Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.08.2007, 14:53:49
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

,,imi place cum ati raspuns toti,dar ce facem pana la urma ne vedem de treaba.?.daca putem face o milostenie sufleteasaca de ce n-am incerca?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.08.2007, 14:55:02
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..adica ii respingem,ii marginalizam?cat de diplomatic cu putinta ati face voi asta?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.08.2007, 15:12:04
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
..adica ii respingem,ii marginalizam?cat de diplomatic cu putinta ati face voi asta?
Ii spui cu blindete si calm "diplomatic":
-,Uite cum stau lucrurile frate: Inainte sa discutam, fa semnul crucii si spune Crezul sau hai ca-l spunem impreuna daca nu-l stii prea bine si stam de vorba despre fiecare element din el. Cu asta se incepe, si in functie de reactiile lor continui sau ii trimiti "diplomatic" la plimbare.

Nu-i marginalizam noi, ci ei se pun in situatia asta, neacceptind Cuvintul.

Cine este de buna credinta si vrea cu adevarat sa se cufunde in Ortodoxie, incepe sa mearga regulat la Biserica si cu smerenie urmareste tot ce se intimpla si cu siguranta va intilni multa lume care-si vor impartasi experientele si invataturile capatate.

Eu de exemplu de cite ori merg la Cernica de fiecare data dupa slujbe stau in jurul fintinii Turcului de vorba cu femei credincioase de la care invat multe.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.08.2007, 15:23:28
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
..adica ii respingem,ii marginalizam?cat de diplomatic cu putinta ati face voi asta?
nu trebuie sa-i respingem si nici sa-i marginalizam. insa nu putem sa ne facem un hobby din a insista sa treaca pe calea cea dreapta.
dupa parerea mea este clar ca nu vom reusi nici unul dintre noi si nici chiar preoti sa aduca pe un sectant pe calea cea buna doar discutand cu el. trebuie sa se intample ceva cu el, sa traiasca o experienta care sa-i schimbe viziunea si sa-i ridice ceata de pe ochi. abia parintele cleopa daca reusea sa-i intoarca si asta dupa un timp, cand samanta sadita de parintele, incepea sa prinda colt.
este un pericol foarte mare pentru tine insuti sa tragi de ei sa vina inspre ortodoxie. cunosc monahi care au avut mari ispite in urma incercarii de a deschide ochii unor eretici. si nu sunt basme. te poti risipi foarte usor crezand ca faci un bine. cred ca au destule sanse si ocazii sa realizeze care este drumul cel bun. insa e un risc asumat sa ne apucam sa-i tragem de manutza. toate au o limita. si toate trebuie facute chibzuit si cu luare aminte, in primul rand la sufletul nostru. trebuie sa vii cu argumente foarte solide ca sa sucesti un eretic de la drumul pe care l-a parcurs. si nu cred ca sunt multi printre noi atat de puternici. ne purtam normal, ii acceptam, colaboram cu ei in orice domeniu, mai putin cand vine vorba de erezie si de invataturile lor ratacite. ne retragem, incheiem discutia sau ii luam cu noi la un duhovnic sa-i povesteasca si lui nazbatiile pe care le-a invatat de la pastorii la patru ace.
nu va risipiti in incercarea voastra de a face bine. e mai greu decat pare. e ca si cum ati incerca sa scoateti diavolul din cineva. putin probabil ca o sa si reusiti. de aceea trebuie sa-i ducem la doctor, de bunavoie. si daca nu vor, sanatate, drum bun...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.08.2007, 15:25:15
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de rebellu007
iarta-ma daca am inteles gresit. insa, ereticii din ziua de azi, putin probabil sa nu fii auzit de Iisus Hristos si de Evanghelie, mai ales ca unii se cred direct mantuiti numai prin caricatura de botez pe care o fac...
Asa e. Numai ca unii s-au nascut auzind despre "Isus", iar altii despre "Iisus"... :)
corect
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.08.2007, 15:25:48
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

au sarit peste abecedar...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.08.2007, 15:55:50
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)eu insist in a spune ca nu toti sunt indaratnici si potrivnici invataturii ortodoxe,cum trebuie sa-i abordam pe acestia..ca nu le putem cere din prima sa-si faca semnul crucii(poate nu sunt atat de posedati)ei despre cruce au o anumita parere...trebuie scoase cuiele din talpile lor incetul cu incetul..incepand cu ce..ce-i recomandati unui sectant sa citeasca?sotul meu zice ca este pacat sa arunci margaritarul pe porci,ceea ce nu este departe de adevar unii ar batjocori icoanele si ar fi mai mare pacatul nostru ,nu le-as da icoane..dar o carte..da.si ei impart carti...odata au venit niste mormoni cu carti..eu le-am primit cartile numai in schimbul promisiunii ca vor citi si ei Biblia noastra..si targul s-a facut.Eu am simtit ca mi-am facut datoria,am primit cartile lor fara sa le citesc le-am frunzarit putin..acum nu stiu daca ei au inteles ceva din Biblie..insa pareau destul de incantati,chiar au pus cateva intrebari legate de anumite versete.Merita incercat in continuare sau sa abandonez lupta.?..sigur prioritatile mele sunt altele..dar daca se intampla vreodata sa fiu in situatia descrisa mai sus?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.08.2007, 16:00:12
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)nu mi-o luati in nume de rau sunt prietenoasa cu oamenii si niciodata nu am fost atat de categorica cum am vazut ca ai facut tu Rebelu cu Abel...adica m-a socat atitudinea ta..foarte dura,violenta chiar,sper sa nu te superi iar.Raspund numai atunci cand sunt provocata..daca omul e pasnic,isi vede de treaba lui se afla in vecinatatea mea nu pot sa-l ignor,sau mai rau sa-l alung ca pe caine
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.08.2007, 16:02:18
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
:)eu insist in a spune ca nu toti sunt indaratnici si potrivnici invataturii ortodoxe,cum trebuie sa-i abordam pe acestia..ca nu le putem cere din prima sa-si faca semnul crucii(poate nu sunt atat de posedati)ei despre cruce au o anumita parere...trebuie scoase cuiele din talpile lor incetul cu incetul..incepand cu ce..ce-i recomandati unui sectant sa citeasca?sotul meu zice ca este pacat sa arunci margaritarul pe porci,ceea ce nu este departe de adevar unii ar batjocori icoanele si ar fi mai mare pacatul nostru ,nu le-as da icoane..dar o carte..da.si ei impart carti...odata au venit niste mormoni cu carti..eu le-am primit cartile numai in schimbul promisiunii ca vor citi si ei Biblia noastra..si targul s-a facut.Eu am simtit ca mi-am facut datoria,am primit cartile lor fara sa le citesc le-am frunzarit putin..acum nu stiu daca ei au inteles ceva din Biblie..insa pareau destul de incantati,chiar au pus cateva intrebari legate de anumite versete.Merita incercat in continuare sau sa abandonez lupta.?..sigur prioritatile mele sunt altele..dar daca se intampla vreodata sa fiu in situatia descrisa mai sus?
stiti cum ati facut urzicutzo?
ati luat amandoi cartile si ati facut la fel in speranta ca sunteti mai smecher decat celalalt. stai tu linistita ca biblia ta e pe undeva prafuita sau aruncata... niciodata n-o sa reusesti cu asa ceva. de parca ar si intelege ceva din biblie daca ei au valul de ceata de 3 metri grosime pe ochi din cauza ratacirilor...
sunt incercari absurde. nu zic sa nu incerci dar la ce povestesti... sanse de reusita aproape 0. nimic. nada.
imi pare rau dar cred ca tre sa faci si putina ascultare de parinte, sotul tau. stie el ce stie. cand inveti chestia cu ascultarea o sa realizezi ca a avut dreptate...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.08.2007, 16:03:02
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

:D
nu pot sa ma abtin sa nu rad de tine urzicutzo. cat de naiva poti fii. desi nu pari...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25
Am fost la o adunare a NP elenavioletacocos Secte si culte 91 22.11.2010 14:53:02
Ar inmormanta Biserica Ortodoxa un sectant?... lacrimi Slujba inmormantarii 47 22.02.2010 21:58:13
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42