Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.05.2009, 12:27:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Păi dacă e să te ei după data nașterii din pagina personală și eu am cam aceiași vârstă.Nu am completat această rubrică că deh...femeia tot femeie.. chiar dacă se mai smerește ea nu prea vrea să vadă toată lumea câți ani are!
Aș vrea eu să am 24 de ani și mintea de acum! (atunci credeam că le știu pe toate ca unii atei de pe aici dar nu știam nimic pe când acum "știu că nu știu nimic")
Sa stii ca nu din cochetarie am ascuns varsta ,a fost un loc despre forumisti unde eram invitati sa scriem varsta si am scris-o ,dar s-a sters ,sau nu mai stiu eu.
Cat despre statul in picioare ma bucur ca macar atata sacrificiu pot face si eu ,fiind mai slaba in virtuti si mai lenesa in cele duhovnicesti.
Pentru mine e un mic sacrificiu dar in acelasi timp si un avantaj statul in picioare ,sa nu imi zboare gandul.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.05.2009, 14:00:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In multe biserici nu se da voie sa se aprinda lumanari pe paini la Sfantul Maslu decat atunci cand se face sfintirea.
Oricum nu aud la care Sfant Sinod Ecumenic s-a stabilit aceasta aiureala sa se puna lumanari pe paini la Sfantul Maslu.
Apoi in Biserica Ortodoxa este foarte bine ca s-au inlocuit lumanarile cu lumini de curent electric.
Lumina e un simbol si ar fi bine sa se foloseasca cat mai putin focul pentru a evita confuzia cu invatatura kabalista eretica care zice ca sufletul uman si puterile ceresti sunt create din foc.
La crestini ortodocsi altfel zice despre sufletul uman si puterile ceresti sa se citeasca la Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul sa se vada ce zice.
Nu se poate zice ca sufletul uman e creat din ceva materie aceea e erezie.
Sufletul uman e mai grosier decat Dumnezeu dar imaterial fata de materie.
La fel si puterile ingeresti.
Focul nu poate fi ganditor,simtitor,volitional.

De fapt e corect sa intrebi "din ce e creat" sufletul uman ca asa ceva se poate zice numai despre lumea materiala.
Nu se gandeste despre cele imateriale material.
Sufletul uman e o taina si e inrudit cu puterile ceresti.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.05.2009, 14:01:31
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Am vrut sa zic:
"Nu e corect sa intrebi din ce e creat sufletul uman".
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.05.2009, 14:06:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca diavolul fuge de tamaie cum se face ca tamaieri se faceau si in templele idolesti?
Fumul de tamaie e simbol.
La fel ca lumina.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.05.2009, 14:33:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De multe ori postim fara sens. Ne oprim de la mancaruri, fara a vorbi cu Dumnezeu. Asa postul nu rodeste in om.

Vorbim de faptul ca omul nu are destule minerale, proteine... din alimentatie. Nu "mananca" din Dumnezeu, de aceea e slabit.

Vine la biserica de multe ori flamand, dar fara a avea gandul la Dumnezeu. De aceea cadem, nu din cauza fumului de tamaie, nu din lipsa bancilor, ci din cauza putinei noastre credinte.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.05.2009, 14:47:38
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sari calul Costele!
Cind Iisus n-a mai putut duce crucea, ii lipsea credinta?
Sf. Apostol Pavel tot prea putina credinta avea?
Dar restul de sfinti bolnavi?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.05.2009, 10:02:52
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca din cauza mincarii foarte sarace in minerale si vitamine, mai ales a mincarii ieftine a saracilor multa lume lesina la Slujbe de la statul in picioare, sau daca nu lesina ies des afara pentru citeva minute bune pentru a sta jos pe undeva si a lua aer. Eu opersonal l-am carat pe un tinar care se facuse alb la fata.
Asemenea scene nu ar mai trebui sa existe intr-o lume civilizata.
Andrei, ar trebui sa nu uiti ca si tu esti roman! CHiar daca ai plecat, esti roman! Nu mai dispretutiti pe cei ce raman in tara..nu suntem toti, prosti, saraci, neumblati, muritori de foame.. Avem saraci..dar unde nu sunt?? Avem inculti dar unde nu sunt? Avem hoti dar unde nu sunt? Oamenii mai lesina, sau mai ies din biserica si pentru ca sunt bolnavi, oare cunosti acest cuvant? Eu DA...Ti-o spun din experienta! Si daca necesita iti atasesz si ceva hartii doveditoare..ca sa nu mai fiu facuta mai stiu eu cum..Si pe mine m-au cules adesea de pe jos..dar nu din lipsa mancarii...ca am ce manca (Doamne iti multumesc!!) Sincer, ma doare f. tare acesta atitudine a celor plecati fata de noi cei ramasi. Da suntem cum suntem dar a generaliza...nu e nici crestineste..nici omeneste...daca tot spunem ca suntem crestini..sa ne comportam ca atare! Nu spun ca Romania e cea mai cea, dar nu avem alta la indemna...sa o iubim sau macar sa incercam sa o schimbam in bine pe acesta pe care o avem! Cum? Am mai spus...schimbandu-ne noi intai...
Despre banci, am mai vorbit, nu voi relua subiectul. Ina vreau sa mai spun atat, cand ma simt foarte rau ori nu plec de acasa (oricata dorinta as avea..) ori ma rog pe drum sa gasesc un loc unde sa ma sprijin macar...daca se sezut nu ma rabda inima sa sed..
Ma mahnesc tot mai mult de aceste mesajele ..sincer..ma mahnesc..
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.05.2009, 19:05:26
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Daaa, eu mai plec, mai vin, pe pperioade mai lungi mai scurte ca si alte 4 milioane de roamani, dar nu inteleg ce vrei sa spui? ca trebuie sa ne bagam capul ca strutul si sa ne prefacem ca ce vedem prin mijloacele de transport si pe strazi defapt NU EXISTA?

Vreau sa stii ca cu riscul de a fi ridiculizat(nu-mi pasa) eu fac parte dintre cei care deschid gura si iau atitudine oriunde as fi, asta este tata, asta imi da mie putere si ma simt mai aproape de adevar, nu punind palma la ochi si plingind de mila ca alta tara nu avem, ca de aceea rid toti de noi, cei care in loc sa-si plinga de mila, ALEG CONSTIENT sa-si suflece minecile si sa puna osu' la treaba

Da, este adevarat ca schimbare incepe cu noi,...si ce faci tu sa schimbi daca te complaci in neregulile din jur , si acceptam coruptia si neregulile chinuitoare chiar in sinul bisericii pe care o frecventam. Ii vedem pe oameni luindu-se la harta chiar in biserica pentru ca nu au unde sa se rezeme pentru ca cel care vine acolo de la 8 si motaie a ocupat tot peretele si taburetele pentru cunostinte.

Poate tie nu de foame ti s-a facut rau dar copilului asta si altor fete li s-a facut tocami de foame pentru ca lumea si eu care sunt in comitet i-a intrebat
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.05.2009, 19:07:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Ma mahnesc tot mai mult de aceste mesajele ..sincer..ma mahnesc..
Adevarul a durut dintotdeauna
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.05.2009, 19:52:50
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daaa, eu mai plec, mai vin, pe pperioade mai lungi mai scurte ca si alte 4 milioane de roamani, dar nu inteleg ce vrei sa spui? ca trebuie sa ne bagam capul ca strutul si sa ne prefacem ca ce vedem prin mijloacele de transport si pe strazi defapt NU EXISTA?

Vreau sa stii ca cu riscul de a fi ridiculizat(nu-mi pasa) eu fac parte dintre cei care deschid gura si iau atitudine oriunde as fi, asta este tata, asta imi da mie putere si ma simt mai aproape de adevar, nu punind palma la ochi si plingind de mila ca alta tara nu avem, ca de aceea rid toti de noi, cei care in loc sa-si plinga de mila, ALEG CONSTIENT sa-si suflece minecile si sa puna osu' la treaba

Da, este adevarat ca schimbare incepe cu noi,...si ce faci tu sa schimbi daca te complaci in neregulile din jur , si acceptam coruptia si neregulile chinuitoare chiar in sinul bisericii pe care o frecventam. Ii vedem pe oameni luindu-se la harta chiar in biserica pentru ca nu au unde sa se rezeme pentru ca cel care vine acolo de la 8 si motaie a ocupat tot peretele si taburetele pentru cunostinte.

Poate tie nu de foame ti s-a facut rau dar copilului asta si altor fete li s-a facut tocami de foame pentru ca lumea si eu care sunt in comitet i-a intrebat
Este lăudabil faptul că îți pasă!Sunt puțini cei cărora cu adevărat le pasă.
Nu te supăra dar în afară de faptul că ai dat primul ajutor aflând că acești tineri au o situație atăt de precară ce măsuri a luat comitetul bisericii pentru a-i ajuta?Ați discuta cu preotul pentru a depista familiile sărace din parohie și a încerca să le dați o masă pe zi prin contribuția celor mai cu dare de mână.Ați încercat să găsiți serviciu părinților acestor copii flămânzi?
Dacă ai deschis acest topic al cărui titlu și pe mine m-a deranjat căci așa cum spuneam cu altă ocazie trăiesc la un standard de viață minim deși avem condiții decente de trai, banii sunt extrem de puțini totuși avem ce pune pe masă în fiecare zi,suntem spălați,îmbrățați iar gospodăria noastră este modestă dar deosebit de frumoasă datorită muncii noastre din zori și până-n seară,a cumpătării și a lipsei viciilor.
Problema multora este nu atât sărăcia cât lenea,viciile și nesimțirea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Presa creeaza o imagine proasta Bisericii? Bogdan N Generalitati 114 22.06.2011 17:25:19
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 15:38:16