Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.08.2012, 22:06:46
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SyntheticBlack Vezi mesajul
Din această majoritate doar câțiva vă simțiți chiar jigniți. Majoritatea nu știe despre concerte și altele fiindcă n-o interesează, își vede de treabă. Și să nu-mi spuneți că prin această ignoranță minoritatea încet încet va deveni majoritate, fiindcă nu este posibil. Marduk, precum și celelalte trupe de black / death / thrash / ce mai se poate numi "satanist" au fost înființate cel mult prin '95 dacă nu mai devreme și tot underground au rămas, după atâția ani tot puțini oameni știu de ele și și mai puțini le ascultă.
Este adevarat , multi oameni din aceasta majoritate nu cunosc stilurile rock si de aceea nu discuta subiecte ca acestea. Insa , cat timp , acea trupa este anticrestina, si acei oameni ("care isi vad de treaba") nu sunt de acord cu asa ceva.
Si , totusi , nu mi-ai raspuns la intrebare... Majoritatea asta (care incerci sa o minimalizezi) ce ar trebui sa faca , in cazul de fata ?

Last edited by bluester; 22.08.2012 at 22:09:38.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.08.2012, 22:16:56
SyntheticBlack SyntheticBlack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Este adevarat , multi oameni din aceasta majoritate nu cunosc stilurile rock si de aceea nu discuta subiecte ca acestea. Insa , cat timp , acea trupa este anticrestina, si acei oameni ("care isi vad de treaba") nu sunt de acord cu asa ceva.
Si , totusi , nu mi-ai raspuns la intrebare... Majoritatea asta (care incerci sa o minimalizezi) ce ar trebui sa faca , in cazul de fata ?
Majoritatea ar trebui să se gândească la adevăratele ei probleme, în primul rând personale. Fiindcă, repet, nu știu ce problemă ar interveni dacă pe data de 5 se ține un concert satanist având în vedere faptul că în alte țări se țin de 10 ori (nah, e un număr la întâmplare) mai multe concerte de genul, și nu vorbesc neapărat de țări ca Norvegia, Suedia, care sunt un fel de "mame" ale black metal-ului. Și, după cum demonstrează mai multe studii, țările scandinave o duc mult mai bine ca noi.

Last edited by SyntheticBlack; 22.08.2012 at 22:19:25.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.08.2012, 22:22:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SyntheticBlack Vezi mesajul
Și, după cum demonstrează mai multe studii, țările scandinave o duc mult mai bine ca noi.
Poate de prea mult bine (material) au ajuns să uite de Dumnezeu și să i se închine lui Satan.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.08.2012, 22:25:02
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SyntheticBlack Vezi mesajul
și nu vorbesc neapărat de țări ca Norvegia, Suedia, care sunt un fel de "mame" ale black metal-ului. Și, după cum demonstrează mai multe studii, țările scandinave o duc mult mai bine ca noi.
Scandinavii o duc mai bine ca noi, material vorbind pentru că muncesc mai mult, mai eficient, și nu este atâta dezbinare și hoție ca la noi în țară.

Nu există nici o corelație între black-metalul nordicilor și bunăstarea lor. Ba dimpotrivă îți pot demosntra oricând cu argumente istorice clare că între cele două fenomene există chiar o corelație negativă. Sărăcia spirituală (ca să nui îio spun altfel) duce implicit mai devreme sau mai târziu la sărăcie materială, toată chestiunea este să ai răbdare suficient timp pentru a îți da seama de acest lucru.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Poate de prea mult bine (material) au ajuns să uite de Dumnezeu și să i se închine lui Satan.
Haideți să fim serioși, și acolo sunt tot o minoritate.

Last edited by Decebal; 22.08.2012 at 22:28:16.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.08.2012, 22:28:54
SyntheticBlack SyntheticBlack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Haideți să fim serioși, și acolo sunt tot o minoritate.
În Suedia majoritatea oamenilor sunt atei.

@Decebal, "Poate de prea mult bine (material) au ajuns să uite de Dumnezeu și să i se închine lui Satan. "

Să înțeleg că este mai bine să săracim și să ne fie rău. Aici or să intervină eternele argumente pro și contra credință de care sincer să fiu m-am săturat, cred că și dumneavoastră v-ați săturat fiindcă nu se ajunge nicăieri. Scopul topicului era altul, nu vreau să se ajungă la 100 de pagini de contraargumente :D

Last edited by SyntheticBlack; 22.08.2012 at 22:32:12.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.08.2012, 22:48:42
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SyntheticBlack Vezi mesajul
Să înțeleg că este mai bine să săracim și să ne fie rău.
Afirmația îmi aparține, așa că mă simt dator să dau un scurt răspuns: Nu asta trebuie să fie concluzia. Am vrut doar să spun că atunci când omului nu-i lipsește nimic cam uită de Dumnezeu. Când ai necazuri și lipsuri vezi cât de mic, neputincios și muritor ești, inima ți se înmoaie din împietrirea în care s-a aflat până atunci și îți amintești de El.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.08.2012, 23:51:17
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Am inteles, ca minoritate va cereti dreptul. Dar majoritatea care este jignita/insultata... ?
Este foarte simplu: cei carora nu le place acest gen de muzica sau se simt jigniti de ceea ce fac membrii trupei Marduk, nu merg la concert/nu le cumpara CD-urile, etc.
Din ce am inteles, concertul va avea loc intr-un club, asa ca este foarte clar ca numai cine vrea neaparat sa-i vada va asista la concert.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.08.2012, 00:05:46
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Îmi pare rău că mă amestec și eu Domnule " Black " . Ceea ce spui tu aici despre acest concert , se pare că anumite persoane de pe forum nu a auzit de el. Această trupă rock, Marduk , dacă chiar promovează anumite idei ( ca să zic așa ) , este normal ca oameni să ceară anularea lui. La urma urmei, suntem o țară ortodoxă și nu se acceptă așa ceva. Tu dacă ai avea o credință a ta , și ai vedea că vin uni , care încearcă să promoveze anumite idei care sunt contrare credinței tale, oare țiar conveni? Să nu înțelegi greșit când zic de credință , poți avea orice credință ca exemplu. Oare nu teai simți nasol? Cam asta este și cu țara, cu oameni care nu vor, pentru că ei țin la credința ortodoxă iar această trupă rock defăimează credința lor. Dar so luăm ceva mai adânc. La fel cum copilul devine supărat, contrariat , atunci când cineva vine și vorbește urât despre mama lui, sau spune cuvinte neadevărate, tot așa pentru acei oameni, credința este ca o mamă. Și nu vor ca acea trupă rock să vorbească cuvinte rele față de mama lor.
Pe lângă asta, promovează și rasismul. Știi ce înseamnă asta? Îmi vei spune că da, dar te înșeli. Aaa ! Să nu crezi ca eu aș știi. Eu sunt lipsit de inteligență. Dar rasismul ar trebui să vorbești cu cei care au apucat perioada de nazism, pe care nu prea ai cum să stai de vorbă cu ei. Nu mai sunt mulți, sau chiar deloc. Ție țiar fi plăcut să fii privit cu ochii dușmănoși? Să fii batjocorit , umilit , distrus de simplu fapt că nu ești din rasă pură? Ar fi fost vina ta , că teai născut altfel de om? Ce ar fi dacă teai pune în pielea unui evreu din perioada celui de al doilea război mondial. Să simți teamă în sufletul tău, să te simți vânat ca pe o jigodie de om, unu care nu merită să trăiască ci doar eliminat că ești de un sânge mizerabil, nedemn de viață. Oare cum teai simți? Păi nu știi , căci nu te pui în locul lui. Căci nu poți simți cu adevărat ce a fost, dar fiind un om deștept , vei putea înțelege sentimentul de batjocură. Acesta este rasismul . O mai bună înșelegere ar fi să îți povestească cineva clipele grele prin care a trecut , în timpul rasismului.
Am observat , eu chiorul , că ai subliniat ideea că tu ești și vei rămâne ateu. De ce teai făcut ateu ? Că nu există Dumnezeu ? Acesta este motivul. Dumnezeu există , și e la fel de viu ca noi, dar noi oameni suntem lipsiți de puterea de înțelegere a Lui Dumnezeu. De asta ești tu ateu. Esți ca o corabie , în mijlocul mării , cu panze , care nu crede în vânt, deși el există. El îți dă putere de a naviga, deși nu crezi în el. Așa este și cu necredința ta, Dumnezeu e sus, îți cârmuiește viața , dar tu nu crezi ca El există. Caută-L și îl vei găsi, dar ca El să ți se arate , trebuie hotărăre. Altfel nu ți se va arăta prea ușor.
De vei vrea să înțelegi ce am încercat să îți explic, eu de trei ori ticălosul, neștiutorul, îți vei da seama de răspuns înlegătură cu trupa Marduk și necredința ta.
Și apropo, să nu mă iei cu întrebarea : Dacă Dumnezeu există, de ce nu sa arătat ?
Îți zic la fel, nu poți înțelege așa ceva. Sufletul tău este suflare de viață de la Dumnezeu. Iar dacă sufletul tău este așa, Dumnezeu ce poate fi ? De ce nu se arată ? Este ceva ce depășește mintea oricui. Caută-L și îți vei da seama singur despre existența Lui Dumnezeu.


PS : Să nu cumva să mă iei la vorbe înlegătură cu scrisul meu. Important este ca mesajul meu să te fi luminat puțin . Dacă nu, asta este. Fiecare își alege propriul drum în viață, și ceea ce face, faptă bună sau rea, o ia în propriile mâini.

Îți transmit succes încontinuare și poate te vei lumina !
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.08.2012, 09:59:57
SyntheticBlack SyntheticBlack is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2012
Mesaje: 15
Implicit

@Darkanian, nu mă iau de obicei de cum scriu oamenii, nu-i problemă.

Trecând la subiect, asta nu înțeleg eu. Marduk este o trupă foarte mică, raportându-ne și la muzica rock, nu la toată muzica în sine. Adică, lumea nu știe de ei. Practic, dacă ar fi să adunăm oamenii pro și oamenii contra, deși majoritatea țării este creștină, oamenii pro ar fi mai mulți, din cauză că majoritatea nu știe, n-o interesează, are alte chestii pe cap. Sunt puțini creștini care chiar știu despre ce este vorba (nu vorbesc de cei care spun despre trupe precum Guns and Roses că sunt sataniste) și se împotrivesc pentru că știu "pericolul" la care se expun. Am pus între ghilimele fiindcă de fapt nu este niciun pericol, concertul ținându-se într-un club, nu în aer liber (nu "polueaza" fonic și nu obligă pe ceilalți oameni să-i asculte).
Nu înțeleg de ce nu vă împotriviți și împotriva musulmanilor, budiștilor, etc. După câte am văzut la televizor musulmanii au avut o slujbă în aer liber pe stadionul Ștefan cel Mare, n-am văzut pe nimeni cu cruce la gât și cu pancarte.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.08.2012, 10:17:07
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SyntheticBlack Vezi mesajul
În Suedia majoritatea oamenilor sunt atei.
... pentru tine 23% inseamna o majoritate ?

Citat:
În prealabil postat de SyntheticBlack Vezi mesajul
Majoritatea ar trebui să se gândească la adevăratele ei probleme, în primul rând personale. Fiindcă, repet, nu știu ce problemă ar interveni dacă pe data de 5 se ține un concert satanist având în vedere faptul că în alte țări se țin de 10 ori (nah, e un număr la întâmplare) mai multe concerte de genul, și nu vorbesc neapărat de țări ca Norvegia, Suedia, care sunt un fel de "mame" ale black metal-ului. Și, după cum demonstrează mai multe studii, țările scandinave o duc mult mai bine ca noi.
Deja , subiectul deviaza la filosofia ateista (era si de asteptat).

In primul rand , tarile scandinave au avut o alta istorie (spre deosebire de a noastra) , au altfel politica , au altfel de economie... Presupunand ca Romania ar fi avut aproape aceeasi istorie/politica/asezare geografica/economie cu una dintre tarile scandinave , atunci ne-am fi putut permite sa facem comparatie.

Dar , oricum nu conteaza , pentru ca nu asta e subiectul.
Sa facem o presupunere : o tara X cu >80% satanisti. Intr-o zi , niste crestini vin in tara respectiva pentru a tine un concert de muzica psaltica/relgioasa (care il proslaveste pe Dumnezeu , si care Nu ataca/insulta celalalte ideologii) pentru minoritatea crestina. Oare , acei crestini nu vor fi si ei insultati de catre majoritate ? Inevitabil ! Asadar, de ce ar trebui ca eu sa fiu de acord cu o manifestare care imi jigneste dogma?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
concert marduk

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Corneliu Zelea Codreanu – 13 septembrie – 111 ani de la naștere colaps Generalitati 61 17.10.2017 17:00:44
10 ani de la actul terorist din 11 septembrie Yasmina Generalitati 53 17.09.2011 21:46:50
Tabară Națională Studențească “ Pr. Teofil Părăian” etapa a II-a 19-26 septembrie andruca Pelerinaje la locuri Sfinte 0 24.08.2011 11:01:30
2 septembrie- Ziua trecerii la cele vesnice a parintelui Serafim Rose costel Stiri, actualitati, anunturi 32 06.09.2010 17:36:18
Muntele Athos 18 septembrie microbuz 0745395777 vivaturism Stiri, actualitati, anunturi 0 18.08.2008 10:58:41