutremurător”.

Potrivit agionoros.ru, în aceste zile ar urma să aibă loc o întrunire specială a Sfintei Chinotite (Consiliul de conducere al Sfântului Munte Athos format din toți reprezentanții celor 20 de mănăstiri din Sfântul Munte) pentru a da o interpretare minunii ce se petrece la Schitul Sfânta Ana. Schitul se află pe teritoriul Mănăstirii Marea Lavră, cea dintâi așezare chinovială din Athos.

UP-DATE (18 aprilie):O știre transmisă joi, 18 aprilie 2013, de agerpres, vine cu informații noi despre minunea de la Aghia Anna Skiti care… s-a repetat!!!

Minunea care s-a petrecut la sfârșitul săptămânii trecute în fața ochilor călugărilor și pelerinilor veniți la Schitul ”Sfânta Ana” din Muntele Athos – când o candelă mare din Biserica principală a schitului a început să se miște în formă de cruce în dimineața zilei de 12 aprilie – s-a repetat.

Prima dată, mișcarea candelei, inexplicabilă din punct de vedere al legilor fizicii, a durat timp de 30 de ore, iar a doua oară s-a întâmplat sâmbătă seara /13 aprilie/, timp de două ore
, scrie joi agionoros.ru, pe baza informațiilor obținute de la monahi ai schitului.

Candela se află în fața Sfintei Mahrame a Domnului, icoana nefăcută de mână a Sfintei Fețe a lui Hristos /gr. Mandilion/, după cum precizează site-ul în limba rusă cu informații din Sfântul Munte. Mai multe mijloace de informare elene au scris anterior că ar exista o tradiție, potrivit căreia dacă această candelă se mișcă în zile de sărbătoare ea prevestește evenimente fericite, iar dacă se mișcă în zile lucrătoare /cum a fost cea de 12 aprilie și cea de 13 aprilie/ este un semn al venirii unor mari nenorociri și încercări.

Monahii de la Schitul ”Sfânta Ana” nu consideră însă că trebuie făcute astfel de presupuneri în legătură cu minunea văzută la biserica lor, îndemnând oamenii la rugăciune. ”Numai Dumnezeu știe ce se va întâmpla. Nu trebuie să facem presupuneri și să cădem în deznădejde, ci să ne rugăm”, a spus unul din călugării schitului, citat de agionoros.ru" (Sursa: sfantulmunteathos).

Foto: Sf. Ana, Icoana făcătoare de minuni de la Agia Anna Skiti
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.04.2013, 17:30:36
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile Minuni, minuni

Eu recomand tuturor celor care au probleme sa mearga la mormantul par. Arsenie Boca.
Eu personal am trait 2 minuni dupa ce am rugat pe parintele: vindecarea de o boala care se presupunea ca e cancer (sau daca ca va degenera in cancer daca nu e deja), si casatoria (parintele m-a ajutat sa ma departez de o persoana nepotrivita si sa il gasesc pe cel potrivit care apoi m-a si cerut in casatorie).
Sunt si altii care dau marturie, si in plus si manastirea e foarte frumoasa :)
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minuni adevarate si minuni false-pericolul superstitiilor Lucian008 Spiritualitatea ortodoxa 29 08.06.2014 01:40:20
minuni de dincolo lore86 Intamplari adevarate 21 30.09.2010 13:15:08
minuni silana Intamplari adevarate 0 22.07.2008 18:14:23
Minuni MadalinS Intamplari adevarate 8 19.03.2008 16:49:32