Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.06.2008, 21:22:40
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Domle daca un om de stiintza ortodox care apartzine de BOR ar afirma ca se poate sa existe extraterestri credetzi ca ar fi anatemizat?
Eu nu cred.
Chestia asta cu extraterestri nu este o chestiune de dogma ci de convingere personala.
Unde atzi vazut dvs vreun canon sau undeva scris in Sfanta Scriptura ceva in legatura cu existentza sau nexistentza extraterestrilor?

Cum sa va explic anatema este o pedepsa foarte grea si nu se da asa repede.
Atzi vazut dvs cum a fost cu Arie?
Cand propovaduia gresit?

Mai intai i-a fost interzis sa predice dar a fost lasat sa slujeasca in continuare.
Dar de ce Sfantul Spiridon nu s-a rugat la Dumnezeu sa se faca o minune sa moara Arie?
Credetzi ca nu putea?

Va spun eu sigur ca putea!

De aia ca Sfintzii din puternica comuniune cu Dumnezeu incep sa fie foarte blanzi si foarte iubitori si nu doresc nici ei "cu voie moartea pacatosului ci sa se intoarca si sa fie viu".


Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.06.2008, 21:23:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu este nevoie sa se adune un Sfant Sinod care sa dea din nou cele zece porunci ca alea s-au dat deja.
Sa nu amestecam lucrurile.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.06.2008, 21:25:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Domnul Balaceanu Stolinici face parte din Adunarea Natzionala Bisericeasca si este parintele neuro-cibernticii.
Este neuro-cibernetica erezie?
Eu nu cred.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.06.2008, 22:05:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Domnul Balaceanu Stolinici face parte din Adunarea Natzionala Bisericeasca si este parintele neuro-cibernticii.
Este neuro-cibernetica erezie?
Eu nu cred.
A cataloga de la sine putere, orice ca erezie, imi suna straniu si neavenit. Avem cuget, discernamant , ce trebuie sa functioneze . Apoi , existenta sau neexistenta altor lumi, nu ar trebui si in fapt nu schimba cu nimic lupta noastra continuua pe drumul pocaintei pentru a fi vrednici de mantuire. Insasi Crezul nostru incepe prin afirmatia "TATAL ATOTSTIITORUL. FACATORUL CERULUI SI A PAMANTULUI, VAZUTELOR TUTUROR SI NEVAZUTELOR". Multe pot fi cele nevazute si nestiute de noi. Dar , repet, problema noastra aici in asta lume, este complet alta, in a urma pe HRISTOS. Sa fim vrednici ca dincolo ajungand in Imparatia Lui DUMNEZEU, vom afla multe din tainele ce azi, aici sunt de nepatruns.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.06.2008, 22:28:30
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Unde atzi vazut dvs vreun canon sau undeva scris in Sfanta Scriptura ceva in legatura cu existentza sau nexistentza extraterestrilor?
ziua intai: cerul, pamantul si lumina
ziua a doua: "o tarie prin mijlocul apelor"
ziua a treia: uscatul si verdeata (iarba, pomi roditori)
ziua a patra: cei doi luminatori (soarele si luna) si stelele
ziua a cincea: "animalele cele mari din ape si toate fiintele vii" si "pasarile inaripate"
ziua a sasea: "animale, taratoare si fiare salbatice dupa felul lor"
ziua a saptea: "S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a facut"

pt mai multe detalii si mai concrete, cerceteaza Vechiul Testament.
Dumnezeu, prin Moise, a aratat destul de clar ce a creat... nu cred ca mai avea rost sa arate, pt "istetii" lumii, ce anume nu a creat...

Citat:
Cum sa va explic anatema este o pedepsa foarte grea si nu se da asa repede.
da, am gresit... trebuia sa spun ca nu au luat nicio masura...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.06.2008, 22:29:57
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

am uitat sa adaug la ziua a sasea: OMUL :D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.06.2008, 22:48:47
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Frate Cristiboss56 sa stii ca ai dreptate.

La ceea ce afirmi tu din Crezul Ortodox,: "TATAL ATOTSTIITORUL. FACATORUL CERULUI SI A PAMANTULUI, VAZUTELOR TUTUROR SI NEVAZUTELOR" - numai cu o mica corectie, (nu au fost de la inceput "extraterestrii")

Dumnezeu a facut lumea nevazuta, ADICA PE INGERI CARE LA INCEPUT ERAU TOTI BUNI (DESPRE CARE MANTUITORUL IISUS HRISTOS VORBESTE IN SFANTA SCRIPTURA)...DIN PACATE O PARTE DIN INGERI AU CAZUT DIN IUBIREA FATA DE DUMNEZEU IMPREUNA CU LUCIFER (INGERUL CEL NEBUN) si au devenit DIAVOLI - mai nou DENUMIREA LOR MODERNA ..."extraterestrii"..... si viciaza mintea oamenilor, RROSTIND SI EI PE CINE POT CU ULTIMILE INOVATII DRACESTI - aratari sub diferite forme de lumina cu diferite culori, de diferite dimensiuni, ei vin sa le serveasca fiecarora pe gustul lor aratanduli-se sub anumite forme si provocandu-le nebunie...

Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.06.2008, 23:24:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Care stiinta frate...??? Poate vrei sa spui pseudo-stiinta...

Astia sunt petecarii stiintei....nu sunt oameni de stiinta...Extraterestri nu exista Cea mai mare tampenie pe care am auzit-o...Astia exista doar in visele si in mintea oamenilor nebuni...Exista naluciri diavolesti...dar nu extrateresstri..

Asa cum ne invata Hristos. In evanghelie nu se spune nimic despre extraterestrii, insa despre diavol si amagirile lui se aminteste in mai multe locuri..
Astia sunt doar niste nascociri pentru a manipula si a vicia mintea oamenilor prin Mass Media si nu numai...

Este acest razboi psihologic care se da astazi asupra psihicului uman..
Nu mai poti sa deschizi un ziar ca sunt numai prostii scriese in el...Nu mai poti sa deschizi tv-ul ca vezi numai emisiune tampite ...si rar mai gasesti cu greu ceva serios din care ai ce invata..
:D:D:D...camasa,camasa..:cool:
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.06.2008, 23:25:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Care stiinta frate...??? Poate vrei sa spui pseudo-stiinta...

Astia sunt petecarii stiintei....nu sunt oameni de stiinta...Extraterestri nu exista Cea mai mare tampenie pe care am auzit-o...Astia exista doar in visele si in mintea oamenilor nebuni...Exista naluciri diavolesti...dar nu extrateresstri..

Asa cum ne invata Hristos. In evanghelie nu se spune nimic despre extraterestrii, insa despre diavol si amagirile lui se aminteste in mai multe locuri..
Astia sunt doar niste nascociri pentru a manipula si a vicia mintea oamenilor prin Mass Media si nu numai...

Este acest razboi psihologic care se da astazi asupra psihicului uman..
Nu mai poti sa deschizi un ziar ca sunt numai prostii scriese in el...Nu mai poti sa deschizi tv-ul ca vezi numai emisiune tampite ...si rar mai gasesti cu greu ceva serios din care ai ce invata..
voiam sa scriu cam asa:thumbsup:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exista extraterestri? robertt Teologie si Stiinta 308 18.02.2024 18:55:11
Credeti ca exista extraterestri? amatyyy Generalitati 41 14.12.2012 22:21:40
zeii-extraterestri?:( robertt Teologie si Stiinta 28 16.11.2010 16:02:14
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Extraterestri? Basileus Generalitati 58 15.12.2006 20:41:23