Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.09.2008, 09:26:34
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Ingrijorator- o noua moda bate la usa romanilor nestiutori in ale credintei pentru a face un mare pacat- incinerarea cadavrelor!

http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=214650
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2008, 09:54:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Tot saracia ii impinge pe romani la aceste gesturi. Stiu ca din pamant ne-am nascut, in pamant ar trebui sa ne intoarcem, dar cei care ne conduc nu stiu ori au uitat si pensiile si salariile nu ajung nici pe departe pentru un trai decent si nici pentru o inmormantare dupa datini...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.09.2008, 20:26:50
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Discutie imaginara:

"Hei, buna!"

"Buna! Wow! Ce diamant tare ai la gat!"

"Da, e bunica!"

...WTF?

In primul si in primul rand mi se pare ideea perfect tampita si de un snobism incredibil. In al doilea rand, ar trebui sa avem mai mult respect fata de morti, sa-i ingropam cum trebuie, nu sa-i obiectificam si sa-i facem o tinta pentru lacomie. In al treilea rand, incinerarea provoaca mari daune mediului inconjurator.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.09.2008, 00:34:08
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Datinile au fost facute pe vremea cind nu se punea problema banului si cimitirul apartinea comunitatii satelor...deci sa nu judecam pe cei ce nu-si permit acest LUX

Azi trebuie sa devii de meserie capsunar ca sa-ti mai poti permite un loc de veci...si asta cu toate consecintele care decurg din asta( copii lasati de izbeliste, destramarea familiei, depresii, prostitutie ca sa eviti foamea)

Este usor sa-ti dai cu parerea despre datini cind esti cu sacii in caruta.

La rusi am vazut o stire cumplita cum bunicutele nu mai sunt duse la cimitir sau incinerare ci direct in gheena de gunoi, de unde politia le scoate pentru identificare. Aratau imagini efectiv ale unor mumii care se deshidratasera in asa hal ca politia o tinea ca pe o coaja cu o mina, cumplit la ce s-a ajuns din cauza saraciei si mizeriei morale si sufletesti
Fereasca Dumnezeu!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.09.2008, 08:33:42
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Eu personal am asistat la cateva incinerari ale unor persoane ce mi-au fost f apropiate.... nu as dori nici dusmanilor mei sa traisca sentimentul pe care l-am trait eu atunci... amatorilor de senzatii "tari" le recomand cu caldura sa asiste la o incinerare... si o sa le treaca instantaneu dorinta ca trupul lor sa fie ars dupa moarte:(:(:(:(:(
Intr-adevar e greu in ziua de azi (mai ales cand esti sarac) sa ai o groapa in cimitir... dar totusi... eu cred ca se poate... peste gard nu ne arunca nimeni... totul e sa ne dorim asta, ca solutii gaseste Dumnezeu:thumbsup:
Reply With Quote
Răspunde