Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.03.2012, 00:36:46
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Dar o faci pt EL.
Si inca, as indrazni sa adaug: nu faci nimic, tu insuti, absolut nimic. De crezi ca faci ceva bun, ca ai adica vreun merit, pariez fara ezitare: esti beat! De vin sau de tine insuti. Sau de amandoua.
Singur (asadar fara Domnul) nu esti nimic sau, dimpotriva, cu adevarat esti nimic. ma rog, esti tarana...

Deci, ceea ce crezi ca faci pentru El, o faci PRIN El. Cum poti crede ca tu, neputinciosul glod, faci ceva pentru Domnul? Chiar crezi ca ai putere personala inaintea lui Dumnezeu?
Numai PRIN Domnul Hristos, prin Duhul Sfant face tarana ceva. In rest... umbra pamantului, ce altceva sa faca omul?...
Domnul fie laudat! AMIN+

P.S. Cel caruia i-am vorbit aici sunt eu insumi. Mie mi-am adresat aceste cuvinte.

Last edited by ioan cezar; 01.03.2012 at 07:58:10.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.03.2012, 11:24:38
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Ceea ce ai zis tu completeaza ideea mea, nu o contrazice.
Fraza ca <faci ceva pentru EL> nu e o mandrie, ci e vb de jertfa.
Sa te jertfesti pe tine, LUI.

Asta e definitia jertfei, adu-te pe tine ca jertfa, ca sa il bucuri pe EL.
Ca suntem tarana nu are nici o legatura cu asta.Si iarba e iarba si il slaveste mai corect decat o facem noi oamenii.Suntem tarana si ni se cere jertfa. Jertfa faptei, nu a vorbei. Sa nu ne ascundem iresposabilitatea in spatele scuzei ca suntem tarana.Dumnezeu iti da undita spre mantuire, dar nu iti prinde si peste. TU trebuie sa o faci, cum crezi tu ca o poti face mai bine, prin Mucenicie, monahie, viata sfanta, pustie, casatorie sfanta, preotie, sau orice alta cale care duce la EL. Si tot EL zice: "indrazniti, Eu am biruit lumea". E vb de curaj. Suntem chiar incurajati sa "rapim" RAIUL.

Pai ce, mai urmeaza sa zicem ca dorinta spre RAI e mandrie.
Smerenia nu inseamna sa nu rapesti raiul sau sa nu iti doresti preotia, monahia, mucenicia, sfintenia, smerenia inseamna sa nu iti judeci aproapele.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.03.2012, 11:46:27
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Vreau sa mai completez ceva:

Smerenia nu este cea in care ne facem viermi, tarana, gunoi, caini.
Smerenia este cea care nu faci rau celorlalti. Cea care nu raspunzi la rau cu rau.

Nu putem rade de altii si de pacatele lor pe la spate, arunca ironii, crezandu-i prosti si apoi sa zicem ca suntem viermi, caini si alte vietati. Pentru ca aceasta este imitarea smereniei, nu smerenie.
Smerenia inseamna sa vezi pacatul cuiva si sa ii impui mintii sa nu vada pacatul acela, sa te porti politicos si sa nu razi de el pe la spate.

Cuvintele " vai ce prost e asta", "ce grasa si urata e aia", "ce dobitoc", "ce drogat e cantaretul acela", insotite apoi de cuvintele "Doamne iarta-ma ca gresesc", arata de fapt FARISEISMUL, nu SMERENIA.

Nu are legatura cu subiectul, dar vroiam sa completez ca tot a venit vorba despre asta.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreptul la sinucidere moriane Morala Crestina 194 26.09.2011 21:50:33
Mucenicie ca in cartile cu vieti de sfinti ! Filmata ! sevghenie Stiri, actualitati, anunturi 12 31.03.2011 10:48:24
Marturisire impotriva ecumenismului pana la mucenicie andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 170 21.11.2010 20:57:23
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25