Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.02.2007, 20:34:00
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

De ce este fumatul un pacat?Dupa parerea mea,lucrurile decurg in felul,urmator:Dumnezeu ne vrea sanatosi, ne fereste de orice boala sin noi ne "pedepsim"singuri.Din punct de cevedre medical, fumatul in unele situaii este chiar o otrava.Ne imbolnvim treptat fumand.Unii fumatori sustin ca fumatul are efect calmant.Eu pot recomada,din propria-mi experianta urmatoarea alternativa:un extrveral daca este intr-adevar necesar un calmant(Efectul extraveralului se simte imediat.Pe mine m-a lecuit imediat de tulburarile neurovegetative), daca nu obiceiuri sanatoase-consumul fructelor si al polenului.Acum problema e ca nu stiu exact cum se foloseste acest polen.Eu iau cate o lingurita de polen dupa ce mananc.Cineva, insa mi-a spus ca se ia inainte de masa.Poate ne spun ceilalti useri cum este corect.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.02.2007, 20:35:59
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

P.S.In plus, daca sustii ca vrei sa renunti la fumat si nu poti, te poti gandi:tigarea, un obiect este mai puternica decat mine?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.02.2007, 16:37:18
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

uite criss sotul meu s-a lasat de fumat fara sa spuna s-a hotarat singur si cu ajutorul Lui D-zeu si sustinerea copiilor a reusit deci se poate!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.08.2012, 22:55:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VoicaDaniela Vezi mesajul
De ce este fumatul un pacat?Dupa parerea mea,lucrurile decurg in felul,urmator:Dumnezeu ne vrea sanatosi, ne fereste de orice boala sin noi ne "pedepsim"singuri.Din punct de cevedre medical, fumatul in unele situaii este chiar o otrava.Ne imbolnvim treptat fumand.Unii fumatori sustin ca fumatul are efect calmant.Eu pot recomada,din propria-mi experianta urmatoarea alternativa:un extrveral daca este intr-adevar necesar un calmant(Efectul extraveralului se simte imediat.Pe mine m-a lecuit imediat de tulburarile neurovegetative), daca nu obiceiuri sanatoase-consumul fructelor si al polenului.Acum problema e ca nu stiu exact cum se foloseste acest polen.Eu iau cate o lingurita de polen dupa ce mananc.Cineva, insa mi-a spus ca se ia inainte de masa.Poate ne spun ceilalti useri cum este corect.Doamne ajuta!
Recetind dupa mult timp cele scrise aici , imi dau seama cum incercam sa inlocuim un rau , cu un alt rau , un viciu ( pacat ) cu un alt viciu ( pacat ) . Ce inseamna asta ? Nimic mai simplu : suntem "indragostiti" de cea ce uram , incercand sa inlocuim pierderea , cu tot felul de "inlocuitori " ! Pai , extraveralul nu creaza dependenta ?
Pana la urma aceasta granita dintre viciu si pacat cred ca nu exista , sunt doar trepte ale pacatului in sine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.08.2012, 23:23:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Este o greșeală să stai lîngă cineva care fumează, dacă ai posibilitatea să pleci de acolo. Este neconștientizarea răului sau un rău involuntar.

Este păcat să te apuci de fumat, consumînd cîteva țigări în mod voit, premeditat.

Trecînd peste obișnuință și deprindere, ajungem la viciu, atunci cînd ți-a intrat nicotina în sînge și simți nevoia următoarei țigări.

De ce e păcat să fumezi:

- pentru că-ți strici sănătatea proprie și pe cea a familiei
- pentru că-ți grăbești moartea
- pentru că poluezi atmosfera dăunînd sănătății aprapelui tău. Cum scria pe un afiș: "Dacă fumezi lîngă mine, nu expira!"
- pentru că țigările costă și, în timp, se cunoaște la buzunar. Ai putea ajuta săracii de lîngă tine sau chiar propria familie cu cei ~ 100$ - 100E pe lună.
- pentru că întreții comerțul cu țigări și marile companii care devin și mai puternice exploatînd slăbiciunea ta. Plus că banii tăi, adică profitul lor, ar putea avea o destinație malefică, iar tu faci indirect un rău și mai mare unor oameni indiferent cine și unde sînt ei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.08.2012, 01:12:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adina91 Vezi mesajul
1.Ce este pacatul ?
Pacatul este calcarea cu deplina stiinta si cu voie libera , prin gand , cuvant sau fapta , a voii lui Dumnezeu. Iar ptr. ca voia lui Dumnezeu se arata in legile Sale , de aceea pacatul se mai numeste si faradelege.
...
Ce este viciul ?
Viciul este voia statornica de a calca legea morala . Prin multa pacatuire se naste vointa statornica de a calca legea morala. Pacatul , adica , patrunde atat de adanc in suflet , incat cel ce se gaseste in starea aceasta , simte multumire in a starui faradelegi.Cel vicios savarseste pacat dupa pacat si ajunge sa se impietreasca in fapte rele , incat greu se mai poate desface din robia pacatului
Ceea ce este virtutea ptr. faptele bune , este viciul ptr. faptele rele ...

Doamne ajuta !
Păcatul este călcarea voii lui Dumnezeu cu știință și voie(dar nu liberă, zic eu), iar viciul este atașamentul acelui suflet către patima păcatului, sau înrădăcinarea păcatului în suflet.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.08.2012, 09:29:26
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O problema care ma obsedeaza si careia nu prea ii dau de cap. Fumatul este considerat un viciu ,sau cel putin nu figureaza la cele pacatoase precum patima alcoolului si chiar a drogului, cu toate ca nici la drog nu se face referire. Nu cred ca un bun crestin dupa ce iese de la biserica , este normal sa-si aprinda tigara! Eu, dragii mei o cam fac din pacate si imi fac mea culpa , cu tot regretul posibil. Care este granita dintre vicii si pacat? Cum delimitam cele doua aspecte? Este normal sa fi credincios si sa fi si fumator? Daca raspunsul ar fi cit de cit afirmativ, ce facem cu drogurile celelalte?
Si eu fumez, din nefericire, inteleg prin ce treci. Cautam justificari, ca e viciu si sunt lucrui mai grave de atat, etc. Este adevarat ca e pacat, caci ce Nu e din credinta, pacat este ( parafrazez ). Nici eu, nici tu, nici alti fumatori nu ne aprindem din credinta tigara, sigur !

Este o patima pentru fumatorii inraiti ( ma refer la mine ) pentru ca intru-n panica daca nu am tigari, gasesc scuza sa fumez, autojustificare....

Recomand cartea "Modul usor de a te lasa de fumat " - de Alan Carr . Eu am citit jumate din ea si cu rugaciuni bineinteles, si am ajuns la 2 tigari pe zi ( fumam un pachet ) dar m-am panicat si n-am terminat-o de citit.

Fumatul este dependenta de nicotina, tigara este cum este alcoolul pentru alcoolic si asa mai departe.

Frate Cristiboss56, eu zic sa ne rugam la Maicuta Domnului sa ne dea ravna , sa uram fumatul, sa ne dea dorinta adevarata sa ne lasam de fumat si apoi totul e usor cu Dumnezeu.

Doamne- Ajuta si iarta-ma daca am vb off topic, dar m-am gandit sa auzi si de la un fumator
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.08.2012, 10:27:00
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Pe mine m-a ajutat sa ma las de fumat asta:

http://www.parohiamacin4.org/concurs_fumat.jpg

Ma uit la ea cand ma mai apuca vechile idei ca lasa, o tigara nu-i mare lucru, ce-ar fi sa ma duc pana la colt si sa imi iau un pachet, ce stresata sunt, ce nervi mi-am facut azi si ce-as mai fuma o tigara.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.08.2012, 12:58:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dar Cristiboss nu mai fumeaza de multisor. Postul acesta e din 2007. Poate ar fi bine sa ne relateze cum l-a ajutat Maica Domnului sa se lase de fumat?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.08.2012, 19:13:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mi-au placut raspunsurile sincere date de Florin Ionut , Tina si Raluca , si imaginea "megaconcursului"este extrem de graitoare :
http://www.parohiamacin4.org/concurs_fumat.jpg
Acest thread a fost deschis nu numai pentru pacatul ( patima ) fumatului , ci pentru a vedea daca exista o granita intre viciu si pacat , sau cum putem sa definim viciul si cati pasi mai sunt pana la adevaratul pacat . Dar daca tot ne-am referit la fumat , oare cel care fumeaza ocazional o tigara , doua , este tot atat de "vinovat" ca un fumator inrait ?
Pana la urma , ce este viciul si ce este pacatul ?
Pentru glykis :
Duhovnicul a fost singurul care a reusit sa-mi demonstreze ca se poate lasa de fumat , dintr o data , fara retete anume ! Oprirea de la Sfanta Impartasanie este doctoria cea mai buna , cu toate ca exista destui preoti care accepta Sfanta Impartasanie la fumatori .
Cu adevarat Preasfanta Fecioara este de mare ajutor , doar atunci cand ne rugam sincer , cu lacrimi si ne dorim cu adevarat indreptarea-salvarea noastra !
Hai , sa-ti mai spun ceva , care pe mine m-a intristat tare rau ! Exista oameni care parasesc Biserica Ortodoxa si trec la catolici , pentru ca nu pot tine un post normal si nu se pot lasa de fumat , si atunci aleg aceasta "cale" unde Sfanta Impartasanie se face pe banda rulanta , si nu numai . Sa nu-i uitam si pe preotii fumatori , despre care s-a discutat pe Topicul de specialitate , dar ma opresc momentan aici .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 12.08.2012 at 19:16:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta dintre VT si NT Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 5 25.11.2010 19:37:49
LUPTA DINTRE BINE SI RAU ! cristiboss56 Teologie si Stiinta 56 04.08.2010 01:26:20
Relatiile dintre preoti dorinastoica14 Preotul 12 29.03.2010 13:01:59
Plecat dintre noi, dar Prezent! geo.nektarios Sfanta Liturghie 4 02.02.2010 17:49:22
Diferenta dintre viciu si pacat ! cristiboss56 Generalitati 15 18.10.2008 19:59:21