Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2011, 14:36:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
POvesti din astea sunt de citit pe toate drumurile.Dar arata-mi un singur om care a inceput sa mearga pe calea pocaintei.Unul singur...
Daniel,

Calea pocaintei are urcusuri si coborasuri. Nu exista om care sa nu cada, dar cel mai important este sa se ridice imediat. Altfel, riscam sa deznadajduim, pentru ca viata e plina de ispite, nu? Trebuie sa gandim pozitiv, sa fim optimisti si, daca o fi sa cadem si in prapastia unor pacate grave, sa nu uitam ca putem sa ne caim si sa fim iertati. Daca si noi iertam, macar putin...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.02.2011, 14:36:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
KANDIA

"Izolarea de cele lumesti e o cale de a te tine de acesta porunca... fiind pustnic sau calugar.Si poate nici ei toti nu reusesc"...

Da...le este greu si pustnicilor , mai ales ca si ei oricat s-ar stradui poate gresesc cu gandul...Oricum fara de prihana ramane Fiul....restul doar ne straduim...mantuirii...Sa ne ajute bunul Dumnezeu pe toti !
Asa este. Din majoritatea scrierilor filocalice retinem ca monahismul este un drum mai anevoios catre desavarsire, iar casatoria un drum mai lung, dar ambele au aceeasi tinta - Hristos.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.02.2011, 14:45:29
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daniel,

Calea pocaintei are urcusuri si coborasuri. Nu exista om care sa nu cada, dar cel mai important este sa se ridice imediat. Altfel, riscam sa deznadajduim, pentru ca viata e plina de ispite, nu? Trebuie sa gandim pozitiv, sa fim optimisti si, daca o fi sa cadem si in prapastia unor pacate grave, sa nu uitam ca putem sa ne caim si sa fim iertati. Daca si noi iertam, macar putin...
Cred ca ai deviat subiectul....Tocmai asta spuneam ca la sfaturi si cuvinte suntem toti buni,dar in practica punem foarte putin..

Chestia asta ce o spui e valabila,e buna,si... ? Ce rezolvi cu ea? E pentru incepatori,asa de incurajare....
Eu sunt destul de optimist,nu prea deznadajduiesc,insa e nevoie de mai mult .....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.02.2011, 15:00:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cred ca ai deviat subiectul....Tocmai asta spuneam ca la sfaturi si cuvinte suntem toti buni,dar in practica punem foarte putin..

Chestia asta ce o spui e valabila,e buna,si... ? Ce rezolvi cu ea? E pentru incepatori,asa de incurajare....
Eu sunt destul de optimist,nu prea deznadajduiesc,insa e nevoie de mai mult .....
Am scris cele de mai sus spre incurajare. Si sunt relativ la subiect, pentru ca discutam despre mantuire. Pentru ca ce este mantuirea? Este ridicarea din mlastina pacatelor, chiar si pentru o perioada scurta, pana la prima cadere. Si tot asa, pana ce moartea ne va prinde intr-una din starile de mantuire sau de cadere.

Pentru incepatori, ca si pentru "avansati", eu cred ca ridicarile si caderile raman valabile, chiar daca aceia care mananca hrana tare se confrunta cu probleme mai fine, de genul paza mintii, paza de slava desarta si de marirea de sine...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.02.2011, 15:33:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Poate si cativa pustnici sau calugari,care pot ajunge la "indumnezeire"....

De fapt porunca Fiti sfinti ......,ei reusesc sa o indeplineasca...
Nu-i asa. Imi aduc aminte de un episod in care Avva Antonie cere sa-i descopere Dumnezeu daca este un om mai drept decat el. Si Dumnezeu ii spune sa mearga intr-un sat si ii va descoperi o persoana mai dreapta decat el. Si o descopera. Cum era acel om? Simplu, era un om care se ruga, care muncea cinstit si isi iubea semenii. Asa ca sunt multi in lumea asta, mai minunati decat multi monahi, numai ca noi nu avem ochi sa vedem simplitatea si curatia din actele lor. (PS voi cauta pilda si o voi posta)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.02.2011, 15:36:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu-i asa. Imi aduc aminte de un episod in care Avva Antonie cere sa-i descopere Dumnezeu daca este un om mai drept decat el. Si Dumnezeu ii spune sa mearga intr-un sat si ii va descoperi o persoana mai dreapta decat el. Si o descopera. Cum era acel om? Simplu, era un om care se ruga, care muncea cinstit si isi iubea semenii. Asa ca sunt multi in lumea asta, mai minunati decat multi monahi, numai ca noi nu avem ochi sa vedem simplitatea si curatia din actele lor. (PS voi cauta pilda si o voi posta)
Cred ca simplificam nepermis si banalizam astfel de relatari.

Acel om din sat traia intr-o stare de pocainta adanca, aceasta il ridica: smerenia.
El isi punea ca toti ceilalti sunt mult mai drepti decat el, ca este cel mai mare pacatos, ca ceilalti se vor mantui, iar nu el.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2011, 15:47:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca simplificam nepermis si banalizam astfel de relatari.

Acel om din sat traia intr-o stare de pocainta adanca, aceasta il ridica: smerenia.
El isi punea ca toti ceilalti sunt mult mai drepti decat el, ca este cel mai mare pacatos, ca ceilalti se vor mantui, iar nu el.
Noi trebuie sa speram la mantuire, speranta e o virtute teologica. A-ti spune ca "ceilalti se vor mantui, iar nu eu" nu prea suna a smerenie, ci mai degraba a deznadejde. Zic si eu... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2011, 15:53:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca simplificam nepermis si banalizam astfel de relatari.
Nu banalizez Ana. Din pacate multi dintre noi au ajuns sa spuna ca cineva este drept doar daca e capabil sa faca minuni, ori nu-i asa. Curatenia omului in fiecare gest, cuvant, ... e semn ca omul poarta in sine ceva mai mult decat omenescul. Am intalnit tarani, care prin viata lor m-au cutremurat mai mult decat anumiti monahi. Asa ca raman la ideea ca sunt si in aceasta lume multi drepti.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.02.2011, 16:10:37
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu-i asa. Imi aduc aminte de un episod in care Avva Antonie cere sa-i descopere Dumnezeu daca este un om mai drept decat el. Si Dumnezeu ii spune sa mearga intr-un sat si ii va descoperi o persoana mai dreapta decat el. Si o descopera. Cum era acel om? Simplu, era un om care se ruga, care muncea cinstit si isi iubea semenii. Asa ca sunt multi in lumea asta, mai minunati decat multi monahi, numai ca noi nu avem ochi sa vedem simplitatea si curatia din actele lor. (PS voi cauta pilda si o voi posta)
Ba chiar asa-i...Ala era o floare rara,mai rara decat pustnicii.V-am zis ca ne pricepem la vorbe.....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.02.2011, 16:15:27
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Noi trebuie sa speram la mantuire, speranta e o virtute teologica. A-ti spune ca "ceilalti se vor mantui, iar nu eu" nu prea suna a smerenie, ci mai degraba a deznadejde. Zic si eu... :)
Asta este pilda, aceasta este smerenia care o intrecuse pe a Sfantului Antonie, de l-a trimis Dumnezeu sa vada si sa invete.

Nu era un om care muncea cinstit intr-un sat si .. ce sa spun, de-aia se mantuia.
Omul traia in Alexandria, vedea probabil pacatul la tot pasul.
Dar din cauza ca-si vedea clar propriile pacate, ceilalti oameni ii pareau mult mai buni.
Cel putin asa inteleg eu.. ca nu am ajuns la asa masura sa fac aprecieri ca aia e deznadejde deci omul ar fi in pacat.

Sf. Siluan Athonitul ne invata si despre linia fina dintre dejnadejde si smerenie.

PS: ii dau dreptate lui Daniel: prea ne grabim sa ne socotim buni, drepti, smeriti etc..
Reply With Quote
Răspunde

Tags
indumnezeire, mantuire



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 12:15:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38