Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2011, 22:48:13
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit Schituri retrase

Am shi eu o intrebare, daca a fost careva la Schitul Icoana Veche de pe langa manastirea Neamt, ash avea cateva intrebari, sau daca shtiti un alt schit minunat, retras undeva in munti sau paduri, si cu o obshte mica ? Lipsa curentului electric e un plus ca sa nu pot folosi telefeon mobil si alte chestii...
M-ar interesa sa ma duc pe cateva zile...
Ash fi foarte recunoscator pentru orice ajutor...

Last edited by Silencer; 08.03.2011 at 22:52:02.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2011, 23:46:21
EMANUELA's Avatar
EMANUELA EMANUELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: TARGOVISTE
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Schitul icoana veche-hram sfantul antonie cel mare com.vanatori jud.neamt egumen-ierom.macarie ionescu
__________________
A spune cuiva "te iubesc" înseamnă de fapt "tu nu vei muri niciodată".citat din Sfântul Augustin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2011, 23:48:36
EMANUELA's Avatar
EMANUELA EMANUELA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Locație: TARGOVISTE
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

acest schit este foarte izolat, putem spune ca acesta este unul dintre putinele locuri care au mai ramas cu o pustnicie autentica pana astazi.Schitul Icoana Veche apartine de Manastirea Neamt. Si-a luat numele dupa icoana Maicii Domnului de la Manastirea Neamt, care, in 1821, a fost ascunsa de calugari, din calea turcilor, in Muntele Rusu. Pe locul unde au fost ascunse in pamant "Sfanta Icoana a Maicii Domnului" impreuna cu alte odoare si documente, in anul 1854 s-a ridicat un cerdac (chiosc), avand obloanele pictate cu icoane, iar in mijloc a fost pusa o cruce de aproximativ 3 metri pe care s-a prins o copie a icoanei Maicii Domnului din Manastirea Neamt si o candela. Asa a capatat locul acela numele "la Icoana". In 1942 se incepe constructia unei biserici cu hramul "Schimbarea la Fata", afectata insa de niste alunecari de teren in anul 1940. Totul ramane in paragina pana in anul 1990, cand se construieste o bisericuta cu hramul "Sfantul Antonie cel Mare".
__________________
A spune cuiva "te iubesc" înseamnă de fapt "tu nu vei muri niciodată".citat din Sfântul Augustin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2011, 12:24:14
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Da, informatia asta am gasit-o si eu pe net :) Ma gandeam ca poate a fost cineva acolo, sau la alte schituri, sa imi poata spune cum e intradevar acolo, mai ales ca am gasit pe google ca a fost un incendiu in care a ars toata biserica de la schitul icoana veche...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2011, 13:14:27
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Iti recomand schitul Patrunsa

Last edited by Hector; 09.03.2011 at 13:19:03.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2011, 13:46:20
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Iti recomand schitul Patrunsa
Mersi mult, dar aici http://www.crestinortodox.ro/manasti...sa-117982.html e scris ca sunt 35 de vietuitori, eu ma gandeam sa fie cam sub 10...
Poate eu nu gandesc chiar corect,dar nu prea imi place cand sunt multi vietuitori... La schitul icoana veche e doar un vietuitor, si e retras in munti, de asta si ma atras, dar poate gandesc greshit ?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2011, 19:13:13
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Am shi eu o intrebare, daca a fost careva la Schitul Icoana Veche de pe langa manastirea Neamt, ash avea cateva intrebari, sau daca shtiti un alt schit minunat, retras undeva in munti sau paduri, si cu o obshte mica ? Lipsa curentului electric e un plus ca sa nu pot folosi telefeon mobil si alte chestii...
M-ar interesa sa ma duc pe cateva zile...
Ash fi foarte recunoscator pentru orice ajutor...

Iti recomand un schit de care vei ramane total impresionat ,e in judatul Tulcea In Delta Dunarii ,M-rea C.A.Rosetti din satul cu acelasi nume ,am vazut un reportaj pe TVR2 despre aceasta manastire e retrasa ,are un singur vietuitor ,Staretul,pana anul trecut nu era nici energie electrica ,acolo nu se poate cultiva nimic ,nici macar pomi fructiferi,deoarece ,(cum explica parintele staret Calinic Darie vara se usuca tot de la caldura ,iar iarna e crivatul care bate dinspre mare si arde tot ).
Eu daca e sanatate dupa Sfintele Pasti ,vreau sa ajung neaparat acolo. M-a impresionat reportajul si mi-a placut locul .
Parintele staret Calinic Darie are un numar de telefon 0724876800 ,acest numar il am de pe alt site ,sper sa fie bun .
Daca te intereseaza si obtii mai multe informatii te rog sa-mi spui si mie ! Deci ,despre cum ajungi acolo,rute etc,gasesti aici pe site .
Reply With Quote
Răspunde