Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2007, 14:00:13
april78 april78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna ziua tuturor,

M-am inscris de curand pe acest site si doresc sa adaug si eu o scurta dar foarte frumoasa rugaciune: rugaciunea pentru un binefacator. Cu atat mai mult cu cat este post si sunt convinsa ca, fiecare dintre noi a avut momente in viata in care cineva ia intins o mana de ajutor, chiar si sub forma unei vorbe bune.


Dumnezeule al dragostei, Ție iți sunt dator a mulțumi pentru dulcele simțământ al dragostei și al ocrotirii de care mă bucur. O, cela ce ești izvorul tuturor bunătăților, revarsă binecuvântarea și binefacerile Tale peste acela pe care inima mea îl cinstește și îl iubește, pe robul Tău (numele). Apără-L de toate primejdiile ce înconjoară viața muritorilor de pe pământ. Fă să răsară asupra lui întotdeauna un soare strălucitor, să risipească norii grijilor și suferințelor. Umple inima lui de bucuria mântuirii Tale, povățuiește pașii lui în căi drepte, în căile mântuirii și ale fericirii. Nu lăsa ca apăsătoarele suferințe să-i înnoreze fruntea și să-i amărască inima. Nenorocirile lui să nu facă a se pogorî lacrimi în ochii lui și inima lui să nu fie jertfa întristărilor. Fă ca fiecare din zilele lui să fie o frumoasă zi de primăvara și viața lui să se asemene unui râu limpede și lin, ce curge prin grădini înverzite și printre flori. Iar dacă va fi amenințat de vreo nenorocire, fii apărătorul și ocrotitorul lui, precum el este apărătorul meu. Ori în ce parte va merge sau se va afla, umbrește-l cu bunătatea și apărarea Ta. Dă-i, Dumnezeul meu, toate plăcerile și toate bucuriile iertate muritorilor care păzesc poruncile Tale și fac bine aproapelui lor. Îngerul Tău cel bun să-l însoțească și să-l păzească în toată viața lui; și după o viață lungă, plină de binefaceri și fapte bune, să se învrednicească a dobândi bunătățile cele fără de sfârșit, gătite pentru toți cei ce lucrează virtutea. Amin.


Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2007, 15:25:29
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Multumim, april78 :)

Eu pot sa spun ca am fost binecuvantata de catre Dumnezeu cu oameni minunati in jurul meu, incepand cu parintii mei care m-au dus de mica la Biserica si mi-au dat sansa sa aflu despre Dumnezeu. Apoi Dumnezeu m-a binecuvantata cu o prietena care mi-a fost alaturi la bune si la rele, mi-a fost mai mult decat o sora. De asemenea au fost momente in viata cand m-am simtit pierduta si Dumnezeu mi-a pus in cale oamenii potriviti care sa-mi arate incotro sa merg mai departe, asa ca am multe persoane pentru care sa-I multumesc si pentru care sa ma rog.
Rugaciunea e foarte frumoasa, chiar o sa o spun si eu pentru binefacatorii mei, pentru ca sunt mai multi :)

Doamne ajuta!
Ioana
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 15:37:44