Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.06.2014, 14:00:05
eusebiud eusebiud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2014
Mesaje: 3
Implicit

Eu am impresia ca toți gânditorii lumii ăsteia mari, sunt niște impostori și rau-voitori. Nu inteleg de ce se mai vorbește de Platon, Socrate, Pitagora, Newton, Eliade și mulți alții, despre filozofiile lor când avem de bună și fără drept de a gândii Biblia. Bag de seama ca, asa cum se susține aici, Preotul e Dumnezeu pe pământ și trebuie sa faci orbește tot ce zice el. Interesant punct de vedere. Sa dam înainte, tot înainte.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 06.06.2014, 16:53:59
eusebiud eusebiud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2014
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
de la o ruda de-a mea care a citit putin din Lazarev dar are gandirea lui, am auzit ceva si doresc sa va impartasesc si, totodata, sa comentez:
daca eu [adica el] merg pe strada si fur de la cineva 500ron, dar acela, la randul lui, luase prin mijloace murdare de la altcineva acesti bani, eu [adica el] nu am facut pacat deoarece prin aceasta actiune am facut o echilibrare

Deci aceasta persoana nu considera ca a pacatuit in momentul in care fura. Ci mai pacatuieste justificandu-si pacatul.
Chiar Lazarev, declarandu-se ortodox, inseamna ca si cele 10 porunci le are, deci si : "Sa nu furi.", deci, conform acestei porunci, a fura este pacat, fara nici o forma de toleranta.

Adica, daca furi o paine dupa 10 zile de nemancare, este pacat mai mic, iar daca furi bani pentru a pleca in excursie este pacat mai mare, dar toate sunt pacate si, implicit, ar trebui urmate, cel putin, de pocainta, daca nu si de intoarcere. Iar persoanei respective ii lipseste si pocainta, dar sa se mai intoarca si sa nu mai fure ! Deci aceasta gandire o da Lazarev.

Nu ti se pare destul de ciudat ca sa ajungi la un moment dat sa faci referire de mai multe ori la Lazarev decat la Dumnezeu si la Domnul nostru Iisus Hristos si la Preasfanta si Preacurata lui Maica, Mama noastra, a tuturor? Deoarece aceasta am observat la persoanele care il venereaza pe Lazarev : "Lazarev a spus...", "...am citit in Lazarev...", "da, asa spune si Lazarev...", "pentru ca Lazarev..."...

Doamne ajuta!
Isus a venit sa împlinească Legea și a redus-o la 2porunci esențiale, de care noi nu ținem seama. Lazarev vorbește pe înțelesul oricui, cu exemple, de ce trebuie sa iubim pe Dumnezeu. E simplu. Dă-ți voie.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 06.06.2014, 22:10:50
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Hristos S-a înălțat!

Am citit primele trei pagini ale acestui topic, și(fără rost) ultimele trei.

După cum unii colegi menționează pe parcursul primelor trei pagini, Lazarev m-a convins de lucrarea lui Dumnezeu din viețile noastre.
Am citit și Scriptura, dar nu înțelesesem multe taine, însă demonstrația lui Lazarev mi-a ordonat concepțiile într-un tot unitar.
De pildă, de ce o femeie nu poate naște copii? 23. Și Micol, fiica lui Saul, n-a avut copii până în ziua morții ei.(Regi6,23) Lazarev a analizat și a demonstrat: din cauza dispețului femeii, care-i anulează sensul existenței ei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 08.07.2016, 17:36:03
LuciaCristina LuciaCristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2016
Mesaje: 2
Implicit Despre cum misterioase sunt caile lui Dumnezeu pentru a te readuce la El

Sunt nepoata de preot.Intotdeauna in casa am avut carti religioase. Nu intelegeam multe din ceea ce auzeam la biserica,din cartile ortodoxe,nu intelegeam de ce limbajul bisericesc este atat de dur si invechit. Am frecventat biserica din adolescenta desi nu intelegeam exact de ce o faceam la acel moment.Era doar pentru ca simteam si pentru ca asa invatasem prin traditie. Apoi am renuntat. Deoarece am inceput, ca orice tanar, sa pun la indoiala traditiile. Sa imi doresc sa inteleg si cu mintea de ce ar trebui sa ascult poruncile divine si ale preotilor. Si m-am indreptat pentru raspunsuri si lamuriri catre scrierile New Age ai ultimilor an.Gandirea mea moderna a fost satisfacuta.Primeam niste raspunsuri tehnice care imi justificau alegerile de viata si care ma indepartau de sufletul meu si de Dumnezeu.Dar nu mi-au clarificat:de ce sunt ortodoxa,de ce ar trebui sa merg la biserica, de ce ar trebui sa accept voia lui Dumnezeu,de ce sa imi cer iertare pentru pacate, de ce sa cred in Dumnezeu si in cuvintele preotilor? Pana am descoperit scrierile acestui om.Lazarev. Citindu-l, am inteles: ca iubesc si ma identific cu credinta ortodoxa, ca daca as alege acum,as alege doar aceasta credinta.Ca iubesc slujbele de la Biserica si inteleg de ce Sfintii Parinti ne indeamna,intr-un mod atat de dur, sa fim cat mai mult " dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu" pentru binele nostru. Inteleg acum de ce in continuare limbajul crestin-ortodox pastreaza o nuanta arhaica, de ce trebuie sa tin posturi si sa ma spovedesc, de ce preotii ne indeamna la iubire,iertare si acceptare. Dar cel mai important efect al contactului cu scrierile acestui om ,Lazarev,(care nu indeamna nicaieri prin cuvintele lui sa il punem mai presus de Dumnezeu idolatrizand-ul) este ca am redescoperit frumusetea si intelepciunea scrierilor si vorbelor Sfintilor Parinti( astfel ca in prezent citesc si cartile ortodoxe) si ale preotilor de pe acest site ca ghid despre cum sa traim frumos in aceasta viata si sa ne reconectam cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 08.07.2016, 17:47:13
LuciaCristina LuciaCristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2016
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Am citit si eu cateva din volumele lui Lazarev, cu mult timp in urma. Pe moment unele lucruri mi s-au parut demne de luat in seama, dar apoi s-au risipit ca un fum, ca dovada ca nu prea imi aduc aminte mare lucru din ele. Ceva bun cred ca totusi este in cartile astea - mai ales icoanele postate pe coperti ! - dar una peste alta cred ca ele, scrierile lui Lazarev, sunt de fapt invaluirea subtila a unor rataciri.

PS : unul din putinele exemple care mi-au ramas in cap din cartile astea este cazul unui scriitor rus care avea un ficus mare in biroul sau si la un moment dat se hotaraste sa scoata planta respectiva de acolo. urmarea a fost ca dupa aceea nu prea se mai putea concentra si nu mai putea scrie ca inainte si explicatia lui L. a fost ca planta aceea "comunica" cu el si il ajuta, intretinand un mediu pozitiv si propice creatiei.
Citat:
În prealabil postat de 2io Vezi mesajul
Am spus de Osho doar asa... ca asta l-a citit la inceput dupa care Lazarev a urmat, el fiind ceva mai rafinat,spunandu-le mai subtil, dar aceleasi idei.

Daca este cineva care, din pacate, a citit din Lazarev si simte ca ceva nu este curat la el, va rog scrieti aici.
Multumesc,
Ionut

Sunt nepoata de preot.Intotdeauna in casa am avut carti religioase. Nu intelegeam multe din ceea ce auzeam la biserica,din cartile ortodoxe,nu intelegeam de ce limbajul bisericesc este atat de dur si invechit. Am frecventat biserica din adolescenta desi nu intelegeam exact de ce o faceam la acel moment.Era doar pentru ca simteam si pentru ca asa invatasem prin traditie. Apoi am renuntat. Deoarece am inceput, ca orice tanar, sa pun la indoiala traditiile. Sa imi doresc sa inteleg si cu mintea de ce ar trebui sa ascult poruncile divine si ale preotilor. Si m-am indreptat pentru raspunsuri si lamuriri catre scrierile New Age ai ultimilor an.Gandirea mea moderna a fost satisfacuta.Primeam niste raspunsuri tehnice care imi justificau alegerile de viata si care ma indepartau de sufletul meu si de Dumnezeu.Dar nu mi-au clarificat:de ce sunt ortodoxa,de ce ar trebui sa merg la biserica, de ce ar trebui sa accept voia lui Dumnezeu,de ce sa imi cer iertare pentru pacate, de ce sa cred in Dumnezeu si in cuvintele preotilor? Pana am descoperit scrierile acestui om.Lazarev. Citindu-l, am inteles: ca iubesc si ma identific cu credinta ortodoxa, ca daca as alege acum,as alege doar aceasta credinta.Ca iubesc slujbele de la Biserica si inteleg de ce Sfintii Parinti ne indeamna,intr-un mod atat de dur, sa fim cat mai mult " dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu" pentru binele nostru. Inteleg acum de ce in continuare limbajul crestin-ortodox pastreaza o nuanta arhaica, de ce trebuie sa tin posturi si sa ma spovedesc, de ce preotii ne indeamna la iubire,iertare si acceptare. Dar cel mai important efect al contactului cu scrierile acestui om ,Lazarev,(care nu indeamna nicaieri prin cuvintele lui sa il punem mai presus de Dumnezeu idolatrizand-ul) este ca am redescoperit frumusetea si intelepciunea scrierilor si vorbelor Sfintilor Parinti( astfel ca in prezent citesc si cartile ortodoxe) si ale preotilor de pe acest site ca ghid despre cum sa traim frumos in aceasta viata si sa ne reconectam cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 08.07.2016, 23:36:33
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LuciaCristina Vezi mesajul
Sunt nepoata de preot.Intotdeauna in casa am avut carti religioase. Nu intelegeam multe din ceea ce auzeam la biserica,din cartile ortodoxe,nu intelegeam de ce limbajul bisericesc este atat de dur si invechit. Am frecventat biserica din adolescenta desi nu intelegeam exact de ce o faceam la acel moment.Era doar pentru ca simteam si pentru ca asa invatasem prin traditie. Apoi am renuntat. Deoarece am inceput, ca orice tanar, sa pun la indoiala traditiile. Sa imi doresc sa inteleg si cu mintea de ce ar trebui sa ascult poruncile divine si ale preotilor. Si m-am indreptat pentru raspunsuri si lamuriri catre scrierile New Age ai ultimilor an.Gandirea mea moderna a fost satisfacuta.Primeam niste raspunsuri tehnice care imi justificau alegerile de viata si care ma indepartau de sufletul meu si de Dumnezeu.Dar nu mi-au clarificat:de ce sunt ortodoxa,de ce ar trebui sa merg la biserica, de ce ar trebui sa accept voia lui Dumnezeu,de ce sa imi cer iertare pentru pacate, de ce sa cred in Dumnezeu si in cuvintele preotilor? Pana am descoperit scrierile acestui om.Lazarev. Citindu-l, am inteles: ca iubesc si ma identific cu credinta ortodoxa, ca daca as alege acum,as alege doar aceasta credinta.Ca iubesc slujbele de la Biserica si inteleg de ce Sfintii Parinti ne indeamna,intr-un mod atat de dur, sa fim cat mai mult " dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu" pentru binele nostru. Inteleg acum de ce in continuare limbajul crestin-ortodox pastreaza o nuanta arhaica, de ce trebuie sa tin posturi si sa ma spovedesc, de ce preotii ne indeamna la iubire,iertare si acceptare. Dar cel mai important efect al contactului cu scrierile acestui om ,Lazarev,(care nu indeamna nicaieri prin cuvintele lui sa il punem mai presus de Dumnezeu idolatrizand-ul) este ca am redescoperit frumusetea si intelepciunea scrierilor si vorbelor Sfintilor Parinti( astfel ca in prezent citesc si cartile ortodoxe) si ale preotilor de pe acest site ca ghid despre cum sa traim frumos in aceasta viata si sa ne reconectam cu Dumnezeu.
Hristos, asa cum este revelat in slujbele ortodoxe, are un gust minunat, o dulceata care cu greu poate fi aflata in alta parte.

Cine se impartaseste de El, in adancul inimii, nu mai pofteste la alte mancaruri care arata bine, dar nu au savoarea Lui.
__________________

Reply With Quote
  #107  
Vechi 10.07.2016, 23:40:59
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Hristos, asa cum este revelat in slujbele ortodoxe, are un gust minunat, o dulceata care cu greu poate fi aflata in alta parte.

Cine se impartaseste de El, in adancul inimii, nu mai pofteste la alte mancaruri care arata bine, dar nu au savoarea Lui.
Si atunci de ce nu o faci!De ce nu te impartasesti cum spui?
Ai spus la un moment dat, m-am spovedit candva !...Ce s-a mai intamplat de atunci???...
Daca are un gust minunat impartasania, de ce nu o repeti din nou si numai o recomanzi.
Sa lasam vorbele multe,multe si sa vedem faptele!!!Astea spun altceva!
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.07.2016, 02:51:40
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Hristos, asa cum este revelat in slujbele ortodoxe, are un gust minunat, o dulceata care cu greu poate fi aflata in alta parte....
.
Nu poate fi aflata in alta parte; cine-o afla in alta parte ”n-are gusturi”.

Lazarev da zeci de citate din Evangheliile lui Hristos in cartile sale, ca explicatii la pacatele celor care-l consultau spre tamaduire, spunand despre Vechiul Testament ca e ca o scoala, iar despre Noul Testament ca e ca o universitate.

Talmacirea cartilor sale ridica respectul pentru Scriptura si pentru Cuvantul lui Dumnezeu mai sus decat orice alta lucrare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre lazarev laura.om Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 11.05.2008 23:54:19