Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2016, 11:24:37
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit Ortodoxia, singura cale de mantuire?

Omul se naste pe aceasta lume fara sa stie nimic. Dupa ce creste un pic, i se spune ca viata aceasta este un test si ca singura lui sansa este sa urmeze singura invatatura adevarata, in cazul nostru Ortodoxia. Altfel, e de rau. De infinit de rau, caci suferinta va fi infinita.
Pe langa religia in care s-a nascut, omul vede ca exista si multe alte religii / filozofii. Multe dintre acestea spun acelasi lucru, ca ele sunt singurele detinatoare ale adevarului, ca altfel omul e condamnat, si ca ar fi bine cat mai repede sa se converteasca.
Asta e situatia reala in care se afla omul. El trebuie sa aleaga, si trebuie sa aleaga corect, altfel nu e bine deloc.
Aceasta realitate trezeste niste intrebari. De ce ingaduie Dumnezeu exista unor false religii, falsi profeti, false doctrine? De ce l-ar osandi Dumnezeu pe om pentru o alegere gresita? De cele mai multe ori ( marea lor majoritate), nici macar nu e o alegere. Omul urmeaza religia familiei sale, cu buna credinta si speranta.
Aceasta alegere, capitala pentru om, este facuta de om dupa puterea discernamantului sau, a puterii lui, putere inzestrata de Dumnezeu. De ce nu ii da Dumnezeu putere omului sa faca alegerea corecta?

Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2016, 11:40:15
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cum adică nu-i dă puterea de care zici?
Păi o cere omul? Dacă Dumnezeu ne-ar "programa" pe toți să luăm deciziile "corecte" indiferent de voința noastră, atunci ce am fi? Niște roboței patetici. Bine, oricum suntem asta. Dar Dumnezeu ne vrea cu adevărar liberi, să ajungem singuri la conștiința Adecărului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2016, 12:37:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da o cautare pe forum si ai sa vezi ce parere are fiecare.
Garantat, nu s-a schimbat mare lucru de atunci.

Spor!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2016, 12:42:50
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da o cautare pe forum si ai sa vezi ce parere are fiecare.
Garantat, nu s-a schimbat mare lucru de atunci.

Spor!
Corect. Numai ca e destul de greu, fiindca vad ca toate discutiile devagheaza foarte repede si ar trebui citit tot forumul :).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2016, 12:40:15
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cum adică nu-i dă puterea de care zici?
Păi o cere omul?
Pai din moment ce cei mai multi dintre oameni fac alta alegere, asta poate insemna ca nu au aceasta putere. Exista niste limitari ale omului, nu cred ca poate cineva nega. Eu de exemplu, oricat mi-as fi dorit sa inteleg analiza matematica, nu am reusit. Pur si simplu imi depaseste puterea de conceptualizare.
In fond, omul alege in speranta de bine. Cred ca suntem de acord ca putini aleg cu obiectivul clar de a le merge rau.
Sunt convins ca multi oameni de de alta religie au ales cu buna credinta, cu gand bun, cu sinceritate.

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dacă Dumnezeu ne-ar "programa" pe toți să luăm deciziile "corecte" indiferent de voința noastră, atunci ce am fi? Niște roboței patetici. Bine, oricum suntem asta. Dar Dumnezeu ne vrea cu adevărar liberi, să ajungem singuri la conștiința Adecărului.?
Daca tot vrei sa facem exercitiu asta de imaginatie, am fi putut totusi avea "programata" decizia privind Adevarul, si totusi puteam avea constiinta libera in legatura cu respectarea poruncilor lui Dumnezeu. De exemplu, in Rai, Adam si Eva stiau clar care este Adevarul, si stiau clar ce au voie si ce nu. Si totusi, in libertatea lor au ales sa incalce porunca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2016, 23:49:22
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Daca tot vrei sa facem exercitiu asta de imaginatie, am fi putut totusi avea "programata" decizia privind Adevarul, si totusi puteam avea constiinta libera in legatura cu respectarea poruncilor lui Dumnezeu.
Cine ti-a zis ca nu ai deja programat adevarul in cap/suflet? De unde stii ca atunci cand ai auzit de Hristos de fapt pur si simplu s-a 'descuiat' o sectiune care avea deja informatia? Adica ca mintea ta pur si simplu s-a descuiat si 'auto updatat' cu informatia necesara, care a trecut din subconstient in constient?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.01.2016, 07:43:38
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Cine ti-a zis ca nu ai deja programat adevarul in cap/suflet? De unde stii ca atunci cand ai auzit de Hristos de fapt pur si simplu s-a 'descuiat' o sectiune care avea deja informatia? Adica ca mintea ta pur si simplu s-a descuiat si 'auto updatat' cu informatia necesara, care a trecut din subconstient in constient?
Eu nu am simtit asa ceva. Nam mai auzit pe nimeni sa simta ceea ce zici tu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.01.2016, 08:17:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Eu nu am simtit asa ceva. Nam mai auzit pe nimeni sa simta ceea ce zici tu.
Oho! Asta inseamna nu doar ca nu esti convertita, dar ca nu ai auzit pe nimeni sa fie un covertit. Fiindca ceea ce spune dl sergiuran nu e exceptie, ci regula. Atunci cand Il descoperi pe El, ai prin inima si prin toti porii senzatia ca l-ai descoperit pe Acasa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.01.2016, 15:47:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cum adică nu-i dă puterea de care zici?
Păi o cere omul? Dacă Dumnezeu ne-ar "programa" pe toți să luăm deciziile "corecte" indiferen de voința noastră, atunci ce am fi? Niște roboței patetici. Bine, oricum suntem asta.
suntem robotei...hmmm...poate la a face fapte rele...
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2016, 12:45:22
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Misuar Vezi mesajul
Omul se naste pe aceasta lume fara sa stie nimic. Dupa ce creste un pic, i se spune ca viata aceasta este un test si ca singura lui sansa este sa urmeze singura invatatura adevarata, in cazul nostru Ortodoxia.
Ortodoxie înseamnă credință dreaptă, cum probabil știți. În context ea nu se desparte de cuvântul Biserică (dreptmăritoare). Accentul trebuie pus pe Biserică (Împărăție), căci nu ortodoxia mântuiește, ci Dumnezeu, prin jertfa lui Hristos, de care ne împărtășim în Biserică. Biserica este Împărăția lui Dumnezeu pe pământ, întemeiată atunci când S-a pogorât Duhul Sfânt. Să te mântuiești înseamnă să viezi în această Împărăție, să stai la masă cu Împăratul Hristos, să Îl iubești și să Îl asculți pe El. Și să Îl mărturisești drept, adică așa cum ni S-a revelat în Biserică.

Și dacă mulțimea de „Biserici” stârnește confuzie (firesc), nemaiștiind ce să alegi, cu puțină cercetare poți afla care este cea care a păstrat neîntrerupt legătura cu Apostolii, în Duhul Sfânt.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde