Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 13.09.2012, 10:00:24
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
:)
Un pic cinica? Sunt foarte, foarte amara...
Am ajuns sa ma bucur ca am baieti si nu fete pentru ca asta este: traim intr-o lume a barbatilor.
In ultimii cinci ani am strans povesti incredibile numai din cercul meu de cunostinte.. Si nu vorbesc de banala inselare ci chiar de ceva apropiat de tortura fizica si psihica.. Si ce li s-a intamplat nu ajunge in statistici.
(Pana si prietena mea avocata pe care am mentionat-o pe thread a trecut printr-un calvar.. incredibil cat a indurat. Si cu toate astea nu ea a cerut divortul! Chiar credea in "sanctitatea casatoriei" - e catolica)
Nu stiu ce se intampla azi. Cred ca este o boala a lumii contemporane: egoismul acesta crancen! Mi-e greu sa cred ca asta a fost casatoria intotdeauna (am exemplul luminos al parintilor mei care si-au fost intotdeauna sprijin).

Dar nu vreau sa fiu nedreapta cu barbatii, am cunoscut si barbati extraordinari (care nu sunt calugari. Pentru ca ideea mea despre barbatie implica controlul asupra sinelui, a nu trai pentru sine, jertfa.. asta este barbatia in viziunea mea). Dar stii care este ironia? Sotiile lor nu intelegeau ce au alaturi. Deci tot aia.
Lumea in care traim este rea.
Totusi, nu cred ca este bine sa ne oprim la aceste aspecte mai mult decat e nevoie ca sa ne rugam pentru cei care sufera si pentru cei care ii fac pe altii sa sufere. Si sigur, sa nu traim pe un norisor roz, sa ne pazim. Dar sa ne pazim inima noastra, mai intai, sa fie treaza si sa nu cada in capcane.
Sa nu fim ca musca, ci ca albina (postase glykys imaginea asta a unui parinte pe alt thread), nu ca cea care vede mizeria, ci ca cea care vede florile.

Eu am cunoscut si vad in jur si multi barbati minunati, incepand cu al meu (ceea ce nu inseamna ca nu are si defecte si aspecte mai colturoase, dar cine nu are? caa nu traim inca in rai). Cunosc diversi soti atenti, responsabili, iubitori. De ce sa nu vorbim si despre ei?

Subscriu insa la ceea ce i-ai scris Gabrielei in mesajulm care urmeaza acestuia.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 13.09.2012, 10:22:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sa nu fim ca musca, ci ca albina (postase glykys imaginea asta a unui parinte pe alt thread), nu ca cea care vede mizeria, ci ca cea care vede florile.
Foarte frumos. Subscriu.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu am cunoscut si vad in jur si multi barbati minunati, incepand cu al meu (ceea ce nu inseamna ca nu are si defecte si aspecte mai colturoase, dar cine nu are? caa nu traim inca in rai). Cunosc diversi soti atenti, responsabili, iubitori. De ce sa nu vorbim si despre ei?
Cu totii cunoastem soti, sotii modele intru Hristos.
Consider ca daca ne dorim vietuirea intru Hristos Iisus nu se poate sa nu fie bine in familie.
Un prieten (necasatorit, fecior atat la trup cat si la inima si minte) spunea: "Nepotrivirea in familie... ce este asta? Cum se poate ca un barbat si o femeie sanatosi fizic si duhovniceste sa aiba probleme de "compatibilitate" daca se iubiesc cu adevarat intru Hristos?"

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #113  
Vechi 13.09.2012, 12:16:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Lumea in care traim este rea.
Totusi, nu cred ca este bine sa ne oprim la aceste aspecte mai mult decat e nevoie ca sa ne rugam pentru cei care sufera si pentru cei care ii fac pe altii sa sufere. Si sigur, sa nu traim pe un norisor roz, sa ne pazim. Dar sa ne pazim inima noastra, mai intai, sa fie treaza si sa nu cada in capcane.
Sa nu fim ca musca, ci ca albina (postase glykys imaginea asta a unui parinte pe alt thread), nu ca cea care vede mizeria, ci ca cea care vede florile.

Eu am cunoscut si vad in jur si multi barbati minunati, incepand cu al meu (ceea ce nu inseamna ca nu are si defecte si aspecte mai colturoase, dar cine nu are? caa nu traim inca in rai). Cunosc diversi soti atenti, responsabili, iubitori. De ce sa nu vorbim si despre ei?

Subscriu insa la ceea ce i-ai scris Gabrielei in mesajulm care urmeaza acestuia.
Multi sunt frumosi si buni,pana intr-un moment x cand te socheaza cu descoperirile pe care le faci...
A vb despre casatoria perfecta sau partenerul perfect la timpul prezent,nu-mi pare corect.Aceasta perfectiune are nevoie de timp.
Trebuie sa astepti pana la sfarsitul natural al mariajului pt a trage o concluzie dreapta.
Nu aduce anul ce aduce ceasul- proverb romanesc.

Adica degeaba vb despre ei ca sunt soti excelenti acum daca la anul trecem printr-o adevarata tragedie cu sotul+amanta.
Cred ca mai intelept este sa ai o atitudine realista asupra vietii in general fara a baga capul in nisip si a te face ca nu exista murdarii,mizerii,porcarii pe lume.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 13.09.2012 at 12:29:02.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 13.09.2012, 13:48:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
:)
Un pic cinica? Sunt foarte, foarte amara...
Am ajuns sa ma bucur ca am baieti si nu fete pentru ca asta este: traim intr-o lume a barbatilor.
In ultimii cinci ani am strans povesti incredibile numai din cercul meu de cunostinte.. Si nu vorbesc de banala inselare ci chiar de ceva apropiat de tortura fizica si psihica.. Si ce li s-a intamplat nu ajunge in statistici.
(Pana si prietena mea avocata pe care am mentionat-o pe thread a trecut printr-un calvar.. incredibil cat a indurat. Si cu toate astea nu ea a cerut divortul! Chiar credea in "sanctitatea casatoriei" - e catolica)
Nu stiu ce se intampla azi. Cred ca este o boala a lumii contemporane: egoismul acesta crancen! Mi-e greu sa cred ca asta a fost casatoria intotdeauna (am exemplul luminos al parintilor mei care si-au fost intotdeauna sprijin).
Eu cred ca femeia chiar prin natura sa poate detine o parte importanta de control, chiar daca nu este genul de control la care se gandeste automat un barbat, chiar daca nu izbeste ochii, nu de putine ori puterea lor sociala e mai mare decat a barbatilor.

In primul rand, ea este cea care formeaza predominant copii, fie ei baieti sau fete. Acesti copii sunt viitorul societatii.
Deci in spatele unui barbat ratat ca si barbat cu demnitate in fatza lui Dumnezeu, este o mama ratata.
Iar in spatele acelei mame o alta mama care si-a ratat misiunea.

In al doilea rand, ea are puterea (extraordinara) sa zica da sau nu unui barbat.
Dar atat timp cat ea este legata in mod pacatos si cu o dependenta bolnava de ideea de barbat care in capul ei este cvasi-echivalenta cu sansa la fericire cum ai spus si mai sus, nu are nici intelepciunea nici discernamantul de a folosi cum trebuie aceasta putere.

Nu mai vorbim de cazuri in care in spatele deciziilor unor barbati au fost de fapt femei. Decizii bune - femei bune, decizii proaste - femei .. rele :)

Citat:
Dar nu vreau sa fiu nedreapta cu barbatii, am cunoscut si barbati extraordinari (care nu sunt calugari. Pentru ca ideea mea despre barbatie implica controlul asupra sinelui, a nu trai pentru sine, jertfa.. asta este barbatia in viziunea mea). Dar stii care este ironia? Sotiile lor nu intelegeau ce au alaturi. Deci tot aia.
Ironiile vietii..femei cu barbati care nu-i merita si barbati cu femei care nu le merita..cum de s-au gasit asa si nu altfel?
Simplu..pentru ca ambele genuri au slabiciunile lor.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 13.09.2012, 13:50:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Cat despre intristare sa nu va para rau, caci este crucea pe care o duc de copila, o cruce cu care m-am obisnuit si se pare ca nu ma pot (sau nu vreau) debarasa de ea. Veselia si bucuria sunt doar oaspeti care trec destul de rar pe aici. Toate bune.
Sunt mai multe feluri de intristare.
Una vindeca si chiar duce la o tainica bucurie, alta ucide sufletul.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 13.09.2012, 15:20:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multi sunt frumosi si buni,pana intr-un moment x cand te socheaza cu descoperirile pe care le faci...
A vb despre casatoria perfecta sau partenerul perfect la timpul prezent,nu-mi pare corect.Aceasta perfectiune are nevoie de timp.
Trebuie sa astepti pana la sfarsitul natural al mariajului pt a trage o concluzie dreapta.
Nu aduce anul ce aduce ceasul- proverb romanesc.

Adica degeaba vb despre ei ca sunt soti excelenti acum daca la anul trecem printr-o adevarata tragedie cu sotul+amanta.
Cred ca mai intelept este sa ai o atitudine realista asupra vietii in general fara a baga capul in nisip si a te face ca nu exista murdarii,mizerii,porcarii pe lume.
Cine a vorbit despre casatoria perfecta sau partenerul perfect? Eu nu cred sa o fi facut. Ziceam doar ca exista si barbati minunati, cu care te poti incumeta sa duci o casnicie frumoasa, care sa ii duca pe amandoi spre mantuire. Si chiar sa aduca si fericire in lumea asta (in care Imparatia lui Dumnezeu poate fi deja prezenta, asa ne-a spus Hristos, nu?).

Una din calitatile cele mai mari ale unui om care il face un partener de viata bun este sa recunoasca ca nu este perfect si ca greseste. Daca un barbat are aceasta calitate (si o femeie, desigur, dar vorbeam de barbati aici), cred ca poate si evolua, poate si sa se schimbe spre bine, poate si sa nu cada in greseli mult mai grave.

Sigur, nu suntem nici unul feriti de esecuri si dezamagiri. Dar de ce sa le punem inainte?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 13.09.2012 at 15:30:15.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 13.09.2012, 16:42:58
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit daca vrei sa fi mereu nefericit

aminteste-ti intruna, toate lucrurile neplacute din viata ta.oare de ce sa umblam mereu cu batul in mizerii?nu mai bine ar fi sa suflam in cenusea sperantei,poate mai gasim o scinteie ce poate aprinde un foc mare[al dragostei]intre frati. din cite bag bine de seama,pe acest forum exista o lupa continua intre cele doua sexe,si asta nu e bun lucru.de ce nu, macar noi crestinii,nu dam dovada de mai multa intelegere,decit ceilalti. femeia trebuie privita ca un lucru frumos in viata omului,ca ceva care te inveseleste,te completeaza ,nu ca un resort comprimat care poate in orce moment sa degaje o energie nociva,distrugatoare.in fata greutatilor vietii,greutati create si de cei ce conduc destinele,minunat ar fi sa ne unim lupta impotriva greutatilor.dezbinarea a mers pina si la nivelul familiilor,nu credeti ca asta vor unii?.inainte vreme nu erau asa multe greutati nu era stres,familiile erau mai unite,era mai multa dragoste,frica de Dumnezeu[inceputul intelepciunii] si era mai multa credinta.viata e scurta si grea,de ce sa nu alegem doar ce e bun si frumos?.

Domnul sa binecuvinteze familia.Amin.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 13.09.2012, 19:22:21
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Parerea mea este ca toti sunt la fel.Cand o sa intalnesc pe unul care face exceptia va anunt.Dar ma cam indoiesc, deoarece toti sunt cu 2 fețe(poate chiar mai multe) :)
Pe aceeasi logica, cum ti s-ar parea ca un barbat sa spuna ca toate femeile sunt niste desfranate? Nu ar fi placut? Nu e asa, nu?
Ti se pare ca ai o experienta de viata prea vasta ca sa poti generaliza absolut?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 14.09.2012, 00:10:52
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Dacă nu ne smerim noi înșine, de bună voie, ne smerește Dumnezeu. Oricum ar fi, trebuie să vedem că iese bine pentru noi, însă s-ar putea să nu prea înțelegem judecata lui Dumnezeu, și-o să ni să pară c-am căzut după un cal cam mare și... o să doară. Așa că...
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 14.09.2012, 06:58:21
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking dragoste pacoste.

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Parerea mea este ca toti sunt la fel.Cand o sa intalnesc pe unul care face exceptia va anunt.Dar ma cam indoiesc, deoarece toti sunt cu 2 fețe(poate chiar mai multe) :)
sufletul tau indurerat te face sa spui chear si ce nu gindesti.
doar nu este prapastia asa de mare, precum vrei tu sa o faci,durerea si deziluzia te face sa pari asa agresiva,dind la o parte respectul fata de 'cel' ce reprezinta sprijinul creat de Dumnezeu,si incredintat femeii,precum si femeia,este incredintata barbatului,formind cuplul,ce va crea continuitatea procreerii, robilor imparatiei lui Dumnezeu.
frumusetea la care se uita Domnul este cea interioara si nu se refera la cea trupeasca, caci trupul e muritor si sufletul este vesnic.Dumnezeu alege aspectul fizic al fiecaruia,sa nu uitam ca suntem chipul si asemanarea Sa. unele femei apeleaza la medicina estetica spre a fi mai atragatoare din partea barbatilor si ajung la o viata intinata si desfrinata fara precedent.
oare asta vrea Domnul?.dupa ce se vor cicatriza ranile din sufletul tau, referitoare la partea barbateasca, vei vedea ca tu esti un timbru si in cele din urma iti vei gasi si tu scrisoarea de care te vei alipi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 22:43:56
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 18:22:26
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 13:12:39
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 16:56:47
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 12:00:44