Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.08.2009, 20:04:01
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Femeia trebuie sa fie supusa barbatului, toata lumea stie asta. In caz contrar, barbatul are dreptul sa ia masurile pe care le considera necesare, doar din cauza ei a pierdut fericirea si viata vesnica. Femeia trebuie sa sufere, ca dovada durerile nasterii. Nu cred ca poate contrazice cineva acest argument.
OK, lasand gluma la o parte: da, femeia trebuie si sa sufere durerile nasterii, si sa fie supusa barbatului, asa scrie in Biblie. Dar in Biblie mai scrie si altceva, despre obligatiile barbatului. Si anume ca trebuie sa iubeasca femeia, si sa isi dea viata pentru ea, asa cum Hristos iubeste Biserica, Mireasa Lui.

Bogdan.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.08.2009, 21:07:48
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Frate, sa nu uitam ca in cel mai vechi Euchologhion bizantin: Barberinii gr.336, exista rugaciune atat pentru hirotonirea diaconilor cat si pentru hirotonirea diaconitelor. Am subliniat in lat topic lucrul acesta. Iata rugaciunea:






Rugaciune la hirotonia unei diaconite.
Dupa ce s-a facut Sfanta Ofranda [Anafora] si s-au deschis usile, inainte ca diaconul sa spuna „Pe toti sfintii", cea care urmeaza sa fie hirotonita e adusa inaintea arhiereului si acesta rostind cu glas mare „Dumnezeiescul har" si aceasta plecandu-si capul, isi pune mana pe capul ei si facand trei cruci se roaga acestea:
Dumnezeule Cel Sfant si Atotputernic, Care prin nasterea dupa trup din Fecioara a Unuia-Nascut Fiul Tau si Dumnezeul nostru ai sfintit partea femeiasca si ai daruit harul si venirea Sfantului Tau Duh nu numai barbatilor, dar si femeilor, insuti si acum, Stapane, priveste peste roaba Ta aceasta si cheam-o la lucrul slujirii/diaconiei Tale, si [COLOR=red]trimite-i ei daruirea bogata a Sfantului Tau Duh pazind-o in credinta ortodoxa, dupa buna-placerea Ta implinind totdeauna aceasta liturghie a ei.[/COLOR] Ca tie se cuvine toata slava, cinstea [si inchinarea, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin].
si dupa „Amin" unul din diaconi face rugaciunea [ectenia] asa:
in pace Domnului sa ne rugam.
Pentru pacea care vine de sus si pentru mantuirea sufletelor noastre, Domnului sa ne rugam.
Pentru pacea a toata lumea, pentru statornicia sfintelor lui Dumnezeu biserici si pentru unirea tuturor, Domnului sa ne rugam.
Pentru arhiepiscopul nostru (N), pentru preotia, ajutorul, ramanerea, pacea si mantuirea lui si pentru lucrurile mainilor lui, Domnului sa ne rugam.
Pentru (N) care acum este promovata diaconita si pentru mantuirea ei, Domnului sa ne rugam.
Pentru ca Iubitorul de oameni Dumnezeu sa-i daruiasca slujire/diaconie neprihanita si nepatata, Domnului sa ne rugam.
Pentru preaevlaviosul si de Dumnezeu pazitul nostru imparat, Domnului sa ne rugam.
si in timp ce se face aceasta rugaciune de catre diacon, arhiepiscopul, avandu-si in chip asemanator mana pe capul celei hirotonite, se roaga asa:
Stapane Doamne, Care n-ai respins nici femeile care se inchinau pe ele insele si doreau sa liturghiseasca, intru cat le este cuvenit, sfintelor Tale case, ci le-ai primit si pe ele in cinul liturghisitorilor, daruieste harul Sfantului Tau Duh si roabei Tale aceasta care doreste sa se inchine pe ea insasi tie si sa plineasca/umple nevoia slujirii/diaconiei, cum [COLOR=red]ai dat harul slujirii/diaconiei Tale lui Febe [Rm 16, 1], pe care ai chemat-o la lucrul liturghiei.[/COLOR] Da-i ei, Dumnezeule, sa staruie neosandita in sfintele Tale lacasuri, sa se ingrijeasca de vietuirea ei, mai ales de cumintenie, si arat-o desavarsita roaba a Ta, ca stand si ea inaintea tribunalului Tau, sa primeasca rasplata vrednica de vietuirea ei buna. Cu mila si cu iubirea de oameni a Unuia-Nascut Fiul Tau, cu Care [esti binecuvantat impreuna cu Preasfantul si bunul si de viata facatorul Tau Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin].
si dupa „Amin" ii pune pe gat sub maforion [val] orarul diaconesc cu cele doua capete in fata.
si atunci diaconul stand in amvon spune: „Pe toti sfintii pomenindu-i", si celelalte.
si dupa ce ea se impartaseste cu sfantul Trup si scumpul Sange, arhiepis*copul ii da Sfantul Potir, pe care primindu-l il depune pe Sfanta Masa.
femei diaconite , da , stiu ca au mai fost , poate chiar sunt si azi in Biserica Ortodoxa ; dar Tainele Bisericesti doar barbatul le poate face , dupa cum scrie in canon , adica preotia e strict barbateasca.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.08.2009, 23:42:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
femei diaconite , da , stiu ca au mai fost , poate chiar sunt si azi in Biserica Ortodoxa ; dar Tainele Bisericesti doar barbatul le poate face , dupa cum scrie in canon , adica preotia e strict barbateasca.
Nu vreau sa redeschid acest subiect, insa hai sa mai recitim aceasta rugaciune.

"Stapane Doamne, Care n-ai respins nici femeile care se inchinau pe ele insele si doreau sa liturghiseasca, intru cat le este cuvenit, sfintelor Tale case, ci le-ai primit si pe ele in cinul liturghisitorilor, daruieste harul Sfantului Tau Duh si roabei Tale aceasta care doreste sa se inchine pe ea insasi tie si sa plineasca/umple nevoia slujirii/diaconiei, cum [COLOR=red]ai dat harul slujirii/diaconiei Tale lui Febe [Rm 16, 1], pe care ai chemat-o la lucrul liturghiei"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.08.2009, 06:48:06
IoanaB IoanaB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2008
Mesaje: 3
Implicit

ai uitat sa adaugi ceva mesajului tau.Prin cine a venit mantuirea in lume?printr-o femeie FECIOARA MARIA.Cui i s-a aratat Iisus prima data dupa inviere?FEMEILOR mironosite,barbatii erau ascunsi pe undeva.....asa ca ar mai trebui sa te documentezi inainte sa faci afirmatii misogine!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.08.2009, 06:49:44
IoanaB IoanaB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2008
Mesaje: 3
Implicit

postarea mea viza cu predilectie mesajul lui getagrip
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.08.2009, 04:27:48
getagrip getagrip is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 51
Implicit

Era chiar culmea sa vina printr-un barbat. :D

Fratii mei crestini, am si eu o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati. Conform cartilor sfinte, femeia trebuie sa sufere pt pacatul originar. Drept dovada - durerile nasterii. Bun, perfect de acord. Sa sufere, mama lor de pofticioase, ca ne-au condamnat la moarte pentru un afurisit de mar. Dar pisicile, saracele, cu ce au gresit? Ca ele nu au papat niciun mar, nici macar nu s-au uitat spre el, dar tot sufera la nastere. Care-o fi explicatia?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.08.2009, 09:55:44
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Era chiar culmea sa vina printr-un barbat. :D

Fratii mei crestini, am si eu o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati. Conform cartilor sfinte, femeia trebuie sa sufere pt pacatul originar. Drept dovada - durerile nasterii. Bun, perfect de acord. Sa sufere, mama lor de pofticioase, ca ne-au condamnat la moarte pentru un afurisit de mar. Dar pisicile, saracele, cu ce au gresit? Ca ele nu au papat niciun mar, nici macar nu s-au uitat spre el, dar tot sufera la nastere. Care-o fi explicatia?
Care,frati crestini,ca tu numai ca si un crestin nu te exprimi,ci ca un om extrem de frustrat care ia religia drept scuza pentru o vendeta personala cu sexul opus.
Crestinismul este religia iubirii,deci,draga utilizatorule,indiferent care ar fi problemele si opiniile tale,fa-ne favoarea si nu le mai ascunde in spatele acestei religii,scuteste-ne de aceasta ipocrizie!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.08.2009, 10:34:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Hmmm, cred ca nu e nici o Geta la mijloc :). "Get a grip" = revino la realitate, cu picioarele pe pamant.

Bogdan.
Oooo! (din pacate la mine nu apar emoticoanele ca sa-l pun pe ala care se inroseste). Pardon pentru etimologia populara, getagrip.
:-))
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.08.2009, 10:38:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Era chiar culmea sa vina printr-un barbat. :D

Fratii mei crestini, am si eu o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati. Conform cartilor sfinte, femeia trebuie sa sufere pt pacatul originar. Drept dovada - durerile nasterii. Bun, perfect de acord. Sa sufere, mama lor de pofticioase, ca ne-au condamnat la moarte pentru un afurisit de mar. Dar pisicile, saracele, cu ce au gresit? Ca ele nu au papat niciun mar, nici macar nu s-au uitat spre el, dar tot sufera la nastere. Care-o fi explicatia?
Este o varianta foarte simplista a Bibliei si interpretarii ei obisnuite ceea ce expui tu aici.
Nu este vorba de o pedeapsa pentru ca 'a mancat un mar', ci de o consecinta a departarii de Dumnezeu. Actul creator care ar fi trebuit sa fie numai bucurie devine si dureros. Iar natura intreaga participa la aceasta indepartare de Dumnezeu, pentru ca omul avea rolul sa o transfigureze, sa o ridice spre Dumnezeu. Deci si in natura in general exista suferinta, catastrofe, si natura asteapta mantuirea (asa spune sf. Pavel).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.08.2009, 10:41:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
OK, lasand gluma la o parte: da, femeia trebuie si sa sufere durerile nasterii, si sa fie supusa barbatului, asa scrie in Biblie. Dar in Biblie mai scrie si altceva, despre obligatiile barbatului. Si anume ca trebuie sa iubeasca femeia, si sa isi dea viata pentru ea, asa cum Hristos iubeste Biserica, Mireasa Lui.

Bogdan.
Si aceasta supunere de care se scrie este tot numai in legatura cu Hristos si Biserica. Numai in masura si in felul in care biserica asculta de Hristos asculta femeia de barbat. Este vorba de simbolism aici, nu de machism.
In epocipe patriarhale s-a interpretat si asa, evident, si interptretarea asta inca ii mai incanta (sau supara, deponde) pe unii si azi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce este dragostea adevarata si statornica? - articol interesant Fani71 Nunta 2 14.07.2011 13:28:52
Un articol interesant despre Sfantul Ioan Damaschinul mihailt Generalitati 0 04.12.2010 13:11:11
Va intreb, la randul meu adrian010155 Generalitati 20 11.06.2010 16:19:11
A existat un al patrulea mag? costel Generalitati 16 29.12.2009 17:44:57
Sf. Traditie - trecut si viitor/nou - articol interesant de pe site sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 14 06.08.2009 00:21:10